Jakiego procesora Mac potrzebuję?

0
19

Jeśli wybierasz między dwoma różnymi typami komputerów Mac lub dwiema generacjami tego samego komputera Mac, możesz zastanawiać się, jak bardzo wpłynie to na procesory. W tym artykule postaramy się wyjaśnić różnice między generacjami procesorów, czego można się spodziewać po procesorach i3, i5, i7, i9 lub Xeon, dlaczego ma to znaczenie, ile macie rdzeni, i co tak naprawdę oznacza Turbo Boost.

Jest tak wiele różnych terminów używanych do opisania procesora w bieżącej grupie komputerów Mac, że próba znalezienia najlepszego dla Ciebie rozwiązania wystarczy, aby zakręcić głową. Który procesor wybrać? I czy to naprawdę ważne?

Jaka generacja procesorów znajduje się na moim komputerze Mac?

Nazwy Sandy Bridge, Ivy Bridge, Haswell, Broadwell i Skylake są nazwami kodowymi Intela dla architektury procesorów. Sandy Bridge jest najstarszym, pochodzącym z 2011 roku, a Ivy Bridge był aktualizacją tego w 2012 roku. Haswell przyszedł w 2013 roku i był poważnym przeprojektowaniem architektury Ivy Bridge. A Broadwell w 2015 roku był stosunkowo niewielką aktualizacją Haswell. Skylake po raz pierwszy pojawił się pod koniec 2015 roku w 27-calowym komputerze iMac, a następnie w 2017 roku zaczęły pojawiać się procesory Kaby Lake.

Po Kaby Lake nastąpiło Coffee Lake. Coffee Lake przyniosło duże zmiany, z opcjami 6-rdzeniowymi i więcej opcji poczwórnych na poziomie podstawowym. Pierwszą wersją Coffee Lake była 8. generacja procesorów Intel. Jesienią 2018 roku uruchomiono dziewiątą generację – znaną jako odświeżanie Coffee Lake – która dodała 8-rdzeniowe opcje procesora i9.

W chwili pisania tego tekstu wciąż czekamy na następną generację procesorów Intel. Oczekiwanym następcą był Cannon Lake, ale Intel napotkał szereg problemów z Cannon Lake. Ice Lake podąży za Cannon Lake (zakładając, że Cannon Lake wydostanie się z laboratoriów w znacznej liczbie).

Większość komputerów Mac (od sierpnia 2019 r.) Jest wyposażona w procesory Coffee Lake 8. generacji, wyjątek stanowią 15-calowy MacBook Pro i najwyższej klasy komputer iMac, który oferuje procesory Coffee Lake 9. generacji, a także wkrótce. 2019 Mac Pro, który będzie oferował od 8 do 28 rdzeni procesorów Intel Xeon W..

Wewnątrz iMaca Pro znajduje się również procesor Xeon W, chociaż jest to starsza generacja niż ta, która będzie dostępna w Mac Pro 2019. Ten procesor waha się od 8 do 18 rdzeni.

Procesory stacji roboczych Xeon mają inne nazwy kodowe niż procesory wymienione powyżej, ale są oparte na tej samej architekturze Intel.

Prawie zapomnieliśmy wspomnieć o podstawowym komputerze iMac z dwurdzeniowym procesorem 7. generacji. Ten komputer Mac nie był aktualizowany od 2017 r., A przynajmniej powiedział lepiej…

Jak wybierać między procesorami

Nowoczesne mikroprocesory to niezwykle złożone bestie, które zawierają ponad miliard tranzystorów, z których każdy ma około 0,02% grubości ludzkich włosów. I robią znacznie więcej niż stare procesory; pobrali dane wejściowe, wykonali na nich instrukcje i przekazali dane wyjściowe do pamięci. Dzisiejsze procesory to minikomputery, zawierające wiele rdzeni lub procesorów, w jednym układzie, wraz z pamięcią krótkotrwałą lub pamięcią podręczną, a nawet procesorami graficznymi.

