Jak znaleźć skradzionego komputera Mac i chronić dane przed kradzieżą

0
15

Jeśli Twój komputer Mac został skradziony lub gdzieś go zostawiłeś, istnieje całkiem sprytna technologia Apple, która może pomóc Ci go znaleźć ponownie. Jedynym warunkiem jest to, że musisz go najpierw skonfigurować.

Wyjaśniamy, jak znaleźć skradzionego Maca.

W jaki sposób „Find My” może śledzić zagubiony komputer Mac

Find My Mac (który wkrótce będzie znany jako „Find My” i będzie zawierał usługę Find My Friends po uruchomieniu macOS Catalina i iOS 13 we wrześniu 2019 r.) Pozwala znaleźć zagubione urządzenie Apple.

To urządzenie będzie musiało zostać zarejestrowane przez Ciebie w usłudze Znajdź mój komputer Mac i musi być w stanie czuwania. Po uruchomieniu usługi Find My we wrześniu usługa będzie mogła także wykrywać śpiące komputery Mac. Usługa nie wykryje wyłączonego komputera Mac lub rozładowanego akumulatora, ale można go ustawić tak, aby ostrzegał o ponownym uruchomieniu komputera Mac.

Find My (i Find My Mac) pokazuje lokalizację wszystkich urządzeń na mapie – nie tylko komputerów Mac, ale także iPhone’ów, iPadów i zegarków Apple. Ponownie, zależy to od włączenia urządzeń i połączenia z Internetem – chociaż po uruchomieniu funkcji Znajdź moje będzie w stanie wykryć urządzenia, które nie są podłączone do sieci, nawet jeśli śpią.

Po uruchomieniu usługi Find My usługa będzie wykorzystywać niskoenergetyczne sygnały Bluetooth w celu wykrywania komputerów Mac w trybie uśpienia i offline. Korzystając z Find My, będziesz w stanie wyśledzić utracony komputer Mac, ponieważ będzie on wysyłać małe fragmenty danych lub sygnały nawigacyjne Bluetooth, które inne urządzenia będą mogły odebrać i odesłać z powrotem. Apple podkreśla, że ​​Twoja prywatność pozostaje nienaruszona, ponieważ tylko Ty możesz zidentyfikować swojego Maca, a wszystkie sygnały są mocno zaszyfrowane.

Obecnie możesz uzyskać dostęp do usługi Find My Mac z iPhone’a lub iPada za pomocą Find My iPhone (wkrótce znanej jako Find My) oraz komputera Mac lub PC, odwiedzając witrynę iCloud i logując się, wyjaśnimy, jak z nich korzystać usługi poniżej.

Po uruchomieniu Find My pojawi się aplikacja na Maca z tą ikoną:

Wyjaśnimy również poniżej, jak korzystać z Find My na komputerze Mac.

Nie jest jeszcze jasne, czy użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do usługi za pośrednictwem Internetu, tak jak obecnie – jest to przydatne, jeśli masz tylko komputer do śledzenia zgubionego urządzenia za pomocą.

Jak skonfigurować Find My Mac

Niestety Find My Mac nie jest domyślnie włączony – prawdopodobnie z powodów związanych z prywatnością. Dlatego musisz go skonfigurować, ZANIM twój MacBook zostanie skradziony (nie mówimy, że zostanie skradziony, nawiasem mówiąc, nie mamy wewnętrznej wiedzy). Każdy użytkownik MacBooka (lub komputera stacjonarnego) powinien to zrobić. Zrób to teraz.

Oto, jak dowiedzieć się, czy Find My Mac jest już włączony, lub włączyć go, jeśli nie:

 1. Przejdź do Preferencji systemowych. (Kliknij logo Apple w prawym rogu ekranu> Preferencje systemowe).
 2. Otwórz panel iCloud.
 3. Jeśli nie jesteś jeszcze zalogowany w iCloud, zrób to przy użyciu zwykłego hasła Apple ID.
 4. Po zalogowaniu się do iCloud przewiń w dół, aby sprawdzić, czy pole wyboru Znajdź mój komputer Mac jest zaznaczone.
 5. Jeśli Find My Mac nie jest jeszcze włączony, kliknij pole, a po wyświetleniu monitu kliknij Zezwalaj, aby włączyć.

