Home Jak? (FAQ) Software Jak? (FAQ) Jak zainstalować macOS Monterey beta

Jak zainstalować macOS Monterey beta

0
66

Jeśli nie chcecie czekać na kolejną wersję systemu macOS, macOS Monterey, która zostanie upubliczniona jesienią tego roku, już niedługo będzie można pobrać wersję beta. W tym artykule omówimy, co należy zrobić, aby dostać się do wersji beta następnej wersji systemu operacyjnego Mac, jak ją zainstalować i o czym należy pamiętać, jeśli nie chcesz zakończyć w zalewie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o macOS Monterey przed instalacją? Przeczytaj: Nowe funkcje w macOS Monterey.

Data premiery wersji beta systemu macOS Monterey

Pierwsza wersja beta dla programistów pojawiła się 7 czerwca 2021 r. To normalne, że Apple wydaje pierwszą wersję beta po prezentacji, aby programiści mogli rozpocząć pracę nad testowaniem swoich aplikacji.

Na publiczną wersję beta systemu macOS 12 trzeba będzie dłużej czekać. W 2020 r. wystartował 6 sierpnia, chociaż może to być kilka tygodni wcześniej w tym roku, ponieważ WWDC jest wcześniej. Mając to na uwadze, oszacowaliśmy połowę lipca dla publicznej wersji beta. Przeczytaj, kiedy pojawi się publiczna wersja beta systemu macOS.

Deweloperskie wersje beta iOS, iPadOS, tvOS i watchOS prawdopodobnie wystartują po przemówieniu na WWDC, a następnie te publiczne wersje beta prawdopodobnie pojawią się pod koniec czerwca lub na początku lipca, w oparciu o czasy z zeszłego roku.

Kto może otrzymać wersję beta systemu macOS?

Apple pozwala programistom wcześnie uzyskać dostęp do wersji beta swojego systemu operacyjnego, aby mogli upewnić się, że ich oprogramowanie działa – i aby mogli korzystać z nowych narzędzi w następnej wersji systemu macOS, aby ulepszyć własne programy gotowe do uruchomienia po zakończeniu wersja macOS jest gotowa.

Jednak nie tylko programiści otrzymują wczesny wygląd. Na WWDC 2015 Apple ogłosiło, że pozwoli członkom społeczeństwa przetestować nadchodzącą nową wersję swojego systemu operacyjnego Mac w ramach bezpłatnego programu beta. Oznacza to, że każdy może zdobyć nową wersję systemu macOS, zanim zostanie ona udostępniona publicznie w dalszej części roku.

Jeśli chcesz uzyskać wersję beta, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, jest dołączenie do programów beta firmy Apple, przeczytaj to, aby uzyskać więcej informacji: Jak zostać beta testerem Apple.

Jak wyjaśniliśmy, istnieją dwa rodzaje programu Apple beta. Jeden dla programistów, którzy muszą przetestować swoje aplikacje, a drugi dla osób, które chcą przetestować wczesne wersje oprogramowania Apple.

Jeśli chcesz zostać publicznym testerem wersji beta, możesz zarejestrować się w programie Apple Beta Software Program tutaj. Więcej informacji na temat rejestracji znajduje się poniżej we wspomnianym artykule.

Jeśli jesteś po wersji beta, ponieważ jesteś programistą Apple, musisz zarejestrować się w programie tutaj. Więcej informacji na temat rejestracji znajduje się w artykule „Jak zostać beta testerem Apple” połączonym powyżej.

"Wersja

Podgląd publiczny a deweloperski — jaka jest różnica?

Publiczna wersja beta to nie to samo, co wersja beta wydana w ramach programu dla programistów, programiści zwykle otrzymują częstsze aktualizacje, w tym nowe funkcje, które nie są dostępne w publicznej wersji beta.

Czy instalacja wersji beta systemu macOS jest bezpieczna?

Zanim zaczniemy, słowo ostrzeżenia…

Ze swojej natury beta może być niestabilna. Dlatego nie zaleca się instalowania go na komputerze Mac, jeśli na nim polegasz. Jeśli masz drugi komputer Mac, który nie ma kluczowego znaczenia, zainstaluj go tam. Zdecydowanie zalecamy, aby nie ryzykować wszystkiego, ustawiając go jako podstawowy system macOS, zwłaszcza nie we wczesnych dniach rozwoju wersji beta.

