Jak używać iCloud do tworzenia kopii zapasowych komputera Mac

0
49

Apple iCloud to łatwe w użyciu rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych zdjęć, filmów, dokumentów i innych ważnych danych z iPhone’a, iPada i Maca. Możesz subskrybować różne plany przechowywania od 0,79 GBP / 0,99 USD miesięcznie do 6,99 GBP / 9,99 USD miesięcznie za 2 TB.

Możliwe jest wykonanie pełnej kopii zapasowej systemu iPadów i iPhone’ów w iCloud, a następnie użycie tej kopii zapasowej do skonfigurowania nowego urządzenia ze wszystkimi danymi i aplikacjami, które znajdowały się na starym urządzeniu.

Zrozumiałe jest zatem, że wielu użytkowników komputerów Mac zastanawia się, czy mogą w ten sam sposób wykonać kopię zapasową komputera Mac na iCloud.

Jeśli miałeś nadzieję wykonać kopię zapasową komputera Mac na iCloud, jesteśmy tutaj, aby wyjaśnić, co możesz, a czego nie możesz zrobić.

Czy mogę wykonać kopię zapasową komputera Mac na iCloud?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy chcesz wykonać kopię zapasową komputera Mac, czy po prostu przechowywać zawartość w chmurze. Istnieje duża różnica między tworzeniem kopii zapasowych a synchronizowaniem zawartości.

Każdy Mac, iPad i iPhone ma dostęp do dysku iCloud. Możesz ustawić Maca, aby synchronizował wszystko z folderu Biurko i Dokumenty z chmurą. W ten sposób każdy dokument, nad którym pracujesz, zapisany w jednej z tych dwóch lokalizacji, będzie dostępny na wszystkich Twoich urządzeniach Apple.

Jest to przydatne, jeśli używasz więcej niż jednego Maca, jeśli Twój Mac przestanie działać lub jeśli zgubisz lub wymienisz komputer Mac, ponieważ możesz uzyskać dostęp do wszystkich plików synchronizowanych z iCloud.

Jeśli wszystko, co chciałbyś zrobić, to zrobić kopię niektórych plików i przechowywać je w iCloud, możesz łatwo utworzyć folder na pulpicie i skopiować do niego wszystkie pliki, po czym pliki zostaną przesłane do chmury, gdzie będą się znajdować, a nie niż na Macu.

Nie jest to jednak kopia zapasowa, ponieważ jeśli usuniesz coś, co znajduje się w iCloud, nie możesz go odzyskać. Nie jest to również klon komputera Mac, z którego można by odzyskać, gdybyś musiał wyczyścić komputer Mac.

Aby wykonać prawdziwą kopię zapasową komputera Mac, musisz użyć Time Machine lub podobnego rozwiązania. (Zobacz nasze podsumowanie najlepszego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych dla komputerów Mac).

Time Machine to wbudowana funkcja tworzenia kopii zapasowych dostarczana z komputerem Mac. Jeśli utworzysz kopię zapasową Time Machine, możesz jej użyć do odzyskania komputera Mac, jeśli wyczyścisz go z powodu problemu lub jeśli kupisz nowy i chcesz go skonfigurować dokładnie tak samo.

Time Machine tworzy również godzinowe, dzienne i tygodniowe kopie zapasowe, dzięki czemu możesz użyć kopii zapasowej Time Machine, aby wrócić do poprzedniej wersji dokumentu lub odzyskać coś, co zostało usunięte. Przeczytaj, jak wykonać kopię zapasową komputera Mac za pomocą Time Machine.

Problem z Time Machine polega na tym, że wymaga dużego zewnętrznego urządzenia pamięci masowej – dysk Time Machine potrzebuje znacznie więcej miejsca do przechowywania niż komputer Mac. Nic dziwnego, że ludzie, którzy płacą Apple za 2 TB przestrzeni iCloud, zastanawiają się, czy mogą używać Time Machine do tworzenia kopii zapasowych komputera Mac na iCloud.

