Jak zresetować SMC na M1 lub Intel Mac

0
46

Jeśli masz poważne i / lub uporczywe problemy z komputerem Mac (na przykład się nie włącza), a zwykłe sztuczki nie działają, możesz wypróbować kilka mniej znanych rozwiązań, takich jak resetowanie SMC (kontroler zarządzania systemem).

SMC przechowuje ustawienia związane między innymi z zarządzaniem mocą i temperaturą, a jeśli zacznie działać nieprawidłowo, może to spowodować problemy z hałasem i wydajnością. Dlatego warto go zresetować, jeśli nie pomagają bardziej oczywiste rozwiązania (takie jak wymuszanie zamykania aplikacji, ponowne uruchamianie komputera Mac).

Sposób korzystania z SMC komputera Mac zależy od rodzaju komputera Mac, z którym masz do czynienia, oraz od tego, czy ma on wymienną baterię, czy nie.

Zresetuj SMC na M1 Macs

W listopadzie Apple wypuścił swój pierwszy komputer Mac z chipem M1. W nowym systemie Apple nie ma możliwości zresetowania SMC.

Jest prosty powód, dla którego nie można zresetować SMC na komputerach M1 Mac – w M1 Mac nie ma kontrolera zarządzania systemem. Wszystkie funkcje, które wcześniej były obsługiwane przez chip, są teraz osadzone w procesorze M1, podobnie jak w iPhonie i iPadzie, które również nie mają podobnej funkcji resetowania.

Jednak nadal można zmienić niektóre ustawienia, które mogły być obsługiwane przez SMC.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak zaktualizować dysk SSD w komputerze Mac Pro

Na przykład, możesz nadal używać narzędzia terminala pmset do zmiany ustawień trybu uśpienia i innych rzeczy, które były wcześniej obsługiwane przez SMC, ale nie ma funkcji resetowania.

Jeśli twój komputer ma problem ze sprzętem, który zwykle można naprawić za pomocą resetowania SMC, jedynym znanym nam rozwiązaniem jest przełączenie komputera w tryb DFU i ponowna instalacja oprogramowania układowego za pomocą Apple Configurator 2 z innego komputera Mac. DFU to aktualizacja oprogramowania układowego urządzenia. Apple sprawdza tutaj, jak przywrócić oprogramowanie układowe.

Według kilku komentarzy na forach wsparcia Reddit i Apple, wsparcie Apple powiedział, że M1 Mac powinien zrobić coś podobnego do resetowania SMC, wyłączając komputer i pozostawiając go wyłączonym na co najmniej 30 sekund przed ponownym włączeniem. Ponieważ nie ma możliwości sprawdzenia, czy rzeczywiście coś robi, nie możemy ustalić, czy to prawda.

Omawiamy różne sposoby działania na komputerach M1 Mac w: Wszystkie nowe sposoby robienia rzeczy na M1 Macach.

Zresetuj SMC na komputerach stacjonarnych (Intel)

Wykonaj poniższe czynności, aby zresetować SMC na komputerze iMac, iMac Pro lub Mac mini.

 1. Wyłącz komputer.
 2. Odłącz przewód zasilający.
 3. Poczekaj 15 sekund.
 4. Ponownie podłącz przewód zasilający.
 5. Poczekaj pięć sekund, a następnie naciśnij przycisk zasilania, aby włączyć komputer.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak przyspieszyć działanie komputera Mac

Najnowsze SMC na MacBookach (z niewymiennymi bateriami)

Wykonaj poniższe czynności, aby zresetować SMC na MacBooku, jeśli jego bateria jest niewymienna. Dotyczy to wszystkich komputerów MacBook Air oraz MacBook i MacBook Pro z 2009 roku lub później. Więcej szczegółów tutaj.

 1. Wyłącz komputer.
 2. Odłącz przewód zasilający.
 3. Na wbudowanej klawiaturze naciśnij i przytrzymaj (po lewej stronie) klawisze Shift, Ctrl i Option (Alt) oraz przycisk zasilania w tym samym czasie. Przytrzymaj je wszystkie przez 10 sekund.
 4. Zwolnij wszystkie klawisze i przycisk zasilania w tym samym czasie.
 5. Naciśnij przycisk zasilania, aby włączyć komputer.

Uwaga: dioda LED na zasilaczu MagSafe może zmienić stany lub tymczasowo wyłączyć się po zresetowaniu SMC.

Najnowsze starsze MacBooki SMC (z wymiennymi bateriami)

Wykonaj poniższe czynności, aby zresetować SMC na MacBooku z wymienną baterią. Jeśli Twój laptop jest sprzed połowy 2009 roku, prawdopodobnie dotyczy to Ciebie, ale sprawdź tutaj, aby uzyskać szczegółowe informacje.

 1. Wyłącz komputer.
 2. Odłącz przewód zasilający.
 3. Wyjmij baterię.
 4. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez pięć sekund, a następnie zwolnij go.
 5. Włóż baterię z powrotem.
 6. Ponownie podłącz przewód zasilający.
 7. Włącz ponownie MacBooka.