Jeśli nie masz drugiego komputera Mac, istnieje kilka sposobów uruchomienia systemu macOS w wersji beta na komputerze Mac bez ryzyka utraty danych lub stwierdzenia, że ​​komputer Mac przestaje działać:

 • Zalecamy zainstalowanie go na partycji – która w dzisiejszych czasach jest tak naprawdę woluminem (i jest o wiele łatwiejsza do utworzenia niż partycja). Przeczytaj, jak to zrobić tutaj: Jak uruchomić komputer Mac z podwójnym rozruchem: Uruchom dwie wersje systemu macOS na komputerze Mac.
 • Alternatywnie możesz zainstalować wersję beta systemu macOS na dysku zewnętrznym i uruchomić go na tym.

O bezpieczeństwie wersji beta systemu macOS i ryzyku, które możesz podejmować, omówimy bardziej szczegółowo w osobnym artykule.

Możesz poczekać na wydanie ostatecznej wersji. W takim przypadku przeczytaj: Jak zaktualizować komputer Mac.

Jak przygotować się do wersji beta

Firma Apple podaje jasne instrukcje dotyczące przygotowania komputera Mac do instalacji na stronie Zarejestruj komputer Mac.

Najpierw Apple zaleca użytkownikom wykonanie kopii zapasowej swoich danych i plików przed zainstalowaniem jakichkolwiek wersji beta systemu macOS, stwierdzając. Możesz dowiedzieć się, jak używać Time Machine do tworzenia kopii zapasowych komputera Mac. Mamy również przegląd odpowiednich rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak wyczyścić zainstaluj macOS Big Sur, Catalina lub starszy

Musisz mieć zainstalowaną najnowszą pełną wersję systemu macOS i zalecamy co najmniej 15 GB wolnego miejsca, ponieważ wersje beta systemu macOS są zwykle bardzo duże. W rzeczywistości w zeszłym roku wiele osób miało problemy z instalacją macOS Big Sur, ponieważ wymagało to dużo miejsca do przenoszenia rzeczy. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, przeczytaj: Jak zwolnić miejsce na Macu, Jak usunąć inne na Macu.

Pamiętaj, że zawsze zalecamy, aby w dowolnym momencie mieć 10% wolnego miejsca na komputerze Mac, więc jeśli nie masz tego, spodziewaj się problemów!

Jak uzyskać wersję beta dewelopera macOS Monterey?

Oto jak pobrać i zainstalować wersję beta systemu macOS na komputerze Mac.

Jeśli nie zarejestrowałeś się jeszcze jako programista, musisz zarejestrować się w programie – tutaj.

 1. Wejdź na stronę developer.apple.com
 2. Kliknij Konto i zaloguj się.
 3. Jeśli nie jesteś zarejestrowany w programie Apple Developer, możesz to zrobić tutaj: Kliknij Zarejestruj i Rozpocznij rejestrację. Rejestracja w programie Apple Developer Program kosztuje 99 USD.
 4. Po zarejestrowaniu się w Programie dla programistów kliknij Odkryj > macOS > Pobierz i zaloguj się za pomocą swojego konta programisty lub Apple ID.
 5. Kliknij Zainstaluj profil, aby pobrać nowe narzędzie macOS Monterey Developer Beta Access Utility na komputer Mac.
 6. Przejdź do Pobrane na komputerze Mac i kliknij nowe narzędzie macOS Developer Beta Access Utility, aby je otworzyć.
 7. Kliknij dwukrotnie plik macOSDeveloperBetaAccessUtility.pkg, aby uruchomić instalator.
 8. Po zainstalowaniu nowej wersji beta systemu macOS Aktualizacja oprogramowania (w Preferencjach systemowych) sprawdzi, czy są jakieś aktualizacje. Kliknij Aktualizuj, a zostanie pobrana najnowsza wersja.
 9. Zobaczysz monit o zainstalowanie wersji beta Monterey, kliknij przycisk Kontynuuj.
 10. Zgadzam się z Regulaminem (więcej o nich poniżej).
 11. Kliknij Zainstaluj.

Jak uzyskać wersję beta systemu macOS, jeśli nie jesteś programistą?

Jeśli nie jesteś programistą, będziesz musiał trochę dłużej poczekać, aż publiczna wersja beta będzie dostępna. Zalecamy poczekanie na publiczną wersję beta, ale jeśli chcesz zaryzykować i pobrać narzędzie dostępu do wersji beta systemu macOS z witryny innej firmy, jest to prawdopodobnie możliwe. Jest to jednak ryzykowne przedsięwzięcie.

Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat korzystania z narzędzia macOS Developer Beta Access Utility.

W zeszłym roku, po uruchomieniu wersji beta Big Sur, różne strony internetowe oferowały profil wymagany do zainstalowania wersji beta dewelopera do bezpłatnego pobrania. Na przykład BetaInstaller.com oferuje profile wymagane do pobrania wersji beta systemu macOS. Możesz również uzyskać wersję beta iOS z jednej z tych witryn – ponownie ostrzegamy przed tym, ale tutaj jest więcej informacji.

