Jak zainstalować starsze wersje systemu macOS lub OS X

0
81

Istnieje kilka powodów, dla których warto zainstalować starszą wersję systemu macOS lub Mac OS X:

Być może polegasz na odkrytym oprogramowaniu, które nie działa poprawnie w najnowszej wersji systemu macOS i chcesz obniżyć jego wersję.

Może jesteś programistą i potrzebujesz wielu wersji systemu macOS, aby mieć pewność, że oprogramowanie działa na nich poprawnie.

A może po prostu nie podoba ci się zainstalowana wersja systemu macOS.

Niezależnie od powodu, dla którego chcesz zainstalować starszą wersję systemu macOS, świetną wiadomością jest to, że możesz zainstalować starszą wersję systemu macOS, a my wyjaśnimy, jak to zrobić.

Jeśli chcesz obniżyć najnowszą wersję systemu operacyjnego Mac do poprzedniej, pomocne może być przeczytanie: Jak obniżyć wersję macOS Big Sur do wersji Catalina lub starszej. (Zaktualizujemy ten artykuł, gdy pojawi się również następca Big Sur).

"Zainstaluj

Przeprowadzimy Cię przez wszystkie poniższe kroki, aby zainstalować starszą wersję systemu macOS na komputerze Mac – od upewnienia się, że komputer Mac może uruchomić tę wersję, do tego, skąd pobrać starą wersję systemu macOS i jak zainstalować starszą wersję na Twój komputer Mac. Zbadamy również niektóre problemy, które możesz napotkać po drodze.

Krok 1: Sprawdź, czy Twój Mac może obsługiwać wersję macOS

Najpierw musisz potwierdzić, że Twój Mac będzie mógł uruchomić wersję systemu macOS lub Mac OS X, którą chcesz zainstalować.

Jako przewodnik, spodziewaj się, że Twój Mac będzie w stanie uruchomić dowolną wersję systemu macOS lub Mac OS X, która była obsługiwana, gdy ten komputer Mac został uruchomiony, oraz każdą, która została wydana w ciągu kilku lat bezpośrednio po zakupie.

A teraz zła wiadomość: jest mało prawdopodobne, że Twój Mac będzie mógł uruchomić wersję systemu macOS lub Mac OS X starszą niż ta, która była na nim zainstalowana, gdy ją kupiłeś. Może się okazać, że nie możesz zainstalować starej wersji systemu Mac OS X na nowym komputerze Mac, ponieważ sterowniki sprzętu w nowym komputerze Mac po prostu nie istnieją w starym oprogramowaniu, więc nie można go uruchomić.

Mówiąc najprościej, komputery Mac nie mogą uruchomić się w wersji OS X starszej niż ta, z którą zostały dostarczone, gdy jest nowa, nawet jeśli jest zainstalowana na maszynie wirtualnej. Jeśli chcesz uruchamiać starsze wersje systemu OS X na komputerze Mac, musisz mieć starszego Maca, na którym można je uruchomić.

Jednak mogą być wyjątki, na przykład, jeśli kupiłeś Maca w 2017 roku, ale specyfikacja nie zmieniła się od poprzednika lub model został faktycznie wprowadzony kilka lat wcześniej, może się okazać, że możesz uruchomić starszą wersję macOS na tym.

Aby pomóc Ci dowiedzieć się, jakie wersje systemu macOS obsługuje Twój komputer Mac, mamy pełną listę komputerów Mac w każdej wersji systemu Mac OS X i macOS.

Jeśli instalujesz starą wersję Mac OS X na starym Macu, nie powinieneś mieć zbyt wielu problemów.

Jeśli miałeś nadzieję zainstalować nowszą wersję systemu macOS na starym komputerze Mac, może się okazać, że nie możesz. Dzieje się tak, ponieważ nowsze wersje systemu macOS zwykle rezygnują z obsługi starszych komputerów Mac. Mamy osobny artykuł na temat instalowania macOS na starszym Macu.

