Home Jak? (FAQ) Software Jak? (FAQ) Jak utworzyć bootowalny instalator USB macOS

Jak utworzyć bootowalny instalator USB macOS

0
1

W tym artykule omówimy kroki niezbędne do utworzenia rozruchowego instalatora systemu operacyjnego Mac, niezależnie od tego, czy można zainstalować najnowszą wersję systemu macOS na wielu komputerach Mac, zainstalować najnowszą wersję beta systemu macOS, przeprowadzić czystą instalację macOS lub po prostu przygotować się na dysk awaryjny, jeśli na komputerze Mac występują problemy i nie chcesz łączyć się z Internetem lub w trybie odzyskiwania (lub nie możesz uzyskać dostępu do trybu odzyskiwania).

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wykonać rozruchową instalację systemu macOS Big Sur, Catalina, Mojave lub starszej wersji systemu Mac OS X lub macOS, jesteś we właściwym miejscu.

Możesz także użyć instalatora rozruchowego, aby zainstalować system macOS na oddzielnym woluminie dysku twardego (lub na partycji, jeśli używasz starszej wersji systemu Mac OS). Jest to również bezproblemowy sposób powrotu do starszej wersji systemu macOS i świetna opcja, jeśli okazało się, że pobieranie instalatora zajęło dużo czasu i nie masz ochoty spędzać kilku następnych dni na wielokrotnym pobieraniu go na wielu komputerach Mac. Raz wystarczy!

Na szczęście wykonanie rozruchowej instalacji systemu operacyjnego Mac stało się o wiele łatwiejsze, gdy Apple wypuściło OS X Mavericks w 2013 roku. W tej wersji Mac OS X i we wszystkich wersjach od tamtej pory możliwe było użycie polecenia terminalu createinstallmedia, aby utworzyć bootowalny instalator systemu macOS, w tym artykule pokażemy, jak to zrobić.

Wykonamy następujące kroki, aby utworzyć bootowalną pamięć USB dla komputerów Mac:

 1. Pobierz pliki instalatora macOS
 2. Utwórz bootowalny instalator dla macOS
 3. Wybierz poprawną komendę createinstallmedia

Jeśli chcesz uruchomić macOS na dysku zewnętrznym, który jest nieco inny, mamy osobny artykuł.

"Zainstaluj

Czego potrzebujesz, aby utworzyć bootowalną pamięć USB dla komputerów Mac

Aby utworzyć bootowalny dysk instalacyjny, potrzebne są dwie główne rzeczy: pamięć USB (lub dysk Thunderbolt) i pliki instalacyjne. Gdy już masz te dwie rzeczy, proces nie powinien zająć dużo czasu.

Pamięć flash 15 GB (przynajmniej!)

Zalecamy dysk 15 GB (lub więcej) – w rzeczywistości wskazane byłoby więcej: instalator Big Sur miał 13 GB (a rzeczywista instalacja zajmuje co najmniej 35,5 GB pamięci, więc musisz zezwolić na to na komputerze Mac) .

Zalecamy pendrive zamiast standardowego dysku twardego, ponieważ będzie szybszy. Skorzystasz również z USB 3 lub USB typu C – może to być jedyny wybór, jeśli masz nowszego Maca. Jeśli masz M1 Mac, możesz działać lepiej z napędem Thunderbolt, ponieważ wystąpiły pewne problemy z używaniem dysków USB z M1 Mac.

Uwaga: jeśli masz dane na dysku, którego planujesz użyć, musisz przenieść je na inny dysk lub uzyskać nowy dysk, ponieważ zostanie on całkowicie sformatowany i usunięty.

Pliki instalacyjne

"Znajdź

W zależności od używanej wersji systemu macOS i wersji, którą chcesz zainstalować, będziesz mógł pobrać pliki instalacyjne z Aktualizacji oprogramowania w Preferencjach systemowych, Mac App Store lub będziesz musiał je pobrać z innego miejsca .

Mac App Store jest prawdopodobnie łatwiejszą opcją, ale nadal mogą występować trudności w zależności od wersji systemu macOS, na którym działa Twój komputer, a jeśli miałeś nadzieję pobrać starsze pliki instalacyjne, które mogą być trudne – mamy kolejny artykuł omawiający, jak zdobyć starsze wersje macOS.

Jest rzeczą oczywistą, że będziesz potrzebować połączenia internetowego, aby pobrać oprogramowanie i może być potrzebne podczas instalowania wersji systemu macOS, jeśli konieczne jest sprawdzenie oprogramowania układowego lub potwierdzenie poświadczeń iCloud.

