Jak zainstalować wersję beta iOS 15 na iPhonie?

0
72

Co roku w czerwcu Apple ogłasza i demonstruje kolejną wersję iOS na iPhone’a, ale sama aktualizacja nie zostanie uruchomiona przez kolejne trzy miesiące. Na dzisiejszym WWDC Apple ogłosił iOS 15, obiecującą i pełną funkcji aktualizację, która zostanie wydana dopiero jesienią 2021 r. (prawdopodobnie we wrześniu).

Ale co, jeśli nie chcesz tak długo czekać na wypróbowanie nowych funkcji? Musisz zainstalować wersję beta.

W tym artykule przeprowadzimy Cię przez kroki wymagane do uzyskania wersji beta iOS 15. Wyjaśniamy, jak dołączyć do programów beta firmy Apple oraz jak zainstalować i uruchomić wersję beta iOS na iPhonie.

Jeśli chcesz zainstalować pełną publiczną wersję iOS 15 na swoim iPhonie (nie wersję beta), wyjaśnimy, jak uzyskać iOS 15 na swoim iPhonie w osobnym artykule. Ale jak wspomniano wcześniej, trzeba będzie poczekać do jesieni.

Co to jest wersja beta?

Bety to przedpremierowe wersje testowe. Każda aktualizacja iOS przechodzi przez fazę beta przed jej oficjalnym uruchomieniem, od drobnych poprawek, takich jak 13.5.1, po pełne wersje zmieniaczy gry, takie jak iOS 15.

Istnieją wersje beta dla programistów (tylko dla programistów) i publiczne wersje beta (dla każdego, kto jest zainteresowany). Oba typy przechodzą wiele wersji – prawdopodobnie pół tuzina – przed główną premierą.

Zagrożenia i środki ostrożności

Zauważ przede wszystkim, że beta to testowe wersje nadchodzącego oprogramowania. Są z definicji niedokończone i chociaż powinny zawierać większość lub wszystkie cechy gotowego produktu, pojawią się różnice kosmetyczne i nieuchronnie pewne usterki i problemy, które trzeba będzie naprawić. Usterki i problemy są powodem, dla którego Apple w pierwszej kolejności zawraca sobie głowę testowaniem wersji beta iOS.

Innymi słowy, nie oczekuj doskonałego doświadczenia użytkownika. W szczególności nie oczekuj, że istniejące aplikacje (te, na których możesz polegać i które mogły działać dobrze z poprzednią wersją iOS), będą doskonale współpracować z nową wersją. W skrajnych przypadkach może się nawet okazać, że Twoje urządzenie jest zablokowane przez wersję beta i nie można z niego korzystać, dopóki nie pojawi się następna wersja beta i miejmy nadzieję, że rozwiąże problem.

W chwili pisania tego tekstu jesteśmy bardzo wcześnie w fazie beta. Firma Apple wydała dopiero pierwszą wersję beta dewelopera iOS 15 i w ogóle nie ma publicznych wersji beta. (Zaczną się one pojawiać w lipcu 2021 r., mówi firma.) Oprogramowanie najprawdopodobniej będzie zawodne i możesz chcieć chwilę poczekać, zanim się zanurzysz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Dlaczego nie mogę zaktualizować mojego Maca? Poprawki dla komputerów Mac, które nie aktualizują macOS

Im bliżej zbliżamy się do ostatecznej premiery iOS 15.0, tym bardziej dopracowane i kompletne będą dostępne wersje beta. Przeciwieństwem tego jest oczywiście to, że pozostanie mniej czasu na oficjalną premierę, więc nie zyskasz tak wiele, instalując wersję beta.

Może to być ryzykowne, ale zainstalowanie wersji beta iOS da Wam poważne prawa do przechwałek wśród znajomych kochających Apple i pozwoli samodzielnie zdecydować, czy podobają się Wam nowe funkcje, więc być może jest to cena, którą warto zapłacić…

Zakładając, że zdecydujesz się iść dalej, nie możemy wystarczająco podkreślić, jak ważne jest wykonanie kopii zapasowej iPhone’a przed zainstalowaniem wersji beta iOS lub jeszcze lepiej użyć drugiego urządzenia, a nie głównego iPhone’a, aby go uruchomić. Nie stracisz wszystkiego, jeśli coś pójdzie nie tak podczas instalacji wersji beta, i będziesz mógł wrócić do ostatniej wersji, jeśli okaże się, że nowe oprogramowanie Ci się nie podoba lub jest zbyt błędne.

Jak zainstalować wersję beta dewelopera iOS 15?