Usługa jest bezpłatna, a po włączeniu Find My Mac możesz zacząć. Nigdy więcej nie będziesz musiał o tym myśleć … chyba że ktoś przesunie komputer Mac lub zostawisz go w taksówce…

Jeśli tak się stanie, pokażemy Ci, co zrobić, jeśli Twój MacBook zostanie skradziony lub nie zostanie uznany za skradziony w następnym kroku.

Jak korzystać z Find My Mac do śledzenia MacBooka

W porządku. Czujesz się niedobrze w żołądku, ponieważ wiesz, po prostu wiesz, że MacBook został skradziony. Weź głęboki oddech. Oto co robić:

Najpierw zadzwoń na policję. Oni są ekspertami. Będą z tobą współpracować i mogą doradzić, w jaki sposób korzystać z mocy przekazanych ci przez Find My Mac. Ale odciągną cię od czujności. I to jest dobra rada.

Obecnie istnieją dwa sposoby na znalezienie komputera Mac – możesz zalogować się do iCloud w przeglądarce internetowej na komputerze PC lub Mac. Możesz też skorzystać z aplikacji Znajdź mój iPhone na dowolnym iPhonie lub iPadzie (w razie potrzeby możesz pożyczyć urządzenie znajomego). Poniżej wyjaśnimy, jak korzystać z usługi na różnych urządzeniach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak udostępnić Wi-Fi z komputera Mac

Kiedy Catalina i iOS 13 pojawią się na rynku, pojawi się nowa aplikacja na Maca o nazwie Find My, więc proces się nieznacznie zmieni, patrzymy na to również poniżej.

Jak znaleźć mój komputer Mac na komputerze Mac lub PC

Tak więc Twój Mac zniknął, jeśli masz pod ręką innego Maca lub PC – nie muszą należeć do Ciebie – możesz użyć witryny iCloud, aby zlokalizować Maca.

 1. Odwiedź witrynę iCloud.com w przeglądarce internetowej na komputerze Mac lub PC.
 2. Zaloguj się przy użyciu danych swojego konta Apple (dane, których używasz przy muzyce aplikacji i muzyki).
 3. Kliknij kartę Znajdź iPhone’a. Tak, wiemy, że nie szukasz iPhone’a – to jeden z powodów, dla których nazwa aplikacji została zmieniona na Znajdź mój…
 4. Zobaczysz lokalną mapę pokazującą wszystkie twoje urządzenia w pobliżu. Możesz pomniejszyć mapę, aby sprawdzić, czy nie zostawiłeś komputera Mac w biurze.
 5. Możesz szybko wyświetlić informacje o wszystkich swoich urządzeniach, jeśli klikniesz Wszystkie urządzenia nad mapą. Zobaczysz rozwijane pole zawierające szczegółowe informacje o tym, czy urządzenie jest w trybie online, czy offline, i kiedy ostatnio się z nim skontaktowano.

 6. Kliknij urządzenie, aby wyświetlić więcej szczegółów i uzyskać dostęp do opcji: Odtwórz dźwięk, Utracony lub Usuń.

Odtwórz dźwięk jest użyteczną opcją, jeśli okaże się, że Mac jest w pobliżu, ale po prostu nie możesz go znaleźć.

Zamek to dobra opcja, jeśli uważasz, że możesz odzyskać komputer Mac, ale nie chcesz ryzykować danych. Jeśli zdecydujesz się na zdalne zablokowanie MacBooka (lub dowolnego innego urządzenia), nastąpi zamknięcie i ustawienie czterocyfrowego hasła. Nie uruchomi się ponownie bez prawidłowego hasła.

Jeśli uważasz, że komputer Mac został skradziony, powinieneś wybrać Usuń Mac ponieważ nawet gorsze niż kradzież komputera Mac jest kradzież tożsamości lub prywatna randka wpadająca w niepowołane ręce.

Jak znaleźć mój komputer Mac za pomocą iPhone’a

Jeśli nie możesz dostać się na komputer Mac lub PC i masz iPhone’a, możesz użyć tego urządzenia.