I to jest miejsce, w którym nienawidzimy cię rozczarowywać, ale odpowiedź brzmi: nie. Obecnie nie można używać usługi iCloud do tworzenia kopii zapasowej Time Machine. Mamy jednak nadzieję, że to się zmieni. Trzymamy kciuki za macOS 12.

Co tworzy kopia zapasowa iCloud?

Jak wyjaśniliśmy powyżej, nie możesz używać iCloud do tworzenia kopii zapasowej Time Machine na komputerze Mac, ale oferuje sporo pod względem plików, które może przechowywać:

 • Folder na pulpicie
 • Folder dokumentów
 • Zdjęcia
 • Muzyka
 • Wiadomości
 • Niektóre dane aplikacji

"Przechowuj

Jak przechowywać folder Pulpit i dokumenty w iCloud?

Skonfigurowanie komputera Mac w taki sposób, aby wszystko, nad czym pracujesz, było przechowywane w chmurze, pozwala zaoszczędzić dużo miejsca na komputerze Mac i uzyskać łatwy dostęp do wszystkich plików z dowolnego urządzenia.

Pamiętaj jednak, że to nie jest kopia zapasowa – chyba że sam wykonasz fizyczną kopię plików. Jeśli usuniesz dokument lub nad nim zapiszesz, nie będziesz w stanie odzyskać starej wersji.

 1. Kliknij logo Apple po lewej stronie ekranu.
 2. Wybierz Informacje o tym Macu.
 3. Kliknij Pamięć.
 4. Kliknij Zarządzaj.
 5. Wybierz Sklep w iCloud.
 6. Tutaj możesz wybrać Pulpit i Dokumenty (możesz również wybrać Zdjęcia – więcej o tej opcji poniżej).
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak usunąć system na komputerze Mac

Teraz pulpit będzie identyczny na każdym używanym komputerze Mac, więc jeśli zapiszesz tutaj dokumenty, obrazy, zrzuty ekranu i cokolwiek innego, będziesz mógł uzyskać do niego dostęp na drugim komputerze Mac – przydatne, jeśli masz komputer Mac w domu i jeden w pracy.

Jak przechowywać zdjęcia w iCloud

Wykonaj powyższe kroki, ale wybierz opcję Zdjęcia. Spowoduje to włączenie biblioteki zdjęć iCloud.

Gdy biblioteka zdjęć iCloud jest włączona, każde zdjęcie lub wideo, które masz w aplikacji Zdjęcia na Macu, będzie przechowywane w iCloud wraz ze wszystkimi zdjęciami w aplikacji Zdjęcia na iPhonie i iPadzie.

Jeśli masz dużo zdjęć zajmujących miejsce na komputerze Mac, jest to świetny sposób na odzyskanie miejsca, ponieważ możesz przenieść wersje w pełnej rozdzielczości do chmury i przechowywać tylko miniatury na komputerze Mac, dopóki ich nie potrzebujesz.

Bibliotekę zdjęć iCloud możesz skonfigurować w aplikacji Zdjęcia na Macu.

 1. Otwórz Zdjęcia.
 2. Kliknij Zdjęcia > Preferencje w menu.
 3. Kliknij kartę iCloud.
 4. Zaznacz (zaznacz) pole obok Zdjęcia iCloud, jeśli nie jest jeszcze zaznaczone.
 5. Wybierz opcję Optymalizuj pamięć Maca.

Ta opcja Optymalizuj pamięć Maca oznacza, że ​​oryginalne wersje zdjęć w wysokiej rozdzielczości są przechowywane w iCloud, a nie na komputerze Mac.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to odpowiedni sposób tworzenia kopii zapasowej biblioteki zdjęć, jeśli masz nadzieję, że gdy Twoje zdjęcia znajdą się w iCloud, możesz je usunąć z komputera Mac. Jeśli miałbyś usunąć zdjęcie z komputera Mac, usunąłbyś je również z iCloud.

