Jak zgrać dysk DVD lub Blu-ray na komputer Mac

0
3

Coraz więcej filmów fizycznych staje się przeszłością; nawet sam Apple świadomie odszedł od fizycznych dysków, usuwając napędy DVD ze swoich komputerów. Ale filmy DVD i Blu-ray i programy telewizyjne nie zniknęły całkowicie i prawdopodobnie masz jakieś leżące w domu.

W tym artykule pokazujemy, jak zgrywać dyski DVD (z DRM lub bez) i dyski Blu-ray na komputer Mac, abyś mógł oglądać swoją kolekcję filmów na ekranie komputera iMac 5K lub przenieść je na iPada, aby oglądać w podróży. Obejmujemy także prawną stronę rzeczy, dla tych, którzy zastanawiają się, czy zgrywanie jest nielegalne.

Aby uzyskać porady dotyczące sprzętu, zobacz naszą ofertę najlepszych napędów DVD i Blu-ray dla komputerów Mac.

Czy zgrywanie płyt DVD jest legalne?

To zależy od tego, gdzie mieszkasz. Ale w większości przypadków w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zgrywanie płyt DVD i Blu-ray jest nielegalne, nawet jeśli zapłaciłeś za nie. Jest mało prawdopodobne, że zostaniesz oskarżony o robienie kopii osobistych, ale to (bardzo niewielkie) ryzyko, które podejmujesz.

W 2014 r. Rząd brytyjski wprowadził przepisy dotyczące praw autorskich i praw do spektakli (kopie osobiste do użytku prywatnego) 2014, które, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiły użytkownikom kopiowanie multimediów cyfrowych, w tym płyt DVD i Blu-ray, do użytku osobistego. Później zostało to jednak uchylone wyrokiem Sądu Najwyższego z 2015 r., Który sugerował, że rząd niesłusznie zezwalał społeczeństwu na tworzenie kopii płyt CD i DVD na podstawie braku rekompensaty dla osób, których prawa autorskie zostały naruszone.

W USA sprawy są mętne, ale większość ekspertów prawnych powiedziałaby, że kluczowym czynnikiem jest to, czy DVD ma ochronę praw autorskich, taką jak DRM (Digital Rights Management).

„W momencie, gdy łamiesz DRM, by zgrać DVD, naruszyłeś tytuł I ustawy Digital Millennium Copyright Act” – komentuje Derek Bambauer, profesor prawa na University of Arizona. „17 U.S.C. 1201 zakazuje obchodzenia DRM. Niektóre sądy próbowały uniknąć tej raczej surowej zasady, ale większość nie.”

W praktyce bardzo mało jest problemów z zgrywaniem dysku DVD na komputer Mac. A jeśli sam kupiłeś DVD, większość ludzi twierdzi, że jesteś na bezpiecznej ziemi, etycznie. Ale decyzja należy do ciebie.

Jak zgrać na DVD na komputerze Mac

Przy braku legalności możesz posiadać niektóre płyty DVD i tworzyć ich cyfrowe kopie, do których masz dostęp na iPadzie, iPhonie, Macu lub Apple TV. Jeśli nie planujesz robić kopii na sprzedaż, a nawet dzielić się z przyjaciółmi, jest mało prawdopodobne, że zgrywanie ich spowoduje kłopoty. A ponieważ płyty DVD mają okres przydatności do spożycia, ponieważ mogą nie działać za kilka lat (lub w tej chwili, jeśli są bardzo stare), być może warto je zdigitalizować, zanim będzie za późno.

Niektóre płyty DVD są dostarczane bez ochrony przed kopiowaniem cyfrowym, co oznacza, że ​​możesz łatwo zgrać ich zawartość na komputer Mac.

Potrzebujesz trochę wolnego miejsca na komputerze Mac. Dyski DVD są dość duże: mogą pomieścić od 700 MB do 9,4 GB plików.

Inną rzeczą, której będziesz potrzebować, jest napęd optyczny. Jest to prawdopodobnie wyzwanie, ponieważ żaden komputer Mac nie został dostarczony z napędem optycznym, ponieważ Apple przestał sprzedawać MacBooka Pro 13 13 w 2012 roku w 2016 roku. Nadal możesz kupić SuperDrive od Apple za 79 GBP / 79 USD.

Komputer Mac może nie być w ogóle potrzebny – możesz uzyskać dostęp do innego komputera Mac (lub PC) za pomocą napędu optycznego z Findera na komputerze Mac, pod warunkiem, że oba komputery Mac są w tej samej sieci. Aby to zrobić, musisz użyć Zdalnej płyty, tutaj omawiamy, jak to zrobić.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak przeprowadzić testy porównawcze i przetestować szybkość komputera Mac

Jednak ta metoda nie będzie działać w przypadku zgrywania płyt Audio CD, Blu-ray lub DVD, nie będzie też działać na dyskach chronionych przed kopiowaniem, więc może nie działać w tej sytuacji.

