Home Jak? (FAQ) Mac "Jak" Jak zwolnić pamięć (RAM) na komputerze Mac

Jak zwolnić pamięć (RAM) na komputerze Mac

0
1

Czy Twój Mac działa boleśnie wolno? Czy aplikacja właśnie się zawiesiła? Czy zobaczyłeś komunikat „W Twoim systemie zabrakło pamięci aplikacji” lub przerażającą wirującą piłkę plażową? Wszystko to może świadczyć o maksymalnym wykorzystaniu pamięci RAM. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wyczyścić pamięć RAM na komputerze Mac i uzyskać różne pomocne wskazówki, które pomogą Ci wyczyścić lub zoptymalizować pamięć komputera Mac, w tym, co zrobić, jeśli pamięć RAM komputera Mac jest zawsze pełna.

Co to jest pamięć RAM?

Najpierw szybki podkład. RAM oznacza pamięć o dostępie swobodnym i zapewnia miejsce do przechowywania bieżących zadań i procesów. Różnica między pamięcią RAM a pozostałą częścią pamięci na komputerze Mac polega na tym, że jest szybszy, dlatego komputer Mac został zaprojektowany tak, aby przechowywać pewne rzeczy w pamięci RAM, aby przyspieszyć działanie.

Większość komputerów Mac jest dostarczana z 8 GB pamięci RAM – minęło dużo czasu, odkąd Apple dostarczyło komputery Mac z 4 GB pamięci RAM lub mniej. 8 GB pamięci RAM powinno wystarczyć, jeśli nie uruchamiasz aplikacji i gier wymagających dużej ilości pamięci, ale nawet najbardziej przeciętny użytkownik może napotkać problemy z pamięcią RAM z powodu procesów zapychania pamięci związanych ze źle zaprojektowanymi stronami internetowymi i aplikacjami. Mamy również osobny artykuł o tym, jak sprawdzić, ile pamięci RAM jest w komputerze Mac.

Czy potrzebuję więcej pamięci RAM?

Jeśli Twój Mac używa większości dostępnej pamięci RAM, mogą wystąpić problemy, takie jak:

 • Problemy z wydajnością
 • Wirująca piłka plażowa
 • Komunikat „W systemie zabrakło pamięci aplikacji”
 • Opóźnienie podczas pisania
 • Niereagujące aplikacje i aplikacje zawieszają się lub ulegają awarii
 • Trwa wieki, aby załadować aplikacje lub strony internetowe

Możesz pomyśleć, że oczywistym rozwiązaniem byłoby dodanie większej ilości pamięci RAM do komputera Mac. Niestety, aktualizacja pamięci RAM na komputerze Mac jest trudna, jak widać w naszym osobnym artykule o tym, jak zaktualizować pamięć RAM w komputerze Mac. Z tego powodu ogólnie radzimy, aby przy zakupie nowego Maca uzyskać maksymalną ilość pamięci RAM, na jaką możesz sobie pozwolić – możesz to zrobić jako opcję kompilacji na zamówienie w punkcie zakupu. W dzisiejszych czasach zwykle można wybrać 16 GB pamięci RAM za około 200 GBP / 200 USD więcej.

Ale w rzeczywistości nie powinieneś potrzebować 16 GB lub więcej pamięci RAM, chyba że używasz naprawdę energochłonnych aplikacji. Do normalnego użytku naprawdę powinno wystarczyć 8 GB.

Jeśli naprawdę uważasz, że potrzebujesz więcej pamięci RAM na komputerze Mac, w niektórych przypadkach można dokonać aktualizacji, ale prawdopodobnie nie jest to rozwiązanie dla wszystkich i sugerujemy wypróbowanie poniższych wskazówek, zanim pośpiesznie i kupisz więcej pamięci RAM.

Jak wyczyścić pamięć na komputerze Mac

Jeśli zainstalowanie większej ilości pamięci RAM nie jest opcją – lub chcesz najpierw spróbować rozwiązać problem – co możesz zrobić, aby rozwiązać problem z pamięcią RAM komputera Mac?

