Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac

0
87

Istnieje wiele sposobów zrobienia zrzutu ekranu na komputerze Mac (lub jeśli przyjeżdżasz tu ze świata PC: wydrukuj ekran na komputerze Mac). Przeanalizujemy różne kombinacje klawiszy i różne udoskonalenia, które możesz wprowadzić do zrzutów ekranu, aby na przykład przyciąć je do określonego rozmiaru lub zrobić zrzut ekranu z obszaru, który jest większy niż ekran. Przyjrzymy się również, co zrobić, gdy nie możesz zrobić zrzutu ekranu tego, co chcesz, ponieważ musisz wejść w interakcję z ekranem, aby go przechwycić.

Wiele z poniższych metod będzie działać we wszystkich wersjach systemu macOS (lub Mac OS X), ale wprowadzono szereg zmian w opcjach zrzutów ekranu, które pojawiły się w macOS Mojave w 2018 roku, więc jeśli nie korzystasz z Mojave lub nowszej może nie mieć do nich dostępu.

W tym artykule pokażemy, jak zrobić zrzut ekranu z ekranu komputera Mac, omówimy również, jak można go edytować i gdzie obraz zostanie zapisany – ponieważ wiele osób nie wie, gdzie znajdują się ekrany drukowania komputer Mac.

Zrzuty ekranu są domyślnie zapisywane na pulpicie, ale możesz zmienić miejsce zapisywania zrzutów ekranu. Zwykle zrzut ekranu zostanie zapisany jako plik .png, który możesz chcieć otworzyć w Podglądzie lub podobnym programie do przeglądania obrazów, a następnie Zapisz jako z innym rozszerzeniem typu pliku. Poniżej omawiamy sposoby zmiany formatu, w którym zrzut ekranu jest zapisywany.

Zrzut ekranu których przycisków na komputerze Mac?

W rzeczywistości istnieją różne kombinacje klawiszy, których możesz użyć do zrobienia zrzutu ekranu na komputerze Mac, uruchomimy je poniżej:

Command + Shift + 3, aby wykonać zrzut całego ekranu

Naciśnij Command + Shift + 3, aby zrobić zrzut ekranu całego ekranu.

Jeśli masz więcej niż jeden ekran, zostanie zrobione dwa zrzuty ekranu, po jednym z każdego ekranu.

Command + Shift + 4, aby wykonać zrzut ekranu z obszaru ekranu

To najlepsza opcja, jeśli chcesz zrobić zrzut ekranu wybranego obszaru, a nie całego ekranu.

 1. Naciśnij Command + Shift + 4, a na ekranie pojawi się celownik z kilkoma liczbami.

  "Zrzut

 2. Kliknij myszą lub gładzikiem i przeciągnij te krzyżyki po obszarze ekranu, który chcesz zrzut ekranu, jak poniżej, tak aby utworzyły prostokąt wokół tego, co chcesz chwycić.
 3. Kiedy będziesz gotowy, zwolnij przycisk myszy lub gładzik.

Jeśli chcesz, aby zrzut ekranu miał określony wymiar, możesz użyć pomiaru pikseli, który pojawia się obok krzyża nitkowego. Możesz na przykład przeciągnąć, aż wymiary wynoszą 500 x 500, jeśli chcesz zrobić zrzut ekranu kwadratu.

"Zrób

Command + Shift + 5, aby uzyskać więcej opcji

Command + Shift + 5 to opcja, która pojawiła się w Mojave, więc jeśli zaktualizujesz system operacyjny od 2018 roku, będziesz mieć tę możliwość.

Naciśnij Command + Shift + 5, a na ekranie pojawi się wyskakujące okienko z kilkoma opcjami. Należą do nich: Przechwyć cały ekran, Przechwyć wybrane okno i Przechwyć wybraną część.

Istnieją również opcje, dzięki którym możesz nagrać ekran tego, co dzieje się na ekranie: Nagraj cały ekran i Nagraj wybraną część.

Często wybieramy opcję Capture Selected Portion, którą ustawiliśmy na określony wymiar. W ten sposób zawsze możemy tworzyć zrzuty ekranu w tym samym rozmiarze.