Jak zdobyć pliki instalatora macOS

Jak już powiedzieliśmy, sposób uzyskania plików instalacyjnych będzie zależeć od aktualnie używanej wersji systemu macOS i wersji, dla której chcesz zainstalować instalator. Poniżej przyjrzymy się, jak zdobyć instalatory Cataliny, a także jak uzyskać starsze wersje macOS, a nawet Mac OS X. Mamy specjalny artykuł o tym, jak pobrać stare wersje Mac OS X i macOS.

Jak zdobyć instalator Big Sur

Aby uzyskać instalator dla systemu macOS Big Sur, wykonaj następujące kroki:

 1. Jeśli korzystasz już z Big Sur na swoim Macu, przejdź do Mac App Store – kliknij to łącze, aby przejść bezpośrednio do odpowiedniej strony.
 2. Kliknij Pobierz, aby rozpocząć pobieranie plików instalacyjnych.

Jeśli używasz Cataliny, możesz przejść do Preferencji systemowych i wybrać Aktualizacja oprogramowania i pobrać tam Big Sur (zakładając, że Twój Mac jest kompatybilny z Big Sur – przeczytaj Czy mój Mac obsługuje Big Sur?)

Pobierz pliki instalacyjne, ale pamiętaj, aby zatrzymać się przed kliknięciem instalacji. Musisz skopiować ten plik instalacyjny przed instalacją na komputerze Mac, jeśli chcesz mieć do niego dostęp, aby utworzyć rozszerzalny instalator. Instrukcje dotyczące tego poniżej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak zainstalować system Windows na komputerze Mac

Jak zdobyć instalator Cataliny

Jeśli jest to starsza wersja systemu macOS, którą chcesz uruchomić – na przykład Catalina – nadal możesz pobrać pliki instalacyjne z Mac App Store:

 1. Otwórz Mac App Store.
 2. Przejdź do strony Catalina, możesz kliknąć to łącze do Cataliny w Mac App Store.
 3. Teraz, jeśli klikniesz Pobierz, Twój Mac zaoferuje pobranie instalatorów.

Wyjaśniamy, jak uzyskać instalatory dla różnych wersji macOS tutaj: Jak pobrać stare wersje macOS i Mac OS X.

Ponownie, nie klikaj instalacji, ponieważ potrzebujesz pliku instalacyjnego do następnego etapu tego samouczka …

Jak zdobyć instalator beta systemu macOS

Jeśli chcesz wypróbować najnowszą wersję beta Big Sur (lub wersję beta systemu macOS 12, gdy jest dostępna), musisz zarejestrować się w programie beta, a następnie będziesz mógł pobrać pliki instalatora.

Wyjaśniamy, jak pobrać i zainstalować wersję beta systemu macOS. Poniżej zamieściliśmy kod createinstallmedia potrzebny do zainstalowania wersji beta Big Sur przez USB.

Jak zdobyć starsze pliki instalacyjne macOS

Po zainstalowaniu macOS Catalina, Mojave lub High Sierra pobranie plików instalacyjnych dla starszych wersji systemu macOS jest trochę trudne. Dzieje się tak, ponieważ kiedy High Sierra uruchomił Apple, przestał udostępniać starsze wersje systemu operacyjnego do pobrania za pośrednictwem Mac App Store.

Na szczęście nadal można to zrobić, a my wyjaśniamy, jak uzyskać stare wersje macOS tutaj. Jeśli jest już otwarta, zamknij Mac App Store przed kliknięciem któregokolwiek z tych łączy, inaczej nie będą działać.

 • Możesz pobrać macOS Mojave za pomocą tego linku.
 • Pobierz High Sierra tutaj.

Apple udostępnia pliki dmg tych starszych wersji macOS – musisz je pobrać w Safari. Obraz dysku o nazwie InstallOS.dmg zostanie pobrany, a gdy to nastąpi, musisz zlokalizować instalator pkg w obrazie dysku.

 • Sierra jest tutaj.
 • El Capitan można pobrać z tego linku.
 • Yosemite jest dostępne tutaj.