Jak zgrać niezabezpieczone dyski DVD

Zakładając, że udało Ci się zlokalizować napęd optyczny, który może odczytać dysk DVD, oto jak zgrać dysk DVD na komputer Mac.

 1. Otwórz Narzędzie dyskowe (znajdujące się w Aplikacje> Narzędzia). Zlokalizuj DVD i kliknij na niego; pojawi się kilka opcji. Wybierz Nowy obraz, który znajduje się pośrodku u góry.
 2. Następną opcją, na którą należy zwrócić uwagę, jest Format obrazu, który należy ustawić na DVD / CD Master.
 3. Ustaw opcję Szyfrowanie na Brak.
 4. Naciśnij Zapisz, a DVD rozpocznie kopiowanie do wybranego miejsca docelowego.
 5. Po zakończeniu procesu możesz bezpiecznie wysunąć dysk.

Teraz miłego oglądania! Jeśli z jakiegokolwiek powodu masz problemy z odtwarzaniem pliku, zalecamy pobranie VLC dla macOS, która obsługuje wiele różnych formatów wideo.

Jak zgrywać płyty DVD zabezpieczone przed kopiowaniem

Jak wyjaśniliśmy powyżej, zgrywanie zabezpieczonej przed kopiowaniem płyty DVD, nawet jeśli jest to na własny użytek, jest nielegalne. Ochrona przed kopiowaniem nie tylko utrudnia życie.

Istnieją opcje, ale wymagają one trochę obejścia.

Jedną z aplikacji innych firm, z której możesz skorzystać, jest dobrze znane narzędzie do zgrywania HandBrake. Hamulec ręczny oficjalnie nie pozwala na zgrywanie płyty DVD chronionej przed kopiowaniem, bo byłoby to nielegalne. Istnieje jednak dodatkowe narzędzie, które można pobrać osobno, dzięki czemu ten dodatkowy krok jest możliwy.

 1. Pobierz i zainstaluj oprogramowanie HandBrake ze strony internetowej HandBrake.
 2. Teraz pobierz libdvdcss tutaj. Możesz mieć problemy z zainstalowaniem go na komputerze Mac, w zależności od wersji MacOS, którą uruchamiasz (założymy, że wykopałeś starzejącego się komputera Mac z dyskiem DVD i nie masz problemów, ale jeśli na komputerze Mac działa nowszy MacOS, możesz chcesz przeczytać: Jak zainstalować aplikację Mac od niezidentyfikowanego programisty.
 3. W przypadku oprogramowania libdvdcss na komputerze Mac poniższe kroki powinny umożliwić zgrywanie płyt DVD z oprogramowaniem Yoiur.
 4. Włóż dysk DVD z otwartym HandBrake w tle. HandBrake powinien automatycznie odebrać DVD, ale jeśli nie, wybierz Źródło i zlokalizuj DVD w wyskakującym oknie.
 5. Teraz dostosuj ustawienia wyjściowe. Zalecamy ustawienie Format na MP4, ponieważ można go odtwarzać zarówno na komputerach Mac, jak i iOS. (Jeśli zgrywasz wyłącznie na iPad / iPhone / iPod touch, kliknij przycisk Przełącz ustawienia wstępne na pasku narzędzi i wybierz urządzenie z listy po prawej stronie – ustawi to optymalną jakość i rozmiar pliku.)
 6. Sugerujemy także ustawienie maksymalnego rozmiaru docelowego (MB) na 750 MB, ponieważ ułatwia to udostępnianie innym urządzeniom. Ale jeśli pozwolisz HandBrake zgrać DVD w maksymalnym przydzielonym rozmiarze, otrzymasz najlepszą możliwą jakość – jeśli oglądasz tylko na Macu i nie martwisz się o miejsce, wybierz tę opcję.
 7. Naciśnij Start i poczekaj na magię HandBrake. Po zakończeniu będziesz mógł obejrzeć film na komputerze Mac i przenieść go na urządzenie z systemem iOS, aby oglądać go w ruchu.

Alternatywą jest MacX DVD Ripper Pro od Digiarty. Możesz dowiedzieć się, jak z tego korzystać tutaj.