Wskazówki dotyczące lepszych zrzutów ekranu

Wypróbuj poniższe wskazówki, aby dostosować zrzuty ekranu:

 • Gdy pojawi się celownik, możesz puścić klawisze klawiatury.
 • Po kliknięciu przycisku myszy i rozpoczęciu przeciągania kursora naciśnij spację, a będziesz mógł przesuwać wybrany obszar.
 • Przytrzymaj Shift, a będziesz mógł poruszać się tylko w poziomie.
 • Naciśnij Escape w dowolnym momencie, aby przerwać przechwytywanie ekranu. Żaden obraz nie zostanie wygenerowany ani przechwycony.
 • Jeśli wciśniesz Control w tym samym czasie, zrzut ekranu zostanie skopiowany do Twojego stołu montażowego.

Gdzie są zapisywane zrzuty ekranu na komputerze Mac?

Zrzuty ekranu komputera Mac są domyślnie zapisywane na pulpicie. W Mojave lub nowszym możesz wybrać wiele innych miejsc, w których można zapisać zrzut ekranu.

Jeśli jednak użyjesz aplikacji takiej jak Grab (dostępnej we wcześniejszych wersjach systemu macOS) do robienia zrzutów ekranu, mogą one trafić gdzie indziej. Grab najprawdopodobniej zapisze zrzut ekranu w folderze Dokumenty – a jeśli nie zmienisz nazwy obrazu, zostanie on zapisany jako Bez tytułu.

Istnieje możliwość zmiany miejsca zapisywania zrzutów ekranu w Mojave lub nowszym:

 • Przytrzymaj Command + Shift + 5.
 • Kliknij Opcje.
 • Znajdź lokalizację, w której chcesz zapisać, w sekcji Zapisz w.
 • Lub, jeśli chcesz zapisać obraz w innym miejscu, wybierz opcję Inna lokalizacja.

Mamy osobny artykuł na temat zmiany lokalizacji zrzutów ekranu, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, w tym szczegóły dotyczące zmiany lokalizacji zrzutów ekranu w High Sierra i starszych wersjach oprogramowania Mac.

Jak wybrać wymiary zrzutu ekranu

Istnieje wiele powodów, dla których możesz potrzebować zrzutu ekranu w określonym rozmiarze. Być może poproszono Cię o dostarczenie obrazu o określonej liczbie pikseli, określonym rozmiarze, a może chcesz zrobić kilka zrzutów ekranu o tych samych wymiarach.

Możesz pomyśleć, że musisz edytować zrzut ekranu po zrobieniu go, aby to osiągnąć, ale w rzeczywistości możesz wybrać wymiary zrzutu ekranu podczas jego wykonywania – i ponownie użyć tych samych wymiarów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak zaoszczędzić miejsce, przenosząc zdjęcia z komputera Mac na iCloud?

Jeśli jest to jednorazowe i musisz zrobić jedno zrzut ekranu w określonych wymiarach, zrób to:

 1. Naciśnij klawisze Command + Shift + 4.
 2. Na ekranie pojawią się krzyżyki z pewną liczbą – reprezentują one liczbę pikseli, które będziesz przechwytywać. Kliknij myszą lub panel dotykowy i przeciągnij markizę na obszar ekranu, który chcesz chwycić. Zauważysz, że liczby obok celownika zmienią się.

  "Jak

 3. Przeciągnij, aż pomiar będzie odpowiadał wymaganym wymiarom. Na przykład, jeśli chcesz mieć kwadrat, upewnij się, że szerokość i wysokość są takie same.
 4. Przed zwolnieniem przycisku myszy / gładzika naciśnij spację, a następnie możesz przesuwać ramkę po ekranie, aż zakryjesz obszar, który chcesz wykonać zrzut ekranu.
 5. Gdy jesteś zadowolony z wyboru, zwolnij przycisk myszy / gładzik.

