Polecenie R nie działa! Jak ponownie zainstalować system macOS, jeśli odzyskiwanie nie działa

0
88

W przypadku poważnego problemu z komputerem Mac może być konieczna ponowna instalacja systemu operacyjnego Mac. Można to zrobić w prosty sposób, korzystając z partycji odzyskiwania systemu Mac lub przez program Mac Internet Recovery. Możesz uzyskać dostęp do trybu odzyskiwania za pomocą kombinacji klawiszy Command + R na komputerze Intel Mac (proces na M1 Mac jest nieco inny, jak omówimy poniżej). Ale co zrobić, jeśli tryb odzyskiwania komputera Mac nie działa lub Command + R nie działa?

Poniżej przyjrzymy się najlepszym rozwiązaniom tych problemów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ponownie zainstalować system Mac OS przy użyciu trybu odzyskiwania, omówimy to w osobnym artykule (za pośrednictwem powyższego łącza).

Co to jest odzyskiwanie komputera Mac?

Krótkie słowo o tym, co może zrobić tryb odzyskiwania komputera Mac i jak to działa.

Większość ludzi tak naprawdę nie myśli o swoich dyskach twardych (cóż, obecnie SSD) w kategoriach partycji. Po prostu postrzegają całą jazdę jako jedną rzecz. Dysk twardy jest zwykle pojedynczym woluminem, ale jest następnie dzielony na wiele obszarów zwanych partycjami lub woluminami. Pomyśl o swoim dysku twardym jak o domu, a partycje jako o różnych pokojach. (Przeczytaj: Jak podzielić dysk twardy lub dysk SSD na partycje lub utworzyć wolumin APFS, aby uzyskać więcej informacji).

Przyzwyczaiłeś się widzieć tylko jeden pokój w domu, ten, w którym znajduje się Twój pulpit, foldery i aplikacje. Ale w rzeczywistości są cztery partycje, a jedna jest używana w skrajnych przypadkach, gdy możesz chcieć całkowicie ponownie zainstalować system operacyjny macOS (lub Mac OS X na naprawdę starych komputerach Mac). Nawet jeśli całkowicie wyczyścisz komputer Mac i zaczniesz od nowa, partycja odzyskiwania powinna nadal tam być, aby umożliwić ponowną instalację systemu macOS, przywrócenie z kopii zapasowej Time Machine oraz naprawę lub wymazanie dysku twardego. Szczegółowo przyglądamy się temu, co możesz zrobić w trybie odzyskiwania tutaj.

Jest to problem, jeśli musisz ponownie zainstalować system operacyjny od podstaw i brakuje partycji odzyskiwania lub z jakiegoś powodu nie możesz uzyskać dostępu. Problem, ale na szczęście są dostępne rozwiązania.

W czasach przed uruchomieniem systemu Mac OS X Lion w 2011 roku nie było partycji odzyskiwania, zamiast tego trzeba było mieć fizyczny dysk z oprogramowaniem i napęd optyczny, aby go włożyć. W dzisiejszych czasach rzadko można znaleźć komputer Mac z napędem optycznym, nie mówiąc już o znalezieniu kogoś, kto ma oryginalne dyski – nie znaczy to, że komputery Mac były ostatnio dostarczane z dyskami instalacyjnymi. Przyjrzymy się, co zrobić, jeśli pasujesz do tej kategorii w dalszej części tego artykułu.

