Jak uzyskać MacOS Catalina beta

0
126

Jeśli nie chcesz czekać na macOS Catalina, kolejną wersję macOS (która zostanie udostępniona publiczności tej jesieni), możliwe jest pobranie wersji beta Cataliny teraz, jeśli jesteś programistą lub zarejestrowanym użytkownikiem program beta łonowy.

Programiści byli w stanie zdobyć wersję beta po WWOT Keynote 3 czerwca. Apple powiedział, że publiczna beta nie dotrze do lipca, ale została wydana 24 tygodnie wcześniej niż oczekiwano. Publiczna beta iOS 13 przybyła tego samego dnia.

W tym artykule pokażemy Ci, jak zdobyć teraz Catalinę!

Kto może pobrać wersję beta systemu macOS Catalina?

Apple pozwala programistom wcześnie zdobyć wersje beta swojego systemu operacyjnego, aby mogli upewnić się, że ich oprogramowanie działa – i dzięki temu mogą korzystać z nowych narzędzi w kolejnej wersji systemu MacOS, aby ulepszyć własne programy gotowe do uruchomienia, gdy ostateczny wersja MacOS jest gotowa.

Pierwsza wersja beta oprogramowania Catalina została wydana po premierze WWDC 2019 w dniu 3 czerwca 2019 roku.

Jednak nie tylko deweloperzy wcześnie wyglądają. Po powrocie do WWDC 2015 Apple ogłosił, że zamierza udostępnić publiczności test nowej wersji systemu operacyjnego Mac w ramach nowego, bezpłatnego programu beta. Oznacza to, że każdy może zdobyć nową wersję systemu MacOS, zanim zostanie on opublikowany do publicznej wiadomości w dalszej części roku.

Publiczna beta Catalina stała się dostępna do pobrania 24 czerwca. Tydzień wcześniej niż obiecana przez Apple data premiery w lipcu i kilka dni przed pojawieniem się wersji beta mojej macOS w 2018 (czyli 26 czerwca 2018).

Programy beta pozwolą Ci pobierać i uruchamiać beta aktualnej wersji MacOS (Mojave), a także wersje następnej wersji systemu operacyjnego Mac, MacOS Catalina.

Osoby, które zarejestrują się w programie MacOS Beta Seed Program, będą mogły pobrać wersje beta oprogramowania i zacząć przekazywać informacje zwrotne Apple, aby pomóc firmie udoskonalić aktualizację, zanim zostanie ona opublikowana jesienią. Aby pobrać aktualizacje, należy przejść do Preferencji systemowych> Aktualizacje oprogramowania, a nie do menu Apple.

Jeśli chcesz zostać publicznym beta testerem, możesz zarejestrować się, aby dołączyć do programu Apple Beta Software tutaj. Więcej informacji na temat rejestracji poniżej.

Jeśli jesteś po wersji beta, ponieważ jesteś programistą Apple, w tym miejscu musisz zapisać się do programu – tutaj. Mamy więcej informacji na temat rejestracji poniżej.

Jaka jest najnowsza wersja beta Cataliny?

 • Najnowszą publiczną wersją beta jest Beta 2, która pojawiła się 3 lipca, nieco ponad tydzień po pierwszej publicznej wersji beta.
 • Najnowsza wersja beta dewelopera to Beta 3, która pojawiła się 2 lipca. Dotarło to dwa tygodnie po drugiej wersji beta.

Jak zarejestrować się w macOS Beta Seed Programme – deweloperze

Zarejestrowani programiści Apple mogą również pobierać wersje przedpremierowe większości oprogramowania Apple, ale rejestracja jako programista kosztuje 99 USD (ok. 74 GBP) rocznie.

Aby zarejestrować się jako szef programisty, przejdź na stronę rejestracji programu Apple Developer Program i kliknij opcję Zarejestruj. Zarejestrowanie się jako programista Apple da Ci dostęp do materiałów pomocniczych i umożliwi rejestrację komputerów Mac i urządzeń z systemem iOS za pomocą Apple, dzięki czemu będziesz mógł z nich korzystać do uruchamiania oprogramowania.

Możesz zalogować się za pomocą własnego identyfikatora Apple ID (zalecane, jeśli jesteś jednym programistą) lub możesz utworzyć Apple ID tylko dla konta programisty (zalecane, jeśli rozwijasz się dla firmy).