Jeśli często musisz robić zdjęcia o tym samym rozmiarze – na przykład używamy 1600 x 900 obrazów, więc zwykle jest to nasze domyślne – możesz ustawić celownik z wyprzedzeniem, używając Command + Shift + 5. Oto jak:

 1. Przytrzymaj Command + Shift + 5.
 2. Gdy na ekranie pojawią się krzyże nitkowe, przeciągnij je tak, aby obejmowały obszar ekranu równy wymaganej szerokości i głębi w pikselach. Nie musisz się zbytnio martwić o to, jak dobrze zakryjesz obszar, który chcesz chwycić, ponieważ po zwolnieniu przycisku myszy będziesz mógł przesuwać ramkę po ekranie, aż zakryjesz obszar, który chcesz zrobić zrzut ekranu.
 3. Gdy jesteś zadowolony z wyboru, kliknij Przechwyć (jeśli używasz systemu macOS Mojave lub nowszego).

Jak zrobić zrzut ekranu z okna

A co jeśli chcesz zrobić zrzut ekranu lub zrzut ekranu z jednego okna na pulpicie?

Można to zrobić na dwa sposoby. Możesz nacisnąć Command + Shift + 5 i wybrać Przechwyć wybrane okna. Alternatywnie:

 1. Przytrzymaj Command + Shift + 4.
 2. Kiedy pojawią się krzyżyki, naciśnij klawisz spacji. Zobaczysz ikonę aparatu, a pierwsze okno zmieni kolor na szary.
 3. Ustaw kursor na oknie, które chcesz chwycić (zostanie podświetlone) i kliknij myszą / naciśnij gładzik.
 4. Zrzut ekranu okna (wraz z cieniem) pojawi się na pulpicie.

Kliknij, aby zrobić zrzut ekranu tylko tego okna – a wynikowy obraz będzie miał również ładny efekt cienia.

"Zrzut

Jak zrobić zrzut ekranu okna bez cienia

Jeśli cień odwraca uwagę od obrazu, możesz wykonać zrzut ekranu bez niego:

 1. Naciśnij klawisze Command + Shift + 4.
 2. Gdy pojawi się celownik, naciśnij Spację + Alt / Opcja.
 3. Ustaw kursor nad oknem (zostanie podświetlone na niebiesko) i kliknij.
 4. Zrzut ekranu okna (bez cienia) pojawi się na pulpicie.

Zrzut ekranu menu rozwijanego

Tej samej techniki można użyć do menu zrzutów ekranu: Otwórz menu, które chcesz zrobić zrzut ekranu:

 1. Otwórz menu, które chcesz zrobić zrzut ekranu.
 2. Naciśnij klawisze Command + Shift + 4.
 3. Gdy pojawią się krzyżyki, naciśnij spację.
 4. Umieść kursor nad menu rozwijanym i kliknij.

Otrzymasz zrzut ekranu menu (chociaż nie będzie on zawierał tytułu u góry listy rozwijanej – aby wykonać zrzut ekranu, musisz użyć standardowego polecenia + Shift + 4 i ocenić wybór naocznie).

"Jak

I to nie koniec. Możesz użyć tej samej techniki do przechwytywania zgrabnych zrzutów ekranu innych mebli ekranowych, o których możesz nie myśleć jak o oknach. Oto zrzut ekranu naszego Docka, który złapaliśmy w ten sam sposób – Command + Shift + 4, a następnie Spacja:

"Jak

Możesz także przechwycić górny pasek, niektóre elementy górnego paska po prawej stronie lub wszystkie ikony na pulpicie po usunięciu górnego paska, Docka i obrazu tapety.

Jak zrobić zrzut ekranu w określonym czasie

Czasami wydaje się, że zrobienie zrzutu ekranu tego, co chcesz przechwycić, jest niemożliwe, ponieważ musisz wchodzić w interakcję z oprogramowaniem w tym samym czasie, gdy musisz przechwytywać zrzut ekranu. Na szczęście jest na to sposób.