Polecenie R nie działa

Istnieje kilka powodów, dla których może się okazać, że Command + R nie działa, a komputer Mac nie uruchamia się w trybie odzyskiwania:

 • Powodem numer jeden w tej chwili jest to, że Twój Mac to M1 Mac – jeden z nowych komputerów Mac wprowadzonych od listopada 2020 r., Który wykorzystuje jeden z nowych procesorów Apple, a nie Intel. Jeśli to brzmi jak Ty, istnieje nowy sposób na wejście do odzyskiwania na M1 Mac. Omawiamy to na nowe sposoby robienia rzeczy na komputerach M1 Mac, ale omówimy to również poniżej.
 • Jeśli Twój komputer Mac jest naprawdę stary – tak stary, że działa w systemie Mac OS X Snow Leopard lub starszym – nie będzie miał partycji odzyskiwania, jedynym sposobem ponownego zainstalowania systemu operacyjnego jest użycie dysków dostarczonych z komputerem Mac. Później przyjrzymy się, co zrobić w takim przypadku.
 • Jeśli na komputerze Mac jest uruchomiona wersja systemu macOS starsza niż Sierra (uruchomiona w 2016 r.), Nie będziesz mieć wszystkich dostępnych opcji odzyskiwania, o których być może słyszałeś.
 • Klawiatura może być wadliwa lub komputer Mac może nie połączyć się z nią przez Bluetooth – w takim przypadku spróbuj użyć innej – sugerujemy podłączenie bezpośrednio.
 • Coś mogło uszkodzić partycję odzyskiwania lub mogłeś ją usunąć podczas wymiany dysku twardego lub instalacji systemu Windows przez Boot Camp.

Jak wejść do Recovery, gdy Command + R nie działa

Pierwszą rzeczą, którą należy spróbować, jest ponowne uruchomienie komputera Mac i ponowne naciśnięcie Command i R podczas uruchamiania. Może zadziałać po raz drugi.

Jeśli masz M1 Mac, wykonaj następujące kroki, aby rozpocząć w trybie odzyskiwania:

 1. Wyłącz komputer Mac.
 2. Naciśnij włącznik – i trzymaj wciśnięty.
 3. Gdy pojawi się logo Apple, pojawi się tekst informujący, że jeśli nadal będziesz trzymać przycisk zasilania, będziesz mógł uzyskać dostęp do opcji uruchamiania.
 4. W końcu będziesz mógł wybrać Opcje> Kontynuuj, a to otworzy Recovery.

Istnieje kilka innych sposobów wymuszenia uruchomienia komputera Mac w trybie odzyskiwania, jeśli Command + R nie działa. Apple ma kilka innych poleceń, które możesz wypróbować:

Możesz użyć trybu odzyskiwania Internetu – opcji, którą omówimy bardziej szczegółowo poniżej. Ta metoda spowoduje pobranie wersji systemu macOS z Internetu, co może być rozwiązaniem, jeśli nie możesz uzyskać dostępu do partycji odzyskiwania na komputerze Mac. Bardziej szczegółowo omawiamy tryb odzyskiwania Internetu w sekcji poniżej.

 • Naciśnij Option / Alt + Command + R podczas uruchamiania, aby przejść do trybu odzyskiwania Internetu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Nie można przywrócić komputerów Mac M1 po wymazaniu dysku SSD - naprawa problemów Apple

Po wejściu w ten tryb będziesz mieć dostęp do serwera Apple, aby pobrać wersję macOS. Będzie to najnowszy system macOS zgodny z Twoim komputerem Mac. Uwaga: jeśli nie korzystasz z Sierra 10.12.4 lub nowszego, spowoduje to zainstalowanie wersji dostarczonej z komputerem Mac.

Jeśli nie chcesz instalować najnowszej wersji systemu macOS, spróbuj tego:

 • Shift + Option / Alt + Command R (jeśli używasz Sierra 10.12.4 lub nowszego) zainstaluje wersję MacOS dostarczoną z komputerem Mac lub najbliższą, która jest nadal dostępna.

Zwróć uwagę, że jeśli Twój Mac ma układ T2, może istnieć prosty powód, dla którego Command + R nie działa. W tym wypadku:

 • Opcja / Alt + Command + R zainstaluje najnowszy system macOS na komputerze Mac, jeśli masz układ T2.

Tryb odzyskiwania komputera Mac nie działa

Czasami przejdziesz do trybu odzyskiwania, aby działać tylko po to, aby wszystko się zawiesiło.