Nie musisz płacić Apple, aby zarejestrować się jako programista. Możesz zarejestrować się i uzyskać dostęp do wszystkich narzędzi programistycznych bez płacenia ani grosza. Podstawowa rejestracja jest odpowiednia do tworzenia i testowania aplikacji, chociaż jeśli chcesz pobrać podgląd programisty, musisz zarejestrować się w Apple, aby uzyskać członkostwo.

Jak zarejestrować się w programie MacOS Beta Seed Program – publiczny

Jeśli jesteś członkiem społeczności, możesz również uruchomić wersję beta – ale każda wersja beta jest nieco późniejsza niż wersja deweloperska. Apple stara się upewnić, że najgorsze problemy zostaną rozwiązane, zanim zostanie wydane na szerszą skalę. Dlatego między pierwszą wersją beta dewelopera a pierwszą publiczną wersją beta jest często kilka tygodni. Możesz również oczekiwać opóźnienia między każdą wersją beta dewelopera a pasującą publiczną wersją beta.

Aby się zarejestrować, musisz przejść do strony internetowej MacOS Beta Seed Program. Stamtąd możesz dowiedzieć się więcej o programie, klikając Dowiedz się więcej lub FAQ.

Musisz mieć ukończone 18 lat z ważnym identyfikatorem Apple ID, a także musisz zaakceptować umowę o poufności, co oznacza, że ​​zgadzasz się nie udostępniać informacji ani zrzutów ekranu aktualizacji.

Klikając „Rozpocznij” w witrynie programu MacOS Beta Seed, zostaniesz przeniesiony do strony „Zaloguj się”. Jeśli nie masz jeszcze identyfikatora Apple ID, możesz go utworzyć, klikając „Utwórz teraz” w szarym polu po lewej stronie. Jeśli jednak posiadasz, możesz się zalogować i zalogować za pomocą hasła używanego zwykle w iTunes i innych usługach Apple.

Następnie zostaniesz przeniesiony do umowy macOS Beta Seed and Confidentiality. Musisz przeczytać umowę (jeśli wolisz, możesz ją wyświetlić w formacie PDF, klikając link pod linkiem przewijania), a następnie kliknij przycisk Akceptuj. O ile oczywiście nie zgadzasz się z warunkami, w którym to przypadku chcesz teraz zatrzymać proces rejestracji.

Po zarejestrowaniu się w programie Apple Beta Software musisz zarejestrować komputer Mac tutaj, aby móc pobierać aktualizacje z Mac App Store. Będziesz musiał ponownie zarejestrować komputer Mac, jeśli wcześniej byłeś testerem.

Na tej stronie znajdziesz link do pobrania i kod odkupienia. Kliknij link i wprowadź swój kod, aby pobrać najnowszą wersję beta.

Ale trzymaj się, jest kilka rzeczy, które powinieneś zrobić najpierw, nie tylko upewnij się, że chcesz uruchomić wersję beta …

Jak przygotować komputer Mac do nowej wersji MacOS Beta

Apple podaje jasne instrukcje dotyczące przygotowania komputera Mac do instalacji na stronie Zarejestruj swój komputer Mac.

Najpierw Apple radzi użytkownikom, aby zrobili kopię zapasową swoich danych i plików przed zainstalowaniem jakichkolwiek wersji beta systemu MacOS, stwierdzając:

„Zawsze twórz kopie zapasowe danych i plików przed instalacją wersji beta systemu MacOS. Jeśli masz wiele komputerów Mac, zalecamy zainstalowanie wersji Beta na komputerze dodatkowym. Tworzenie kopii zapasowych plików na komputerze Mac jest łatwe dzięki Time Machine, wbudowanemu narzędziu do tworzenia kopii zapasowych System operacyjny Mac.”

Możesz dowiedzieć się, jak używać Time Machine do tworzenia kopii zapasowych komputera Mac tutaj.

Musisz zainstalować najnowszą pełną wersję macOS i mieć 2 GB lub więcej pamięci z 8 GB lub więcej dostępnego miejsca.

Jak uzyskać nową wersję beta systemu MacOS

Oto jak pobrać i zainstalować wersję beta systemu MacOS na komputerze Mac.

Zanim zrobisz cokolwiek innego, zrób kopię zapasową komputera Mac! Byłbyś również mądry, aby przeczytać poniższe porady dotyczące ryzyka związanego z korzystaniem z wersji beta.

Jeśli jeszcze nie zarejestrowałeś się jako programista, musisz wrócić do powyższej sekcji, aby śledzić ten przewodnik.

