Jak zrobić GIF na Macu

0
164

W tym samouczku pokazujemy, jak tworzyć pliki GIF za pomocą zdjęć na żywo zrobionych na telefonie iPhone za pomocą oprogramowania dostarczonego z komputerem Mac. Wyjaśnimy również, jak tworzyć genialne animowane pliki GIF i dowolne klipy wideo przy użyciu różnych bezpłatnych narzędzi Mac. Odpowiednie porady można znaleźć w naszych artykułach pokazujących, jak zrobić GIF na iPhone i jak wysyłać GIF na iPhone.

Co to jest GIF?

GIF (Graphics Interchange Format) został wynaleziony tuż przed powstaniem sieci w 1987 roku. Format obrazu GIF miał zostać zastąpiony przez PNG (Portable Network Graphics), który pojawił się w 1996 roku, ale mimo że PNG ma lepszą przejrzystość i kompresji, była jedna rzecz, której nie można zrobić: animacja.

Pliki GIF przechowują wiele klatek animacji, które można ustawić tak, aby zapętlały się w nieskończoność – nie jest wymagana wtyczka ani odtwarzacz wideo. Są łatwe do udostępnienia i łatwe do wykonania, a dziś można je zobaczyć wszędzie. Zwłaszcza na Buzzfeed.

W rezultacie wszyscy chcą tworzyć GIF-y i na szczęście, wraz z uruchomieniem macOS High Sierra, stało się to jeszcze łatwiejsze.

Jak tworzyć pliki GIF na komputerze Mac

Ten samouczek skupi się na czterech bezpłatnych narzędziach do tworzenia GIF-ów. Najpierw przyjrzymy się GIPHY Capture, darmowemu oprogramowaniu, które można pobrać ze sklepu Mac App Store i które pozwala wybrać część ekranu komputera Mac, nagrać go i przekonwertować na GIF.

Po drugie, przyjrzymy się sposobowi przekształcenia Live Photos w GIF.

Przyjrzymy się również narzędziu Imgur Video do GIF, które konwertuje sekcje klipów wideo online na pliki GIF przy absolutnym minimum zamieszania – jest to cudownie łatwe i wygodne, i jest to metoda, którą polecamy początkującym.

Następnie pokażemy, jak tworzyć animowane pliki GIF (ponownie za darmo) za pomocą aplikacji QuickTime Player dołączonej do komputera Mac oraz bezpłatnej wersji PicGIF – PicGIF Lite, dostępnej w Mac App Store i serwisie internetowym EzGIF. Jest to nieco bardziej zaawansowane, ale pozwala tworzyć GIF-y z plików wideo, które masz już na komputerze Mac.

Zrób GIF za pomocą GIPHY Capture

GIPHY Capture (wcześniej GifGrabber) to darmowy program dostępny do pobrania w Mac App Store. Najlepsze w GIPHY Capture jest to, że nie jest on przeznaczony tylko dla jednej usługi, takiej jak YouTube – wszystko, co wyświetlasz na komputerze Mac, może zostać bardzo szybko i niezwykle łatwo zamienione na GIF. Pokażemy Ci, jak zrobiliśmy GIF z filmem o słynnej sukience zmieniającej kolor z niebieskiego i czarnego na biało-złoty.

Po pobraniu GIPHY Capture z Mac App Store otworzyliśmy oprogramowanie i na ekranie pojawił się zielony kwadrat.

Następnie moglibyśmy załadować wideo, które chcieliśmy stworzyć GIF-a – w tym przypadku Vine – i zmienić ustawienie pudełka, aby idealnie pasowało do wideo. Następnie wystarczyło kliknąć „Rozpocznij nagrywanie”, aby rozpocząć tworzenie pliku GIF. Masz maksymalnie 30 sekund, ale staraj się używać ich jak najmniej: pliki GIF mogą być dość duże.

Po przechwyceniu pliku GIF kliknij logo GIPHY Capture na pasku menu i wybierz plik GIF. Następnie możesz zmienić rozmiar pliku GIF, aby zmniejszyć plik, przyciąć go tak, aby był idealny, a nawet wygenerować adres URL, gotowy do udostępnienia. Możesz także wyeksportować go normalnie.

Karta „Podpisy” umożliwia także dodawanie podpisów tekstowych do plików GIF, z opcją ustawiania uruchamiania wielu podpisów w różnych momentach przy różnych czcionkach, rozmiarach i kolorach.

Po zapisaniu pliku GIF będziesz mógł robić, co chcesz. Należy pamiętać, że po zamknięciu aplikacji wszystkie niezapisane pliki GIF zostaną odrzucone, więc upewnij się, że wszystko, czego potrzebujesz, zostało zapisane przed zamknięciem! Wynik końcowy, jesteśmy pewni, że się zgodzisz, jest dość imponujący:

Zrób GIF z Live Photo

Kiedy Apple wprowadziło ustawienie Live Photo na iPhonie, wiele osób zastanawiało się, czy będą w stanie tworzyć i udostępniać te ruchome obrazy jako GIF-y.

