Home Jak? (FAQ) Jak zresetować komputer Mac

Jak zresetować komputer Mac

0
518

Przywracanie ustawień fabrycznych komputera Mac jest raczej zaangażowanym procesem, który zasadniczo wymaga uruchomienia komputera w trybie odzyskiwania, wymazania dysku twardego za pomocą Narzędzia dyskowego, a następnie ponownego zainstalowania systemu MacOS. Jeśli jednak przechodzisz na stary komputer Mac do rodziny lub przyjaciół, sprzedajesz swój komputer lub po prostu chcesz naprawić źle działający komputer Apple, wymazanie komputera Mac może być również koniecznym procesem.

Na szczęście łatwo jest usunąć wszystkie dane i treści z komputera Mac, zanim je sprzedasz, i jest to bardzo ważne, jeśli nie chcesz pozostać otwartym na kradzież tożsamości. Pamiętaj, że jeśli przechodzisz na stary Mac, samo usunięcie danych osobowych nie wystarczy – musisz się upewnić, że po zakończeniu wymazywania zainstalowana jest działająca wersja macOS dla następnego właściciela.

Nasz przewodnik do wymazywania wszystkich danych z komputera Mac umożliwia zresetowanie urządzenia do nieskazitelnego stanu fabrycznego, tak jakby był świeży po wyjęciu z pudełka, dzięki czystej i działającej instalacji systemu MacOS. Jeśli zapomniałeś hasła, możesz zamiast tego przeczytać Jak zresetować komputer Mac bez hasła. (Lub przeczytaj nasz przewodnik usuwania lub resetowania iPhone’a lub iPada, jeśli chcesz wymazać jedno z tych urządzeń.)

W skrócie, oto jak zresetować komputer Mac. Dalsze szczegóły są podane poniżej i powiązane z każdym krokiem.

 1. Upewnij się, że masz połączenie z Internetem, dzięki czemu możesz pobrać najnowszą kopię systemu operacyjnego Mac, który można uruchomić na komputerze. Prawdopodobnie jest to macOS Mojave, ale starszy Mac może potrzebować starszej wersji Mac OS X (wyjaśniamy, jak go uzyskać tutaj).
 2. Utwórz kopię zapasową komputera Mac za pomocą Time Machine lub sklonuj wewnętrzny dysk twardy na dysku zewnętrznym, używając aplikacji, takiej jak SuperDuper lub Carbon Copy Cloner. Umożliwia to dostęp do wszystkich starych plików, a dysk można ponownie klonować na dysk wewnętrzny, jeśli chcesz przywrócić komputer Mac. Przeczytaj więcej o tym kroku tutaj.
 3. Usuń autoryzację swojego konta w sklepie iTunes. (Powinieneś także cofnąć autoryzację wszelkich aplikacji innych firm, takich jak Photoshop, które są zablokowane na Twoim Macu.) Przeczytaj więcej o tym kroku tutaj.
 4. Wyloguj się i wyłącz iCloud. Przeczytaj więcej o tym kroku tutaj.
 5. Uruchom ponownie komputer Mac w trybie odzyskiwania. Przytrzymaj klawisz Command i klawisz R podczas restartu – lub użyj alternatywnej kombinacji klawiszy, jeśli jest to właściwe (Mamy tutaj szczegółowy samouczek dotyczący korzystania z trybu odzyskiwania).
 6. Użyj Narzędzia dyskowego, aby wymazać dysk twardy. Kliknij Narzędzie dyskowe> Kontynuuj. Wybierz główny wolumin i kliknij Odmontuj, a następnie Wymaż). Zamknij Narzędzie dyskowe (Narzędzie dyskowe> Zamknij Narzędzie dyskowe). Przeczytaj więcej o tym kroku tutaj.
 7. Kliknij Reinstall macOS lub Reinstall macOS and Continue. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby ponownie zainstalować system MacOS. Przeczytaj więcej o tym kroku tutaj.

Sklonuj lub utwórz kopię zapasową dysku twardego Mac.

Proces przywracania ustawień fabrycznych komputera Mac lub MacBook eliminuje wszystkie dane przechowywane na tym komputerze. Oczywiście przed wymazaniem komputera Mac należy skopiować dane ze starego komputera na nowy. Można to zrobić po prostu za pomocą Time Machine – wyjaśniamy, jak wykonać kopię zapasową za pomocą Time Machine tutaj i jak przenieść dane do nowego Maca za pomocą Time Machine tutaj.

Warto też zrobić klon całego dysku twardego i trzymać go przez chwilę, na wszelki wypadek.