Przenieś zgrane filmy na iPada lub iPhone’a

Aby przenieść zgrany plik na telefon lub tablet, otwórz iTunes, a następnie przeciągnij i upuść zgrany plik filmowy na nim. Następnie podłącz urządzenie, wybierz je z listy rozwijanej w prawym górnym rogu, kliknij nagłówek Filmy i upewnij się, że Synchronizuj Filmy ma zaznaczone pole wyboru oraz że zaznaczony jest również plik filmu poniżej. Następnie kliknij Synchronizuj.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak znaleźć skradzionego komputera Mac i chronić dane przed kradzieżą

Jeśli zgrany film ma dziwny dźwięk lub zaczyna się w środku, zapoznaj się z QA Macworld.

Z powodu szyfrowania DVD może być konieczne pobranie i pobranie libdvdcss. Jest to próba odszyfrowania plików przez VideoLAN, twórców VLC Player. Niektórzy wydawcy wideo mogą wybrać bardziej skomplikowane metody szyfrowania, które mogą uniemożliwić zgrywanie całego dysku DVD. Jest to dość rzadkie, ale należy o tym pamiętać podczas zgrywania DVD.

Klonowanie

Alternatywną metodą zgrywania jest klonowanie dysku DVD, co oznacza, że ​​tworzysz także kopię zapasową menu i dodatków. Jednak klon może zająć więcej niż 9 GB miejsca na dysku, a jeśli dysk korzysta z ochrony przed kopiowaniem, zablokuje to klonowanie.

W takim przypadku zgrywanie jest zazwyczaj najlepszą opcją (patrz wyżej), chociaż niektóre komercyjne aplikacje, takie jak RipIt (24,95 USD), mogą klonować nawet te dyski.

Utwórz nowy folder o nazwie po filmie, a następnie wybierz dysk DVD pod nagłówkiem Urządzenia po lewej stronie. Przeciągnij i upuść wszystko, co widzisz – prawdopodobnie jeden lub dwa foldery o nazwie VIDEO_TS i AUDIO_TS – do nowego folderu. Jeśli wydaje się, że Finder się zaciął, przepraszamy, płyta korzysta z zabezpieczenia przed kopiowaniem.

Zmień nazwę folderu, zachowując tytuł filmu, ale dodając .dvdmedia do końca. Jeśli folder nazywa się Gwiezdne Wojny, zmieniłbyś nazwę całego pliku Star Wars.dvdmedia. Po wykonaniu tej czynności folder zmieni się w pojedynczy plik. Zyska również ikonę DVD i będzie działać jak DVD – po dwukrotnym kliknięciu rozpocznie odtwarzanie w odtwarzaczu DVD. (Jeśli odtwarzacz DVD nie działa lub jest zawodny, spróbuj otworzyć go w VLC.)

Zgraj dysk Blu-ray na komputer Mac

Istnieją dwa sposoby zgrywania płyty Blu-ray na komputer Mac. Pierwszy polega na odszyfrowaniu i skopiowaniu całego dysku na obraz dysku .iso. Ten plik będzie miał taki sam rozmiar jak oryginalny Blu-ray: około 30 GB do 40 GB. Wykorzystaliśmy kopię Blu-ray Aurora Software (bezpłatnie); skopiowanie filmu trwało dwie godziny. Aby odtworzyć kopię, zamontuj obraz płyty. W aplikacji Mac Blu-ray Player wybierz polecenie Plik> Otwórz plik, a następnie wybierz plik BDMV na obrazie dysku. Możesz również otwierać pliki BDMV za pomocą VLC Media Player (bezpłatny).

Drugą opcją jest utworzenie pliku MKV. MKV to format kontenera plików, w którym można przechowywać ścieżki wideo, audio, obrazu i napisów w jednym pliku. MakeMKV GuinpinSoft (darmowy w wersji beta) to dobry program do tego zadania. Może odszyfrować dysk Blu-ray i zapisać dowolne części w kontenerze MKV.

Proces odszyfrowywania zajmuje około połowy czasu trwania filmu; będziesz mieć plik MKV, który możesz odtworzyć za pomocą VLC lub innego oprogramowania. Jeśli chcesz mieć mniejszy rozmiar pliku, przekonwertuj MKV na mniejszy plik – w tym samym formacie lub w innym, takim jak MP4 kompatybilny z iTunes – za pomocą narzędzia takiego jak HandBrake, którego użyliśmy w sekcji DVD powyżej .

To prawie wszystko. Ogólnie rzecz biorąc, odtwarzanie i zgrywanie płyt Blu-ray jest dość łatwe, pod warunkiem, że zainwestujesz trochę czasu i pieniędzy.

Przeczytaj: Czy powinienem kupić SuperDrive

Zawiera dodatkowe raporty autorstwa Kirka McElhearna i Keira Thomasa.