 1. Zaloguj się do Znajdź iPhone’a na iPadzie lub iPhonie (lub na urządzeniu znajomego) za pomocą swojego Apple ID i zaloguj się. Mimo swojej nazwy aplikacja znajdzie dowolne urządzenie Apple, nie tylko iPhone. Po uruchomieniu iOS 13 aplikacja będzie znana jako Find My, co ma o wiele większy sens.
 2. Zobaczysz listę wszystkich możliwych do znalezienia iPhone’ów, iPadów, zegarków Apple i komputerów Mac powiązanych z Twoim kontem, miejmy nadzieję, w tym brakującego MacBooka, wraz z mapą pokazującą twoją bieżącą lokalizację (i wszystkie urządzenia w pobliżu). Jeśli okaże się, że Twój komputer Mac nie został skradziony, możesz zauważyć, że jest on w pobliżu (a może złodziej jest nadal w okolicy).

 3. Tuż pod każdym urządzeniem zobaczysz, czy jest w trybie online, czy offline, a obok niego znajduje się liczba mil. Jeśli obok nazwy urządzenia zobaczysz zieloną kropkę, oznacza to, że Find My iPhone ją zlokalizował. Szara kropka obok urządzenia oznacza, że ​​jest on offline lub nie można go znaleźć (więcej o tym scenariuszu poniżej).
 4. Jeśli Twój MacBook został znaleziony przez Find My Mac, będziesz mógł go zobaczyć na mapie.
 5. Po dotknięciu urządzenia zobaczysz zakładkę Działania u dołu ekranu z opcjami Odtwarzaj dźwięk, Zablokuj lub Usuń Mac.

Jak wyżej, możesz użyć Play Sound, jeśli Mac zginie w domu lub w biurze i łatwo go odzyskać. Blokada jest tym, którego można użyć, jeśli uważasz, że możesz odzyskać komputer Mac. I wymaż, jeśli chcesz zabezpieczyć swoje dane bardziej niż cokolwiek innego (mam nadzieję, że masz kopię zapasową komputera Mac).

Jeśli jest blisko, a Twój lokalny przyjaciel chętnie Cię zabierze, możesz użyć opcji Odtwórz dźwięk, aby rozkoszować się komputerem Mac.

Jak użyć Find My do zlokalizowania zagubionego komputera Mac

Kiedy Find My pojawi się na komputerach Mac z Cataliną, będziesz mógł użyć nowej aplikacji Mac do zlokalizowania zgubionego urządzenia, zamiast logować się na portalu internetowym.

 1. Otwórz Find My. Zobaczysz wyjaśnienie połączenia dwóch aplikacji – Find My iPhone i Find My Friends – oznacza to, że możesz użyć aplikacji do zlokalizowania znajomych, a także produktów Apple. Ty i twoi znajomi możecie ustalić, czy ich lokalizacja jest udostępniana w ten sposób.
 2. Kliknij Kontynuuj.
 3. Istnieją dwie zakładki, Ludzie i Urządzenia. Ludzie to miejsce, w którym zobaczysz lokalizację każdego, kogo dodałeś do Find My Friends (zawsze wydawało nam się to nieco bardziej prześladowcze, ale może być przydatne dla rodzin). Kliknij kartę Urządzenia, aby zobaczyć wszystkie swoje urządzenia.
 4. Zobaczysz mapę – pojawią się wszystkie urządzenia w pobliżu, spodziewaj się tych, które są wyłączone lub nie mają baterii. Ta mapa jest nieco bardziej szczegółowa niż poprzednia mapa.
 5. Jeśli przewiniesz w dół, zobaczysz urządzenia każdego, kto jest częścią twojego konta Family Sharing, co może być przydatne, jeśli twoje dziecko zgubiło iPhone’a, na przykład.
 6. Jeśli widzisz Maca, którego zgubiłeś na liście, ale jego lokalizacja jest oznaczona jako Brak lokalizacji, oznacza to, że jest wyłączony lub rozładowany. Możesz jednak ustawić powiadamianie, gdy tylko zostanie ponownie włączone.
 7. Istnieją również opcje oznaczenia urządzenia jako zagubionego i usunięcia go, co należy zrobić, nawet jeśli uważasz, że istnieje szansa na jego odzyskanie, aby nikt nie mógł uzyskać dostępu do twoich danych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jaki mam komputer Mac?

