Jak utworzyć bootowalny instalator systemu MacOS na dysku zewnętrznym

0
485

W tym artykule omówimy kroki niezbędne do utworzenia bootowalnego instalatora systemu operacyjnego Mac, niezależnie od tego, czy można zainstalować najnowszą wersję systemu MacOS na wielu komputerach Mac; zainstaluj najnowszą wersję MacOS beta, wykonaj czystą instalację systemu MacOS; lub po prostu być przygotowanym z dyskiem awaryjnym, jeśli komputer Mac ma problemy i nie chcesz połączyć się z Internetem lub w trybie odzyskiwania, lub nie możesz uzyskać dostępu do trybu odzyskiwania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wykonać rozruch rozruchowy macOS Catalina beta, macOS Mojave lub starszej wersji Mac OS X lub macOS, trafiłeś w odpowiednie miejsce.

Możesz również użyć swojego rozruchowego instalatora, aby zainstalować MacOS na osobnym woluminie dysku twardego (lub na partycji, jeśli używasz starszej wersji Mac OS), jest to również bezproblemowy sposób na powrót do starszego wersja MacOS X lub MacOS.

Na szczęście stworzenie bootowalnej instalacji systemu operacyjnego Mac stało się o wiele łatwiejsze, gdy Apple wprowadziło OS X Mavericks w 2013 roku. Dzięki tej wersji Mac OS X i wszystkich wersji od tego czasu możliwe było użycie polecenia Terminal installinstallmedia do utworzenia bootowalny instalator systemu MacOS, w tym artykule pokażemy, jak to zrobić. Zanim to zrobimy, uruchamiamy pliki instalacyjne. Jeśli już je masz, możesz od razu przejść do tego, jak utworzyć bootowalny instalator i utworzyć kod do użycia.

Jeśli chcesz uruchomić MacOS z zewnętrznego dysku, który jest nieco inny, przeczytaj to.

Co jest potrzebne do utworzenia rozruchowego dysku instalacyjnego

Są dwie główne rzeczy, których potrzebujesz, aby dokonać instalacji rozruchowej. Cały proces nie powinien trwać długo.

Napęd Flash o pojemności 12 GB (przynajmniej!)

Zalecamy napęd o pojemności 12 GB (lub więcej), może to być więcej niż potrzeba, na przykład instalator wersji beta Mojave wynosił 5,68 GB, natomiast instalator High Sierra – 4,3 GB.

Zalecamy pamięć Flash, ponieważ będzie to szybsze. Skorzystasz również z USB 3 lub USB typu C – może to być twój jedyny wybór, jeśli masz nowszego Maca.

Jeśli masz dane na dysku, którego zamierzasz użyć, musisz przenieść je na inny dysk lub uzyskać nowy dysk, ponieważ zostanie on całkowicie sformatowany i usunięty.

Pliki instalacyjne

W zależności od wersji uruchomionego systemu MacOS i wersji, którą chcesz zainstalować, będziesz mógł pobrać pliki instalacyjne z Mac App Store lub będziesz musiał je uzyskać z innego miejsca. Ta pierwsza jest łatwiejsza, ale nawet jeśli zaktualizowałeś swój komputer, nadal możesz pobrać starsze pliki instalacyjne – pokażemy ci, jak to zrobić Pobieranie starszych wersji macOS.

Jest rzeczą oczywistą, że do pobrania oprogramowania potrzebne będzie połączenie z Internetem, a może być potrzebne podczas instalowania wersji systemu MacOS, jeśli będzie ono wymagało sprawdzenia oprogramowania układowego lub podobnego.

Jak uzyskać pliki instalacyjne beta MacOS Catalina

Jeśli jesteś instalatorem beta wersji Cataliny, wykonaj następujące kroki. Musisz zarejestrować się w wersji beta, jeśli chcesz przetestować i wypróbować nowe funkcje Cataliny przed ich wydaniem.

Więcej informacji na temat uzyskiwania i instalowania wersji beta Cataliny. Wymieniamy jednak kod do instalacji beta Cataliny poniżej.

