Polecenie R nie działa! Jak ponownie zainstalować macOS, jeśli Recovery nie działa

0
102

W przypadku poważnego problemu z komputerem Mac może być konieczna ponowna instalacja systemu operacyjnego Mac. Istnieje prosty sposób, aby to zrobić za pomocą partycji Mac Recovery lub Mac Internet Recovery. Dostęp do trybu odzyskiwania można uzyskać za pomocą kombinacji klawiszy Command + R. Ale co robisz, jeśli tryb odzyskiwania systemu Mac nie działa lub Command + R nie działa?

Poniżej przedstawiamy najlepsze rozwiązania tych problemów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ponownie zainstalować system Mac OS w trybie odzyskiwania, omówimy to w osobnym artykule (poprzez powyższy link).

Co to jest Mac Recovery?

Krótkie słowo na temat tego, co może zrobić tryb odzyskiwania systemu Mac i jak działa.

Większość ludzi tak naprawdę nie myśli o swoich dyskach twardych (a teraz SSD) w kategoriach partycji. Widzą cały dysk jako jedną rzecz. Dysk twardy jest zwykle pojedynczym woluminem, ale jest następnie dzielony na wiele obszarów, zwanych partycjami lub woluminami. Pomyśl o dysku twardym jak o domu, a partycje o różnych pokojach. (Przeczytaj: Jak podzielić dysk twardy Mac lub dysk SSD na partycje lub utworzyć wolumin APFS, aby uzyskać więcej informacji.)

Przyzwyczaiłeś się widzieć tylko jeden pokój w domu, ten, który ma pulpit, foldery i aplikacje. Ale w rzeczywistości istnieją cztery partycje, a jedna jest używana w skrajnych przypadkach, w których możesz chcieć całkowicie ponownie zainstalować system operacyjny macOS (lub Mac OS X na starszych komputerach Mac). Nawet jeśli całkowicie wyczyścisz komputer Mac i zaczniesz od nowa, partycja odzyskiwania powinna nadal tam być, aby umożliwić ponowną instalację systemu macOS, przywrócenie kopii zapasowej Time Machine oraz naprawę lub skasowanie dysku twardego. Szczegółowo przyglądamy się temu, co możesz zrobić w trybie odzyskiwania tutaj.

Jest to problem, jeśli musisz ponownie zainstalować system operacyjny od zera i brakuje partycji odzyskiwania lub z jakiegoś powodu nie masz dostępu. Problem, ale na szczęście dostępne są rozwiązania.

W czasach poprzedzających uruchomienie systemu Mac OS X Lion w 2011 r. Nie było partycji odzyskiwania, zamiast tego trzeba było mieć dysk fizyczny z oprogramowaniem i napęd optyczny, aby go włożyć. W dzisiejszych czasach rzadko można znaleźć komputer Mac z napędem optycznym, nie mówiąc już o znalezieniu kogoś, kto ma oryginalne dyski – nie to, że komputery Mac były ostatnio dostarczane z płytami instalacyjnymi. Zobaczymy, co zrobić, jeśli będziesz pasować do tej kategorii w dalszej części tego artykułu.

Polecenie R. nie działa

Istnieje kilka powodów, dla których możesz stwierdzić, że Command + R nie działa i komputer Mac nie uruchamia się w trybie odzyskiwania:

 • Jeśli Twój komputer Mac jest naprawdę stary – tak jak w tak starym systemie Mac OS X Snow Leopard lub starszym – nie będzie miał partycji odzyskiwania, jedynym sposobem na ponowne zainstalowanie systemu operacyjnego jest użycie dysków dostarczonych z komputerem Mac. Zobaczymy, co zrobić w takim przypadku później.
 • Jeśli na komputerze Mac jest uruchomiona wersja systemu macOS starsza niż Sierra (która została uruchomiona w 2016 r.), Nie będziesz mieć wszystkich dostępnych opcji odzyskiwania, o których być może słyszałeś.
 • Klawiatura może być wadliwa lub komputer Mac może się z nią nie połączyć przez Bluetooth – w takim przypadku spróbuj użyć innej – sugerujemy taką, która podłącza się bezpośrednio.
 • Coś mogło uszkodzić partycję odzyskiwania lub mogła zostać usunięta podczas wymiany dysku twardego lub instalowania systemu Windows za pośrednictwem Boot Camp,

Pierwszą rzeczą, którą należy wypróbować, jest ponowne uruchomienie komputera Mac i ponowne naciśnięcie klawiszy Command i R podczas uruchamiania.

