Wszystko, co musisz wiedzieć o naprawianiu produktów Apple

0
186

Produkty Apple nie są znane z tego, że są łatwe w naprawie – w rzeczywistości można by zarzucić Apple, że utrudniają ich naprawę poprzez przyklejenie i wlutowanie elementów na miejsce oraz użycie specjalnych mocowań zabezpieczających, które utrudniają lub uniemożliwiają ich usunięcie.

Ponadto firma zawsze wskazywała, że ​​tylko autoryzowani dostawcy usług powinni otwierać Maca i przeprowadzać naprawy i aktualizacje. Zmiana zepsutego ekranu iPhone’a w domu lub wymiana baterii MacBooka nie jest uważana za bezpieczną dla konsumentów. W rzeczywistości tylko firmy z technikiem certyfikowanym przez Apple mają wykonywać naprawy produktów Apple.

Nie mając innego wyboru, jak zapłacić za kosztowną naprawę lub kupić nowy komputer Mac, iPada lub iPhone’a, konsumenci często decydują się na wymianę produktów Apple. Problem polega na tym, że według strony internetowej „Prawo do naprawy” każdego roku produkuje się ponad 53 miliony ton odpadów elektronicznych, z których tylko niewielka część jest poddawana recyklingowi.

Ponadto fakt, że Apple przestaje wspierać aktualizacje oprogramowania dla różnych produktów po kilku latach, a dostępność części do serwisowania staje się coraz rzadsza, im starszy jest produkt, oznacza, że ​​żywotność produktów Apple jest krótsza. mogłoby być. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj: Jak długo działają komputery Mac?

Apple nie jest bynajmniej jedyną firmą z branży elektronicznej, która jest winna tworzenia trudnych do naprawienia produktów, które w końcu zostają wyrzucone przed czasem, ale z pewnością może odegrać swoją rolę, poprawiając możliwości naprawy swoich produktów oraz ułatwiając i obniżając koszty napraw.

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą dbającą o środowisko i poszukującą nowego produktu, który będzie miał dobre kilka lat zanim trafi na wysypisko, czy też kimś, kto nie chce wylądować z drogim lub trudnym do naprawy urządzeniem, mamy szczegóły dotyczące jak naprawialne są produkty Apple. A jeśli chcesz naprawić produkt Apple, mamy również dla Ciebie porady.

"Napraw

Czy mogę naprawić mój produkt Apple?

Ludzie próbują napraw i modernizacji w domu, ale ryzykują uszkodzenie swoich maszyn – i unieważnią gwarancję.

Jeśli chcesz spróbować naprawić lub ulepszyć w domu, musisz uzbroić się w szereg specjalistycznych narzędzi, w tym podkładki termiczne, aby poluzować klej utrzymujący wyświetlacz na miejscu. Musisz także zaopatrzyć się w odpowiednie części zamienne. Przeczytaj: Najlepsze narzędzia dla komputerów Mac i iPhone do napraw i uaktualnień.

Apple wysyła oryginalne części Apple do autoryzowanych dostawców usług, a od sierpnia 2019 r. W przypadku iPhone’a i sierpnia 2020 r. W przypadku komputerów Mac niezależne firmy naprawcze mogą również uzyskać dostęp do oryginalnych części. Ale jako konsument nie będziesz w stanie zdobyć tych części. W przeszłości iPhone’y wyświetlały komunikaty o błędach, jeśli używane są części inne niż Apple, więc nie jest to problem, który można zignorować.

Mimo to mamy przewodnik po uaktualnieniu komponentów w komputerze Mac, a jeden z naszych kolegów z TechAdvisor wymienił kiedyś ekran iPhone’a, ale nie są to rzeczy, które zalecamy, chyba że naprawdę jesteś naprawdę pewny siebie majstrować przy elektronice.

Przeciętnej osobie zalecamy umówienie się na wizytę w sklepie Apple Store lub skontaktowanie się z Autoryzowanym Serwisem Apple, który przeprowadzi naprawę za Ciebie. Omówimy, kto ma to zrobić dalej.

Jak mogę naprawić moje produkty Apple?