Jak pobrać pliki instalacyjne Mojave z MacOS

Z instalacją MacOS Mojave lub High Sierra trochę trudniej jest pobrać pliki instalacyjne. Dzieje się tak dlatego, że kiedy firma High Sierra uruchomiła Apple, przestała udostępniać starsze wersje systemu operacyjnego do pobrania za pośrednictwem Mac App Store, aw Mojave zmieniła je, dzięki czemu aktualizacje macOS przychodziły za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania, a nie Mac App Store.

Na szczęście nadal można to zrobić, a my wyjaśniamy, jak pobrać stare wersje macOS tutaj.

Jak pobrać pliki instalacyjne MacOS z Mac App Store

Jak wyjaśniono powyżej, jeśli używasz już Mojave lub High Sierra na swoim Macu, nie będziesz w stanie użyć następującej metody, aby zdobyć pliki instalacyjne, ale jeśli jesteś – lub masz dostęp do Maca, który jest – wykonaj następujące kroki.

Oto jak pobrać pliki instalacyjne MacOS, jeśli używasz starszej wersji MacOS, a obecnie nie używasz Mojave lub High Sierra.

 1. Uruchom Mac App Store na komputerze Mac.
 2. Poszukaj wersji systemu MacOS, którą chcesz w sklepie (jeśli wcześniej pobrałeś wersję wyszukiwania na karcie Zakupione).
 3. Kliknij przycisk Pobierz. Jeśli zainstalowałeś już tę wersję MacOS, zobaczysz komunikat ostrzegający, że wersja MacOS jest już zainstalowana na tym komputerze. Kliknij Kontynuuj, aby potwierdzić, że nadal chcesz pobrać pełny instalator.
 4. Komputer Mac pobierze instalator do folderu Aplikacje. Ten proces może zająć trochę czasu, w zależności od szybkości połączenia i tego, czy korzystasz z sieci bezprzewodowej. Za pośrednictwem sieci Ethernet zajęło nam około 10 minut.
 5. Jeśli uruchomi się automatycznie po pobraniu, zamknij – nie chcesz rozpocząć procesu instalacji na komputerze Mac ponieważ spowoduje to usunięcie instalatorów – i to są instalatory, których potrzebujesz. Jeśli się otworzy, zamknij instalator.
 6. Pliki instalacyjne znajdziesz w folderze Aplikacje, do którego możesz uzyskać dostęp za pomocą Findera.

Jak stworzyć bootowalny instalator MacOS

Teraz masz pliki instalacyjne, możemy przejść do procesu tworzenia bootowalnego instalatora.

Uwaga: opisana tutaj metoda tworzenia instalacji nie działa w systemie OS X 10.6 Snow Leopard lub wcześniejszym – wymaga systemu operacyjnego OS X 10.7 Lion lub nowszego. Ponadto procesy uległy niewielkim zmianom od czasu Mavericks, więc jeśli chcesz utworzyć instalację jednej z wersji Cat systemu Mac OS X, powinieneś przeczytać ten starszy artykuł.

Od Mavericks tworzenie rozruchowej instalacji MacOS wymaga pojedynczego polecenia w Terminalu. Komenda createinstallmedia umożliwia utworzenie rozruchowej kopii instalatora na dowolnym dysku podłączonym do komputera Mac.

Zauważ, że komenda createinstallmedia usuwa wszystko z dysku zewnętrznego, więc upewnij się, że nic na nim nie jest potrzebne.

Oto instrukcje, których należy przestrzegać, jeśli jest to instalator macOS High Sierra, którego potrzebujesz, chociaż jeśli chcesz mieć inną wersję post-Mavericks OS lub Mojave beta, instrukcje będą podobne.

