Home Jak? (FAQ) Mac "Jak" Jak zresetować NVRAM na M1 lub Intel Mac

Jak zresetować NVRAM na M1 lub Intel Mac

0
263

Częstą wskazówką, jeśli coś jest dziwne na komputerze Mac, jest próba zresetowania pamięci NVRAM. NVRAM, czyli nieulotna pamięć o dostępie swobodnym, została nazwana PRAM (Parameter RAM) wiele lat temu. Pamięć NVRAM to specjalne sekcje pamięci na komputerze Mac, które przechowują dane, które są przechowywane nawet wtedy, gdy komputer Mac jest wyłączony, takie jak ustawienia głośności i rozdzielczość ekranu – są to informacje używane przez komputer do utrzymania ustawień po ponownym uruchomieniu.

Zresetowanie NVRAM (i / lub SMC – inaczej kontrolera zarządzania systemem, który zajmuje się zarządzaniem energią, omówione tutaj: Jak zresetować SMC na komputerze Mac) może rozwiązać problemy, takie jak szybkie wentylatory, nieprawidłowa rozdzielczość podłączonych ekranów i nawet problemy z Bluetooth.

Resetowanie pamięci NVRAM na M1 Mac

W listopadzie 2020 roku Apple wypuścił swój pierwszy komputer Mac z chipem M1. W nowym systemie Apple nie można zresetować pamięci NVRAM.

W przeciwieństwie do SMC, którego nie ma już na komputerach M1 Mac, NVRAM istnieje, ale działa inaczej.

Nowe komputery Mac nadal mają rodzaj pamięci parametrów, których ustawienia można przeglądać i zmieniać za pomocą polecenia terminala NVRAM, ale nie ma już żadnego polecenia resetowania zawartości NVRAM.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak podłączyć dwa lub więcej wyświetlaczy zewnętrznych do komputerów Mac Apple Silicon M1

Według kilku źródeł, w tym producenta akcesoriów Caldigit i komentarzy na forum wsparcia Apple, który twierdzi, że rozmawiał ze wsparciem Apple, procesor M1 testuje NVRAM, gdy komputer jest uruchamiany po wyłączeniu (tj. Nie po normalnym restarcie). Jeśli coś jest nie tak z pamięcią, resetuje się ona automatycznie.

Do tej pory nie byliśmy w stanie sprawdzić, czy oznacza to, że komputery Mac M1 mogą „uratować się” przed nieprawidłowo ustawionymi wartościami NVRAM. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku ręcznego wprowadzania zmian za pomocą narzędzia NVRAM.

Alternatywą jest uruchomienie komputera Mac w trybie odzyskiwania, uruchomienie Terminala z menu Narzędzia i wpisanie polecenia:

NVRAM -c

Widzieliśmy raporty, że polecenie może powodować komunikat o błędzie, ale powinno nadal działać, a komputer zapomniał na przykład hasła do podłączonej sieci Wi-Fi.

Resetowanie pamięci NVRAM na komputerze Mac z procesorem Intel

Jeśli Twój komputer Mac jest sprzed listopada 2020 r., Prawdopodobnie ma procesor Intel i dlatego będziesz musiał użyć tej kombinacji klawiszy, aby zresetować pamięć NVRAM.

W tym przypadku może być konieczne wyhodowanie dodatkowego palca lub dwóch:

  1. Przytrzymaj następujące klawisze: Command, Option (Alt), P i R.
  2. Włącz komputer Mac, trzymając wciśnięte te klawisze.
  3. Trzymaj klawisze wciśnięte, aż ponownie usłyszysz ponowne uruchomienie komputera Mac.
  4. Poczekaj na ponowne uruchomienie, a następnie zwolnij klawisze.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac

W niektórych przypadkach komputer Mac uruchomi się ponownie normalnie. W innych przypadkach może pojawić się pasek postępu. Zwykle pasek postępu zapełni się, a następnie uruchomi się komputer Mac. Widzieliśmy kilka przypadków, w których komputer Mac wyłącza się w połowie paska postępu, ale potem uruchamia się ponownie.

Część tego artykułu pierwotnie ukazała się na Macworld Sweden. Tłumaczenie Karen Haslam.

Strona korzysta z plików cookies. Więcej

Bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Zamknij