Kolejne pytanie dotyczy tego, gdzie można się udać, aby naprawić produkty Apple. Oczywistą odpowiedzią jest Apple, ale to nie jedyny wybór. Przeanalizujemy poniższe opcje:

Apple oferuje trzy różne sposoby naprawy produktu, możesz:

 1. Odwiedź Apple Store.
 2. Wyślij swój produkt do Apple.
 3. Skorzystaj z usług autoryzowanego serwisu Apple.

Kliknij linki powyżej, aby przejść do tych instrukcji.

Ta ostatnia opcja może być najlepsza, jeśli nie masz w pobliżu sklepu Apple Store i nie chcesz być bez komputera Mac, iPhone’a lub innego produktu Apple podczas naprawy.

Niektórzy ludzie mogą się zastanawiać, czy mogą po prostu wejść do Apple Store w celu naprawy. Niestety to nie jest opcja – nawet jeśli sklepy nie są zamknięte z powodu koronawirusa. Wyjaśniamy, jak umówić się na spotkanie w Apple Store w Genius Bar w osobnym artykule, ale podsumujemy poniższe kroki.

Przed rozpoczęciem zalecamy sprawdzenie, czy produkt kwalifikuje się do bezpłatnej naprawy. Mamy osobne artykuły na temat różnych schematów napraw i wycofań.

 • Przeczytaj informacje o wycofywaniu i naprawach komputerów Mac i MacBook, aby dowiedzieć się, czy Twój komputer Mac jest objęty wycofaniem?
 • Zapoznaj się z informacjami o wycofywaniu produktów iPhone i iPad oraz bezpłatnych programach naprawczych, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tych wycofań.

Jeśli Twój komputer Mac, iPhone lub iPad jest objęty jednym z tych programów wycofywania lub naprawy, możesz mieć możliwość bezpłatnej naprawy. Warto to sprawdzić przed umówieniem naprawy, nie tylko po to, aby dowiedzieć się, co powinno być Ci zaoferowane, ale także dlatego, że jeśli nie pójdziesz do Apple Store lub Autoryzowanego Serwisu Apple, to nie będzie mógł skorzystać z bezpłatnej naprawy.

Mamy wiele artykułów, które zawierają porady dotyczące naprawy produktów Apple. Czytać:

 • Jak naprawić komputer Mac
 • Jak naprawić lub wymienić uszkodzony iPhone
 • Jak naprawić pęknięty ekran iPhone’a
 • Jak wysuszyć iPhone’a uszkodzonego przez mokrą wodę
 • Jak naprawić uszkodzony zegarek Apple

Jak zarezerwować naprawę w Apple

 1. Przejdź do witryny firmy Apple.
 2. Wprowadź swój Apple ID i hasło.
 3. Wybierz swój produkt.
 4. Kliknij opcję Rozpocznij zgłoszenie serwisowe.
 5. Wybierz temat, który najlepiej opisuje Twój problem – na przykład, jeśli komputer Mac się nie włącza, wybierz opcję Uruchamianie lub Zasilanie.
 6. W końcu otrzymasz możliwość porozmawiania ze Wsparciem Apple, czatem lub oddaniem do naprawy. Ta ostatnia opcja pozwoli ci umówić się na spotkanie w barze Genius. Kliknij tę opcję.
 7. W razie potrzeby wprowadź ponownie swój identyfikator Apple ID i hasło.
 8. Wprowadź swój numer seryjny (lub, jeśli masz szczęście, możesz wybrać rzeczywisty komputer Mac, jeśli jest powiązany z Twoim kontem). Kliknij właściwy model.
 9. Na następnym ekranie zostaniesz poproszony o sprowadzenie do naprawy. Będziesz mógł wyszukać najbliższy sklep Apple Store lub autoryzowany serwis Apple (w naszym przypadku jest to sklep internetowy).

Jak wysłać produkt do firmy Apple w celu naprawy

Jeśli nie chcesz iść do sklepu, Apple wyśle ​​Ci pudełko, za pomocą którego możesz wysłać je do centrum napraw Apple. Musisz go wysłać w ciągu 30 dni.