Być może dysk Twojego Maca jest nie do naprawienia, a tryb odzyskiwania jest niedostępny. W takim przypadku pomocny może być nasz artykuł o tym, jak odzyskać dane z uszkodzonego komputera Mac.

Aby dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy partycja odzyskiwania jest uszkodzona lub jej brakuje, przejdź do tej sekcji.

Jeśli uzyskałeś dostęp do trybu odzyskiwania Internetu, może to być bardzo powolny proces w zależności od szybkości połączenia. Kiedy napotkaliśmy ten problem, podłączyliśmy naszego Maca do koncentratora za pomocą kabla Ethernet.

Co zrobić, jeśli tryb odzyskiwania nie działa?

Możliwe jest przywrócenie komputera Mac bez partycji odzyskiwania, ale może to być trudne (szczególnie na starszych komputerach Mac). Masz kilka dostępnych podejść:

 • Użyj narzędzia Internet Recovery, aby ponownie zainstalować system macOS na komputerze Mac z brakującą partycją odzyskiwania. Przejdź do tej sekcji, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.
 • Utwórz dysk rozruchowy, z którego chcesz zainstalować kopię systemu macOS.
 • Użyj kopii zapasowej Time Machine jako dysku startowego.
 • Możesz także utworzyć partycję odzyskiwania, przyjrzymy się, jak to zrobić tutaj: Jak utworzyć partycję odzyskiwania Mac

Przyjrzymy się tym opcjom poniżej – ale najpierw krótkie wyjaśnienie, czym jest partycja odzyskiwania.

Jak sprawdzić, czy partycja odzyskiwania działa

"Tryb

Najpierw sprawdź, czy Twój Mac na pewno nie ma działającej partycji odzyskiwania. Możliwe, że na przykład użyłeś złej kombinacji klawiszy lub Twoja klawiatura nie działała.

Oto jak uruchomić system z dysku odzyskiwania na komputerze Mac z procesorem Intel:

 1. Zamknij komputer Mac. (Menu Apple> Zamknąć.)
 2. Przytrzymaj klawisze Command i R i naciśnij przycisk zasilania.
 3. Przytrzymaj Command i R, aż logo Apple pojawi się na ekranie. Puść klawisze i poczekaj, aż Mac się zakończy. (Spodziewaj się, że potrwa to dłużej niż zwykle).
 4. Powinieneś zobaczyć ekran z napisem MacOS Utilities (lub jeśli twój Mac jest starszy, OS X Utilities). To jest partycja odzyskiwania. Jeśli to masz, przestań się martwić. Jesteś gotowy. Przeczytaj tutaj wszystko o tym, jak ponownie zainstalować macOS z Recovery.

Jeśli jednak Mac uruchomi się do normalnego widoku lub jeśli masz do czynienia z całkowicie pustym ekranem, nie masz partycji odzyskiwania.

Jeśli Twój Mac uruchamia się w systemie macOS, możesz przynajmniej sprawdzić Terminal, aby sprawdzić, czy masz partycję odzyskiwania, oto jak to zrobić:

 1. Otwórz terminal.
 2. Wpisz diskutil list .

Powinieneś zobaczyć listę wszystkich woluminów i partycji na twoim komputerze. Pierwszy dysk (/ dev / disk0) powinien mieć partycję (zwykle oznaczoną jako „3”, a po niej Apple_Boot Recovery HD). Spróbuj ponownie użyć procesu Command-R.

Możesz również skorzystać z tych wskazówek, aby sprawdzić, czy w cudowny sposób pojawia się partycja odzyskiwania.

 • Zresetuj swój PRAM. Wyłącz komputer Mac i przytrzymaj Command-Option-P-R podczas uruchamiania. Poczekaj na dzwonki i puść.
 • Sprawdź klawiaturę (zwłaszcza jeśli jest to klawiatura Bluetooth). Jeśli to możliwe, spróbuj użyć klawiatury przewodowej.