 1. Przejdź do developer.apple.com
 2. Kliknij Rozwiń
 3. Kliknij na Pliki do pobrania
 4. Zaloguj się na swoje konto programisty
 5. Kliknij przycisk Pobierz obok MacOS 10.14
 6. Znajdziesz MacOS Catalina Developer Beta Access Utility – macOSDeveloperBetaAccessUtility.dmg – w folderze Pobrane pliki kliknij dwukrotnie, a instalator uruchomi się. Potrzebujesz tego, zanim będziesz mógł uzyskać dostęp do beta deweloperów w Mac App Store.
 7. Mac App Store powinien się automatycznie otworzyć na karcie Aktualizacje. Jeśli nie, otwórz Mac App Store i przejdź do Aktualizacje
 8. Kliknij Pobierz, a wersja beta Cataliny zostanie pobrana i zainstalowana.
 9. Wreszcie komputer Mac zostanie ponownie uruchomiony.
 10. Oprogramowanie zostało pobrane, ale nadal musisz je zainstalować. Kliknij Kontynuuj.
 11. Zgadzam się z warunkami.
 12. Kliknij Zainstaluj.
 13. Kreator pomoże Ci zainstalować oprogramowanie beta.
 14. Po zakończeniu instalacji kliknij Kontynuuj.
 15. Zaloguj się za pomocą swojego identyfikatora Apple i hasła.

Jak uzyskać nową publiczną wersję beta systemu MacOS

Apple udostępni publiczną wersję beta Cataliny w lipcu 2019 r. Proces instalacji opisano poniżej.

UWAGA: Ponieważ jest to oprogramowanie w wersji beta, może powodować problemy z komputerem Mac, takie jak zawieszenie się i awarie, a aplikacje mogą przestać działać. Jeśli chcesz go zainstalować, zalecamy, aby tego nie robić na podstawowym komputerze Mac. Jeśli Twoja firma ucierpiałaby, gdybyś nie mógł korzystać z komputera Mac z powodu problemów spowodowanych przez wersję beta, nie instaluj wersji beta!

Wykonaj poniższe kroki, aby zainstalować publiczną wersję beta Cataliny, gdy stanie się ona dostępna:

 1. Przed zainstalowaniem wersji beta upewnij się, że wykonasz kopię zapasową komputera Mac – jeśli zdecydujesz się przestać korzystać z wersji beta, musisz powrócić do tej wersji kopii zapasowej.
 2. Wejdź na tę stronę Apple, aby zarejestrować się w wersji beta.
 3. Kliknij Zarejestruj się i zaloguj się przy użyciu swojego identyfikatora Apple ID i hasła
 4. Przeczytaj i zaakceptuj umowę dotyczącą oprogramowania Apple Beta
 5. Wybierz zakładkę macOS (jeśli chcesz zarejestrować się w systemie iOS 12, watchOS i tvOS, możesz to zrobić również)
 6. Kliknij zapisz komputer Mac.
 7. Kliknij przycisk Pobierz MacOS Public Beta Access Utility
 8. Otwórz pobieranie w folderze Pobrane elementy, nazywa się macOSPublicBetaAccessUtility.dmg.
 9. Kliknij dwukrotnie plik dmg i przejdź przez kroki, aby go zainstalować, łącznie z zalogowaniem się do Feeback Assistant.
 10. Po pobraniu Beta Access Utility będziesz mógł pobrać wersję beta z Mac App Store.
 11. Kliknij Pobierz, a publiczna wersja beta zostanie pobrana i zainstalowana.
 12. Wreszcie komputer Mac zostanie ponownie uruchomiony.
 13. Oprogramowanie zostało pobrane, ale nadal musisz je zainstalować. Kliknij Kontynuuj.
 14. Zgadzam się z warunkami.
 15. Kliknij Zainstaluj.
 16. Kreator pomoże Ci zainstalować oprogramowanie beta.
 17. Po zakończeniu instalacji kliknij Kontynuuj.
 18. Zaloguj się za pomocą swojego identyfikatora Apple i hasła.

Publiczna beta High Sierra ważyła 4,9 GB, więc spodziewaj się, że Catalina zajmie podobną ilość miejsca.

Po zainstalowaniu narzędzia Beta Access otrzymasz powiadomienie, gdy dostępna będzie następna aktualizacja wersji beta. Następnie możesz kliknąć przycisk Aktualizuj, aby zainstalować wersje przedpremierowe oprogramowania.