Jedną z opcji jest użycie aplikacji do wyczyszczenia pamięci RAM komputera Mac. Omówimy wiele z tych opcji pod koniec tego artykułu. Jeśli wolisz przejść do tej sekcji, kliknij tutaj: Najlepsze aplikacje do czyszczenia pamięci RAM Maca.

Jednak zanim zainstalujesz więcej pamięci RAM lub skorzystasz z pobrania aplikacji, możesz zrobić kilka rzeczy, które mogą zwolnić pamięć RAM i rozwiązać problemy z pamięcią komputera Mac.

1. Uruchom ponownie komputer Mac

Ponowne uruchomienie komputera to najprostszy sposób na zwolnienie pamięci RAM. Jest powód, dla którego dział IT zawsze mówi, aby „wyłączyć i włączyć ponownie!” W większości przypadków to rozwiąże Twój problem.

Gdy komputer Mac uruchomi się ponownie, opróżni pamięć RAM i wszelkie wydatki na dysku, więc po ponownym uruchomieniu powinieneś stwierdzić, że wszystko działa płynniej.

Jednak ponowne uruchomienie komputera Mac może nie być wygodne. Być może twój system zawiesił się i boisz się utraty niezapisanych informacji, być może, a pomysł zamknięcia i ponownego otwarcia wielu aplikacji nie jest atrakcyjny, a może jesteś w trakcie czegoś, czego nie chcesz przerywać (nawet jeśli to to proces, który kradnie całą pamięć RAM).

Jeśli nie chcesz ponownie uruchamiać komputera Mac, co możesz zrobić, aby zwolnić pamięć RAM? Czytaj…

2. Zaktualizuj macOS

Ponieważ możliwe jest, że Twój problem jest związany ze znanym problemem z systemem macOS, zawsze warto sprawdzić, czy masz najnowszą wersję systemu operacyjnego i zaktualizować ją, jeśli to konieczne.

Firma Apple często wydaje aktualizacje, które zawierają poprawki błędów i mogą po prostu rozwiązać problem.

Opisujemy tutaj, jak zaktualizować oprogramowanie systemu operacyjnego na komputerze Mac.

3. Sprawdź Monitor aktywności

Naszym pierwszym portem, gdy nasz Mac zwalnia lub aplikacja zawiesza się, jest sprawdzenie Monitora aktywności. Monitor aktywności to aplikacja dostarczana z komputerem Mac. Możesz go znaleźć w Narzędziach lub po prostu zacznij wpisywać Monitor aktywności w Spotlight (naciśnij Command + Spacja, aby wyświetlić okno Spotlight).

Monitor aktywności pokaże, ile pamięci jest używane i pomoże ci określić, czy dana aplikacja zużywa więcej niż przyzwoity udział zasobów.

Będziesz mógł zobaczyć, jak twoja pamięć jest używana w oknie Monitora aktywności. Zobaczysz szczegółowe informacje o każdym procesie i aplikacji, takie jak ilość pamięci, liczba wątków itd. Możesz także zobaczyć dodatkowe kolumny, takie jak Wpływ energii (przydatne, jeśli masz zasilanie z baterii), klikając prawym przyciskiem myszy jeden z nagłówków kolumn.

Jeśli wybierzesz kartę Pamięć, a także szczegółowe informacje o tym, ile pamięci zajmuje każdy proces, zobaczysz wykres ciśnienia pamięci i dane dotyczące pamięci fizycznej, używanej pamięci, plików buforowanych, używanej wymiany. Obok znajduje się sekcja dotycząca pamięci aplikacji, pamięci przewodowej i skompresowanej.