Są dwa sposoby, w których jeden procesor może być lepszy od drugiego: liczba instrukcji, które może wykonać w danym okresie czasu, oraz ilość zużywanej przez to energii.

Podczas gdy ten pierwszy jest kluczowy dla niektórych aplikacji, takich jak kodowanie wideo 4K, renderowanie złożonych modeli 3D i animacji, a także niektórych aplikacji matematycznych i naukowych, dla większości z nas to drugie powinno być najważniejsze.

Moc zużywana przez procesor wpływa na komputer na dwa sposoby: żywotność baterii i ciepło. Po prostu, wszystkie inne rzeczy są równe, im szybszy procesor, tym więcej ciepła oddaje i tym więcej energii będzie zasysać z baterii laptopa.

Zmniejszenie zużycia energii i zwiększenie wydajności procesorów leży u podstaw większości ulepszeń wprowadzonych przez projektantów procesorów, takich jak Intel, w ostatnich latach. W rezultacie im nowszy procesor na komputerze Mac, tym bardziej wydajna. To wyjaśnia, dlaczego nowszy procesor będzie prawdopodobnie lepszy niż starszy procesor, nawet jeśli liczba GHz jest mniejsza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak korzystać z drugiego ekranu na komputerze Mac

Przyjrzymy się kilku innym różnicom między procesorami poniżej, w tym GHz (prędkość procesora zgodnie z reklamą oraz prędkość, którą można uzyskać, jeśli Turbo Boost jest aktywne).

Przyjrzymy się również różnym typom procesorów w każdej generacji. Na przykład możesz wybrać układ i5 i i7.

Inną dużą różnicą będzie liczba dostępnych rdzeni, z dostępnymi dwurdzeniowymi, czterordzeniowymi, a nawet 8-12- i 18-rdzeniowymi. Przeanalizujemy to również poniżej.

Dla kontekstu, oto lista różnych procesorów, które znajdziesz w bieżącej linii komputerów Mac (przynajmniej w momencie pisania: sierpień 2018). Wyłączyliśmy opcje kompilacji na zamówienie i Xeon.

Macbook Air:

 • 8-tej generacji, dwurdzeniowy 1,6 GHz, i5, Turbo Boost: 3,6 GHz

13-calowy MacBook Pro:

 • Czwarty rdzeń 8. generacji, 1,4 GHz, i5, Turbo Boost: 3,9 GHz
 • Czterordzeniowy procesor 8. generacji, 2,4 GHz, i5, Turbo Boost: 3,9 GHz

15-calowy MacBook Pro:

 • 9-tej generacji, 6-rdzeniowy 2,6 GHz, i7, Turbo Boost: 4,5 GHz
 • 9-tej generacji, 2,3 GHz 8-rdzeniowy, i9, Turbo Boost: 4,8 GHz

21,5 cala iMac:

 • Siódmej generacji, 2,3 GHz, dwurdzeniowy, i5, Turbo Boost: 3,6 GHz
 • Czterordzeniowy procesor 8. generacji, 3,6 GHz, i3, Bez Turbo Boost
 • 8-tej generacji, 3-rdzeniowy 3,0 GHz, i5, Turbo Boost: 4,1 GHz

27in iMac:

 • 8-tej generacji, 3-rdzeniowy 3,0 GHz, i5, Turbo Boost: 4,1 GHz
 • 8 generacji, 6-rdzeniowy 3,1 GHz, i5, Turbo Boost: 4,3 GHz
 • 9 generacji, 6-rdzeniowy 3,7 GHz, i5, Turbo Boost: 4,6 GHz

Mac mini:

 • Czterordzeniowy procesor 8. generacji, 3,6 GHz, i3, Bez Turbo Boost
 • 8-tej generacji, 3-rdzeniowy 3,0 GHz, i5, Turbo Boost: 4,1 GHz

Ile GHz

GHz odzwierciedla liczbę cykli zegara na sekundę. Tak więc wewnętrzny zegar procesora 2,3 GHz bije 2,3 miliarda razy na sekundę. Stąd ludzie odnoszący się do liczby GHz jako prędkości zegara.

