Jak wyczyścić komputer Mac: Chroń iMaca lub MacBooka przed zarazkami i brudem

0
19

Maca mogą gromadzić dużo brudu, kurzu i brudu przez całe życie, dlatego warto regularnie czyścić je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz (zarówno fizycznie, jak i cyfrowo). Oto nasz przewodnik, jak to dokładnie zrobić – zaktualizowany teraz, gdy wszyscy stoimy w obliczu zagrożeń związanych z koronawirusem i chcemy się upewnić, że sprzęt, którego używamy, jest bezpieczny i wolny od zarazków.

Zajmujemy się czyszczeniem ekranu, klawiatury, myszy i usuwaniem kurzu z komputera Mac. Jeśli rozlałeś wodę lub kawę na swoje urządzenie i szukasz sposobów na uniknięcie uszkodzeń, przeczytaj Co zrobić, jeśli rozlejesz płyny na komputer Mac.

Z drugiej strony, jeśli martwisz się zarazkami i bakteriami na iPhonie lub iPadzie – i tym, czego możesz użyć do czyszczenia tych urządzeń – mamy dedykowany artykuł: Co możesz bezpiecznie wyczyścić iPhone’a za pomocą.

Jeśli przygotowujesz komputer Mac do sprzedaży, dobrze jest go wyczyścić przed pokazaniem go potencjalnym klientom. Ale to nie jedyny powód, aby poświęcić mu trochę uwagi i uwagi. Jeśli jest to komputer Mac, który jest wręczany komuś innemu, ponieważ nadchodzi nowy (szczęście, że masz), lub jeśli hotdesk i inne osoby będą dzielić ten sam komputer roboczy, powinieneś go wyczyścić, aby uniknąć przenoszenia zarazków na inne osoby użytkownicy lub otrzymujący je osobiście!

Możesz być również zainteresowany pozbyciem się komputera Mac z oprogramowania, które go spowalnia, w tym złośliwego oprogramowania, wirusów i innych kłopotliwych aplikacji; czyszczenie pamięci podręcznej Safari; oraz usuwanie danych i przeprowadzanie czystej instalacji systemu Mac OS. Jeśli tak, zalecamy przeczytanie jednego z pomocnych przewodników wymienionych poniżej:

  • Jak usunąć aplikacje Mac
  • Jak usunąć wirusy i złośliwe oprogramowanie Mac
  • Jak wyczyścić pamięć podręczną Safari, historię i pliki cookie
  • Jak przyspieszyć wolny komputer Mac

Chociaż wszyscy jesteśmy bardzo zaniepokojeni zarazkami spowodowanymi przez koronawirusa, zalecamy czyszczenie ściereczek antybakteryjnymi, ale uważaj, aby nie zmoczyć urządzenia, ponieważ płyn dostanie się do środka może uszkodzić elementy.

Jak wyczyścić klawiaturę Mac

Prawdopodobnie nie potrzebujesz od nas przypomnieć, że klawiatura może wyglądać na czystą, ale prawdopodobnie ukryte są w niej różne bakterie i zarazki. Szczególnie dotyczy to laptopów, ponieważ nie tylko spędzają życie podróżując między lokalizacjami, często jedząc jedzenie w pobliżu, ale ciepło wytwarzane przez same urządzenia w tak bliskiej odległości od kluczy może pomóc w rozwoju drobnoustrojów. Od czasu do czasu wyjmuj mokre chusteczki!

Przed rozpoczęciem wyłącz komputer Mac, aby uniknąć nieporozumień związanych z obsługą klawiatury. Zalecamy również odłączenie go od zasilania. Klawiatury z bateriami powinny być usuwane, aby były bezpieczne.

Zakładając, że masz osobną klawiaturę i mysz (innymi słowy, nie jest przymocowane do laptopa), możesz zacząć od odwrócenia go do góry nogami i potrząśnięcia kurzem i resztkami jedzenia. Jeśli masz laptopa, nie zalecamy potrząsania nim zbyt dokładnie; zamiast tego po prostu przewróć go i daj mu delikatną skałę.

Jeśli uważasz, że to nie wystarczyło, możesz użyć pojemnika na sprężone powietrze i zaciągnąć powietrze wokół klawiszy. Te są tanie w zakupie, a szybkie wyszukiwanie w Amazon przyniosło 5-gwiazdkowy Air Duster w Amazon UK za 6,09 £ i Falcon Dust Off w Amazon US za 16 USD.