Biblioteka zdjęć iCloud jest naprawdę opcją tylko wtedy, gdy masz wystarczającą ilość miejsca w iCloud do przechowywania zdjęć. Jeśli nie masz ochoty płacić za przechowywanie 100 GB obrazów w chmurze, możesz rozważyć użycie Mojego strumienia zdjęć jako alternatywy.

Jak wyjaśniamy w bibliotece zdjęć iCloud lub w My Photo Stream: co jest lepsze? Apple umożliwia bezpłatne przechowywanie 1000 najnowszych zdjęć lub obrazów z ostatnich 30 dni w iCloud, co oznacza, że ​​masz do nich dostęp na wszystkich swoich urządzeniach.

Oznacza to, że jeśli zdarzy się najgorsze, zawsze powinieneś mieć kopię zapasową ostatnich 30 dni lub zdjęć lub ostatnich 1000 zdjęć, którekolwiek są większe.

Jak przechowywać muzykę w iCloud?

Muzyka, podobnie jak zdjęcia, może zajmować dużo miejsca na komputerze Mac. W takim przypadku z przyjemnością dowiesz się, że możesz przechowywać całą swoją muzykę w iCloud.

Aby to zrobić, możesz włączyć bibliotekę muzyczną iCloud lub użyć iTunes Match. To, którego użyjesz, będzie zależeć od tego, czy subskrybujesz Apple Music.

Jeśli subskrybujesz Apple Music (9,99 GBP / 9,99 USD miesięcznie za dostęp do całej biblioteki muzycznej Apple), zasadniczo zawiera ona funkcje iTunes Match (co w przeciwnym razie wymaga rocznej subskrypcji w wysokości 21,99 GBP / 24,99 USD). Porównujemy tutaj dwie usługi: iTunes Match vs Apple Music.

Jeśli nie chcesz subskrybować Apple Music, iTunes Match umożliwia przechowywanie 100 000 utworów w iCloud – w rzeczywistości oznacza to, że Apple „dopasowuje” Twoją muzykę do utworów w Apple Music i przesyła te, które nie są. Następnie możesz usunąć muzykę z komputera Mac – pod warunkiem, że będziesz płacić tę roczną opłatę za utrzymanie dostępu.

Aby upewnić się, że biblioteka muzyczna jest synchronizowana z chmurą, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz aplikację Muzyka.
 2. Kliknij Konto i zaloguj się przy użyciu swojego Apple ID, jeśli nie jesteś jeszcze zalogowany.
 3. Kliknij Muzyka > Preferencje.
 4. Kliknij Ogólne.
 5. Wybierz Synchronizuj bibliotekę. (Ta opcja będzie widoczna tylko wtedy, gdy subskrybujesz Apple Music lub iTunes Match).

"Synchronizuj

Czego iCloud nie tworzy kopii zapasowej?

Jak wspomnieliśmy powyżej, nie będzie można przechowywać kopii zapasowej Time Machine ani klonu systemu w iCloud. Oznacza to, że wszelkie ustawienia i preferencje, które mogłeś skonfigurować na swoim Macu, nie zostaną przeniesione na inny Mac za pośrednictwem iCloud. To wymagałoby kopii zapasowej Time Machine.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak zresetować NVRAM na M1 lub Intel Mac

To samo dotyczy wszystkich aplikacji lub multimediów, które nie zostały kupione w sklepie App Store lub iTunes, chyba że utworzysz ich kopię na swoim iCloud Drive.

Jeśli chcesz mieć kompletny klon swojego komputera Mac, albo zechcesz skonfigurować kopię zapasową Time Machine, albo użyć jednego z pakietów zawartych w naszym zestawieniu najlepszego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych dla komputerów Mac.

Jak sprawdzić, co jest zapisane w kopii zapasowej w iCloud?