Jak zaktualizować wersje beta systemu MacOS

Aby zaktualizować do najnowszej wersji beta, zamiast przechodzić do menu Apple lub karty Aktualizacje App Store Mac, jak miało to miejsce w przeszłości, aktualizacje są dostępne poprzez Preferencje systemowe> Aktualizacja oprogramowania.

Jak zaktualizować wersje beta systemu MacOS Mojave

Program MacOS 10.14 Mojave beta nadal działa, więc jeśli chcesz wypróbować nowe funkcje Mojave, zanim dotrze do wszystkich innych, możesz dołączyć do publicznej wersji beta i uzyskać pierwsze spojrzenie.

Jeśli chcesz pobrać i zainstalować Mojave (przeczytaj ten artykuł). Możesz także przeczytać o najnowszej wersji macOS Mojave, w tym o betach tutaj i naszej recenzji tutaj.

Na czym polega bycie testerem beta Apple?

Celem programu beta jest przekazanie Apple opinii na temat nadchodzącego systemu operacyjnego. Jeśli wystąpią błędy lub inne problemy, zgłoś je firmie Apple za pomocą aplikacji Feedback Assistant. I nie mów tylko, że coś się rozbiło, wyjaśnij dokładnie, co robiłeś, gdy zdarzył się wypadek, i spróbuj odtworzyć awarię, aby sprawdzić, czy możesz określić, jakie kroki do niej prowadzą.

Nie mów po prostu Appleowi, że nie podoba Ci się „płaski” wygląd interfejsu użytkownika. Twoim celem jako beta testera jest dostarczenie opinii na temat błędów, a nie próba przyjęcia roli Jony’ego Ive.

To powiedziawszy, nie zawsze będą to błędy, na które musisz przekazywać opinie. Być może nie uda ci się ustalić, jak coś zrobić, a poprawienie interfejsu użytkownika jest wymagane.

Możesz również przekazać opinię, jeśli aplikacje innych firm nie działają tak, jak powinny – faktycznie istnieje kategoria zgodności aplikacji innych firm, w której można przesyłać opinie.

Spodziewaj się błędów i problemów w wersji beta – wersje systemu MacOS dostępne w ramach Programu Beta nie są produktami gotowymi, instalując je, zgadzasz się zostać testerem i pomóc Apple w rozwiązaniu tych problemów.

Ryzyko związane z programem Apple Seed Beta Seed

Warto zauważyć, że uczestnictwo w programie Apple Seeds Beta Seeds firmy Apple nie jest lekkim przedsięwzięciem, dlatego przed pobraniem i zainstalowaniem oprogramowania w wersji przedpremierowej należy rozważyć, czy jest to naprawdę odpowiednie. W końcu, będąc oprogramowaniem przedpremierowym, musi zawierać błędy i problemy, które mogą spowodować spektakularne błędy w Twoim komputerze Mac, co nie jest wspomagane przez fakt, że Apple nie jest zobowiązane do zapewnienia jakiegokolwiek wsparcia dla oprogramowania przedpremierowego .

Jeśli masz tylko jeden komputer Mac i zamierzasz uruchomić na tym komputerze oprogramowanie przedpremierowe, możesz ponownie rozważyć. Apple sugeruje, aby uruchomić oprogramowanie w wersji wstępnej na dedykowanym komputerze Mac, a nie na komputerze Mac używanym do celów biznesowych lub produkcyjnych.

Pamiętaj też, że instalacja oprogramowania może zająć kilka dobrych minut – jeśli nie masz czasu czekać przez 20 minut co kilka tygodni, podczas gdy Mac instaluje najnowszą wersję (zwłaszcza, jeśli ma to tylko złamać wszystko dla ciebie), możesz znaleźć frustracja przeważa nad nowością, jaką jest posiadanie najnowszych aktualizacji.

Jest też ważna kwestia prywatności. Zgadzając się na przetestowanie oprogramowania MacOS w wersji beta, zasadniczo udzielasz firmie Apple pozwolenia na zbieranie od Ciebie danych diagnostycznych, technicznych i dotyczących użytkowania, chyba że przechodzisz przez proces rezygnacji.

Na przykład pierwsza wersja beta systemu Mac OS X 10.10 Yosemite zawiera kilka znanych problemów, w tym problemy z Safari podczas próby uzyskania dostępu do treści Netflix, iPhoto, Photo Stream i problemy z udostępnianiem zdjęć iCloud, problemy z dyskiem iCloud i problemy z AirDrop, więc uważaj.