Jeśli potrzebujesz kolejnego przypomnienia, dlaczego pobieranie wersji beta w ten sposób nie jest dobrym pomysłem, oto kilka powodów, dla których warto zachować ostrożność:

 • Apple nie obsługuje ani nie kontroluje tych witryn i może podjąć decyzję o podjęciu kroków prawnych przeciwko tym witrynom i ich użytkownikom.
 • Nie możemy zagwarantować, że treści znalezione na tych stronach są nieszkodliwe. Pobieranie odbywa się na własne ryzyko.

Zalecamy zostanie oficjalnym testerem publicznej wersji beta. Dowiedz się, jak zostać testerem Apple Beta tutaj.

Jeśli jednak nie jesteś zniechęcony swoją potencjalnie niebezpieczną misją, oto, co musisz zrobić, aby zainstalować wersję beta systemu macOS, jeśli nie jesteś programistą:

 1. Otwórz witrynę internetową na komputerze Mac i znajdź łącze umożliwiające pobranie profilu beta systemu macOS (w witrynie betainstaller.com znajdziesz łącze tutaj).
 2. Pobierz profil (musisz potwierdzić na komputerze Mac, że chcesz zezwolić na pobieranie).
 3. Otwórz folder Pobrane i kliknij plik macosDeveloperBetaAccessUtility.DMG.
 4. Teraz kliknij plik macosDeveloperBetaAccessUtility.pkg.
 5. Otworzy się kreator wskazujący, że przeprowadzi Cię przez kolejne kroki instalacji oprogramowania. Kliknij Kontynuuj.
 6. Kliknij Kontynuuj ponownie, a następnie Zgadzam się z warunkami umowy licencyjnej oprogramowania.
 7. Teraz kliknij Zainstaluj.
 8. Wprowadź swoje hasło, kliknij Zainstaluj oprogramowanie.
 9. Po zakończeniu instalacji profilu otwórz Preferencje systemowe na komputerze Mac. I kliknij Aktualizacja oprogramowania. Zacznie sprawdzać dostępność aktualizacji i ostatecznie zobaczysz komunikat, że MacOS Beta jest dostępny do pobrania.

Uwaga: oprogramowanie beta nie jest jeszcze gotowe i może zawierać błędy, które prowadzą do awarii lub utraty danych. Ponadto aplikacje mogą przestać działać, ponieważ nie są przeznaczone dla nowego systemu macOS. Dlatego przed zainstalowaniem oprogramowania w wersji beta należy zawsze wykonać kopię zapasową danych.

Jak uzyskać publiczną wersję beta systemu macOS Monterey?

Wykonaj poniższe czynności, aby zainstalować publiczną wersję beta systemu macOS po jej pojawieniu się — w bezpieczniejszy sposób!

Jeśli korzystałeś już ze wcześniejszej wersji beta systemu macOS, nowa wersja beta systemu macOS będzie dostępna jako uaktualnienie za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania. Po prostu kliknij Aktualizuj teraz. Może być konieczne zaktualizowanie do najnowszej wersji aktualnej wersji beta, zanim będzie to możliwe.

 1. Przed zainstalowaniem wersji beta wykonaj kopię zapasową komputera Mac – jeśli zdecydujesz się przestać korzystać z wersji beta, musisz powrócić do tej wersji kopii zapasowej.
 2. Przejdź na stronę beta Apple.
 3. Kliknij Zaloguj się i wprowadź swój identyfikator Apple ID i hasło (lub Zarejestruj się, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – w takim przypadku wróć do powyższej sekcji, aby zapoznać się z tymi krokami).
 4. Kliknij Zarejestruj swoje urządzenia.
 5. Kliknij kartę macOS.
 6. Utworzyłeś kopię zapasową komputera Mac, tak jak radziliśmy powyżej, więc teraz kliknij Pobierz narzędzie macOS Public Beta Access Utility. "Catalina
 7. Instalator powinien otworzyć się automatycznie, ale jeśli nie, otwórz plik do pobrania w folderze Pobrane elementy, który nazywa się macOSPublicBetaAccessUtility.dmg. Kliknij dwukrotnie plik dmg.
 8. Wykonaj kroki, aby go zainstalować, w tym zaloguj się do Asystenta opinii.
 9. Po pobraniu narzędzia Beta Access Utility będzie można pobrać wersję beta za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania (do której można się dostać, klikając logo Apple).
 10. W zależności od tego, czy używasz Catalina, Mojave, High Sierra czy innej wersji macOS, zobaczysz Aktualizację oprogramowania z monitem o pobranie publicznej wersji beta lub Mac App Store otworzy się na stronie macOS Beta. Kliknij Pobierz, a publiczna wersja beta zostanie pobrana. W tym czasie będziesz mógł nadal korzystać z komputera Mac (zajęło nam to ponad pół godziny).
 11. Po pobraniu wersji beta zobaczysz zaproszenie do jej zainstalowania. Gdy klikniesz, aby zainstalować, komputer Mac zostanie zamknięty, więc dokończ to, co robisz, ponieważ komputer Mac będzie nieczynny przez kolejne pół godziny.
 12. Wreszcie komputer Mac uruchomi się ponownie.
 13. Kliknij Kontynuuj.
 14. Zaloguj się przy użyciu swojego Apple ID i hasła.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak zainstalować wersję beta iOS 15 na iPhonie?