Możesz zorganizować wysyłkę urządzenia do centrum napraw Apple przez telefon lub przez Internet. Apple twierdzi, że ta usługa jest dostępna dla większości produktów Apple. Wygląda na to, że większość komputerów Mac jest zwolniona (przynajmniej w Wielkiej Brytanii), ale na przykład zegarki Apple, iPhone’y i iPady można publikować w.

 1. Przejdź do witryny naprawy firmy Apple.
 2. Kliknij opcję Rozpocznij żądanie naprawy.
 3. Wybierz produkt, który chcesz wysłać do Apple (lub wprowadź numer seryjny, jeśli produktu nie ma na liście).
 4. Wybierz jedną z opcji, np. Skonfiguruj wymianę online lub ekspresową (co może być opcją dla Ciebie, jeśli masz AppleCare +).

Czy Apple naprawia lub wymienia?

Jeśli masz AppleCare +, możesz skorzystać z usługi ekspresowej wymiany, która jest dostępna dla niektórych produktów Apple. W takim przypadku Apple wyśle ​​Ci produkt zastępczy, zanim Twój uszkodzony lub niedziałający produkt zostanie do nich zwrócony (masz dziesięć dni lub zapłacisz pełną cenę wymiany). Może obowiązywać dodatkowa opłata i możesz korzystać z tej funkcji AppleCare + tylko w pierwszych dwóch przypadkach przypadkowego uszkodzenia. Przeczytaj: Czy AppleCare + jest tego wart.

Jak długo trwają naprawy Apple?

Jeśli możesz zabrać produkt Apple do sklepu Apple Store lub dostawcy usług Apple, mogą oni być w stanie go tam naprawić, w zależności od tego, czy mają sprzęt.

Jednak niektóre problemy mogą być bardziej złożone i wymagać przesłania ich do centrum napraw Apple, w takim przypadku powinno to zająć 6-8 dni.

Apple zaleca, aby naprawy iPhone’a trwały od 6 do 8 dni, jeśli na przykład wyślesz iPhone’a do centrum napraw Apple.

Ile kosztują naprawy Apple?

Koszt napraw Apple zależy od wielu czynników. Generalnie wymiana baterii i ekranu jest tańsza niż inne zamienniki. A jeśli masz AppleCare +, możesz naprawić produkt Apple za darmo lub za niewielką opłatą – i produkt zastępczy prawie natychmiast.

Ile kosztuje naprawa iPhone’a?

Naprawa ekranu iPhone’a

Zaczyna się od 136,44 GBP / 129 USD za iPhone’a 6, wzrastając do 316,44 GBP / 329 USD za iPhone’a 12 Pro Max (po wygaśnięciu gwarancji). Wszystkie ceny możesz zobaczyć tutaj. Jeśli masz AppleCare +, naprawa jest bezpłatna przez pierwsze dwa przypadki, ale za każdą dodatkową naprawę ekranu musisz zapłacić 25 GBP.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak zainstalować watchOS 8 na Apple Watch

Naprawa baterii iPhone’a

Ceny zaczynają się od 49 GBP / 49 USD w przypadku telefonów iPhone SE, 6, 6s, 7, 8 i iPhone SE drugiej generacji. Naprawa baterii iPhone’a X, XS, SR, 11 i 12 kosztuje 69 GBP / 69 USD. Jeśli Twój iPhone jest nadal objęty roczną gwarancją lub masz AppleCare +, naprawa jest bezpłatna. Więcej informacji tutaj.

Inne uszkodzenia mogą kosztować nawet 566,44 GBP / 599 USD, jeśli Twój iPhone nie jest objęty gwarancją. Więcej tutaj.

Ile kosztuje naprawa iPada

Naprawa ekranu iPada

Niestety Apple nie oferuje takiej samej usługi wymiany ekranów iPada, jak w przypadku wymiany ekranów iPhone’a. Jeśli ekran iPada zostanie przypadkowo uszkodzony, możesz wymienić iPada za opłatą pogwarancyjną. AppleCare + obejmuje ochronę przed przypadkowym uszkodzeniem, ale może zostać naliczona dodatkowa opłata.