"Pamięć

Jeśli chodzi o to, co to wszystko oznacza, pamięć aplikacji jest faktycznie używana przez aplikacje i procesy, pamięć przewodowa jest zarezerwowana dla aplikacji i nie można jej zwolnić, a skompresowana to pamięć nieaktywna, której nie mogą używać inne aplikacje. To wszystko doda się do liczby wykorzystanej pamięci.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Ile pamięci RAM jest w moim komputerze Mac i czy potrzebuję więcej?

Liczba Pliki buforowane reprezentuje nieprzypisaną pamięć, która jest dostępna. (Jeśli zastanawiasz się, co to jest zamiana używana, jest to pamięć używana przez system macOS, więc jest już uwzględniona w obliczeniach wykorzystanej pamięci).

W sekcji Memory Pressure zobaczysz wykres, który daje przegląd tego, pod jakim ciśnieniem znajduje się twój system. Idealnie wykres będzie zielony, ale jeśli brakuje ci pamięci, będzie żółty lub, co gorsza, czerwony. Możliwe, że wykres będzie czerwony, nawet jeśli wygląda na to, że masz dużo dostępnej pamięci, więc może to dobrze wskazywać na problemy.

Jak korzystać z Monitora aktywności, aby zwolnić pamięć RAM

 1. Otwórz Monitor aktywności.
 2. Kliknij kartę Pamięć.
 3. Kliknij kolumnę Pamięć, aby posortować procesy według użycia pamięci. Ułatwi to sprawdzenie, który proces lub aplikacja zajmuje pamięć RAM.
 4. Po zidentyfikowaniu podejrzanej aplikacji wybierz ją i kliknij Informacje (i) w menu. To da ci pewne informacje o tym, co się dzieje, w tym o pamięci używanej przez ten konkretny proces. Jeśli chcesz zamknąć aplikację w tym oknie, możesz po prostu kliknąć Zakończ.
 5. Po kliknięciu przycisku Zakończ zobaczysz komunikat z pytaniem, czy na pewno chcesz zakończyć ten proces. Możesz Quit, Force Quit lub Cancel. Wymuś zamknięcie może być przydatne, jeśli aplikacja się zawiesiła. "Zamknij
 6. Alternatywnie możesz łatwo zamknąć proces, wybierając go w Monitorze aktywności, a następnie klikając X, co wymusi zakończenie procesu. Niekoniecznie powoduje to zamknięcie aplikacji. Jeśli jest to strona internetowa, która powoduje problemy, zamiast zamykać przeglądarkę, po prostu zamknie i załaduje ponownie tę stronę. Jeśli jednak zamkniesz proces programu Photoshop, sama aplikacja zostanie zamknięta (i prawdopodobnie zobaczysz ostrzeżenie o zamknięciu nieoczekiwanie). "Zakończ

Uwaga: nie powinieneś zamykać procesu, jeśli nie wiesz, co to jest, ponieważ może to być wymagane przez komputer Mac.

4. Zamknij podejrzane aplikacje

Jeśli spojrzałeś na Monitor aktywności i zauważyłeś, że niektóre aplikacje wydawały się pochłaniać zasoby, mimo że ich nie używasz – może nawet nie zdawałeś sobie sprawy, że działają, możesz je zamknąć.

Nawet jeśli nie patrzysz w Monitorze aktywności, szybkie spojrzenie na Dock może zidentyfikować kilka uruchomionych aplikacji, które możesz zamknąć, uwalniając w ten sposób część zasobów. Jeśli spojrzysz na Dock, zauważysz, że niektóre aplikacje mają kropkę pod ikoną – te aplikacje są otwarte.

"Zadokuj

Jak zamknąć aplikację:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy lub kliknij kontrolnie ikonę aplikacji w Docku.
 2. Kliknij Zakończ.

"Zamknij

5. Sprawdź użycie procesora

Jeśli chodzi o podejrzane aplikacje, to nie tylko pamięć RAM jest zapychana przez aplikację. Czasami aplikacja może zużywać dużo mocy obliczeniowej, co może spowolnić działanie.