W porządku, więc albo brakuje partycji przywracania, albo nie działa i próbowałeś wszystkiego. Czas więc przyjrzeć się ponownej instalacji systemu macOS bez niego. Po pierwsze, jeśli jest to opcja, powinieneś poświęcić trochę czasu na wykonanie kopii zapasowej komputera Mac za pomocą Time Machine. Umożliwi to przywrócenie wszystkich plików, folderów i aplikacji po ponownej instalacji systemu macOS.

Jak korzystać z programu Internet Recovery, aby ponownie zainstalować system macOS

"Jak

Oto, co zrobić, jeśli nie masz partycji odzyskiwania na komputerze Mac i musisz ponownie zainstalować system macOS (w rzeczywistości, nawet jeśli nie musisz ponownie instalować systemu macOS, prawdopodobnie powinieneś, ponieważ brakująca partycja odzyskiwania nie jest dobrym znakiem) .

Pierwszym podejściem jest użycie funkcji zwanej Odzyskiwanie Internetu. Nowsze komputery Mac mogą uruchamiać się bezpośrednio z połączenia internetowego, nawet bez dostępnej partycji odzyskiwania. Oto jak korzystać z odzyskiwania systemu MacOS w Internecie:

 1. Zamknij komputer Mac.
 2. Przytrzymaj Command-Option / Alt-R i naciśnij przycisk zasilania. (Na niektórych klawiaturach Mac klawisz Option będzie miał nazwę Alt).
 3. Przytrzymaj te klawisze, aż pojawi się obracająca się kula ziemska i komunikat „Uruchamianie odzyskiwania Internetu. Może to chwilę potrwać”.
 4. Wiadomość zostanie zastąpiona paskiem postępu. Poczekaj, aż się wypełni. Spodziewaj się, że zajmie to trochę czasu …
 5. Poczekaj, aż pojawi się ekran MacOS Utilities.
 6. Kliknij Zainstaluj ponownie macOS i postępuj zgodnie z procesem instalacji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak przełączyć się na 5 GHz na komputerze Mac

Występują problemy z programem Internet Recovery. Działa tylko z sieciami używającymi zabezpieczeń WEP i WPA. Jest to większość domowych sieci Wi-Fi, ale jeśli korzystasz z sieci proxy lub PPPoE, będziesz mieć problemy. W takich przypadkach zwykle najlepiej jest znaleźć inną sieć, zamiast tworzyć dysk USB Recovery Stick (nasz następny krok). Jeśli masz program Internet Recovery, użyj go, aby ponownie zainstalować system macOS, jeśli to możliwe.

Utwórz bootowalny instalator macOS na dysku flash

"Terminal

Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do programu Internet Recovery, masz możliwość utworzenia instalatora rozruchowego z dysku flash (o rozmiarze co najmniej 12 GB). Zauważ, że spowoduje to całkowite wymazanie dysku flash USB, więc uważaj, aby najpierw usunąć z niego wszystkie pliki. Omówimy tutaj, jak utworzyć bootowalny instalator dla systemu macOS, ale poniżej omówimy tę metodę.

Najprostszy sposób na utworzenie instalatora flash USB do korzystania z terminala:

Otwórz folder Aplikacje i sprawdź, czy masz pliki instalacyjne dla wymaganej wersji systemu macOS lub Mac OS X. W przypadku Sierra lub High Sierra zobaczysz: na przykład coś takiego.

"Zainstaluj

Jeśli nie masz plików, przeczytaj o tym, jak uzyskać starsze wersje systemu macOS lub Mac OS X tutaj.