 1. Podłącz dysk zewnętrzny z co najmniej 8 GB miejsca (najlepiej 12 GB), ponieważ wymaga tego instalator.
 2. Uruchom Narzędzie dyskowe (naciśnij Cmd + spację i zacznij wpisywać Narzędzie dyskowe).
 3. Zanim przejdziesz do następnego kroku, zauważ: jeśli używasz High Sierra lub nowszego, musisz kliknąć na rozwijane menu View poniżej przycisków minimalizacji. Wybierz opcję Pokaż wszystkie urządzenia z opcji. Teraz zobaczysz zewnętrzny dysk główny oprócz wolumenu poniżej.
 4. Wybierz dysk główny na pasku bocznym (następnym krokiem nie będzie, jeśli wybierzesz tylko wolumin).
 5. Kliknij Wymaż.
 6. Wybierz Mac OS Extended (Journaled) jako format.
 7. Wybierz mapę partycji GUID jako schemat.
 8. Twój dysk będzie domyślnie nazywany Bez tytułu, możesz nadać dyskowi nazwę, taką jak „macOS” lub „USB”. (Należy pamiętać, że wystarczy zastąpić termin USB w poleceniu Terminal nazwą napędu).
 9. Kliknij Wymaż.
 10. Poczekaj, aż Disk Uitlity utworzy partycję i skonfiguruje napęd (może to potrwać kilka minut).
 11. Następnie kliknij Gotowe.
 12. Otwórz terminal (najłatwiej jest nacisnąć cmd + spacja, a następnie rozpocząć wpisywanie terminala).
 13. Skopiuj następujący tekst odpowiadający wersji systemu MacOS, którą instalujesz w Terminalu, znajdziesz tekst w sekcji poniżej.
 14. Kliknij Enter / Return.
 15. Terminal poprosi o hasło. To jest twoje hasło użytkownika. Uwaga: postacie nie będą wyświetlane podczas wpisywania, to dobrze. Po wpisaniu hasła naciśnij klawisz Enter.
 16. Terminal ostrzega, że ​​ma zamiar usunąć dysk (więc upewnij się, że nie ma w nim niczego ważnego!). Jeśli chcesz kontynuować, naciśnij Y, a następnie Wróć. Proces może chwilę potrwać, zobaczysz „Wymazywanie dysku: 0%… 10%… 20%… 30%… 100%…

 17. Teraz Terminal poświęci kilka minut na skopiowanie pliku instalatora na dysk. „Kopiowanie plików instalatora na dysk… Kopiowanie zakończone” i tak dalej pojawi się w oknie terminala.
 18. Gdy Terminal zakończy kopiowanie instalatora, zobaczysz słowa Kopiuj ukończone i Gotowe.
 19. Teraz masz instalator na dysku zewnętrznym, którego możesz użyć do zainstalowania wielu kopii systemu MacOS. Podłącz dysk zewnętrzny do komputera Mac, na którym chcesz zainstalować MacOS.
 20. Uruchom komputer Mac, przytrzymując klawisz Option / Alt podczas uruchamiania.
 21. Komputer Mac wyświetli Menedżera uruchamiania, kliknij dysk zewnętrzny, aby wybrać go jako dysk startowy. Komputer Mac uruchomi się w trybie odzyskiwania.
 22. Kliknij Install macOS, a następnie kliknij Continue. Wersja macOS powinna teraz zostać zainstalowana na komputerze Mac.

Możesz także uruchomić system operacyjny Mac bezpośrednio z dysku zewnętrznego, a nie z wbudowanego dysku startowego, jest to przydatne, jeśli testujesz nowe wersje systemu Mac OS. Proces ten różni się jednak od opisanego powyżej i omawiamy go tutaj: Przeczytaj o tym, jak uruchomić MacOS na zewnętrznym dysku twardym tutaj.

Zauważ, że starsze wersje macOS używały „applicationpath”, podczas gdy nowsze nie używają – jeśli użyjesz polecenia, otrzymasz błąd (mamy kod dla wszystkich wersji macOS i Mac OS X poniżej).

polecenia createinstallmedia

Polecenie createinstallmedia będzie nieco inne w zależności od wersji systemu MacOS, z której chcesz korzystać.

Uwaga MyVolume może mieć inną nazwę, na przykład może to być USB lub podobny. Zaznacz w Narzędzia dyskowe, to nazwa używanego dysku zewnętrznego.

Catalina

sudo / Applications / Install macOS Catalina beta.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume –nointeraction –downloadassets

Mojave

sudo / Applications / Install macOS Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume

High Sierra

sudo / Applications / Install macOS High Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume

Sierra

sudo / Applications / Install macOS Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume –applicationpath / Applications / Install macOS Sierra.app

kapitan

sudo / Aplikacje / Instaluj OS X E Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume –applicationpath / Applications / Install OS X El Capitan.app

Yosemite

sudo / Applications / Install OS X Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume –applicationpath / Applications / Install OS X Yosemite.app

Mavericks

sudo / Applications / Install OS X Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / MyVolume –applicationpath / Applications / Install OS X Mavericks.app