Jak sprawdzić użycie procesora w Monitorze aktywności

 1. Otwórz Monitor aktywności.
 2. Kliknij zakładkę CPU.
 3. Posortuj procesy według% CPU, klikając nagłówek tej kolumny.
 4. Poszukaj nieprawidłowego użycia – jeśli aplikacja lub proces używa dużego procentu procesora, prawdopodobnie jest to przyczyną problemów.
 5. Aby zamknąć tę aplikację lub proces, wybierz ją i kliknij (x) w menu.

Być może kernel_task działa w tle i zajmuje dużo zasobów. W takim przypadku nie będziesz w stanie zabić tego procesu – dzieje się tak, ponieważ kernel_task reprezentuje zbiór procesów systemu operacyjnego. Jedynym sposobem na zatrzymanie kernel_task jest ponowne uruchomienie komputera Mac. Jednak może się zdarzyć, że kłopotliwy Kernel_Task jest związany z problemem sprzętowym, który wymaga rozwiązania, i dopóki tego nie zrobisz, możesz nadal widzieć ten powtarzający się problem. W takim przypadku możesz przeprowadzić test sprzętu Apple zgodnie z opisem tutaj.

6. Sprawdź drukarkę

Czy wysłałeś ostatnio coś do wydrukowania? Możliwe, że w kolejce znajduje się duże zadanie drukowania, co spowodowało zawieszenie się komputera Mac.

7. Wyczyść pamięć RAM w terminalu

Nie zalecamy tego, chyba że jesteś zaawansowanym użytkownikiem, ale możesz spróbować otworzyć Terminal i wpisać: sudo purge. Następnie wprowadź hasło i poczekaj, aż nieaktywna pamięć zostanie wyczyszczona.

Jak zmniejszyć zużycie pamięci RAM na komputerze Mac

Powyżej znajdziesz poprawki dotyczące sytuacji, w których na komputerze Mac kończy się pamięć, ale jak w ogóle temu zapobiec?

Jeśli masz problemy, ponieważ Twój Mac nie ma dużo pamięci RAM, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zmaksymalizować to, co jest dostępne.

1. Uporządkuj swój pulpit

Jeśli Twój pulpit jest zaśmiecony dokumentami, obrazami, zrzutami ekranu itp., Warto go uporządkować – lub przynajmniej przeciągnąć wszystko do folderu. Dzieje się tak, ponieważ macOS traktuje każdą ikonę na pulpicie tak, jakby była aktywnym oknem, dlatego im więcej ikon zaśmiecasz na pulpicie, tym więcej pamięci zostanie zużytych. Niestety większość rzeczy jest zapisywana na Pulpicie automatycznie, więc od czasu do czasu trzeba będzie trochę wyczyścić.

2. Napraw Finder

Co normalnie widzisz po otwarciu okna Findera? Jeśli widzisz Ostatnie (w starszych wersjach macOS: Wszystkie moje pliki), warto to zmienić, ponieważ wszystkie informacje o lokalizacji plików wyświetlanych w tym widoku będą przechowywane w pamięci RAM.

Jak zmienić to, co otwiera Finder

 1. Otwórz Finder i kliknij Finder> Preferencje.
 2. W obszarze Ogólne wybierz folder, który ma być wyświetlany po otwarciu nowego okna Findera.
 3. Po zmianie tego miejsca docelowego może być konieczne ponowne uruchomienie Findera w starszych wersjach systemu macOS. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Findera w Docku, przytrzymując przycisk Option / Alt i wybierz Uruchom ponownie.

"Zmień

3. Zamknij lub połącz okna Findera

Kolejna wskazówka związana z Finderem. Ponieważ każde okno Findera może mieć wpływ na użycie pamięci RAM, zamknij okna Findera, których nie używasz, lub połącz wszystkie okna Findera razem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak naprawić komputer Mac lub MacBook, który się nie włącza

W Finderze kliknij Okno> Scal wszystkie okna.