Opłata poza gwarancją za wymianę iPada rozciąga się od 206,44 GBP / 199 USD do 616,44 GBP / 649 USD. Więcej informacji tutaj.

Naprawa baterii iPada

Wymiana baterii we wszystkich kwalifikujących się modelach iPada kosztuje 99 GBP / 99 USD (lub jest bezpłatna, jeśli jest objęta gwarancją lub masz AppleCare +)

Ile kosztuje naprawa zegarka Apple Watch

Naprawa ekranu Apple Watch

Podobnie jak w przypadku iPada, jeśli ekran Apple Watch zostanie uszkodzony, możesz skorzystać z opcji serwisu Apple Watch za opłatą. AppleCare + zapewnia ochronę przed przypadkowymi uszkodzeniami, w przypadku których może zostać naliczona dodatkowa opłata.

Opłata poza gwarancją za wymianę zegarka Apple Watch rozciąga się od 156,44 GBP do 476,44 GBP / 499 USD. Więcej informacji tutaj (W rzeczywistości cena mogłaby być znacznie wyższa, gdybyś miał oryginalny Apple Watch Edition, który kosztował 8000 GBP / 10000 USD nowy, opłata serwisowa poza gwarancją wynosi 2600,44 GBP / 2800 USD.

Naprawa baterii Apple Watch

Jeśli bateria Apple Watch ma mniej niż 80 procent swojej pierwotnej pojemności i jest objęta usługą AppleCare +, otrzymasz usługę baterii Apple Watch bez dodatkowych opłat.

Jeśli zegarek nie jest objęty gwarancją, opłata za obsługę baterii wynosi 82,44 GBP / 79 USD. Więcej informacji tutaj.

Ile kosztuje naprawa komputera Mac

Jeśli Twój Mac jest nadal objęty gwarancją lub masz AppleCare +, naprawa będzie bezpłatna. Cena naprawy będzie się różnić w zależności od charakteru problemu.

Naprawa baterii Maca

Apple naprawi baterię w laptopach MacBook, ceny wahają się od 129 GBP / 129 USD do 199 GBP / 199 USD. Sprawdź tę stronę, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Na przykład wymiana baterii w 16-calowym MacBooku Pro kosztuje 199 GBP.

Naprawa ekranu komputera Mac

Cena naprawy ekranu zależy od tego, czy posiadasz ubezpieczenie AppleCare +. Jeśli kupisz AppleCare + for Mac, przez trzy lata od daty zakupu AppleCare + będziesz objęty ochroną na dwa przypadki przypadkowego uszkodzenia co 12 miesięcy, z których każdy podlega opłacie serwisowej w wysokości 79 GBP / 99 USD za uszkodzenie ekranu i 229 GBP / 299 USD za inne szkody. Więcej tutaj.

Czy mogę naprawić mój produkt Apple w innym miejscu?

Możesz skorzystać z niezależnego warsztatu naprawczego, ale pamiętaj, że nie może on zapewnić napraw objętych gwarancją Apple lub planami AppleCare.

Jeśli wolisz skorzystać z usług autoryzowanego dostawcy usług Apple, możesz go znaleźć tutaj.

Apple ma to łącze do informacji o certyfikowanych przez Apple naprawach iPhone’a.

W 2020 roku Apple rozszerzył program, który pozwala małym niezależnym sklepom na legalne naprawianie iPhone’ów. Teraz te warsztaty mogą również naprawić komputery Mac.

Czy Apple dokonuje bezpłatnych napraw?

Jeśli Twój produkt jest objęty gwarancją – czyli rok od momentu sprzedaży (nawet jeśli kupiłeś odnowiony produkt Apple) – i pójdzie źle, możesz poprosić Apple o naprawę za darmo.

Inne powody, które mogą pomóc w uzyskaniu bezpłatnej naprawy, to wycofanie produktu z rynku lub zakwalifikowanie go do programu napraw. Jak wspomnieliśmy wcześniej, mamy osobne artykuły na temat różnych schematów napraw i wycofań. Przeczytaj: Programy naprawcze i przywracania MacBooka – czy Twój komputer Mac jest dołączony? oraz wycofywanie produktów Apple i bezpłatne programy naprawcze dla iPhone’a i iPada.

