Jak zainstalować Catalinę na starszym Macu, zaktualizuj macOS starego MacBooka

Mac aktualizuje system operacyjny MacOS (wcześniej Mac OS X) raz w roku, na przykład w zegarku, wprowadzając nowe funkcje i ulepszenia. To wszystko bardzo dobrze, ale najnowsza wersja MacOS, znana jako Catalina, nie będzie działać na żadnym komputerze Mac starszym niż 2012, aw przypadku Mac Pro pod koniec 2013 roku. Co może oznaczać, że Twój Mac nie może być zaktualizowane, chyba że postępujesz zgodnie z tym samouczkiem.

Zanim przejdziesz dalej i zastosujesz się do poniższych wskazówek, ostrzeżenie. Jest powód, dla którego Apple decyduje się nie obsługiwać nowego systemu operacyjnego Mac na starszych komputerach Mac. Starsze komputery Mac po prostu nie mają niezbędnych komponentów ani mocy wymaganej do sprostania wymaganiom bardziej nowoczesnych systemów. Więc jeśli zainstalujesz Catalinę lub jakąkolwiek najnowszą wersję macOS na starym Macu, czy to Mojave, High Sierra, Sierra czy coś innego, nie oczekuj, że będzie działał płynnie.

Czy mój komputer Mac jest za stary, aby go zaktualizować??

Chcesz zaktualizować komputer Mac do najnowszej wersji systemu macOS? Oficjalnie może być za stary, aby uruchomić zaktualizowane oprogramowanie.

Apple zaleca, aby macOS Catalina działał na następujących komputerach Mac:

 • Modele MacBook z początku 2015 roku lub później
 • Modele MacBook Air od połowy 2012 roku lub później
 • Modele MacBook Pro od połowy 2012 roku lub później
 • Modele Mac mini z końca 2012 roku lub później
 • Modele iMac z końca 2012 roku lub później
 • iMac Pro (wszystkie modele)
 • Modele Mac Pro z końca 2013 r

Apple informuje, że macOS Mojave będzie działać na następujących komputerach Mac:

 • Modele komputerów Mac z 2012 roku lub nowszej
 • iMac Pro (od 2017 r.)
 • Modele MacBook z 2015 roku lub nowszy
 • Modele MacBook Pro z 2012 roku lub nowszy
 • Modele MacBook Air z 2012 roku lub nowszy
 • Modele Mac mini od 2012 roku lub nowszej
 • Modele Mac Pro z końca 2013 r. (Plus modele z połowy 2010 r. I połowy 2012 r. Z zalecanym procesorem graficznym obsługującym metal)

Oznacza to, że jeśli Twój komputer Mac jest starszy niż 2012 r., Oficjalnie nie będzie mógł uruchomić Catalina ani Mojave. W przypadku Cataliny, która obejmuje wszystkie modele Mac Pro w starym stylu, przed „śmieci” można.

macOS High Sierra miał nieco większy zasięg. Apple powiedział, że będzie działał z powodzeniem na MacBooku lub iMacu pod koniec 2009 roku lub później, lub MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini lub Mac Pro 2010 lub nowszy.

Mamy tutaj narzędzie do sprawdzania zgodności z systemem macOS, abyś mógł zobaczyć, które wersje systemu macOS powinny być uruchomione.

Jednak pomimo tego możliwe jest uruchamianie nowszych wersji macOS na starszych komputerach Mac dzięki łatce stworzonej przez programistę. Chociaż powinieneś spodziewać się problemów. Ten hack nie działa na każdym komputerze Mac, ale wiele z nich jest objętych. Tutaj możesz sprawdzić, czy Twój komputer Mac jest obsługiwany.

Uruchomienie Cataliny na nieobsługiwanym komputerze Mac można również uznać za niezgodne z warunkami Apple. Aby uzyskać informacje na temat warunków Apple, przeczytaj: Jeśli zgadzasz się z warunkami Apple

Jak uruchomić Catalinę na starszym komputerze Mac

Problem polega na tym, że jeśli masz starszy komputer Mac, Mac App Store po prostu nie pozwala na zainstalowanie pliku aktualizacji. Ale nie wszystko stracone. Możesz pobrać macOS Catalina Patcher od programisty znanego jako DOSDude1. Łatka pozwoli ci zainstalować Catalinę na starszym Macu.