Po uzyskaniu instalatora odpowiedniej wersji systemu macOS wykonaj następujące czynności:

 1. Podłącz dysk flash USB do komputera Mac.
 2. Otwórz Narzędzie dyskowe.
 3. Wybierz głośność (w sekcji Zewnętrzne) na pasku bocznym. Wolumin jest górną częścią, a nie partycją (która znajduje się pod spodem).
 4. Kliknij Wymaż.
 5. Upewnij się, że w polu Nazwa jest napisane „Bez tytułu”. Nie zmieniaj tego. Kliknij Wymaż.
 6. Otwórz terminal.
 7. Wytnij i wklej poprawny tekst createinstallmedia do terminala (kod będzie zależał od wersji macOS, więc sugerujemy pobranie go z tego artykułu: polecenia createinstallmedia dla wersji macOS. Będzie wyglądać mniej więcej tak, jak na poniższym obrazku).
 8. Następnie musisz wprowadzić hasło administratora. Następnie wprowadź „y” i naciśnij klawisz Return. Najpierw wyczyści dysk flash, a następnie zamieni go w bootowalny instalator.

"Jak

Oczekuj trochę czasu na zakończenie procesu.

Zainstaluj macOS z bootowalnego instalatora

Teraz możesz wykonać następujące kroki, aby użyć instalatora rozruchowego:

 1. Upewnij się, że instalator rozruchowy (dysk flash USB) jest podłączony do komputera Mac.
 2. Zamknij komputer Mac.
 3. Przytrzymaj Option / Alt i naciśnij przycisk zasilania.
 4. Powinno pojawić się okno listy urządzeń startowych z żółtym dyskiem z instalacją (nazwa oprogramowania) poniżej.
 5. Wybierz go i naciśnij Return. Poczekaj, aż pasek postępu się zapełni.
 6. Wybierz Narzędzie dyskowe.
 7. Wybierz dysk w obszarze Wewnętrzny (główny dysk twardy).
 8. Kliknij Wymaż.
 9. Nadaj napędowi nazwę; „Macintosh HD” jest tradycyjny, ale możesz wybrać. Upewnij się, że format to Mac OS Extended (Journaled), a schemat to GUID Partition Map.
 10. Kliknij Wymaż.
 11. Kliknij Gotowe.
 12. Wybierz Narzędzie dyskowe> Zamknij Narzędzie dyskowe.
 13. Wybierz Zainstaluj macOS i kliknij Kontynuuj.
 14. Postępuj zgodnie z opcjami instalacji macOS.
 15. Wybierz Macintosh HD jako dysk instalacyjny, gdy zostanie wyświetlony, i kliknij Zainstaluj.

MacOS zostanie teraz zainstalowany na dysku twardym z bootowalnego instalatora. Cały proces może zająć około pół godziny. Po zakończeniu będziesz mieć nową instalację systemu macOS wraz z partycją odzyskiwania.

Może zostać wyświetlony komunikat: „Nie można zweryfikować tej kopii aplikacji Install [nazwa macOS]. Mogła zostać uszkodzona lub zmodyfikowana podczas pobierania”. Jeśli tak, musisz dostosować datę i godzinę w systemie macOS.

Jak ponownie zainstalować system Mac OS X na starszym komputerze Mac bez trybu odzyskiwania

Jak wspomnieliśmy powyżej, jeśli Twój komputer Mac ma system Snow Leopard lub starszy, nie będzie miał partycji odzyskiwania. Więc jeśli wszystko zmieni się w gruszkę i będziesz musiał ponownie zainstalować system operacyjny, co możesz zrobić.

Jeśli masz oryginalne dyski dostarczone z komputerem Mac, powinieneś móc ich używać.

Jeśli nie masz tych dysków, najlepszym rozwiązaniem jest zakup systemu Snow Leopard od Apple. Kosztuje 19,99 £ i możesz zamówić kopię tutaj.

Nadal możesz kupić kopię Lion ze sklepu Apple Store tutaj, ale otrzymasz kod do pobrania, a nie fizyczne dyski.

Gdy masz już dyski Snow Leopard, możesz włożyć je do napędu optycznego komputera Mac – zakładając, że ma taki, i zainstalować system operacyjny. Gdy już to zrobisz, możesz użyć Mac App Store, aby uzyskać nowszą wersję systemu MacOS.