Jak zdobyć stary system macOS ze sklepu Mac App Store

Jeśli nie korzystasz jeszcze z Big Sur, Catalina, Mojave lub High Sierra – lub masz dostęp do komputera Mac, na którym ich nie działa – możesz wykonać następujące kroki, aby pobrać pliki instalacyjne starszego systemu macOS:

 1. Uruchom Mac App Store na komputerze Mac.
 2. Poszukaj wersji systemu macOS, którą chcesz w sklepie (jeśli wcześniej pobrałeś wyszukiwarkę wersji na karcie Zakupione).
 3. Kliknij przycisk Pobierz. Jeśli masz już zainstalowaną tę wersję systemu macOS, zobaczysz komunikat ostrzegający, że wersja systemu macOS jest już zainstalowana na tym komputerze. Kliknij Kontynuuj, aby potwierdzić, że nadal chcesz pobrać pełny instalator. "Pobierz
 4. Twój Mac pobierze instalator do folderu Aplikacje. Ten proces może zająć trochę czasu w zależności od szybkości połączenia i tego, czy korzystasz z sieci bezprzewodowej. Zajęło nam to około 10 minut przez Ethernet.
 5. Jeśli uruchomi się automatycznie po pobraniu, zakończ – nie chcesz rozpoczynać procesu instalacji na komputerze Mac , ponieważ spowoduje to usunięcie instalatorów – i to właśnie tych, których potrzebujesz. Jeśli się otworzy, zamknij instalator.
 6. Pliki instalacyjne znajdziesz w folderze Aplikacje, do którego możesz uzyskać dostęp za pomocą Findera.

Jak utworzyć bootowalny instalator dla macOS

Teraz, gdy masz już pliki instalacyjne, możemy przejść do procesu tworzenia bootowalnego instalatora.

Uwaga, opisana tutaj metoda createinstallmedia nie działa w systemie OS X 10.6 Snow Leopard lub starszym – wymaga systemu OS X 10.7 Lion lub nowszego. Ponadto procesy nieznacznie się zmieniły od czasu Mavericks, więc jeśli chcesz utworzyć instalację jednej z wersji „Cat” systemu Mac OS X, przeczytaj ten starszy artykuł.

Od Mavericks tworzenie rozruchowej instalacji systemu macOS wymaga jednego polecenia w Terminalu. Polecenie createinstallmedia umożliwia utworzenie rozruchowej kopii instalatora na dowolnym dysku podłączonym do komputera Mac.

Zwróć uwagę, że polecenie createinstallmedia usuwa wszystko z dysku zewnętrznego, więc upewnij się, że nie ma na nim niczego, czego potrzebujesz.

Oto instrukcje, których należy przestrzegać, aby utworzyć bootowalną pamięć USB – pamiętaj, że w zależności od wymaganego instalatora będą drobne poprawki:

 1. Podłącz dysk zewnętrzny z co najmniej 15 GB miejsca, ponieważ tyle będzie wymagał instalator.
 2. Uruchom Narzędzie dyskowe (naciśnij klawisze Command + spacja i zacznij wpisywać Narzędzie dyskowe).
 3. Przed następnym krokiem zwróć uwagę: jeśli używasz High Sierra lub nowszego, musisz kliknąć menu rozwijane Widok poniżej przycisków zamykania minimalizacji. Wybierz opcję Pokaż wszystkie urządzenia z opcji. Teraz oprócz woluminu poniżej zobaczysz zewnętrzny dysk główny.
 4. Wybierz dysk główny na pasku bocznym (następny krok nie zadziała, jeśli wybierzesz tylko wolumin).
 5. Kliknij Wymaż.
 6. Wybierz format Mac OS Extended (Journaled).
 7. Wybierz opcję Mapa partycji GUID jako schemat.
 8. Twój dysk będzie prawdopodobnie domyślnie nazywany „Bez tytułu”, możesz nadać swojemu napędowi nazwę, taką jak „macOS” lub „USB”. (Pamiętaj, że będziesz musiał zastąpić termin „MyVolume” w poniższym poleceniu createinstallmedia na dowolną nazwę, którą nadasz swojemu napędowi).
 9. Kliknij Wymaż.
 10. Poczekaj, aż narzędzie Disk Uitlity utworzy partycję i skonfiguruje dysk (może to zająć kilka minut).
 11. Następnie kliknij Gotowe.
 12. Otwórz Terminal (najłatwiej jest nacisnąć klawisze Command + spacja, a następnie zacząć pisać Terminal. W przeciwnym razie znajdziesz go w folderze Narzędzia).
 13. Skopiuj tekst odpowiadający wersji systemu macOS, którą instalujesz, do terminala – tekst znajdziesz w sekcji poniżej. Upewnij się, że używasz nazwy, którą nadałeś swojemu napędowi – np. zmień Untitled na MyVolume.
 14. Kliknij Enter / Return.
 15. Terminal poprosi o podanie hasła. To jest Twoje hasło użytkownika. Pamiętaj, że nie zobaczysz znaków podczas wpisywania, w porządku. Po wpisaniu hasła naciśnij Enter.
 16. Terminal ostrzeże, że ma zamiar wymazać dysk (więc upewnij się, że nie ma na nim nic ważnego – nie powinno być, jeśli został już sformatowany zgodnie z powyższymi instrukcjami). Jeśli chcesz kontynuować, naciśnij Y, a następnie Return. Proces może chwilę potrwać, zobaczysz komunikat „Kasowanie dysku: 0%… 10%… 20%… 30%… 100%…