Istnieje kilka innych sposobów wymuszenia uruchomienia komputera Mac w trybie odzyskiwania, jeśli Command + R nie działa dla Ciebie. Apple ma kilka innych poleceń, które możesz wypróbować:

Możesz skorzystać z Internet Recovery Mode – opcji, którą omówimy bardziej szczegółowo poniżej. Ta metoda pobierze wersję macOS z Internetu, co może być rozwiązaniem, jeśli nie masz dostępu do partycji odzyskiwania na komputerze Mac. Tryb odzyskiwania internetowego omawiamy bardziej szczegółowo w poniższej sekcji.

 • Naciśnij Option / Alt + Command + R podczas uruchamiania, aby przejść do trybu odzyskiwania Internetu.

Po przejściu do tego trybu będzie można uzyskać dostęp do serwera Apple w celu pobrania wersji macOS. Będzie to najnowszy system macOS zgodny z komputerem Mac. Uwaga: jeśli nie korzystasz z Sierra 10.12.4 lub nowszego, spowoduje to zainstalowanie wersji dostarczonej z komputerem Mac.

Jeśli nie chcesz instalować najnowszej wersji systemu macOS, spróbuj tego:

 • Shift + Option / Alt + Command R (jeśli korzystasz z Sierra 10.12.4 lub nowszego) zainstaluje wersję MacOS dostarczoną z komputerem Mac lub tę najbliższą, która jest nadal dostępna.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak naprawić komputer Mac, który się nie włącza

Pamiętaj, że jeśli Twój komputer Mac ma układ T2, może istnieć prosty powód, dla którego Command + R nie działa dla Ciebie. W tym wypadku:

 • Option / Alt + Command + R zainstaluje najnowszą wersję systemu macOS na komputerze Mac, jeśli masz układ T2.

Tryb odzyskiwania systemu Mac nie działa

Czasami przejdziesz do trybu odzyskiwania, aby działać tylko po to, aby wszystko się zawiesiło.

Być może dysk Twojego komputera Mac jest nie do naprawienia i tryb odzyskiwania jest niedostępny. W takim przypadku pomocny może być nasz artykuł na temat odzyskiwania danych z uszkodzonego komputera Mac.

Aby dowiedzieć się, czy partycja odzyskiwania nie jest uszkodzona lub czy jej brakuje, przejdź do tej sekcji.

Jeśli uzyskałeś dostęp do trybu odzyskiwania Internetu, może to być bardzo powolny proces w zależności od szybkości połączenia. Kiedy napotkaliśmy ten problem, podłączyliśmy komputer Mac do koncentratora kablem Ethernet.

Co zrobić, jeśli tryb odzyskiwania nie działa?

Możliwe jest przywrócenie komputera Mac bez partycji odzyskiwania, ale może to być trudne (szczególnie na starszych komputerach Mac). Dostępnych jest kilka podejść:

 • Użyj programu Internet Recovery, aby ponownie zainstalować system macOS na komputerze Mac z brakującą partycją odzyskiwania. Przejdź do tej sekcji, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.
 • Utwórz dysk startowy, aby zainstalować kopię systemu macOS.
 • Użyj kopii zapasowej Time Machine jako napędu początkowego.
 • Możesz także być w stanie utworzyć partycję odzyskiwania, a my sprawdzimy, jak to zrobić tutaj: Jak utworzyć partycję odzyskiwania Mac

Spójrzmy na te opcje poniżej – ale najpierw krótkie wyjaśnienie, czym jest partycja odzyskiwania.

Jak sprawdzić, czy partycja odzyskiwania działa

Najpierw sprawdź, czy Twój komputer Mac zdecydowanie nie ma działającej partycji odzyskiwania. Możliwe, że używasz niewłaściwej kombinacji klawiszy lub że na przykład klawiatura nie działa.

Oto jak uruchomić komputer na dysku odzyskiwania:

 1. Zamknij komputer Mac. (Menu Apple> Zamknij).
 2. Przytrzymaj wciśnięte klawisze Command i R, a następnie naciśnij przycisk zasilania.
 3. Przytrzymaj Command i R, aż logo Apple pojawi się na ekranie. Puść klawisze i poczekaj, aż komputer Mac zakończy uruchamianie. (Spodziewaj się, że potrwa to dłużej niż zwykle).
 4. Powinieneś zobaczyć ekran z napisem MacOS Utilities (lub jeśli twój Mac jest starszy, OS X Utilities). To jest partycja odzyskiwania. Jeśli to masz, przestań się martwić. Możesz iść. Przeczytaj o tym, jak ponownie zainstalować macOS z Recovery tutaj.