Jak zaktualizować wersje beta systemu macOS

Po uruchomieniu wersji beta aktualizacje automatycznie pojawią się na komputerze Mac, wystarczy kliknąć, aby zainstalować.

 1. Otrzymasz powiadomienie, gdy kolejna aktualizacja wersji beta będzie dostępna.
 2. Aktualizacje będą dostępne w Preferencjach systemowych > Aktualizacja oprogramowania.

Wszystko, co musisz wiedzieć o testach beta

Obejmuje to, jak zdobyć wersje beta, ale kiedy już je masz, co możesz i co powinieneś zrobić? Omówimy to poniżej.

Jak wysłać opinię do Apple

Jeśli natkniesz się na błąd lub błąd, użyj aplikacji Asystent opinii, aby przekazać opinię Apple. Uruchom aplikację i wykonaj odpowiednie kroki, wybierając obszar, na temat którego przekazujesz opinię, a następnie dowolny konkretny podobszar. Następnie opisz swój problem w jednym zdaniu, zanim podasz bardziej szczegółowy opis, w tym wszelkie konkretne kroki, które odtwarzają problem. Będziesz mógł także dołączyć inne pliki.

Musisz także zezwolić aplikacji Feedback Assistant na zbieranie informacji diagnostycznych z komputera Mac.

Nie zawsze będzie oczywiste, czy coś jest błędem, czy po prostu nie jest tak łatwe w użyciu, jak można by się spodziewać. Tak czy inaczej, jeśli Twoja opinia mówi, że coś działa w nielogiczny sposób, Apple będzie chciał o tym wiedzieć.

Jeśli masz problemy z aplikacją innej firmy, możesz powiadomić o tym firmę Apple, zgłaszając je w kategorii Zgodność aplikacji innych firm w Asystencie opinii. Sugerujemy jednak, abyś przekazała również swoją opinię deweloperowi aplikacji, który bez wątpienia będzie Ci wdzięczny.

Czy będę mógł zaktualizować macOS beta do ostatecznej wersji?

Użytkownicy wersji beta będą mogli zainstalować ostateczną wersję systemu operacyjnego w dniu premiery bez konieczności ponownego formatowania lub ponownej instalacji.

Czy mogę publicznie porozmawiać o wersji beta?

Zgodnie z Apple i umową licencyjną, na którą wszyscy testerzy wersji beta muszą się zgodzić, wersja beta to „poufne informacje Apple”. Akceptując te warunki, zgadzasz się nie omawiać korzystania z oprogramowania z nikim, kto nie jest również objęty Programem Beta Software. Oznacza to, że nie możesz „blogować, publikować zrzutów ekranu, tweetować ani publicznie publikować informacji o publicznym oprogramowaniu beta”.

Możesz jednak omówić wszelkie informacje, które Apple ujawniło publicznie; firma twierdzi, że informacje nie są już uważane za poufne.

Jak przejść na starszą wersję macOS beta

Zawsze możesz wrócić do wcześniejszej wersji systemu MacOS, ale w zależności od sposobu tworzenia kopii zapasowej niekoniecznie jest to bezbolesny proces.

Zacznij od upewnienia się, że utworzono kopię zapasową danych na dysku, a następnie wymaż dysk i zainstaluj najnowszą publiczną wersję systemu macOS. Przy pierwszym uruchomieniu komputera Mac możesz użyć Asystenta migracji do zaimportowania danych z kopii zapasowej. Oto bardziej szczegółowy samouczek dotyczący przejścia z wersji beta systemu MacOS, a także samouczek dotyczący przejścia na starszą wersję systemu Mac OS.

Strona korzysta z plików cookies. Więcej

Bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Zamknij