Każdy zakres komputerów Mac ma zwykle więcej niż jedną opcję w zakresie GHz (z wyjątkiem MacBooka Air, który jest dostępny tylko przy 1,6 GHz).

Czasami będzie wyglądać, że mocniejszy Mac ma wolniejszą częstotliwość zegara. Jest to niezmiennie spowodowane tym, że dany Mac ma więcej dostępnych rdzeni. Na przykład 6-rdzeniowy iMac 3,1 GHz kosztuje znacznie więcej niż czterordzeniowy model 3,6 GHz. Na pierwszy rzut oka może to wyglądać źle, ale to sześć rdzeni 3,1 GHz, a nie cztery rdzenie 3,6 GHz. Im więcej rdzeni, tym lepiej, jak wyjaśnimy poniżej.

Co to jest Turbo Boost

Kolejną rzeczą wartą uwagi w zakresie GHz jest liczba Turbo Boost. Najprostszym sposobem myślenia o Turbo Boost jest sposób na bezpieczne przetaktowanie rdzeni procesora. Ta liczba może czasem dać wskazówkę, jak procesor jednego pokolenia wypada w porównaniu do następnego.

Kontroler Turbo Boost setki razy na sekundę pobiera zużycie energii i temperaturę rdzeni, monitorując wymagania stawiane przez oprogramowanie. Jeśli którykolwiek z rdzeni zostanie doprowadzony do teoretycznego maksimum, Turbo Boost może, jeśli dostępna jest wystarczająca moc, a temperatura jest na bezpiecznym poziomie, „przetaktowuje” rdzeń i umożliwia mu szybszą pracę.

Tak więc osiem rdzeni w 8-rdzeniowym procesorze i9 2,9 GHz MacBooka Pro można w razie potrzeby przesunąć do 4,8 GHz w zależności od zużycia energii i rozpraszania ciepła.

Dwurdzeniowy procesor MacBook Air 1,6 GHz można wypchnąć do 3,6 GHz, podczas gdy starzejący się podstawowy komputer iMac z procesorem siódmej generacji ma procesor dwurdzeniowy 2,3 GHz, ale nadal można go przesunąć tylko do 3,6 GHz.

Należy zauważyć, że niektóre procesory nie będą w stanie Turbo Boost. Te procesory i3, znajdujące się w czterordzeniowym komputerze iMac 3,6 GHz i czterordzeniowym komputerze Mac mini 3,6 GHz, nie zawierają Turbo Boost, więc prędkość 3,6 GHz nigdy nie zostanie przekroczona. Może to jednak nie mieć znaczenia, jeśli nie skorzystasz z Turbo Boost.

Dlaczego miałbyś potrzebować Turbo Boost? Turbo Boost uruchamia się, gdy nie używasz wszystkich rdzeni, więc szybkość zegara można zwiększyć na używanych rdzeniach. Turbo Boost to funkcja, która przyniesie największe korzyści, jeśli nie korzystasz z aplikacji korzystających z wielu rdzeni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jaki mam komputer Mac?

Dlaczego nie chcesz Turbo Boost? Gdy Turbo Boost jest w użyciu, komputer będzie zużywał więcej energii, więc jeśli masz laptopa, może nie być w twoim interesie mieć Turbo Boost.

Rdzeń M, i3, i5, i7 lub i9

Zastanawiasz się, jak i5 jest lepszy od i7, czy też i3 będzie nieodpowiedni? Przeglądamy różne procesory aż do i9.

Rdzeń M

Intel tworzy mobilne wersje swoich układów. M, który pojawił się w pierwszym MacBooku Retina, gdy został wypuszczony w 2014 roku, był pierwszym chipsetem laptopa Intel, który nie potrzebował wentylatora, aby go ochłodzić. Jego efektywność energetyczna pozwoliła firmie Apple zbudować cienki notebook, ważył zaledwie 900 gi taktował 9 godzin pracy na baterii, pracując z rozsądną prędkością.

Były trzy procesory M o rosnącej wydajności: m3, m5 i m7. Procesory M nie są obecnie używane przez Apple.