Od macOS High Sierra można to zrobić. Ale aby stworzyć GIF warty udostępnienia, skorzystaj z naszej porady poniżej.

Aby utworzyć coś takiego jak GIF na zdjęciach, musisz zrobić dobrej jakości zdjęcie na żywo na swoim iPhonie. Zdjęcia na żywo można wykonywać na telefonie iPhone 6s / 6s Plus lub nowszym. Przeczytaj o tym, jak robić zdjęcia na żywo na iPhonie tutaj.

Podczas robienia zdjęcia należy pamiętać o następujących kwestiach:

 • Trzymaj telefon tak nieruchomo, jak to możliwe – pamiętaj, że Twój iPhone będzie nagrywał przez kilka sekund przed i po strzale, więc nie ruszaj go natychmiast po jego wykonaniu
 • Pomyśl o pozycji fotografowanego obiektu, Twój Gif będzie wyglądał znacznie ładniej, jeśli fotografowany obiekt nie przesunie się zbyt daleko poza kadr – zamiast tego wyskocz ze zdjęcia

Po utworzeniu zdjęcia na żywo, które chcesz przekształcić w GIF, musisz zakończyć proces na komputerze Mac.

Wykonaj następujące kroki, aby zmienić swoje Live Photo w GIF:

 1. Otwórz aplikację Zdjęcia.
 2. Jeśli masz skonfigurowaną bibliotekę zdjęć iCloud, wszystkie zdjęcia wykonane na iPhonie powinny być dostępne w bibliotece zdjęć. Możesz szybko zlokalizować swoje zdjęcia na żywo w albumie zdjęć na żywo.
 3. Jeśli nie masz biblioteki zdjęć iCloud, powinieneś zaimportować zdjęcie do zdjęć. Istnieje wiele sposobów, w jaki możesz to zrobić, najprościej byłoby prawdopodobnie udostępnić za pośrednictwem AirDrop i przeciągnąć go do Zdjęć.
 4. Po zlokalizowaniu zdjęcia na żywo, które chcesz przekształcić w GIF, otwórz je w Zdjęciach, klikając je dwukrotnie, a następnie kliknij Edytuj w prawym górnym rogu.
 5. Ponieważ jest to zdjęcie na żywo, pod obrazem będą widoczne miniatury filmu. Możesz przyciąć początek lub zakończyć zdjęcie na żywo tutaj, jeśli przesunąłeś aparat na początku lub na końcu ujęcia.
 6. Obok rolki filmu znajduje się rozwijane menu, które domyślnie pokazuje Live. Jeśli chcesz zamienić swoje zdjęcie na żywo w GIF, kliknij strzałki i wybierz Pętla lub Odbicie. Pętla będzie odtwarzać animację od początku do końca. Odbicie odtworzy animację do przodu, do tyłu i tak dalej.
 7. Wypróbuj oba sposoby i wybierz ten, który daje Ci najszczęśliwszy efekt.
 8. Jeśli nie jesteś zadowolony, być może początek pętli nie synchronizuje się dobrze z końcem, możesz na przykład spróbować ponownie przyciąć początek i koniec zdjęcia na żywo.
 9. Możesz dalej edytować animację, dostosowując światło lub kolor za pomocą suwaków po prawej stronie obrazu, lub możesz wypróbować inny Filtr, klikając zakładkę Filtry nad obrazem i wybierając taki, który Ci się podoba.
 10. Gdy będziesz gotowy udostępnić plik GIF, możesz to zrobić, klikając obraz prawym przyciskiem myszy i klikając opcję Udostępnij. Możesz udostępnić swój GIF przez e-mail – udostępniony plik zostanie dostarczony do odbiorcy w formacie GIF. Możesz także po prostu przeciągnąć i upuścić GIF ze zdjęć na pulpit. Pamiętaj, że kiedy udostępniliśmy za pośrednictwem Wiadomości, stał się plikiem .mov.
 11. Facebook i Twitter są również dostępne jako opcje udostępniania, ale kiedy próbowaliśmy publikować bezpośrednio na Facebooku ze zdjęć, obraz po prostu pojawił się jako nieruchomy. Jeśli udostępnisz gif z pulpitu po przeciągnięciu go, będziesz mógł udostępnić go jako GIF na Facebooku.

Zrób GIF używając Imgur Video do GIF

Imgur to serwis społecznościowy do udostępniania i hostowania zdjęć, w którym użytkownicy publikują, udostępniają, głosują i komentują wszelkiego rodzaju obrazy – w tym GIF-y. Wcześniej w 2015 roku Imgur uruchomił nową usługę, która ułatwia przekształcanie wideo online w GIF-y i uważamy, że to fantastyczne.