"Zainstaluj

Krok 2: Pobierz wymaganą wersję systemu macOS, Mac OS X.

Następnie musisz pobrać instalator dla wersji systemu Mac OS X lub macOS, którą chcesz zainstalować.

Mamy osobny artykuł o tym, jak pobrać starą wersję systemu macOS lub Mac OS X, więc jeśli nie masz wersji systemu operacyjnego Mac, którą chcesz tam wyświetlić, aby uzyskać porady, jak ją zdobyć …

Krok 3: Lub znajdź starą kopię zapasową Time Machine

Jeśli masz kopię zapasową Time Machine sprzed aktualizacji komputera Mac do nowszego systemu macOS, możesz przejść do tej sekcji. Pamiętaj jednak, że nie odzyskasz żadnych danych, które dodałeś od czasu aktualizacji, więc możesz chcieć zapisać je w miejscu, do którego będziesz mieć dostęp później.

Krok 4: Zainstaluj starszą wersję systemu macOS na komputerze Mac

"Zmień

Po pobraniu instalatora możesz pomyśleć, że możesz go po prostu kliknąć, aby go zainstalować, a Twój Mac zostanie zaktualizowany (lub raczej zdegradowany) ze starszą wersją. Niestety nie jest to takie proste.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak korzystać z trybu odzyskiwania komputera Mac

Jeśli na komputerze Mac jest uruchomiona nowsza wersja systemu macOS, nie będzie można zainstalować na niej starszej wersji. Będziesz musiał całkowicie wyczyścić komputer Mac, zanim będziesz mógł zainstalować starszą wersję systemu macOS lub Mac OS X.

Nie chcesz całkowicie wyczyścić komputera Mac? Istnieją opcje. Możesz zainstalować wymaganą wersję na dysku zewnętrznym lub możesz uruchomić dwie lub więcej wersji systemu macOS obok siebie.

W rzeczywistości istnieje wiele metod instalacji starszej wersji systemu operacyjnego Mac na komputerze Mac. Najbardziej odpowiednia metoda będzie zależeć od wielu czynników, w tym od tego, czy chcesz uruchomić więcej niż jedną wersję systemu macOS.

Poniżej przyjrzymy się następującym opcjom:

 • Odzyskaj z kopii zapasowej Time Machine
 • Przywróć wersję systemu macOS zainstalowaną przy zakupie komputera Mac
 • Zainstaluj macOS za pomocą rozruchowego instalatora
 • Uruchom wersję systemu macOS na dysku zewnętrznym
 • Uruchom wersję systemu macOS na partycji lub woluminie
 • Uruchom wersję systemu macOS na maszynie wirtualnej

Mamy również artykuły poświęcone różnym metodom, które są bardziej szczegółowe, poniżej znajdziesz linki.

Jak powrócić do starego systemu macOS za pomocą Time Machine

Jeśli masz kopię zapasową Time Machine starszą niż wersja systemu macOS, z którą chcesz się pożegnać, może to być najprostsze rozwiązanie dla Ciebie.

Oto kroki, które musisz wykonać, aby odzyskać starszą wersję systemu macOS z kopii zapasowej Time Machine:

 1. Uruchom komputer Mac i natychmiast przytrzymaj Command + R.
 2. Przytrzymaj oba klawisze, aż zobaczysz logo Apple lub obracającą się kulę ziemską.
 3. Gdy zobaczysz okno Narzędzia, wybierz Przywróć z kopii zapasowej Time Machine i kliknij Kontynuuj.
 4. Kliknij Kontynuuj ponownie.
 5. Wybierz kopię zapasową Time Machine sprzed zainstalowania wersji systemu macOS, z której chcesz powrócić, i kliknij Kontynuuj.

Pamiętaj, że jeśli odzyskasz ze starej kopii zapasowej, utracisz dane dodane od czasu aktualizacji do wersji systemu macOS, którą chcesz odinstalować.

Oto jak przywrócić komputer Mac z kopii zapasowej Time Machine.