Rdzeń i3

Istnieje kilka komputerów Mac, które są obecnie dostarczane z procesorami i3, które, jak powiedzieliśmy powyżej, nie mają funkcji Turbo Boost.

Rdzeń i5

Większość komputerów Mac używa procesorów Intel i5. W tej chwili i5 jest zwykle czterordzeniowy lub 6-rdzeniowy, ale zauważysz, że w podstawowym komputerze iMac znajduje się stary procesor i5 z dwurdzeniowym (jest to starsza generacja).

Rdzeń i7

i7 był kiedyś dużym wyróżnikiem, ale obecnie nie ma żadnych procesorów i7 w ofercie Mac. Warto jednak zwrócić uwagę, jeśli zastanawiasz się nad zakupem starszego komputera Mac. Wynika to z faktu, że w starszych generacjach komputerów Mac wersje czterordzeniowe nie były jednakowe.

Quad-Core i7, który był kiedyś używany w 15-calowym MacBooku Pro, oferował pewne funkcje, których nie posiadał Quad-Core i5, z których jedną była Hyper Threading, którą omawiamy poniżej.

Kolejną różnicą była wielkość pamięci podręcznej, o której również będziemy rozmawiać później.

Dzięki tym funkcjom procesory i7 były lepsze do pracy wielozadaniowej, multimediów, wysokiej klasy gier i prac naukowych.

Rdzeń i9

Procesory Intela i9 to nowe dzieci na bloku. Przybyli z odświeżeniem Coffee Lake 9. generacji i mają do 8 rdzeni.

Core i9 jest szybszy, ale niekoniecznie go potrzebujesz, a ta dodatkowa moc będzie oznaczać poświęcenie, jeśli chodzi o żywotność baterii.

Xeon

Procesory Xeon to procesory stacji roboczych lub serwerów. Procesory Xeon obsługują więcej pamięci niż procesory i5 / i7 / i9 – Mac Pro 2019 oferuje do 1,5 TB pamięci RAM. Znajdziesz także więcej rdzeni dostępnych w procesorach Xeon, do 28 rdzeni w Mac Pro.

Ile rdzeni

Wśród komputerów Mac w sprzedaży obecnie na ogół znajdziesz opcje dwurdzeniowe, czterordzeniowe, 6-rdzeniowe i 8-rdzeniowe.

Jeśli potrzebujesz więcej rdzeni, komputer Mac Pro 2013 jest dostarczany z procesorem Xeon z wyborem 6-, 8- i 12-rdzeniowych. IMac Pro oferuje 8, 10, 14 i 18 rdzeni. A Mac Pro 2019 będzie oferował 8, 12, 16, 24 lub 28 rdzeni. Przeczytaj wszystko o nowym Mac Pro tutaj: data wydania Mac Pro.

Im więcej rdzeni procesora, tym szybciej będzie on działać (i tym więcej energii będzie żłobieć).

Pamięć podręczna procesora

Im więcej pamięci podręcznej procesora, tym lepiej. Pamięć podręczna jest wbudowaną pamięcią i pomaga procesorowi szybciej radzić sobie z powtarzającymi się zadaniami, ponieważ informacje mogą być przechowywane w pamięci. Większa ilość pamięci podręcznej pomoże również w wielozadaniowości, ponieważ kilka zadań może być uruchomionych jednocześnie.

Hyper Threading

Hiperwątkowość pozwala procesorowi obsługiwać dwa razy więcej „strumieni” niż rdzeni, przez oszukanie oprogramowania, aby myślało, że ma dwa razy więcej rdzeni. Tak więc czterordzeniowy procesor z hiperwątkowością powinien być w stanie wykonać cztery razy więcej zestawów instrukcji w danym okresie czasu niż dwurdzeniowy procesor o tej samej częstotliwości zegara, ale bez hiperwątkowania.

Oznacza to, że na przykład czterordzeniowy i7 może zachowywać się tak, jakby miał osiem rdzeni, ale czterordzeniowy i5 będzie mógł korzystać tylko z czterech dostępnych rdzeni.