Jak łatwe do naprawy są produkty Apple?

Wybierając nowy produkt Apple, warto wziąć pod uwagę prawdopodobieństwo zepsucia i łatwość naprawy. Jednym z głównych zabójców smartfonów w dzisiejszych czasach są baterie, innym jest łatwość, z jaką rozbijamy ekrany – mimo wszystkich technicznych osiągnięć szkła używanego do produkcji smartfonów.

Apple poprawił naprawialność iPhone’a pod względem ekranu i baterii, ale co z innymi produktami? Wymiana ekranu na iPadzie nie jest tak prosta, jak na przykład na iPhonie, a cena jest znacznie wyższa.

Miejmy nadzieję, że to się zmieni. UE poparła ruch „Prawo do naprawy” i dąży do wprowadzenia przepisów, które sprawią, że nowe urządzenia będą musiały być łatwiejsze do naprawy. Miejmy nadzieję, że wiodący producenci będą tworzyć produkty z wymiennymi i wymiennymi częściami.

W wyniku tej kampanii francuskie ustawodawstwo już zmusiło Apple do etykietowania produktów w celu wykazania oceny zdolności do naprawy. W wyniku zmian powinny powstać produkty, które można naprawić, o wydłużonej żywotności, tak aby rzadziej trafiały na wysypiska śmieci.

Apple – i inne firmy – muszą teraz wskazywać „wskaźnik możliwości naprawy produktów”. Przeczytaj więcej o tym, dlaczego Apple został zmuszony do ujawnienia możliwości naprawy produktów we Francji.

Możliwość naprawy produktu powinna być częścią decyzji przy wyborze nowego produktu do zakupu, a dzięki francuskiemu ustawodawstwu Apple jest obecnie zmuszony do ujawnienia tych informacji.

Firma zawiera ocenę zdolności do naprawy dla wielu produktów, które sprzedaje we francuskim sklepie Apple Store.

Wyniki Apple są oparte na następujących zasadach:

 1. Dostęp do dokumentacji.
 2. Demontaż (jakie to proste, jakie narzędzia są potrzebne itp.).
 3. Dostępność części zamiennych.
 4. Cena części zamiennych (w porównaniu do zakupu nowych).
 5. Dostęp do aktualizacji oprogramowania, bezpłatna pomoc techniczna i możliwość resetowania oprogramowania.

Nie tylko Apple ujawnia, jak łatwo (lub trudno) naprawiać produkty Apple. iFixit słynie z oferowania przewodników po naprawach różnych produktów Apple, w których zwracają uwagę na problemy, które mogą doprowadzić do konieczności naprawy – na przykład rozbite szkło z przodu iz tyłu iPhone’a. Na szczęście szklany przód iPhone’a jest dość prosty i stosunkowo niedrogi w naprawie, ale wymiana tylnej szyby może być kosztowną pracą.

Jak łatwy do naprawy jest iPhone?

Zastanawiasz się, jaki iPhone jest najłatwiejszy do naprawy? Niestety iPhone nie staje się łatwiejszy do naprawy, chociaż dwie rzeczy, które najbardziej wymagają naprawy – ekran i bateria – są dość łatwo dostępne (chociaż nawet te nie są naprawami, które można wykonać w domu).

Jednak od czasu premiery iPhone’a XS i XR firmy naprawcze i osoby zajmujące się naprawami domowymi stwierdziły, że nie jest już możliwa wymiana baterii bez sfinalizowania zmiany za pomocą Konfiguracji systemu, narzędzie internetowe Apple udostępnia swoim własnym sklepom i autoryzowanym firmom naprawczym. .

Naprawialność iPhone’a z serii 12

iFixit przyznaje iPhone’owi serii 12 wynik 6/10 za naprawialność. Na korzyść gamy iPhone’ów 2020 przemawia łatwy dostęp do ekranu i wymiany baterii oraz fakt, że większość komponentów jest modułowa. Główną krytyką jest tylna szyba – problem polega na tym, że jeśli tylna szyba pęknie, konieczne jest usunięcie każdego elementu i wymiana całej obudowy. iFixit donosi, że wymianę ekranu i kamery w iPhone’ach z serii 12 należy aktywować za pomocą aplikacji Konfiguracja systemu – co ponownie liczy naszych montażystów.