Teraz, gdy już się rozkruszyłeś, zdobądź ściereczkę z mikrofibry, taką jak Scotch-Brite (11,99 GBP w Amazon UK) lub VibraWipe (16,99 USD w Amazon US), delikatnie zwilż i wytrzyj klawiaturę.

Jeśli klawiatura jest oddzielna od komputera Mac, powinieneś bezpiecznie ją dobrze szorować, ale unikać zamoczenia rzeczy – jeśli obwody pod klawiszami zamoczą się, możesz mieć uszkodzoną klawiaturę na rękach. Jeśli wygląda szczególnie brudno, zmieszaj kroplę płynu do mycia naczyń z wodą, aby usunąć najgorsze zabrudzenia.

Jeśli czyścisz klawiaturę laptopa Mac, chcesz, aby ściereczka była bardzo lekko wilgotna; w rzeczywistości sugerowalibyśmy, aby w tym etapie nie używać wody, polegając wyłącznie na smarze łokciowym.

Jeśli klawiatura jest nadal brudna, możesz usunąć klawisze, aby dostać się do ukrytego brudu i brudu. Mamy artykuł wyjaśniający, jak usunąć klucze Mac, ale nie należy tego próbować na smukłych klawiaturach z mechanizmem motylkowym, które są dostępne od 2015 roku na MacBooku, 2016 na MacBook Pro, 2018 na MacBook Airs lub w innym urządzeniu Magic Modele klawiatury wydane na komputery iMac i Mac Minis od 2015 r., Ponieważ usunięcie kluczy spowoduje ich uszkodzenie i spowoduje koszmarnie drogie naprawy. Informacje o tym stylu urządzenia można znaleźć w dedykowanej sekcji poniżej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Czego potrzebujesz do pracy z domu

Po wyjęciu kluczy możesz użyć puszki ze sprężonym powietrzem, aby zdmuchnąć brud i kurz, które się przed nimi kryły. Aby usunąć szczególnie uporczywe zabrudzenia, możesz użyć wilgotnego wacika, ale upewnij się, że klawiatura jest sucha przed ponownym włożeniem klawiszy.

Na koniec zdezynfekuj klawiaturę chusteczkami nasączonymi alkoholem lub chusteczkami antybakteryjnymi, takimi jak chusteczki Clinell Universal (6,67 GBP w Amazon UK) lub Awesome Wipes (7,97 USD w Amazon US) – jeśli nie możesz ich zdobyć, chusteczki Dettol Antibacterial powinny wykonać praca. Unikaj środków czyszczących zawierających nadtlenek wodoru i rozpuszczalniki, ponieważ mogą one uszkodzić wykończenie.

Aby utrzymać klawiaturę w czystości w przyszłości, unikaj jedzenia lunchu przy biurku i, oczywiście, myj ręce po przejściu do toalety.

Jeśli klawiatura jest uszkodzona, po prostu brudna, przeczytaj Jak naprawić uszkodzoną klawiaturę Mac.

Jak wyczyścić klawiaturę „Butterfly” Apple’a

Od czasu wprowadzenia na rynek w MacBooku 2015 nowa, smukła klawiatura Apple z mechanizmem „Butterfly” stała się standardem w całej gamie komputerów Mac. Z powodu niskiego poziomu ruchu, jaki mają teraz klucze, odnotowano zwiększoną liczbę zgłoszonych awarii w tym projekcie, ponieważ klucze utknęły, przestały rejestrować prasy lub wprowadzały wiele rejestrów jednocześnie.

Jednym ze sposobów, aby temu zapobiec na komputerze Mac, jest przestrzeganie instrukcji firmy Apple dotyczących skutecznego czyszczenia. Po pierwsze, przechyl MacBooka pod kątem 75 stopni (jak w przypadku niezupełnie pionowej pozycji). Trzymając go, użyj puszki sprężonego powietrza (z założoną dyszą słomkową), aby usunąć okruchy lub inne zanieczyszczenia. Idealnie będziesz chciał trzymać dyszę około pół cala od klawiatury i rozpylać od lewej do prawej przez kilka sekund.