Każdy etap cyklu rozwoju iOS 15 zostanie udostępniony najpierw programistom, a następnie publicznym testerom wersji beta. Jeśli jesteś programistą i chcesz przetestować swoje aplikacje pod kątem najbardziej aktualnej wersji systemu operacyjnego, jest to wersja do uruchomienia.

Najpierw sprawdź, czy Twoje urządzenie jest kompatybilne. Czy szybko przeczytasz, które iPhone’y mogą otrzymać iOS 15? (W zasadzie jest to iPhone 6s i nowsze).

Musisz być zarejestrowany jako programista Apple. Dołączenie do programu Apple Developer Program kosztuje 79 GBP / 99 USD rocznie.

Wszystko gotowe? W porządku! Oto jak zainstalować wersję beta dewelopera iOS 15 w ośmiu prostych krokach:

 1. W Safari na iPhonie przejdź do developer.apple.com i zaloguj się przy użyciu swojego Apple ID.
 2. Przejdź do sekcji Pobieranie (znajdziesz ją w menu po lewej stronie), przewiń w dół do wersji beta iOS 15 i dotknij opcji Zainstaluj profil, a następnie Zaakceptuj.
 3. Otwórz aplikację Ustawienia. Powinieneś zobaczyć Profil pobrany u góry ekranu głównego – dotknij tego. Jeśli go nie widzisz, przejdź do Ogólne > Profil i dotknij tam profilu beta iOS 15.
 4. Stuknij Zainstaluj w prawym górnym rogu, aby zainstalować profil beta iOS 15.
 5. Przeczytaj formularz zgody programisty i (zakładając, że jesteś zadowolony z warunków) wyraź zgodę.
 6. Uruchom ponownie iPhone’a.
 7. Teraz przejdź do Ustawienia > Ogólne > Aktualizacja oprogramowania, w której powinieneś zobaczyć wersję beta iOS 15. Stuknij Pobierz i zainstaluj.
 8. Poczekaj, aż iPhone zakończy pobieranie aktualizacji, a następnie stuknij Zainstaluj, gdy pojawi się monit.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak przygotować komputer Mac do systemu macOS Monterey

A jeśli wszystko działało tak, jak powinno, Twój iPhone będzie teraz działał z wersją beta iOS 15.

Czy mogę uzyskać wersję beta dla programistów, jeśli nie jestem programistą?

Jeśli nie jesteś programistą, ale mimo wszystko chcesz zainstalować wersję beta programisty, jest to możliwe. Ostrzegam tylko, że jest to sprzeczne z warunkami Apple i nie trzeba dodawać, że całkowicie wykluczy jakąkolwiek pomoc gwarancyjną, jeśli coś pójdzie nie tak.

Musisz znaleźć i pobrać kopię profilu beta systemu iOS 15 w witrynie innej niż Apple. Google jest tutaj twoim przyjacielem.

Po pobraniu profilu zainstaluj wersję beta, korzystając z tej samej metody opisanej powyżej. Możesz przejść do kroku 3.

Szczegółowy przewodnik dotyczący instalowania wersji beta, jeśli nie jesteś programistą, znajduje się w osobnym artykule.

Jak zainstalować publiczną wersję beta iOS 15?

Jest to wersja iOS 15, którą większość z nas będzie uruchamiać przed premierą, ponieważ wersja beta dla programistów jest, jak sama nazwa wskazuje, tylko dla programistów. Ale publiczne wersje beta zawsze pozostają w tyle za programami i zaczynają się znacznie później: pierwsza publiczna wersja beta nie została jeszcze wydana i nie zostanie wydana do lipca 2021 roku.

Gdy pojawi się publiczna wersja beta systemu iOS 15, będzie można ją zainstalować, korzystając z poniższych instrukcji.

 1. Kliknij Zarejestruj się na stronie Apple Beta i zarejestruj się przy użyciu swojego Apple ID.
 2. Zaloguj się do programu beta oprogramowania.
 3. Kliknij Zarejestruj swoje urządzenie z systemem iOS. (Jeśli w zeszłym roku zarejestrowałeś się w wersji beta poprzedniej wersji, może być konieczne odinstalowanie profilu, a następnie ponowne zarejestrowanie nowego).
 4. Wejdź na beta.apple.com/profile na swoim urządzeniu z systemem iOS.
 5. Pobierz i zainstaluj profil konfiguracji.
 6. Dzięki temu wersja beta będzie dostępna w aplikacji Ustawienia, w sekcji Ogólne> General Aktualizacja oprogramowania.