Jak zablokować i usunąć MacBooka za pomocą Find My Mac

Jak wyjaśniono powyżej, możesz zdalnie zablokować komputer Mac lub usunąć całą jego zawartość. Powinieneś to zrobić, jeśli uważasz, że komputer Mac został skradziony, ponieważ kradzież komputera Mac jest znacznie gorsza, jeśli ktoś uzyska również dostęp do sieci społecznościowych, poczty e-mail i konta bankowego.

Jeśli zdecydujesz się na Zablokowanie komputera Mac, konieczne będzie ponowne wybranie czterocyfrowego kodu dostępu, aby go ponownie włączyć.

Usunięcie komputera Mac może być konieczne, jeśli MacBook zawiera krytyczne dane. Jeśli wybierzesz opcję Wymaż Maca, wszystkie dane i ustawienia zostaną bezpiecznie usunięte z komputera Mac. Będziesz potrzebować kopii zapasowej, aby odzyskać dane.

Jak znaleźć komputer Mac, jeśli komputer Mac jest offline

Chociaż Find My, gdy pojawi się we wrześniu 2019 r., Będzie oznaczać, że można zlokalizować komputer Mac bez połączenia z Internetem i wybudzenia, ponieważ wszystko, czego potrzeba, to transmisja Bluetooth. Jednak nawet wtedy, gdy komputer Mac jest wyłączony lub rozładowany, nie będzie w stanie go wykryć.

W takim przypadku możesz wybrać opcję: Powiadom o znalezieniu, w którym to przypadku otrzymasz powiadomienie, jeśli i kiedy będzie łączyć się z Internetem.

Nadal masz opcje Blokowania, Kasowania i Odtwarzania Dźwięku – ale te działania nie zostaną odtworzone, dopóki komputer Mac nie zostanie ponownie włączony.

Jak znaleźć mój komputer Mac, jeśli nie mam włączonej funkcji Znajdź mój komputer Mac

Zanim wykluczysz korzystanie z Find My Mac, sprawdź! Możliwe, że masz włączoną funkcję Znajdź mój komputer Mac, nawet jeśli tego nie pamiętasz. Być może włączyłeś Find My Mac podczas konfigurowania komputera Mac.

Sprawdź, czy tak jest, logując się do iCloud w przeglądarce internetowej lub pobierając i otwierając aplikację Znajdź mój iPhone na iPhonie lub iPadzie, jak wyżej..

Jeśli Twojego Maca nie ma na liście, istnieje kilka dodatkowych opcji, które omówimy poniżej.

Co zrobić, jeśli nie możesz znaleźć swojego laptopa?

Załóżmy więc, że Find My Mac nie może zlokalizować Twojego Maca, ponieważ jest on wyłączony, z powodu braku baterii lub ponieważ Find My Mac nie został skonfigurowany. Co możesz zrobić?

Jak powiedzieliśmy na początku, powiedz policji. Oprócz wszystkiego będziesz musiał złożyć raport policyjny, aby móc ubiegać się o ubezpieczenie. Masz ubezpieczenie, prawda?

Możesz także spróbować śledzić adres IP komputera Mac. Może to działać, jeśli złodziej zaloguje się do Gmaila na komputerze Mac. Otwórz Gmaila i poszukaj szczegółów w prawym dolnym rogu. Kliknij na to, aby zobaczyć ostatni użyty adres IP, może to być jego adres IP, a kiedy już go dostaniesz, możesz go podać policji, aby go śledził (co będzie wymagało od policji pozyskania informacji od dostawcy Internetu adresu IP). ..)

Inne rzeczy do zrobienia, aby chronić komputer Mac

Upewnij się, że skonfigurowałeś hasło, aby Twój Mac nie mógł zostać odblokowany bez niego. Przeczytaj o tym, dlaczego powinieneś wybrać silne hasło i jak tutaj.

Zainstaluj oprogramowanie śledzące oprócz Find My Mac. W przeszłości patrzyliśmy na LoJack for Laptops, przejrzany tutaj.