  "Createinstallmedia"

 17. Teraz Terminal poświęci kilka minut na skopiowanie pliku instalatora na dysk. W oknie terminala pojawi się komunikat „Kopiowanie plików instalatora na dysk… Kopiowanie zakończone” i tak dalej.
 18. Gdy Terminal zakończy kopiowanie instalatora, zobaczysz słowa Kopiuj zakończone i Gotowe.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak wyczyścić zainstaluj macOS Big Sur, Catalina lub starszy

Jak korzystać z instalatora USB, aby zaktualizować komputer Mac

Teraz masz instalator na dysku zewnętrznym, którego możesz użyć do zainstalowania kopii systemu macOS na wielu komputerach Mac (o ile są obsługiwane przez tę wersję).

 1. Podłącz dysk zewnętrzny do komputera Mac, na którym chcesz zainstalować system macOS.
 2. Uruchom komputer Mac. Jeśli masz komputer Mac z procesorem Intel, przytrzymaj klawisz Option / Alt podczas uruchamiania. Jeśli jest to M1 Mac, po prostu naciśnij i przytrzymaj włącznik, aż zobaczysz opcje.
 3. Twój Mac ostatecznie wyświetli Menedżera uruchamiania, kliknij dysk zewnętrzny, aby wybrać go jako dysk startowy. Twój Mac uruchomi się w trybie odzyskiwania.
 4. Kliknij Zainstaluj macOS, a następnie kliknij Kontynuuj. Instalacja systemu macOS powinna się teraz rozpocząć na komputerze Mac. (Jeśli chcesz przeprowadzić czystą instalację, najpierw wyczyść komputer Mac, postępuj zgodnie z instrukcjami tutaj: Jak przeprowadzić czystą instalację na komputerze Mac.
 5. W końcu Mac powinien się zrestartować. Poczekaj, aż aktualizacja się rozpocznie, a następnie ciesz się nowo zaktualizowanym systemem operacyjnym.

Możesz także uruchomić system operacyjny Mac bezpośrednio z dysku zewnętrznego zamiast z wbudowanego dysku startowego, jest to przydatne, jeśli testujesz nowe wersje systemu Mac OS. Proces różni się jednak od opisanego powyżej i omówimy go tutaj: Przeczytaj o tym, jak uruchomić macOS na zewnętrznym dysku twardym tutaj.

Zwróć uwagę, że starsze wersje macOS używały „applicationpath”, podczas gdy nowsze nie – jeśli użyjesz polecenia, pojawi się błąd (poniżej mamy kod dla wszystkich wersji macOS i Mac OS X).

polecenia createinstallmedia

Polecenie createinstallmedia będzie nieco inne w zależności od wersji systemu macOS, której chcesz użyć.

Uwaga MyVolume może mieć dla Ciebie inną nazwę, na przykład może to być USB lub Untitled. Sprawdź Narzędzia dyskowe, jest to nazwa dysku zewnętrznego, którego używasz.

Big Sur beta

sudo / Applications / Install \ macOS \ Big \ Sur \ Beta.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume –nointeraction

Big Sur

sudo / Applications / Install \ macOS \ Big \ Sur.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume – / Applications / Install \ macOS \ Big \ Sur.app

Catalina

sudo / Applications / Install \ macOS \ Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume

Mojave

sudo / Applications / Install \ macOS \ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume

High Sierra

sudo / Applications / Install \ macOS \ High \ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume

Sierra

sudo / Applications / Install \ macOS \ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume –applicationpath / Applications / Install \ macOS \ Sierra.app

kapitan

sudo / Applications / Install \ OS \ X \ El \ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume –applicationpath / Applications / Install \ OS \ X \ El \ Capitan.app

Yosemite

sudo / Applications / Install \ OS \ X \ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume –applicationpath / Applications / Install \ OS \ X \ Yosemite.app

Mavericks

sudo / Applications / Install \ OS \ X \ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume –applicationpath / Applications / Install \ OS \ X \ Mavericks.app

Uważaj, słyszeliśmy o ludziach kopiujących i wklejających w – tylko po to, aby zmienili na – – w Terminalu, więc uważaj na to.

Strona korzysta z plików cookies. Więcej

Bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Zamknij