4. Zatrzymaj automatyczne uruchamianie aplikacji

Mówiąc o aplikacjach, które mogą działać w tle i zużywać zasoby, czy masz aplikacje, które wydają się działać, mimo że nigdy ich nie otwierałeś? Możliwe, że masz elementy w menu startowym, co oznacza, że ​​otworzą się one automatycznie po uruchomieniu komputera Mac.

Na szczęście łatwo jest zatrzymać automatyczne uruchamianie niektórych aplikacji po włączeniu komputera Mac.

Jak zatrzymać automatyczne uruchamianie aplikacji

 1. Otwórz Preferencje systemowe.
 2. Kliknij Użytkownicy i grupy.
 3. Kliknij swoją nazwę użytkownika na pasku bocznym po lewej stronie, jeśli nie jest jeszcze zaznaczona.
 4. Kliknij Elementy logowania.
 5. Tutaj możesz zobaczyć kolekcję aplikacji, które będą otwierać się przy każdym uruchomieniu komputera Mac.
 6. Jeśli nie chcesz, aby były zawsze uruchomione, wybierz aplikację z listy i kliknij przycisk (-).

5. Zamknij karty przeglądarki internetowej

Strony internetowe mogą być prawdziwym świrem pamięci. W najnowszych wersjach macOS zobaczysz strony internetowe otwarte w Safari wymienione jako oddzielne procesy w Monitorze aktywności, więc spójrz tam, aby sprawdzić, czy na komputerze Mac są otwarte jakieś wieprze pamięci i zamknij je.

Dobrą praktyką jest nie otwieranie wielu kart przeglądarki internetowej. Od czasu do czasu zamykaj Safari (lub dowolną przeglądarkę, której używasz) lub przynajmniej zamknij dodatkowe otwarte karty – możesz to łatwo zrobić.

Jak zamknąć otwarte karty przeglądarki

Nasz ulubiony sposób zamykania otwartych kart przeglądarki w Safari to:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy kartę, która ma pozostać otwarta.
 2. Wybierz opcję Zamknij inne karty, jeśli chcesz zamknąć wszystkie inne otwarte karty.
 3. Alternatywnie wybierz Zamknij karty po prawej stronie, jeśli chcesz zamknąć te po prawej stronie.

Jeśli, tak jak my, masz dużo przypiętych zakładek w Safari, mogą one również zapychać pamięć. Chociaż te karty nie powinny być aktywne przez cały czas, po kliknięciu jednej z nich zostanie ona uruchomiona i może stać się świnią pamięci w tle, więc sprawdź w Monitorze aktywności, aby sprawdzić, czy tak jest. Będziesz mógł tam zakończyć proces.

Jak zamknąć strony internetowe w Monitorze aktywności

 1. Otwórz Monitor aktywności.
 2. Kliknij kartę Pamięć.
 3. Kliknij witrynę zajmującą się utratą pamięci – zobaczysz X pojawiający się w menu.
 4. Kliknij X.
 5. Potwierdź, że chcesz zakończyć proces.

"Zakończ

6. Usuń rozszerzenia przeglądarki

Jeśli masz zainstalowane rozszerzenia przeglądarki internetowej, może się zdarzyć, że jeden z nich jest winowajcą pożerającej pamięć RAM.

Jak usunąć rozszerzenie przeglądarki z Safari

 1. Otwórz preferencje Safari.
 2. Kliknij kartę rozszerzeń.
 3. Wybierz rozszerzenie, które chcesz odinstalować.
 4. Kliknij Odinstaluj.

"Odinstaluj

7. Upewnij się, że masz dużo wolnego miejsca na dysku

Jeśli zabraknie pamięci RAM, dysk Maca może być używany jako pamięć wirtualna – zwolnij więc trochę miejsca, jeśli zabraknie pamięci RAM. Zaleca się pozostawienie 20% wolnego miejsca na dysku.

Możesz usunąć duże nieużywane pliki, stare pliki do pobrania i stare aplikacje. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami dotyczącymi zwalniania miejsca na komputerze Mac.

