Wayback Machine (co to jest i jak z niego korzystać)

0
883

Przejdź się po ścieżce pamięci wirtualnej udostępnionej przez Wayback Machine Internet Archive.

Maszyna Wayback została stworzona, aby zapewnić miejsce do przechowywania cyfrowych artefaktów dla badaczy, historyków itp., Ale równie dobrze można ją wykorzystać do rozrywki, aby zobaczyć, jak wyglądała strona, jak Google w 2001 roku.

Innym powodem może być uzyskanie dostępu do strony z witryny, która już nie istnieje i została zamknięta.

Wayback Machine ma ponad 300 miliardów stron internetowych z roku 1996, więc jest duża szansa, że ​​strona, którą chcesz zobaczyć, znajduje się na Wayback Machine.

Wayback Machine to świetny sposób na znalezienie naprawdę starych stron, ale jeśli szukasz nowszych wersji strony internetowej, do której nie masz dostępu, spróbuj skorzystać z opcji strony buforowanej Google.

Wskazówka: Archiwum internetowe może być również przydatne do znajdowania oprogramowania abandonware lub innego starego oprogramowania.

Jak korzystać z Wayback Machine

 1. Odwiedź Wayback Machine.
 1. Wklej lub wpisz adres URL w polu tekstowym na stronie głównej.
 2. Użyj osi czasu u góry kalendarza, aby wybrać rok.
 3. Wybierz dowolne niebieskie kółko z kalendarza na ten rok.
 4. Strona, na której się wylądujesz, pokazuje, jak wyglądał dzień zarchiwizowany.

  Więcej informacji na temat Wayback Machine

  Strony są wyświetlane na Wayback Machine tylko odzwierciedlają te, które zostały zarchiwizowane przez usługę, a nie częstotliwość aktualizacji strony.

  Aby zarchiwizować konkretną stronę w tej chwili, niezależnie od tego, czy jest to uzasadniony cytat, czy tylko osobisty odnośnik, odwiedź stronę główną Wayback Machine i wklej link do pola tekstowego „Zapisz stronę teraz”.

  Jeśli masz więcej pytań na temat Wayback Machine, najprawdopodobniej znajdziesz odpowiedzi na stronie FAQ dotyczącej archiwum w Internecie.