Jak wyczyścić ekran iPhone’a, iPada, Maca lub Apple Watch (bezpiecznie)

0
70

Ponieważ pojawienie się koronawirusa bardziej niż kiedykolwiek uświadamia nam, jak brudne są nasze ekrany, pokazujemy, jak bezpiecznie wyczyścić ekran komputera Mac, iPhone’a lub iPada lub wyświetlacz Apple Watch.

Możesz pomyśleć, że wszystko, co musisz zrobić, aby wyczyścić monitor lub ekran, to wziąć szmatkę i butelkę środka dezynfekującego lub środka do czyszczenia szkła, ale może to faktycznie uszkodzić ekran. W tym samouczku omówimy, jak należy czyścić ekrany produktów Apple – w tym, z których produktów można bezpiecznie korzystać.

Jeśli martwisz się zarazkami i bakteriami na swoim telefonie, mamy porady dotyczące bezpiecznego czyszczenia iPhone’a lub iPada – oraz tego, czego możesz użyć do czyszczenia tych urządzeń – tutaj: czym możesz bezpiecznie wyczyścić iPhone’a. Dyskutujemy również o tym, jak wyczyścić komputer Mac, jeśli patrzysz na klawiaturę i myślisz, że może potrzebować kąpieli.

Alternatywnie, zobacz Jak wyczyścić niepotrzebne pliki i pamięć podręczną iOS oraz Jak przyspieszyć wolny komputer Mac, jeśli chcesz „wyczyścić” oprogramowanie, a nie sprzęt.

Zdobądź odpowiedni sprzęt

Przede wszystkim upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt. Koszt porządnej szmatki i jakiegoś rozwiązania do czyszczenia przeznaczonego do ekranów komputerowych nie kosztuje dużo. Oto czego potrzebujesz:

 • Ściereczka z mikrofibry. Możesz użyć dowolnej nieściernej szmatki, ale dla pewności kup mikrofibrę.
 • Środek do czyszczenia ekranu (upewnij się, że nie zawiera amoniaku) lub alkoholu izopropylowego. Często można kupić zestaw do czyszczenia ekranu i zestaw z mikrofibry, taki jak ten zestaw do czyszczenia ECO.
 • Ściereczki do czyszczenia izopropylu. Apple twierdzi, że możesz również użyć 70% ściereczek z alkoholu izopropylowego.
 • Apple zaleca także chusteczki dezynfekujące Clorox, amerykańską markę, która nie zawiera wybielaczy i dlatego można ją stosować na iPhonie. W Wielkiej Brytanii nie mamy chusteczek dezynfekujących Clorox, ale chusteczki czyszczące Dettol są również pozbawione wybielaczy i mam nadzieję, że można je stosować.

Niektóre osoby sugerują również stosowanie alkoholu izopropylowego i rozcieńczanie go 50-procentowym roztworem wody. To z pewnością oczyści twój komputer, ale jest to mocny sprzęt i zwykle służy do usuwania poważnych śmieci (takich jak żywica do naklejek lub smar termiczny). Jest to przydatne narzędzie, ale uważamy, że to przesada w czyszczeniu ekranu.

Tylko upewnij się, że nie dostaniesz żadnego z poniższych elementów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak korzystać Zaloguj się za pomocą Apple

Rzeczy, których należy unikać

Trzymaj się z dala od tych przedmiotów:

 • Papierowe ręczniki
 • Ścierki do naczyń
 • Papier bibułkowy
 • Środki do czyszczenia okien
 • Środki czyszczące do gospodarstwa domowego
 • Skompresowane powietrze
 • Spraye w aerozolu
 • Rozpuszczalniki
 • Amoniak
 • Materiały ścierne
 • Nadtlenek wodoru

Radzimy również trzymać się z dala od jakichkolwiek innych uniwersalnych składników czyszczących. Niektórzy sugerują różne artykuły gospodarstwa domowego i kombinacje octu i wódki. Kupowanie specjalnej butelki środka do czyszczenia ekranu jest tańsze i bezpieczniejsze: butelka trwa długo.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli płyn dostanie się do iPhone’a, Maca, iPada lub Apple Watch, może spowodować spustoszenie w komponentach. Powinieneś zachować ostrożność, aby nie zamoczyć portów, żadnych luk lub otworów.