Najlepsze aplikacje do czyszczenia pamięci RAM Maca

Inną opcją jest pobranie aplikacji innej firmy, która obiecuje zoptymalizować pamięć RAM – poniżej przyjrzymy się niektórym takim programom.

Należy zauważyć, że ogólnie macOS jest w stanie efektywnie zarządzać pamięcią i radzi sobie z logami, kasami i tym podobnymi, więc tak naprawdę nie powinieneś potrzebować aplikacji innej firmy, aby to zrobić za Ciebie.

Jeśli jednak Twój Mac nie ma tyle pamięci RAM, ile chcesz, aplikacja innej firmy może okazać się tańsza i mniej kłopotliwa niż próba samodzielnego dodania większej ilości pamięci RAM. Jeśli napotykasz częsty problem, warto przyjrzeć się tym opcjom.

Oto kilka aplikacji, które możesz wypróbować:

Parallels Toolbox

Prawdopodobnie znasz Parallels jako firmę stojącą za Parallels Desktop, oprogramowaniem maszyny wirtualnej do uruchamiania systemu Windows na Macu, ale tworzą one także Toolbox, zbiór przydatnych narzędzi, które naprawdę ułatwiają robienie różnych rzeczy, które możesz chcieć zrobić na komputerze Mac (Toolbox powstał, ponieważ dział pomocy Parallels obsługiwał telefony od użytkowników systemu Windows zastanawiających się, jak robić rzeczy na komputerze Mac, i zdecydowali się uprościć procesy).

W programie Parallels Toolbox dostępnych jest ponad 30 narzędzi, a jednym z nich jest poręczne narzędzie Wolnej pamięci.

Zaletą programu Parallels Toolbox jest to, że otrzymujesz również mnóstwo innych przydatnych narzędzi, takich jak Znajdź duplikaty, dzięki czemu możesz usunąć rzeczy, których nie potrzebujesz i zwolnić miejsce, łatwy sposób na robienie zrzutów ekranu i nagrywanie wideo, a także wiele więcej.

Kiedy uruchomiliśmy narzędzie Free Memory, odzyskaliśmy ponad 1 GB pamięci. Dostępna jest tutaj bezpłatna wersja próbna lub kosztuje 15,99 GBP rocznie.

""

CleanMyMac X, MacPaw

Po zainstalowaniu CleanMyMac X w systemie otrzymasz ostrzeżenie o dużym zużyciu pamięci, jeśli na komputerze Mac kończy się wolna pamięć RAM. Wystarczy kliknąć przycisk Zwolnij, aby zwolnić część pamięci RAM i przyspieszyć działanie.

"CleanMyMac

Po zainstalowaniu CleanMyMac X zobaczysz ikonę na pasku menu, którą możesz kliknąć, aby między innymi uzyskać dostęp do różnych narzędzi i wyczyścić tam pamięć RAM.

"CleanMyMac"

Kliknij przycisk Zwolnij w sekcji pamięci, a oprogramowanie zacznie zwalniać pamięć RAM.

Istnieją również opcje zwalniania miejsca do przechowywania.

Możesz pobrać CleanMyMac X za darmo, ale niektóre funkcje wymagają zapłaty, aby odblokować pełną wersję. CleanMyMac kosztuje 29,95 £ / 39,95 $, możesz go pobrać tutaj.

Memory Clean 2, Fliplab

Spowoduje to wyczyszczenie nieaktywnej pamięci komputera Mac – coś, co możesz chcieć zrobić po zamknięciu szczególnie intensywnej aplikacji lub gry. Niektóre funkcje są dostępne za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji, ale istnieje możliwość zakupu w aplikacji, aby uzyskać więcej narzędzi. Kiedy uruchomiliśmy, zwolnił około 1 GB. Pobierz to tutaj.

""

Strona korzysta z plików cookies. Więcej

Bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Zamknij