Najlepszym sposobem na to jest użycie programu takiego jak Carbon Copy Cloner lub SuperDuper (oba są dostępne jako bezpłatne wersje próbne) wraz z zewnętrznym dyskiem twardym. Wybierz główny dysk twardy w źródle i zewnętrzny dysk twardy w lokalizacji docelowej. Teraz kliknij Clone.

Powinieneś być w stanie uruchomić komputer ze sklonowanego zewnętrznego dysku twardego. Aby to sprawdzić, zresetuj komputer Mac i przytrzymaj klawisz Option / Alt podczas uruchamiania komputera Mac. Użyj klawiszy strzałek na komputerze Mac, aby wybrać napęd zewnętrzny i dotknij Enter. Mamy tutaj więcej informacji na temat uruchamiania komputera Mac z zewnętrznego dysku.

Ten sklonowany dysk można ponownie sklonować na dysk główny, jeśli zdecydujesz się przywrócić komputer Mac, lub można go użyć do uzyskania dostępu do wszystkich oryginalnych plików z komputera po wymazaniu wewnętrznego dysku twardego.

Usuń autoryzację iTunes.

Powinieneś cofnąć autoryzację komputera z iTunes. Oznacza to, że nie będzie już powiązany z Twoim kontem iTunes. Do odtwarzania muzyki i filmów zablokowanych na koncie iTunes możesz używać maksymalnie pięciu komputerów Mac, więc nie powinieneś przekazywać ich innym osobom.

Dokładna metoda cofnięcia autoryzacji iTunes różni się w zależności od posiadanej wersji. W najnowszej wersji (iTunes 12) musisz otworzyć iTunes i kliknąć Konto> Autoryzacje> Deautoryzuj ten komputer. Wprowadź swój identyfikator Apple ID i hasło, a następnie kliknij De-authorize.

W starszych wersjach (poniżej) musisz kliknąć Sklep> Deauthorise This Computer.

Wyłącz FileVault.

FileVault szyfruje pliki na dysku twardym i lepiej jest je wyłączyć, zanim przejdziesz dalej (wkrótce usuniesz pliki, więc bezpieczeństwo nie powinno być problemem).

 1. Aby wyłączyć FileVault, rozpocznij od otwarcia Preferencji systemowych.
 2. Kliknij Bezpieczeństwo Prywatność.
 3. Następnie wybierz zakładkę FileVault.
 4. Sprawdź, czy mówi „FileVault jest wyłączony dla dysku [nazwa głównego dysku twardego]”. Jeśli nie, kliknij ikonę kłódki w lewym dolnym rogu, wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło, a następnie kliknij Odblokuj.
 5. Teraz kliknij Turn Off FileVault.
 6. Konieczne będzie ponowne wprowadzenie nazwy użytkownika i hasła, a być może trzeba będzie poczekać, aż nastąpi deszyfrowanie.

Wyłącz iCloud.

Następnym krokiem jest wyłączenie iCloud. Zanim zaczniesz, jeśli masz jakieś pliki iCloud, które zostały utworzone na tym komputerze Mac, zostaną zarchiwizowane w twoim folderze domowym (pamiętaj, aby skopiować je do kopii zapasowej).

 1. Otwórz Preferencje systemowe i kliknij iCloud.
 2. Stuknij w Wyloguj.
 3. Aby usunąć wszystkie swoje dane osobowe, odznacz każde pole obok: iCloud Drive, Contacts, Calenders and Reminders. Następnie kliknij Kontynuuj. (Lub kliknij „Usuń z komputera Mac” w każdym okienku podręcznym, jeśli używasz wcześniejszej wersji MacOS.

 4. Może pojawić się ostrzeżenie, że iCloud Drive musi zakończyć aktualizację przed kontynuowaniem wylogowywania.

 5. Jeśli masz MacBooka Pro lub MacBooka Air z Touch ID, musisz potwierdzić, że dane dotyczące płatności powinny zostać usunięte z komputera Mac. Wylogowanie spowoduje usunięcie wszelkich informacji Apple Pay.
 6. Następnie musisz wprowadzić hasło Apple ID.

Teraz musisz poczekać, aż iCloud wykona swoje zadania.

Uruchom ponownie komputer Mac w trybie odzyskiwania.

Teraz wszystko zarchiwizowałeś i wyłączyłeś połączenia iCloud, jesteś gotowy do wymazania komputera Mac.