Aby zrobić zrzut ekranu (Mojave lub nowszy), musisz wykonać następujące czynności:

 1. Przytrzymaj Command + Shift + 5.
 2. Kliknij Opcje.
 3. W obszarze Timer wybierz 5 lub 10 sekund.
 4. Teraz wybierz rodzaj zrzutu ekranu, który chcesz wykonać. Cały ekran, wybrana część, wybrane okno.
 5. Zobaczysz uruchamiający się licznik czasu. Kiedy osiągnie zero, twój zrzut ekranu zostanie zrobiony.

Jeśli korzystasz ze starszej wersji systemu macOS lub Mac OS X, możesz użyć narzędzia Grab, aby zrobić zrzut ekranu z opóźnieniem. Naciśnij Command + Space i zacznij pisać Grab lub przeszukaj folder Utilities (który znajdziesz w folderze Applications).

 1. Otwórz Grab.
 2. Kliknij Capture> Czasowy ekran.
 3. Kliknij Uruchom minutnik.
 4. Czerwona tarcza zacznie się wypełniać obok ikony aparatu, aby pokazać, ile czasu pozostało do przechwycenia ekranu.
 5. Pozwoli to tylko na przechwycenie całego ekranu – ale możesz później edytować chwyt, aby skupić się na konkretnym elemencie, jeśli chcesz.

"Jak

Uruchom Grab i kliknij Capture w górnym menu; zobaczysz opcje dla zwykłych zrzutów ekranu (mały wybór, okno lub cały ekran, każdy ze skrótem, którego możesz użyć, aby uzyskać do niego dostęp w przyszłości), ale zawiera również przydatną opcję zrzutów ekranu z opóźnieniem (wybierz Czasowe Screen), gdy chcesz ustawić przechwytywanie, a następnie aktywować to, co chcesz chwycić. Licznik czasu wynosi 10 sekund.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak podłączyć dwa lub więcej wyświetlaczy zewnętrznych do komputerów Mac Apple Silicon M1

Jak edytować zrzut ekranu na komputerze Mac

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji w nowszych wersjach systemu macOS jest możliwość edycji zrzutów ekranu bez otwierania odpowiedniej aplikacji.

Po zrobieniu zrzutu ekranu (macOS Mojave lub nowszy) jego miniatura pojawi się w prawym dolnym rogu ekranu. Jeśli to klikniesz, obraz otworzy się w tym, co Apple określa jako Quick Look, z różnymi narzędziami do rysowania, podświetlania, dodawania kształtów, pól tekstowych, a nawet dodawania podpisu do zrzutu ekranu.

Jeśli przegapisz miniaturę, możesz łatwo otworzyć i edytować zrzut ekranu w aplikacji Preview, która jest częścią systemu macOS. Możesz nawet kliknąć zrzut ekranu na pulpicie i nacisnąć spację, aby otworzyć ten sam widok Quick Look, który umożliwia wprowadzanie zmian bez otwierania samej aplikacji Preview.

Oto, jak uzyskać dostęp do tych narzędzi do edycji:

 1. Otwórz obraz – klikając dwukrotnie plik na pulpicie, wybierając plik i naciskając spację lub klikając miniaturę, gdy pojawi się ona podczas robienia zrzutu ekranu.
 2. W górnej części okna, które zostanie otwarte, zobaczysz opcje, w tym Otwórz za pomocą podglądu (chyba że otworzyłeś w podglądzie). Nie musisz otwierać w Podglądzie, możesz dostać się do potrzebnych narzędzi, klikając ikonę, która wygląda jak ołówek w kółku. (Jest tu również opcja obracania, więc jeśli chcesz to zrobić, po prostu ją kliknij).
 3. Jeśli klikniesz ikonę ołówka, uzyskasz dostęp do wielu opcji edycji zrzutu ekranu. Możesz na przykład dodać notatki tekstowe lub podkreślić słowa, jak na poniższym obrazku.