Następnie odłóż MacBooka na bok i powtórz proces. Odwróć go na drugą stronę i daj mu jeszcze raz za pomocą sprężonego powietrza i miejmy nadzieję, że wszelkie blokady spowodowane przez ciastka, kurz lub inne detrytus zostaną teraz usunięte.

Jeśli tak nie jest, zalecamy skontaktowanie się z pomocą techniczną Apple i skorzystanie ze schematu obsługi klawiatury, który dotyczy konkretnie tego znanego problemu..

Jak wyczyścić ekran komputera Mac

Następną częścią komputera Mac, która prawdopodobnie mogłaby zrobić z czystym, jest ekran.

Zanim zaczniesz, wyłącz komputer Mac i odłącz go od zasilania.

Chwyć ściereczkę z mikrofibry (taką jak wspomniana powyżej), aby nadać ekranowi trochę połysku. Nie używaj ręczników kuchennych ani chusteczek higienicznych i zdecydowanie nie używaj ściernych ściereczek. Chcesz czegoś miękkiego, który niczego nie pozostawi, więc szukaj „niestrzępiącego się”, jeśli kupujesz do tego celu szmatkę.

Najlepiej zrobić małe kółka za pomocą szmatki i prawdopodobnie zajmie kilka minut, aby usunąć wszystkie odciski palców i smugi. Upewnij się, że wspierasz ekran podczas polerowania, aby nie uszkodzić ekranu ani jego zawiasu, jeśli używasz laptopa.

Jeśli twoje próby usunięcia odcisków palców i smug nie przyniosły rezultatu, możesz przejść na użycie wilgotnej szmatki. Lekko zwilż szmatkę – nie chcesz używać namoczonej szmatki, która mogłaby spowodować wyciek wody do urządzenia. Aby zminimalizować ryzyko, możesz użyć wody destylowanej, ponieważ nie będzie ona zawierała tylu minerałów powodujących uszkodzenia w wodzie z kranu.

Nie rozpylaj wody ani innych środków czyszczących na laptop lub wyświetlacz biurkowy. Wydaje się, że dobrym pomysłem jest wydostanie się z Windolene, ale jeśli dostaniesz do urządzenia wodę lub inne chemikalia, może to spowodować zwarcie lub uszkodzenie elementów, nie wspominając o tym, że sam ekran może zostać uszkodzony.

Możesz uzyskać produkty czyszczące opracowane specjalnie dla wyświetlaczy LCD, takie jak zestaw ekranowy Klear dostępny za 10,25 £ w Amazon UK lub Screen Mom za 16,95 USD w Amazon US.

Pomimo tego, że często występują w postaci sprayu, nadal nie zalecamy rozpylania ich bezpośrednio na ekranie. Zamiast tego spryskaj trochę szmatką i wypoleruj. Pamiętaj tylko, aby unikać tych, które zawierają alkohol, ponieważ mogą one uszkodzić ekran.

Więcej informacji na temat czyszczenia ekranów produktów Apple znajduje się tutaj: Bezpieczne czyszczenie ekranu iPhone’a, iPada, Maca lub zegarka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak poprawić sygnał Wi-Fi

Jak wyczyścić mysz Mac

Na szczęście minęły czasy myszy z kulkami śledzącymi, ale nawet gumowe nóżki u podstawy myszy mogą zbierać brud, a czasami soczewka czujnika może się zabrudzić, uniemożliwiając prawidłowe śledzenie myszy.

Jeśli na górze znajduje się przycisk kliknięcia lub koło, mogą one zawierać wiele zarazków. Więc zanim przekażesz mysz innej osobie, powinieneś ją zdezynfekować.

Przed czyszczeniem myszy odłącz ją od komputera.

Aby wyczyścić kierownicę myszy i wszelkie inne bruzdy spowodowane przyciskami, możesz użyć wykałaczki – uważaj jednak, aby jej nie zatrzasnąć. Przetrzyj mysz ściereczką z mikrofibry, ale jak poprzednio unikaj silnych chemikaliów, które mogłyby uszkodzić wykończenie lub przedostać się do komponentów.

Odwróć mysz do góry nogami i użyj wacika do czyszczenia gumowych nóżek na podstawie. Wykałaczka może być pomocna do odrywania naprawdę brudnych kawałków.