Według własnej oceny Apple (którą można zobaczyć we francuskiej wersji jej witryny internetowej) seria iPhone’a 12 została nagrodzona 6/10.

Naprawialność iPhone’a SE 2020

iFixit nie zdobył iPhone’a SE 2020, ale Apple – w tym przypadku 6,2 / 10.

Naprawialność iPhone’a 11

iFixit dał również iPhone’owi 11 serii 6/10 z podobnych powodów, co iPhone’owi serii 12, zauważając, że wymiana baterii została uproszczona, ale ponownie krytykując fakt, że tylną szybę można w pełni wymienić tylko przy całkowitej wymianie obudowy.

Punktacja Apple pokazuje, że iPhone 11 i 11 Pro uzyskują 4,6 / 10, a iPhone 11 Pro Max 4,5 / 10.

Naprawialność iPhone’a XR

IPhone XR uzyskuje ten sam wynik 6/10 od iFixit, z łatwością wymiany ekranu i podświetloną baterią oraz tym samym problemem z wymianą podświetlonego tylnego szkła.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Studenci mogą bezpłatnie korzystać z Apple TV+ za połowę ceny Apple Music

Apple podaje XR 4,5 / 10.

Naprawialność iPhone’a XS

IPhone XS jest taki sam, uzyskując wynik 6/10 od iFixit z tych samych powodów. Apple podaje XS Max 4,5 / 10, a XS 4,7 / 10.

Naprawialność iPhone’a X.

IPhone X otrzymał również 6/10 od iFixit, który zauważył dostępność do naprawy wyświetlacza i baterii, ale skrytykował „Drobne kable łączą niepowiązane ze sobą komponenty w złożone zespoły – drogie i kłopotliwe do wymiany”. Apple sprzedaje iPhone’a X 4,8 / 10 we francuskim sklepie Apple Store.

Naprawialność iPhone’a 8

IPhone 8 otrzymał 6/10, a szklany tył został podświetlony jako potencjalny problem. Apple daje zarówno 8, jak i 8 Plus 6,6 / 10.

Naprawialność iPhone’a 7

IPhone 7 – wprowadzony w 2016 roku – był ostatnim razem, gdy iPhone uzyskał wynik 7/10 od iFixit. W tym przypadku ulepszenia oferowane przez półprzewodnikowy przycisk home zostały odnotowane jako punkt za, ponieważ stary mechaniczny przycisk był częstym punktem awarii w starszych modelach. Apple daje iPhone’owi 7 6,6 / 10, podczas gdy 7 Plus dostaje 6,7 / 10.

Jak łatwy do naprawy jest komputer Mac?

Szukasz nowego komputera Mac i zastanawiasz się, który komputer Mac jest najłatwiejszy do naprawy? Problem z wieloma laptopami Mac polega na tym, że Apple używa dużo kleju i lutowia do przyklejenia komponentów. Lutując lub wklejając komponenty na miejsce Apple uniemożliwia dostęp do wadliwych komponentów. Poza tym, że możesz nie być w stanie naprawić zepsutego MacBooka Air, nie jest to świetna wiadomość dla środowiska, ponieważ komputery Mac, których nie można naprawić, zwykle trafiają na wysypisko śmieci.

Podobnie jak w przypadku iPhone’ów, Apple ujawnia teraz wyniki naprawy niektórych komputerów Mac. iFixit oferuje również te informacje dla niektórych komputerów Mac.

Naprawialność MacBooka Air

iFixit nie wystawił jeszcze oceny M1 Macs. Apple ma jednak: M1 MacBook Air otrzymuje 6,5 / 10, czyli tyle samo, ile przyznaje MacBook Air 2018.