DODDude1 oferuje tutaj samouczek wideo na swojej stronie internetowej. Uprościliśmy poniższe kroki, ale zalecamy wykonanie jego samouczka.

 1. Pobierz najnowszą wersję łatki Catalina tutaj. (Możesz przekazać darowiznę).
 2. Otwórz aplikację Catalina Patcher.
 3. Kliknij Kontynuuj.
 4. Wybierz Pobierz kopię.
 5. Rozpocznie się pobieranie (z Cataliny) – ponieważ ma prawie 8 GB, może potrwać.
 6. Podłącz dysk flash.
 7. Wybierz opcję „Utwórz bootowalny instalator” z opcji.
 8. Podłącz bootowalny instalator do komputera Mac, który chcesz zaktualizować.
 9. Uruchom ponownie komputer Mac, przytrzymując klawisz Option / Alt. Spowoduje to otwarcie komputera Mac w Menedżerze uruchamiania.
 10. Wybierz startowy dysk instalatora i naciśnij klawisz Enter.
 11. Teraz komputer Mac powinien otworzyć się w trybie odzyskiwania.
 12. Wybierz Zainstaluj ponownie macOS i poczekaj na zainstalowanie nowej wersji macOS.
 13. Po zakończeniu instalacji należy ponownie uruchomić komputer Mac w trybie odzyskiwania, wybierając dysk zawierający instalator rozruchowy.
 14. Teraz wybierz macOS po instalacji, a wymagane poprawki zostaną zainstalowane na komputerze Mac, aby Catalina mogła działać.
 15. Po zastosowaniu łatek wybierz opcję Force Cache Rebuild.
 16. Uruchom ponownie.
 17. Po ponownym uruchomieniu komputer Mac powinien teraz uruchomić się w pełni działającej kopii macOS Catalina.

Jeśli używasz wersji systemu macOS wcześniejszej niż High Sierra lub Mojave, musisz sformatować dysk twardy na APFS.

Więcej porad na temat instalowania systemu macOS za pomocą bootowalnego instalatora znajduje się tutaj.

Jak uruchomić Mojave na starszym komputerze Mac

Podobnie jak w przypadku Cataliny, napisano narzędzie do łatania DOSDude1, które umożliwia zainstalowanie macOS Mojave na starszym komputerze Mac.

Możesz pobrać narzędzie Mojave Patch Tool tutaj.

Jak uruchomić High Sierra i starsze na starszych komputerach Mac

DOSDude1 napisał podobną łatkę dla High Sierra, a wcześniej Sierra. Po zainstalowaniu łatki możesz cofać się do modeli z początku 2008 roku. Jest mało prawdopodobne, aby działał jak sen, dlatego Apple odradza taki sposób działania. Ale powinieneś być w stanie osiągnąć akceptowalną wydajność.

Dlaczego nie powinieneś instalować MacOS Catalina na starym Macu

Odradzamy początkującym technologom, aby nie próbowali tego obejścia: wymaga to umiarkowanego poziomu wiedzy technicznej.

Pamiętaj, że postępujemy wbrew oficjalnym wskazówkom Apple dotyczącym tego, co oznacza, że ​​jeśli coś pójdzie nie tak – i to zawsze jest możliwe przy instalacji systemu operacyjnego, nawet jeśli korzystasz z oficjalnego oprogramowania – Twoja gwarancja raczej cię nie uratuje. Oczywiście jest mało prawdopodobne, aby Twój Mac 2008 był objęty jakąkolwiek gwarancją, więc może Cię to nie martwić.

Utwórz kopię zapasową komputera Mac, zanim przejdziesz dalej. I pamiętaj o dwóch kolejnych zastrzeżeniach.

W pewnym momencie Apple może załatać ten hack i uniemożliwić jego działanie w przyszłości. Więc jeśli jesteś chętny i szczęśliwy, że ryzyko i trudności są tego warte, wskocz, póki możesz.

W przeciwnym razie możesz przeczytać Jak sprzedać starego komputera Mac.