Jak przejść na starszą wersję systemu operacyjnego dostarczonego na komputerze Mac

Podczas gdy mówimy o odzyskiwaniu, możesz wypróbować następującą metodę obniżenia wersji komputera Mac do wersji systemu macOS, z którą został dostarczony. (W rzeczywistości nie działało to dla nas, kiedy próbowaliśmy, być może dlatego, że nasze połączenie internetowe nie było wystarczająco dobre, ale powinno działać w teorii!)

Jest to funkcja odzyskiwania systemu macOS od czasu systemu macOS Sierra 10.12.4 i według Apple powinna ponownie zainstalować dowolną wersję systemu macOS, z którą został dostarczony komputer Mac.

Apple wyjaśnia, że ​​powinieneś zamknąć komputer Mac, a następnie po ponownym uruchomieniu naciśnij razem Shift-Option / Alt-Command-R (nie jest to łatwe jedną ręką!).

Zwróć uwagę, że jeśli masz M1 Mac, proces uruchamiania w trybie odzyskiwania się zmienił – przeczytaj wszystkie nowe sposoby robienia rzeczy na M1 Macach – jednak nie będziesz w stanie zainstalować żadnego systemu MacOS starszego niż Big Sur.

Oto kroki opisane przez Apple:

 1. Uruchom komputer Mac, naciskając Shift-Option / Alt-Command-R.
 2. Gdy zobaczysz ekran Narzędzia macOS, wybierz opcję Zainstaluj ponownie macOS. "Tryb
 3. Kliknij Kontynuuj i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
 4. Wybierz dysk startowy i kliknij Zainstaluj.
 5. Twój Mac uruchomi się ponownie po zakończeniu instalacji.

Uwaga: spowoduje to wyczyszczenie komputera Mac, więc zrób kopię wszystkiego, co chcesz zachować!

Jak zainstalować stary system macOS za pomocą instalatora rozruchowego

Jest to proces znany jako czysta instalacja, któremu przyjrzymy się bardziej szczegółowo tutaj: Jak przeprowadzić czystą instalację systemu macOS. Będziesz czyścić komputer Mac i instalować wymaganą wersję systemu macOS na czystej karcie.

 1. Pobierz instalator wymaganej wersji systemu macOS z Mac App Store. Postępuj zgodnie z instrukcjami tutaj.
 2. Użyj tego pliku instalacyjnego, aby utworzyć rozruchowy instalator na zewnętrznym urządzeniu magazynującym. Przeczytaj o tworzeniu bootowalnego instalatora tutaj.
 3. Następnie musisz całkowicie usunąć wszystko z komputera Mac, przywracając go do ustawień fabrycznych. Aby rozpocząć ten proces, uruchom ponownie komputer Mac w trybie odzyskiwania, przytrzymując klawisz Command i klawisz R podczas ponownego uruchamiania.
 4. Twój Mac otworzy się w Narzędziu dyskowym. Kliknij Narzędzie dyskowe> Kontyntynuj.
 5. Wybierz główny wolumin i kliknij Odmontuj, a następnie Wymaż.
 6. Zamknij Narzędzie dyskowe (Narzędzie dyskowe> Zamknij Narzędzie dyskowe).
 7. Teraz kliknij Zainstaluj ponownie macOS lub Zainstaluj ponownie macOS i kontynuuj. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby ponownie zainstalować system macOS za pomocą instalatora, który właśnie zapisałeś na dysku zewnętrznym (link do oddzielnego artykułu powyżej).
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak wyczyścić zainstaluj macOS Big Sur, Catalina lub starszy

"Instalator

Jak uruchomić starszą wersję systemu macOS na dysku zewnętrznym

Uruchomienie wersji systemu macOS na dysku zewnętrznym to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz nadal korzystać z wersji systemu macOS aktualnie zainstalowanej na komputerze Mac.