MacBook Air 2018 otrzymuje 3/10 od iFixit. W tym przypadku krytyka dotyczy zintegrowania klawiatury z górną obudową, co utrudnia wymianę i sprawia, że ​​jest ona kosztowna (jest to szczególny problem, biorąc pod uwagę problemy z klawiaturą MacBooków Air z lat 2016-2020). Te laptopy są również powstrzymywane przez fakt, że pamięć masowa i pamięć RAM są przylutowane. Na korzyść Air, iFixit zauważa, że ​​porty, wentylator, głośnik i niektóre inne elementy są łatwo dostępne.

iFixit zauważył również, że Apple wprowadził zmiany w układzie komponentów wewnątrz MacBooka Air z początku 2020 roku, aby ułatwić serwisowanie i naprawę.

Jednak stary projekt MacBooka Air sprzed 2017 r. Faktycznie miał lepszy wynik przyznany przez Apple – 7/10.

Naprawialność MacBooka Pro

M1 MacBook Pro dostaje od Apple 5,6 / 10, podczas gdy starszy model 2020 2,0 GHz otrzymuje 6,3 / 10.

Aby dowiedzieć się, jak to może przełożyć się na wyniki iFixit, 13-calowy MacBook Pro z 2019 r. (Model podstawowy, ale możliwość naprawy najprawdopodobniej dotyczy wszystkich modeli) uzyskał wynik 2/10 od iFixit. Negatywy, które zauważają, obejmują użycie przez Apple zastrzeżonych śrub pentalobe, wklejoną baterię i przylutowaną pamięć RAM.

Wynik 2/10 to przynajmniej niewielka poprawa w stosunku do modelu 2018: tutaj iFixit krytykuje fakt, że procesor, pamięć RAM i pamięć flash są przylutowane do płyty logicznej, a klawiatura, bateria i głośniki są sklejone. Przycisk Touch ID jest również podświetlony, ponieważ jest sparowany z chipem T2. Apple przyznaje 13-calowemu MacBookowi Pro 2019 ocenę 5,6 / 10, podczas gdy model 2018 uzyskał wynik 6,2 / 10.

Według iFixit 16-calowy MacBook Pro nie jest polecany. Dają mu tylko 1/10 do naprawy, zauważając, że procesor, pamięć RAM i pamięć flash są przylutowane do płyty głównej, co utrudnia wymianę. Zauważają również, że klej i / lub nity zabezpieczają klawiaturę, baterię, głośniki i pasek dotykowy, więc te naprawy również byłyby trudne. Również czujnik Touch ID jest wyłącznikiem zasilania i jest zablokowany na płycie logicznej i sparowany z chipem T2, co utrudniłoby naprawę tego komponentu.

Starszy 15-calowy MacBook Pro nie był lepszy, również z wynikiem 1/10, z zasadniczo tych samych powodów, co model 16-calowy. Apple nagradza 16-calowego MacBooka Pro 6.3 / 10.

Naprawialność iMaca

Jeśli chodzi o komputery stacjonarne, 27-calowy iMac 2020 otrzyma 4/10 od iFixit. W tym miejscu krytyka polega na tym, że Apple bardzo utrudnia usunięcie ekranu w celu uzyskania dostępu do komponentów – i trudno jest przywrócić go do stanu, w którym zacząłeś. Gdy znajdziesz się w środku, problemem jest odsłonięty zasilacz. A zmiana pamięci wewnętrznej jest niemożliwa. Firma Apple jeszcze nie oceniła tych modeli.

IMac Pro otrzymuje 3/10. Tutaj krytyka dotyczy tego, że kluczowe komponenty są zakopane za płytą logiczną, wymagając dużo demontażu w celu uzyskania dostępu, utrata zewnętrznej klapki dostępu do pamięci RAM – cecha innych 27-calowych modeli iMac – oznacza, że ​​RAM jest trudniejszą aktualizacją, a GPU jest przylutowany na miejscu. Firma Apple jeszcze nie oceniła tych modeli.