Wczesne wersje beta macOS High Sierra próbowały wykorzystać AFPS (nowy system plików Apple) na dyskach Fusion. Ta funkcja została później usunięta, ale osoby, które już zainstalowały wersję beta, musiały przeprowadzić skomplikowany proces dezinstalacji i przywrócić swoje dyski Fusion z powrotem do poprzedniego systemu plików. Biorąc pod uwagę, że Apple potwierdziło, że AFPS będzie dostępny dla napędów Fusion i dysków twardych w ramach aktualizacji Mojave (w końcu – ponad rok po pierwszym ogłoszeniu), warto pomyśleć dwa razy o posiadaniu wczesnych wersji na swoim Mac, jeśli masz napęd Fusion lub dysk twardy w urządzeniu.

Najlepszym sposobem na uniknięcie ryzyka jest podzielenie – lub utworzenie woluminu – na Maca i zainstalowanie MacOS beta na osobnej partycji i podwójnym rozruchu.

Alternatywnie możesz uruchomić wersję beta z oddzielnego dysku, pokazujemy Ci, jak tutaj.

Jeśli zainstalujesz wersję beta, a następnie pomyślisz, że się pomyliłeś, oto jak ją usunąć, przywróć starszą wersję MacOS.

Jak wysłać opinię do Apple

W przypadku napotkania błędu lub błędu należy użyć aplikacji Asystent opinii w celu przekazania opinii Apple. Uruchom aplikację i postępuj zgodnie z odpowiednimi krokami, wybierając obszar, o którym przekazujesz informacje zwrotne, a następnie dowolny konkretny podobszar. Następnie opisz swój problem w jednym zdaniu, zanim podasz bardziej szczegółowy opis, w tym wszelkie konkretne kroki, które odtwarzają problem. Będziesz także mógł dołączyć inne pliki.

Musisz także zezwolić aplikacji zbierającej informacje diagnostyczne z komputera Mac na aplikację Asystent opinii.

Nie zawsze będzie oczywiste, czy coś jest błędem, czy po prostu nie tak łatwe w użyciu, jak mogłoby się wydawać. Tak czy inaczej, jeśli twoja opinia jest taka, że ​​coś wydaje się działać w nielogiczny sposób, Apple będzie chciał to wiedzieć.

Jeśli masz problemy z aplikacją innej firmy, możesz powiadomić Apple, zgłaszając to za pośrednictwem kategorii zgodności aplikacji innych firm w Asystencie opinii. Sugerujemy jednak przekazanie opinii twórcy aplikacji, który z pewnością będzie wdzięczny.

Podgląd publiczny vs programista – jaka jest różnica?

Publiczna wersja beta nie jest taka sama jak beta udostępniana przez programistów. jest prawdopodobne, że programiści otrzymają częstsze aktualizacje, w tym nowe funkcje, które nie są w publicznej wersji beta.

Czy będę mógł zaktualizować system z wersji macOS do wersji ostatecznej?

Użytkownicy wersji beta będą mogli zainstalować ostateczną wersję systemu operacyjnego w dniu premiery bez konieczności ponownego formatowania lub ponownej instalacji.

Czy mogę publicznie rozmawiać o wersji beta?

Według Apple i umowy licencyjnej wszyscy beta testerzy muszą się na to zgodzić, beta to „poufne informacje Apple”. Akceptując te warunki, zgadzasz się nie dyskutować o używaniu oprogramowania z nikim, kto nie jest również w Programie Beta . Oznacza to, że nie możesz „blogować, publikować zrzutów ekranu, publikować tweetów ani publikować publicznie informacji o publicznym oprogramowaniu w wersji beta”.

Możesz jednak omówić wszelkie informacje ujawnione publicznie przez Apple; firma twierdzi, że informacje nie są już uważane za poufne.

Jak przejść z wersji beta na macOS

Zawsze możesz wrócić do wcześniejszej wersji systemu MacOS, chociaż w zależności od tego, jak wykonujesz kopię zapasową, niekoniecznie jest to bezbolesny proces.

Zacznij od upewnienia się, że dane na dysku są archiwizowane, a następnie wymaż dysk i zainstaluj najnowszą publiczną wersję systemu MacOS. Po pierwszym uruchomieniu komputera Mac możesz za pomocą Asystenta migracji zaimportować dane z kopii zapasowej. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowy poradnik na temat obniżania wersji z wersji macOS beta. Mamy tu także samouczek dotyczący zmiany wersji na starszą wersję systemu Mac OS.