Możesz sprawdzić, co jest synchronizowane z iCloud, przeglądając ustawienia Apple ID w Preferencjach systemowych:

 1. Otwórz Preferencje systemowe.
 2. Kliknij swój Apple ID, aby otworzyć sekcję iCloud. Tutaj zobaczysz, jakie typy plików z Twojego Maca (i innych urządzeń Apple) są obecnie przechowywane w iCloud. Należą do nich zdjęcia, poczta, kontakty, kalendarze, przypomnienia, notatki, preferencje i zakładki do Safari, hasła do pęku kluczy i kilka elementów specyficznych dla aplikacji.

  "Jak

 3. Zauważysz również opcję iCloud Drive u góry listy. Kliknięcie przycisku Opcje po prawej stronie pokazuje, które aplikacje aktualnie używają iCloud Drive do przechowywania plików i danych (głównie własnych aplikacji Apple).
 4. Możesz zagłębić się w iCloud Drive, otwierając Finder i wybierając iCloud Drive z sekcji iCloud.

  "Jak

Oczywiście możesz także tworzyć nowe foldery i przeciągać inne pliki na iCloud Drive, jeśli chcesz. Chociaż upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca w iCloud, aby pomieścić rzeczy, które chcesz dodać. Jeśli nie, przeczytaj, jak zwiększyć przestrzeń dyskową iCloud.

Wszelkie aplikacje, muzyka, filmy lub programy telewizyjne kupione w App Store lub iTunes Store zostaną również dołączone do Twojego konta iCloud, dzięki czemu będziesz mógł je łatwo zainstalować na nowym Macu tak samo, jak na iPhonie .

Jak uzyskać dostęp do iCloud na komputerze Mac

Zastanawiasz się, gdzie na Twoim Macu znajduje się folder iCloud? Jest znany jako iCloud Drive i można go znaleźć w Finderze.

Otwórz Finder i przewiń w dół kolumnę po lewej stronie, a znajdziesz ją pod iCloud.

Zobaczysz tutaj dysk iCloud oraz folder Biurko i dokumenty (jeśli znajdują się w chmurze).

"iCloud

Może to być nieco mylące, ponieważ możesz na przykład założyć, że Twoje dokumenty Pages będą znajdować się w Dokumentach, ale w rzeczywistości znajdują się one w folderze Pages na iCloud Drive. Możesz użyć folderu Dokumenty do przechowywania innych plików i folderów, które nie są skojarzone z aplikacjami Apple, które są automatycznie synchronizowane z iCloud.

Jeśli chcesz zachować coś w iCloud, wybierz jedną z tych lokalizacji iCloud — Biurko, Dokumenty lub jeden z folderów na iCloud Drive. Obok folderu będzie iCloud.

"Zapisz

Jaki jest najlepszy sposób na utworzenie kopii zapasowej mojego komputera Mac?

Istnieje stare powiedzenie w bezpieczeństwie cyfrowym, które brzmi: „jeśli masz kopię zapasową tylko raz, to w ogóle jej nie ma”. Zasada polega na tym, że zawsze powinieneś mieć wiele kopii zapasowych ważnych plików, na wypadek awarii swojego komputera, tylko po to, aby dowiedzieć się, że pojedyncza kopia zapasowa, którą miałeś nadzieję uratować, również nie powiodła się lub została uszkodzona.

Mając to na uwadze, zalecamy regularne wykonywanie pełnej kopii zapasowej systemu (takiej jak Time Machine), a także korzystanie z rozwiązań do przechowywania w chmurze (takich jak iCloud) do tworzenia dodatkowych kopii plików.

Więcej informacji na temat najlepszych metod osiągnięcia tego celu znajdziesz w naszym artykule dotyczącym tworzenia kopii zapasowych na komputerze Mac. Oczywiście nie musisz używać iCloud, ponieważ istnieje również wiele innych alternatyw, takich jak te, które wyróżniliśmy w naszym przewodniku po najlepszych usługach przechowywania w chmurze dla komputerów Mac. Najlepiej zarejestruj się do kilku i zachowaj swoje pliki we wszystkich. Powinno to oznaczać, że w najgorszym przypadku będziesz mieć wiele możliwości odzyskania cennych danych.