Jeśli jednak komputer Mac uruchomi się do normalnego widoku lub pojawi się całkowicie pusty ekran, oznacza to, że nie masz partycji odzyskiwania.

Jeśli komputer Mac uruchamia się w systemie macOS, możesz przynajmniej sprawdzić Terminal, aby sprawdzić, czy masz partycję odzyskiwania, oto jak to zrobić:

 1. Otwórz terminal.
 2. Wchodzić lista diskutil.

Powinieneś zobaczyć listę wszystkich woluminów i partycji na twoim komputerze. Pierwszy dysk (/ dev / disk0) powinien mieć partycję (zwykle oznaczoną jako „3”, a po niej Apple_Boot Recovery HD). Spróbuj ponownie użyć procesu Command-R.

Możesz również zapoznać się z tymi wskazówkami, aby sprawdzić, czy powoduje to cudowne wyświetlenie partycji odzyskiwania.

 • Zresetuj PRAM. Wyłącz komputer Mac i przytrzymaj klawisz Command-Option-P-R podczas uruchamiania. Poczekaj na dzwonki i puść.
 • Sprawdź klawiaturę (zwłaszcza jeśli jest to klawiatura Bluetooth). Jeśli to możliwe, spróbuj użyć klawiatury przewodowej.

Okej, więc brakuje Twojej partycji przywracania lub nie działa i próbujesz wszystkiego. Czas więc spojrzeć na ponowną instalację systemu macOS bez niego. Po pierwsze, jeśli jest to opcja, należy wykonać kopię zapasową komputera Mac za pomocą Time Machine. Umożliwi to przywrócenie wszystkich plików, folderów i aplikacji po ponownej instalacji systemu macOS.

Jak korzystać z Internet Recovery w celu ponownej instalacji systemu macOS

Oto, co należy zrobić, jeśli nie masz partycji odzyskiwania na komputerze Mac i musisz ponownie zainstalować system macOS (w rzeczywistości nawet jeśli nie musisz ponownie instalować systemu macOS, prawdopodobnie powinieneś, ponieważ brak partycji odzyskiwania nie jest dobrym znakiem).

Pierwsze podejście polega na użyciu funkcji o nazwie Internet Recovery. Nowsze komputery Mac mogą uruchamiać się bezpośrednio z połączenia internetowego, nawet bez dostępnej partycji odzyskiwania. Oto jak korzystać z MacOS Internet Recovery:

 1. Zamknij komputer Mac.
 2. Przytrzymaj Command-Option / Alt-R i naciśnij przycisk zasilania. (Na niektórych klawiaturach Maca klawisz Opcja będzie nazywał się Alt).
 3. Przytrzymaj te klawisze, aż zobaczysz wirującą kulę ziemską i komunikat „Rozpoczęcie odzyskiwania z Internetu. Może to chwilę potrwać”.
 4. Wiadomość zostanie zastąpiona paskiem postępu. Poczekaj, aż się wypełni. Spodziewaj się, że zajmie to trochę czasu…
 5. Poczekaj, aż pojawi się ekran MacOS Utilities.
 6. Kliknij Zainstaluj ponownie macOS i postępuj zgodnie z procesem instalacji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak zaktualizować pamięć RAM na komputerze Mac

Występują problemy z odzyskiwaniem Internetu. Działa tylko z sieciami korzystającymi z zabezpieczeń WEP i WPA. Jest to większość domowych sieci Wi-Fi, ale jeśli korzystasz z sieci proxy lub PPPoE, będziesz mieć problemy. W takich przypadkach zwykle najlepiej jest znaleźć inną sieć niż utworzyć pamięć USB Recovery Stick (nasz następny krok). Jeśli masz Internet Recovery, skorzystaj z niego, aby ponownie zainstalować macOS, jeśli to możliwe.

Utwórz bootowalny instalator macOS na dysku flash

Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do programu Internet Recovery, masz możliwość utworzenia instalatora rozruchowego z dysku flash (co najmniej 12 GB). Pamiętaj, że spowoduje to całkowite usunięcie dysku flash USB, dlatego najpierw należy usunąć z niego wszystkie pliki. Omówimy tutaj, jak utworzyć bootowalny instalator dla systemu macOS, ale omówimy poniżej metodę.

Najprostszym sposobem na utworzenie instalatora flash USB jest użycie terminala:

Otwórz folder Aplikacje i sprawdź, czy masz zainstalowane pliki instalacyjne dla wymaganej wersji systemu macOS lub Mac OS X. W przypadku Sierra lub High Sierra zobaczysz: na przykład coś takiego.