  "Edytuj

 4. Możesz także kliknąć przycisk Udostępnij, aby wybrać jedną z opcji, takich jak Poczta, Wiadomość lub dodać do Zdjęć.

Jak przyciąć zrzut ekranu

Istnieje wiele sposobów przycinania zrzutu ekranu. Możesz zrobić zrzut ekranu w wymiarach, których potrzebujesz, zgodnie z powyższą radą, ale jeśli wolisz później to udoskonalić, oto co zrobić:

 1. Zgodnie z powyższymi instrukcjami otwórz panel edycji.
 2. Kliknij ikonę Przytnij. Gdy to zrobisz, pojawi się przycisk ze słowem Przytnij, a na każdej krawędzi obrazu pojawią się białe rogi. Możesz je przeciągać, aż będziesz zadowolony z przyciętego obrazu. "Jak
 3. Gdy będziesz zadowolony ze swoich upraw, kliknij Przytnij.

Jak zapisać zrzut ekranu jako JPEG

Zrzuty ekranu komputera Mac są domyślnie zapisywane jako plik PNG. Format ma swoje zalety – jest nieskompresowany, więc na przykład nie stracisz żadnych szczegółów, ale ma duży rozmiar pliku. Jeśli chcesz, aby zrzut ekranu był tak mały

Ponieważ firma Apple usunęła Grab w aktualizacji do Mojave, usunęła również naprawdę prosty sposób zapisania zrzutu ekranu jako pliku JPEG lub TIFF. Najłatwiejszym sposobem zmiany formatu zapisanego zrzutu ekranu jest otwarcie go w aplikacji do edycji zdjęć, takiej jak Zdjęcia lub Podgląd lub Photoshop i Zapisz jako.

Jeśli jednak czujesz się wystarczająco pewnie, możesz wprowadzić zmianę w Terminalu, co powinno oznaczać, że Twój Mac zawsze zapisuje zrzut ekranu jako na przykład .jpg.

 1. Otwórz Terminal (naciśnij spację + polecenie i zacznij pisać Terminal).
 2. Wklej w następujący sposób:
  domyślne napisz com.apple.screencapture type jpg
 3. Naciśnij Return.
 4. Będziesz musiał ponownie uruchomić komputer Mac, zanim zmiany zaczną obowiązywać.

""

W starszych wersjach systemu macOS możesz używać narzędzia Grab do zapisywania zrzutów ekranu jako plików JPEG zamiast plików PNG. Możliwe jest również zapisanie zdjęć w formacie PNG lub TIFF.

 1. Otwórz Grab.
 2. Kliknij Capture, wybierz z Selection, Window, Screen lub Timed Screen (więcej o tej opcji dalej).
 3. Jeśli chcesz zrobić zrzut ekranu okna, kliknij to okno.
 4. Usłyszysz dźwięk migawki aparatu i pojawi się zrzut ekranu, dzięki czemu możesz go nazwać i wybrać, gdzie go zapisać.

Rozwiązania problemów ze zrzutami ekranu na komputerach Mac

Jeśli masz problemy z robieniem zrzutów ekranu na komputerze Mac, możemy znaleźć odpowiedź poniżej.

Dlaczego moje zrzuty ekranu są puste?

Nie jest to niestety rzadkie zjawisko.

Jeśli uważnie wykonałeś powyższe instrukcje i masz pewność, że zaznaczenie, okno lub ekran, na które zamierzałeś wykonać zrzut ekranu, zawierało elementy graficzne, ale teraz nie są one widoczne na przechwyconym obrazie, istnieje prawdopodobieństwo, że używane oprogramowanie wybrał specjalnie blokowanie zrzutów ekranu. Na przykład możesz nie być w stanie wykonać zrzutu ekranu w aplikacji Netflix.

Powinieneś być w stanie obejść problem, używając innego oprogramowania, które robi to samo.

Kiedy robić, gdy zrzut ekranu Maca nie działa

Jeśli robisz zrzuty ekranu i nie pojawiają się one na pulpicie, może to oznaczać, że w tym samym czasie przypadkowo wcisnąłeś ctrl – co spowodowałoby skopiowanie ujęcia na stół montażowy.

Jeśli to nie jest takie proste, przejdź do Preferencji systemowych> Klawiatura> Skróty i sprawdź, czy skróty są aktywowane w opcji Zrzuty ekranu.

Inną możliwością jest to, że zwykłe skróty zostały przypisane do czegoś innego, więc sprawdź to również tutaj, w Preferencjach systemowych.