To się nazywa wideo do GIF. Wszystko, co musisz zrobić, to wpisać adres URL klipu wideo (co najważniejsze, obejmuje YouTube i Vimeo, a także kilka innych stron), bawiąc się trochę przy pomocy timingów (pomaga wyświetlić podgląd zapętlonego pliku GIF jak, w oparciu o aktualnie wybrany okres), a następnie naciśnij przycisk Utwórz GIF.

Co powiesz na przykład? Chcemy zrobić GIF Tom Cruise przesuwający się po podłodze w Risky Business.

Znaleźliśmy klip sceny tanecznej na YouTube (jest tutaj, ale nie zdziw się, jeśli zniknie z powodów związanych z prawami autorskimi). Po trochę zamieszania stwierdziliśmy, że najlepszy jest od 0:39 do 0:41 – ale pamiętaj, że możesz wykonywać eksperymenty czasowe na narzędziu Imgur, a także na YouTube.

Tak więc podłączamy adres URL do wideo do GIF i przesuwamy suwaki, aby wybrana była dwusekundowa sekcja zaczynająca się od 0:39. Istnieje możliwość dodania podpisu tekstowego, którego nie zdecydowaliśmy, a następnie wystarczy nacisnąć „Utwórz GIF”.

Przetwarzanie zajmuje chwilę lub dwie, ale wkrótce będziesz mieć link Imgur do swojego GIF-a online. Jeśli chcesz, możesz przeciągnąć i upuścić plik GIF ze strony internetowej i na pulpit.

A tak przy okazji:

Utwórz GIF za pomocą QuickTime Player i PicGIF Lite

Teraz użyjemy nieco bardziej zaawansowanych narzędzi. Można dyskutować, czy te trudniejsze metody są warte wysiłku, ale nadal są dość proste, a zaletą jest to, że wideo nie musi być online dla tej metody.

Po pierwsze, potrzebujesz trochę wideo. Może to być klip nakręcony za pomocą iPhone’a, klip YouTube nagrany za pomocą ClipConverter lub dowolny inny plik wideo, który masz w pobliżu. Otwórz klip w QuickTime Player. Jest to domyślny odtwarzacz dla komputerów Mac, więc powinno to zrobić dwukrotne kliknięcie pliku – ale jeśli otworzy się w innej aplikacji, możesz kliknąć plik CTRL i wybrać „Otwórz za pomocą”.

Animowane pliki GIF powinny być krótkie i – najlepiej – zapętlać je w estetyczny sposób. Możesz łatwo przyciąć wideo do kilku sekund; naciśnij CMD i T, a następnie ustaw początkową i końcową ramkę za pomocą żółtych uchwytów wykończenia. Po zakończeniu kliknij „Przytnij” i zapisz nowy klip pod inną nazwą.

Teraz magia się dzieje.

Pobierz PicGIF Lite z Mac App Store. Podczas uruchamiania zobaczysz bardzo prosty interfejs – ekran z zaproszeniem do dodania wideo. Otwórz plik przycięty w ostatnim kroku, a za chwilę twój starannie przycięty klip otworzy się na ekranie edycji. Jest przycisk „Przytnij”, ale nie działa w wersji Lite – więc zamiast tego kliknij „Załaduj”, aby zaimportować ramki w widoku osi czasu PicGIF.

Chociaż jest to wersja obniżona, istnieje pewna optymalizacja, którą możesz zrobić w programie przed wygenerowaniem animacji. Po odtworzeniu wideo możesz usunąć klatki na początku lub na końcu, aby poprawić zapętlenie. Możesz także ustawić plik na „Autooptymalizację”, aby zmniejszyć całkowity rozmiar pliku.

Ostatnią rzeczą do zrobienia przed zapisaniem jako GIF jest wybór odpowiedniej proporcji obrazu. Jeśli wymiarów oryginału nie ma na liście, możesz wybrać opcję „Niestandardowe” i ręcznie wprowadzić wysokość i szerokość.

Chociaż dodawanie tekstu nie jest obsługiwane w wersji Lite PicGIF, nadal możemy dodawać tekst po utworzeniu naszego GIF-a. Przejdź do serwisu internetowego EzGIF, kliknij link „Efekty GIF” i wybierz „Dodaj tekst do GIF”. Pojawi się monit o przesłanie zoptymalizowanej animacji utworzonej wcześniej. Opcje w tym narzędziu umożliwiają dodawanie czarnego lub białego tekstu do obrazu przy użyciu wybranych czcionek. Aby uzyskać klasyczny wirusowy efekt GIF, użyj „Impact”.

I to wszystko – utworzyłeś animowany plik GIF z klipu wideo z tekstem, wszystko za darmo i na komputerze Mac.