Możliwe jest uruchomienie wersji systemu macOS lub Mac OS X na zewnętrznym urządzeniu magazynującym podłączonym do komputera Mac.

Zamiast wykonywać poniższe kroki, skierujemy Cię do tego artykułu o tym, jak uruchomić Jak uruchomić macOS na dysku zewnętrznym.

Po zainstalowaniu macOS na dysku zewnętrznym wszystko, co musisz zrobić, to przytrzymać Option / Alt podczas uruchamiania komputera Mac, możesz wybrać rozruch z tego dysku.

Zaletą tej metody jest to, że nie musisz czyścić komputera Mac. Wadą jest to, że starsza wersja macOS może działać wolno – zwłaszcza jeśli jest na wolnej pamięci USB.

"dysk

Jak uruchomić macOS na partycji lub woluminie

Inną świetną opcją, jeśli nie chcesz ograniczać się do uruchamiania tylko jednej wersji systemu macOS, jest zainstalowanie drugiej wersji (lub wersji) na partycji lub woluminie.

To, czy jest to partycja, czy wolumin, zależy od wersji systemu macOS, która jest głównie zainstalowana na komputerze Mac. O wiele łatwiej jest zainstalować wersję systemu macOS na woluminie, ale tylko nowsze wersje woluminów obsługujących macOS.

Osobno przyjrzymy się, jak uruchomić dwie wersje systemu Mac OS X na oddzielnych partycjach / woluminach.

"Zainstaluj

Jak zainstalować starszą wersję Mac OS X na maszynie wirtualnej

Zanim przyjrzymy się, jak zainstalować wersję Mac OS X na maszynie wirtualnej, musimy przyjrzeć się umowie licencyjnej użytkownika końcowego Apple. To jest legalne pole minowe. Przeczytaj o warunkach firmy Apple i umowie licencyjnej użytkownika końcowego tutaj.

Ponieważ wersje Mac OS X 10.7 systemu operacyjnego Mac są licencjonowane do uruchamiania na maszynie wirtualnej tylko wtedy, gdy na komputerze-hoście działa ta sama wersja. Oznacza to, że zainstalowanie maszyny wirtualnej z systemem OS X 10.8 na komputerze Mac z inną wersją systemu OS X stanowi naruszenie umowy licencyjnej oprogramowania 10.8. Najnowszą wersją OS X, którą można legalnie uruchomić na maszynie wirtualnej z innym hostem OS X, jest Snow Leopard (10.6).

Rozwiązaniem jest również uruchomienie wymaganych wersji serwerowych systemu operacyjnego, o ile masz licencję na oprogramowanie od Apple.

Mimo to VMware Fusion i Parallels obsługują klienta OS X, a także wersje serwerowe.

Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że umowa użytkownika końcowego firmy Apple zezwala na uruchamianie systemu Mac OS na dwóch maszynach wirtualnych na jednym komputerze, ale tych maszyn wirtualnych nie można używać do celów biznesowych (chyba że jesteś zarejestrowanym programistą Apple).

Pamiętaj również, jak wspomnieliśmy wcześniej, komputery Mac nie mogą uruchomić się w wersji OS X starszej niż ta, z którą zostały dostarczone, gdy jest nowa, nawet jeśli znajduje się na maszynie wirtualnej. Jeśli chcesz uruchamiać starsze wersje systemu OS X na komputerze Mac, musisz mieć starszego Maca, na którym można je uruchomić.

Istnieje wiele pakietów oprogramowania, które umożliwiają uruchamianie wielu wersji systemu Mac OS (a nawet Windows) na komputerze Mac. Należą do nich Parallels, VMware Fusion, Virtual Box. Dowiedz się, które jest najlepsze, czytając: Porównanie Parallels, VMware, VirtualBox.

W przypadku maszyn wirtualnych możesz również uruchamiać system Windows i korzystać z aplikacji Windows w ten sam sposób, przeczytaj: Jak uruchamiać aplikacje Windows na komputerze Mac i jak zainstalować system Windows na komputerze Mac.