 1. Aby przejść do trybu odzyskiwania, kliknij logo Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz opcję Uruchom ponownie.
 2. Natychmiast przytrzymaj klawisze Command i R, aż zobaczysz logo Apple lub wirującą kulę ziemską. (Być może lepiej będzie użyć innej kombinacji klawiszy w zależności od wieku komputera Mac i tego, który system MacOS chcesz zainstalować lub został zainstalowany na komputerze Mac, gdy go kupiłeś – mamy tutaj pełny przewodnik po uruchamianiu komputera Mac w trybie odzyskiwania) . Na przykład Apple zaleca, aby „jeśli sprzedajesz lub rozdajesz komputer Mac używający OS X El Capitan lub wcześniejszego, użyj Option-Command-R, aby upewnić się, że instalacja nie jest powiązana z Twoim Apple ID”. Przeczytaj o trzech różnych kombinacjach klawiszy, których możesz użyć, aby przejść do trybu odzyskiwania, oraz o różnicach między nimi, tutaj.
 3. Spodziewaj się, że uruchomienie komputera Mac w tym trybie potrwa chwilę.
 4. Możesz zobaczyć ekran z prośbą o wybranie języka.
 5. Następny ekran, który zobaczysz, to okno Narzędzia trybu odzyskiwania. W Sierra, High Sierra i Mojave wygląda to tak:

Jeśli masz problemy, ponieważ Command R nie działa, przeczytaj: Jak ponownie zainstalować MacOS, jeśli odzyskiwanie nie działa.

Usuń dysk komputera Mac.

Teraz jesteś gotowy do wymazania dysku …

 1. Wybierz Narzędzia dyskowe z opcji i kliknij Kontynuuj.
 2. Kliknij główny dysk twardy (zwykle nazywany Macintosh HD) na pasku bocznym po lewej stronie (szukasz nazwy dysku, a nie nazwy woluminu wciętej pod nim, jeśli się pojawi).
 3. Aby wyczyścić dysk twardy, kliknij przycisk Wymaż, a następnie kliknij Wymaż. Pamiętaj, że powoduje to trwałe usunięcie wszystkich danych na dysku twardym, więc nie rób tego, chyba że sklonujesz dysk lub z przyjemnością nigdy nie uzyskasz dostępu do niczego na tym dysku.
 4. Kiedy skończysz, zamknij program, przechodząc do górnego menu i wybierając Narzędzie dyskowe> Zamknij narzędzie dyskowe.

Zainstaluj ponownie system MacOS.

Nie możesz po prostu sprzedać Maca, który wymazał zawartość, teraz musisz ponownie zainstalować MacOS.

Nadal powinieneś być w MacOS Utilities.

 1. Wybierz opcję „Zainstaluj ponownie system MacOS” lub „Zainstaluj ponownie system operacyjny X” z opcji i kliknij Kontynuuj.
 2. Wyświetlony zostanie ekran informujący, że komputer Mac zainstaluje wersję systemu MacOS dostarczoną z komputerem Mac. Kliknij Kontynuuj.
 3. Teraz musisz zaakceptować warunki przed zainstalowaniem oprogramowania. Kliknij Zgadzam się.
 4. Wybierz, gdzie chcesz zainstalować oprogramowanie – będzie to pokazany Macintosh HD. Kliknij to, a następnie kliknij Zainstaluj.
 5. Komputer Mac pobierze i zainstaluje nową kopię systemu MacOS na komputerze Mac, może to zająć trochę czasu.
 6. MacOS uruchomi się ponownie po zakończeniu instalacji. Możesz zostać poproszony o podanie identyfikatora Apple ID i hasła.

Jeśli przechodzisz przez maszynę, dobrze jest wyjść z asystenta konfiguracji na wczesnym etapie i pozwolić osobie kupującej komputer Mac na wprowadzenie własnych informacji.

Jak zainstalować starszą wersję systemu Mac OS X przy użyciu trybu odzyskiwania.

Mamy kolejny artykuł, który zawiera więcej szczegółów na temat tego, co zrobić, jeśli chcesz zainstalować starszą wersję MacOS. Ale jeśli chcesz zainstalować starszą wersję systemu operacyjnego Mac, musisz to zrobić:

Jeśli używasz Sierra 10.12.4 później, naciśnięcie Shift + Option + Command + R po pierwszym uruchomieniu komputera Mac w trybie odzyskiwania umożliwi zainstalowanie wersji MacOS dołączonej do komputera Mac lub wersji najbliższej. to jest nadal dostępne.

Jeśli chcesz zainstalować starszą wersję systemu operacyjnego Mac i zastanawiasz się, jak to zrobić, jeśli nie masz oryginalnych dysków, przeczytaj: Jak zainstalować stare wersje Mac OS X.

Strona korzysta z plików cookies. Więcej

Bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Zamknij