Naprawialność Maca mini

Mac mini 2018 uzyskał wynik naprawy 6/10 od iFixit. Tutaj krytyka dotyczyła tego, że procesor i pamięć masowa są przylutowane do płyty głównej i nie mogą być aktualizowane przez użytkownika oraz fakt, że jeśli którykolwiek z wielu portów jest uszkodzony lub zużyty, cała płyta logiczna będzie wymagała wymiany. Na jego korzyść komponenty Maca mini nie są utrzymywane na miejscu za pomocą kleju, a pamięć RAM można łatwo zaktualizować. Firma Apple jeszcze nie oceniła tych modeli.

Jak łatwy do naprawy jest iPad?

To naprawdę rozczarowujące, że iPad nie jest tak łatwy do naprawy jak iPhone. Tak naprawdę trudność wymiany ekranu i baterii podkreśla fakt, że obie te naprawy są na iPhonie stosunkowo łatwe. Uważamy, że nadszedł czas, aby Apple uczynił iPada łatwiejszym do naprawienia.

Jaki jest najłatwiejszy do naprawy iPad?

IPad z 2019 roku uzyskał wynik naprawy 2/10 od iFixit. Tutaj krytyka jest barierą bardzo mocnego kleju, który sprawia, że ​​dostanie się do środka jest prawie niemożliwe, oraz nadużywania kleju po wejściu do środka. Port Lightning – określany jako „wspólny punkt awarii” jest niestety trudny do wymiany, ponieważ jest przylutowany do płytki logicznej.

IPad Air z 2019 roku również uzyskał wynik 2/10 z iFixit. W tym przypadku wymiana baterii jest przynajmniej odnotowana jako możliwa, ale narzekają, że jest to „niepotrzebnie trudne”. Ponownie, na miejscu jest za dużo klejonych części i kabli. Port błyskawicy jest trudny do wymiany, ponieważ jest przylutowany do płytki logicznej. Ale przynajmniej inne komponenty są modułowe i dlatego można je wymienić niezależnie (po wejściu do środka).

IPad mini 2019 jest podobny. Otrzymuje 2/10 z iFixit, który zauważa, jak trudna jest wymiana baterii i jak klej trzyma części i kable. Zwracają również uwagę, że usunięcie przycisku Home jest trudne i jest niezbędną częścią wymiany wyświetlacza, jeśli chcesz zachować funkcjonalność Touch ID.

IPad Pro 2018 uzyskał nieco lepszy wynik – 3/10. Tutaj krytyka ponownie dotyczy całego kleju, którego Apple używa wewnątrz obudowy. Ale przynajmniej tutaj bateria jest zabezpieczona łatwymi do usunięcia zaczepami. Kolejną zaletą jest port USB-C, który jest modułowy i może być wymieniany niezależnie.

Jak łatwy do naprawy jest zegarek Apple Watch?

Podobnie jak iPhone, ekran Apple Watch prawdopodobnie się zepsuje, chociaż w przeciwieństwie do iPhone’a nie jest tak prawdopodobne, że upuścimy nasze zegarki Apple. Ale jak łatwo jest naprawić Apple Watch?

Jaki jest najłatwiejszy do naprawy Apple Watch?

Apple Watch Series 6 uzyskuje wynik naprawy 6/10 od iFixit. Wymiana ekranu i baterii jest dość prosta. Głównym zarzutem jest to, że wiele kabli składowych jest montowanych bezpośrednio do S6 i wymaga wykwalifikowanego mikroukładu, jeśli są uszkodzone.

Seria 5 również zdobywa 6/10 z tych samych powodów.

Seria 4 i 3 uzyskały wynik 6/10, ale w obu przypadkach pojawiła się dodatkowa krytyka, że ​​„system S4 pokryty żywicą uniemożliwia większość napraw na poziomie płyty”.

iFixit nie ocenił jeszcze możliwości naprawy Apple Watch SE.

Podsumowując, produkty Apple nie są łatwe ani tanie w naprawie. Firma Apple ułatwiła wymianę ekranu i baterii w iPhonie, co jest bonusem, ale biorąc pod uwagę, że są to rzeczy, które najprawdopodobniej pójdą nie tak, niezbędna premia. Mamy nadzieję, że pojawienie się nowego prawodawstwa UE spowoduje, że Apple i inne firmy będą bardziej skoncentrowane na naprawialności swoich produktów, wydłużając ich żywotność.