Jak wyczyścić ekran komputera Mac lub MacBook

Możesz pomyśleć, że łatwo jest coś wyczyścić. Ale prawidłowa kolejność czyszczenia ekranu jest prawidłowa. Podczas czyszczenia komputera Mac postępuj zgodnie z tymi instrukcjami:

 1. Wyłącz urządzenie. Na komputerze Mac wybierz Apple> Zamknij.
 2. Użyj suchej ściereczki z mikrofibry, aby zetrzeć kurz z ekranu. Przecieraj powolnym, delikatnym ruchem okrężnym. Nie szorować wyświetlacza.
 3. Umieść niewielką ilość środka czyszczącego na szmatce (nie namaczaj szmatki). Delikatnie przetrzyj ściereczkę wokół ekranu ruchem okrężnym. Używaj niewielkich ilości czystego ekranu i wycieraj go delikatnie, aż ekran zacznie migotać.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a wyświetlacz komputera Mac będzie świecił jak nowy.

Jak wyczyścić zegarek Apple

Zegarek Apple Watch różni się od innych urządzeń Apple tym, że jest wodoodporny (ale nie wodoodporny). Dzięki temu możesz nieco bardziej swobodnie korzystać z zegarka Apple Watch. Apple zaleca stosowanie wilgotnej szmatki ze świeżą wodą do czyszczenia zegarka Apple Watch.

Ważne jest, aby pamiętać, że różne paski reagują na różne materiały czyszczące. Jeśli masz skórzany pasek, zalecamy usunięcie go przed czyszczeniem zegarka Apple Watch.

Czy mogę wyczyścić zegarek Apple Watch pod bieżącą wodą??

Niektórzy czytelnicy zastanawiają się, czy mogą po prostu wyczyścić zegarek Apple, przepłukując go pod kranem. Odpowiedź brzmi „tak”, ale zamiast tego należy rozważyć wycieranie go ściereczką. Apple zaleca płukanie zegarka Apple Watch pod bieżącym kurkiem przez 10–15 sekund, aby usunąć zanieczyszczenia zatkane w koronie cyfrowej. Uważaj, aby zdjąć skórzane paski, a następnie osuszyć zegarek nieścierającą, niestrzępiącą się szmatką do czyszczenia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak wyczyścić kartę Apple

Ogólnie rzecz biorąc, wolimy wycierać zegarek Apple ściereczką niż uruchamiać go pod kranem. Ale zegarek Apple Watch jest bryzgoszczelny i użyliśmy jednego pod kranem i nadal działa dobrze.

Jak wyczyścić ekran iPada lub iPhone’a

Czyszczenie ekranu iPada i iPhone’a jest takie samo jak na Macu. Zarówno iPad, jak i iPhone mają ekrany oleofobowe zaprojektowane tak, aby były odporne na tłuste wydruki, ale wciąż widzimy, że ekrany dotykowe pokazują zdecydowanie zbyt wiele odcisków palców. Czyszczenie ekranu iPhone’a i iPada to jedna z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy, jakie możesz zrobić.

Wykonaj następujące kroki, aby wyczyścić ekran telefonu iPhone i iPada:

 1. Wyłącz iPhone’a lub iPada. Naciśnij i przytrzymaj przycisk usypiania / budzenia i przesuń, aby wyłączyć, lub naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania i przycisk głośności na telefonie iPhone X lub nowszym.
 2. Zwilż miękką, niestrzępiącą się szmatkę, aby delikatnie wyczyścić ekran. Usuń olej pozostawiony przez dłoń dotykającą ekranu.
 3. Ponownie włącz iPhone’a lub iPada.

Apple wydaje to ostrzeżenie „Nie używaj do czyszczenia środków czyszczących do okien, środków czyszczących do domu, sprężonego powietrza, aerozoli, rozpuszczalników, amoniaku, środków ściernych ani środków czyszczących zawierających nadtlenek wodoru”.

Czyszczenie ekranu iPhone’a i iPada zmniejsza (jeszcze nieznacznie) powłokę oleofobową, ponieważ w rzeczywistości ją ocierasz. Z upływem czasu powierzchnia będzie się zmniejszać, ale użycie materiału ściernego znacznie szybciej zmniejsza powłokę oleofobową.

Jak wyczyścić obudowę iPada lub iPhone’a

IPad i iPhone są obecnie często używane z futerałami, które z czasem wykazują zarysowania i ślady. Sposób czyszczenia obudowy zależy od materiału, z którego jest wykonana:

 • Poliuretanowe / silikonowe etui na iPada i iPhone’a: Wyjmij obudowę, a następnie zwilż miękką, niestrzępiącą się szmatkę i wytrzyj przód i wnętrze obudowy, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Nie używaj żadnych środków czyszczących!
 • Skórzane etui na iPada i iPhone’a: Kolor skórzanego etui może się zmienić, jeśli go wyczyścisz (może również ewoluować z czasem). Do czyszczenia skóry używaj czystej szmatki z ciepłą wodą i łagodnym mydłem do rąk. Możesz również użyć łagodnego środka do czyszczenia skóry i odżywki, ale znowu wiedz, że może to zmienić kolor.