Jeśli komputer Mac nie śledzi prawidłowo, na soczewce czujnika może znajdować się kurz lub inny brud. Możesz użyć sprężonego powietrza do czyszczenia okna czujnika lub delikatnie użyć wacika, ale uważaj, aby nie zarysować czujnika ani nie naciskać zbyt mocno.

Na koniec możesz przetrzeć mysz chusteczką dezynfekującą, jak te używane na powyższej klawiaturze.

Jak usunąć kurz z wnętrza komputera Mac

Jeśli podejrzewasz, że kurz utknął w obszarze wentylatora i baterii komputera Mac, możesz go usunąć, ale zanim otworzysz komputer Mac, uważaj, że może to unieważnić gwarancję.

Należy również pamiętać, że współczesne komputery Mac są mniej narażone na ten problem w porównaniu do starszych komputerów Mac, takich jak aluminiowy Mac Pro, który został wycofany w 2012 roku.

Oznaki, że wewnątrz komputera Mac znajduje się kurz, obejmują przegrzanie z powodu braku cyrkulacji powietrza, nieoczekiwane wyłączenia, gdy komputer przegrzewa się, oraz wolniejszą wydajność, ponieważ komputer Mac nie przegrzewa się.

Prawdopodobnie częściej słyszysz hałas wentylatora, gdy komputer Mac próbuje się ochłodzić.

Aby usunąć kurz z wnętrza komputera Mac, może być konieczne otwarcie urządzenia. Jak powiedzieliśmy powyżej, nie zalecamy tego, ponieważ może to unieważnić gwarancję i może spowodować uszkodzenie. Ostrzeżenie: jeśli Twój komputer Mac został wyprodukowany przez Apple w ostatniej dekadzie, nie oczekuj, że łatwo będzie dostać się do środka.

Nie zakładaj, że możesz użyć odkurzacza do odsysania pyłu z otworów wentylacyjnych bez otwierania komputera Mac. Nie tylko można poluzować komponenty, próżnia może wytwarzać elektryczność statyczną i powodować zwarcie komponentów.

Jeśli zaryzykujesz to, możesz użyć puszki ze sprężonym powietrzem, aby odkurzyć kurz, gdy znajdziesz się w komputerze Mac. Polecamy przewodniki iFixIt, jeśli potrzebujesz szczegółowych instrukcji na temat otwierania komputera Mac.

Aby uniknąć przedostania się kurzu do komputera Mac, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

  • Nie używaj komputera Mac na kolanach lub na powierzchni materiału. Fani częściej wciągają kurz niż na twardym stole.
  • Mówiąc o tym, od czasu do czasu odkurzaj biurko i często odkurzaj dywany.
  • Od czasu do czasu możesz również wyczyścić otwory wentylacyjne komputera Mac.

Wskazówki dotyczące czyszczenia i archiwizacji pulpitu

Twój komputer Mac może błyszczeć, ale czy pulpit komputera Mac jest zagracony bałaganem folderów, plików i zrzutów ekranu? Jeśli tak, oto kilka wskazówek, jak utrzymać porządek.

Jednym ze sposobów, aby zatrzymać pulpit jak zrzucanie śmieci, jest umieszczanie każdej nocy wszystkiego w folderze na pulpicie. Poza zasięgiem wzroku, nie ma to na uwadze – ale co ważniejsze, pozwala zachować prywatność, a pliki można łatwo znaleźć.

Bardziej wyrafinowanym rozwiązaniem jest użycie tagów. Kiedy zapiszesz coś związanego z konkretnym projektem pracy lub coś ze szkołą dla dzieci, dodaj Tag, który ułatwi znalezienie ponownie. Możesz nawet tworzyć inteligentne foldery na podstawie tych tagów, aby łatwo znaleźć wszystko związane z tym projektem, bez względu na to, gdzie pierwotnie go zapisałeś.

Od czasu do czasu możesz też sprawdzić folder Pobrane. Może to powodować wysypywanie się obrazów dysków i przestarzałych obrazów.

  1. Przejdź do folderu Pobrane w Finderze, wpisz „obraz dysku” w polu wyszukiwania.
  2. Wybierz obraz dysku pod nagłówkiem Rodzaje.
  3. Usuń wszystkie pobrane pliki DMG.