Jeśli nie masz plików, przeczytaj o tym, jak uzyskać starsze wersje systemu macOS lub Mac OS X tutaj.

Po uzyskaniu instalatora wymaganej wersji systemu macOS wykonaj następujące kroki:

 1. Podłącz dysk flash USB do komputera Mac.
 2. Otwórz Narzędzie dyskowe.
 3. Wybierz głośność (w obszarze Zewnętrzne) na pasku bocznym. Wolumin jest górną częścią, a nie partycją (pod nią).
 4. Kliknij Usuń.
 5. Upewnij się, że w polu Nazwa widnieje napis „Bez tytułu”. Nie zmieniaj tego. Kliknij Usuń.
 6. Otwórz terminal.
 7. Wytnij i wklej poprawny tekst createinstallmedia do Terminala (kod będzie zależał od wersji systemu macOS, więc sugerujemy pobranie go z tego artykułu: polecenia createinstallmedia dla wersji systemu macOS. Będzie to wyglądać jak na poniższym obrazie).
 8. Następnie musisz wprowadzić hasło administratora. A następnie wpisz „y” i naciśnij klawisz Return. Najpierw wyczyści dysk flash, a następnie zmieni go w instalator rozruchowy.

Poczekaj chwilę, aż proces się zakończy.

Zainstaluj macOS z instalatora startowego

Teraz możesz wykonać następujące kroki, aby użyć instalatora rozruchowego:

 1. Upewnij się, że instalator rozruchowy (dysk flash USB) jest podłączony do komputera Mac.
 2. Zamknij komputer Mac.
 3. Przytrzymaj Option / Alt i naciśnij przycisk zasilania.
 4. Powinno pojawić się okno z listą urządzeń startowych z żółtym napisem, a pod nim Zainstaluj (nazwa oprogramowania).
 5. Wybierz i naciśnij Return. Poczekaj, aż pasek postępu się zapełni.
 6. Wybierz Narzędzie dyskowe.
 7. Wybierz dysk w obszarze Wewnętrzny (główny dysk twardy).
 8. Kliknij Usuń.
 9. Nadaj napędowi nazwę; „Macintosh HD” jest tradycyjny, ale możesz wybrać. Upewnij się, że formatem jest Mac OS Extended (Journaled), a schemat to mapa partycji GUID.
 10. Kliknij Usuń.
 11. Kliknij Gotowe.
 12. Wybierz polecenie Narzędzie dyskowe> Zamknij Narzędzie dyskowe.
 13. Wybierz Zainstaluj macOS i kliknij Kontynuuj.
 14. Postępuj zgodnie z opcjami instalacji macOS.
 15. Wybierz Macintosh HD jako dysk instalacyjny, gdy zostanie wyświetlony, i kliknij Zainstaluj.

MacOS zostanie teraz zainstalowany na dysku twardym z instalatora rozruchowego. Cały proces może potrwać około pół godziny. Po zakończeniu będziesz mieć nową instalację systemu macOS wraz z partycją odzyskiwania.

Może pojawić się komunikat: „Nie można zweryfikować tej kopii aplikacji Install [nazwa macOS]. Mogła zostać uszkodzona lub przerobiona podczas pobierania”. Jeśli tak, musisz dostosować datę i godzinę w systemie macOS.

Jak ponownie zainstalować Mac OS X na starszym komputerze Mac bez trybu odzyskiwania

Jak wspomniano powyżej, jeśli na komputerze Mac działa system Snow Leopard lub starszy, nie będzie miał partycji odzyskiwania. Więc jeśli wszystko pójdzie w kształcie gruszki i musisz ponownie zainstalować system operacyjny, co możesz zrobić.

Jeśli masz oryginalne dyski dostarczone z komputerem Mac, powinieneś być w stanie z nich korzystać.

Jeśli nie masz tych płyt, najlepszym rozwiązaniem jest zakup systemu Snow Leopard od Apple. Kosztuje 19,99 £ i możesz zamówić kopię tutaj.

Nadal możesz kupić kopię Lion w Apple Store tutaj, ale otrzymasz kod do pobrania, a nie dyski fizyczne.

Gdy będziesz mieć dyski Snow Leopard, możesz je włożyć do napędu optycznego komputera Mac – zakładając, że jest taki, i zainstalować system operacyjny. Po zakończeniu możesz użyć Mac App Store, aby uzyskać nowszą wersję MacOS.