Jak usunąć zduplikowane utwory w iTunes i Music

0
53

Niezależnie od tego, czy korzystasz z iTunes, czy z nowej aplikacji Mac Music do zarządzania utworami na komputerze Mac, PC, iPadzie lub iPhonie, jeden problem utrzymuje się: powielona muzyka i inne pliki audio. Czasami iTunes i aplikacja Muzyka kończą się wieloma kopiami tego samego utworu, a nawet dwiema kopiami całego albumu. Może to być spowodowane tym, że zaimportowałeś album z płyty CD i kupiłeś album z największymi hitami ze sklepu iTunes Store. A może pobrałeś wersję utworu z usługi subskrypcji Apple Music, mimo że jesteś już właścicielem utworu.

Możesz chcieć tych zduplikowanych plików: być może masz wersję akustyczną i albumową, a nawet nagranie z koncertu. Ale czasami jest to dokładnie ta sama ścieżka, a zduplikowane pliki są denerwujące, ponieważ marnują miejsce, komplikują wyszukiwanie, a czasem kończy się wielokrotne odtwarzanie tej samej piosenki. W tej funkcji pokazujemy, jak łatwo usunąć niechciane dodatkowe kopie piosenek i albumów z biblioteki muzycznej.

Przed rozpoczęciem usuwania należy pamiętać o kilku rzeczach: Utwory mogą nie zajmować miejsca na komputerze, iPhonie lub iPadzie: Jeśli subskrybujesz iTunes Match lub Apple Music, cała kolekcja muzyki może być przechowywana w chmura dzięki bibliotece muzycznej iCloud. W takim przypadku na komputerze Mac, iPadzie lub iPhonie zostaną zapisane tylko utwory, które zdecydujesz się pobrać (być może w celu odtworzenia ich offline). Jeśli chcesz usunąć te utwory, zostaną one usunięte z chmury – co oznaczałoby, że nie będziesz w stanie odtwarzać ich na żadnym urządzeniu. Jeśli próbujesz zaoszczędzić miejsce, kliknij prawym przyciskiem myszy jeden z tych pobranych utworów i wybierz polecenie Usuń pobieranie, dzięki czemu utwór nie zostanie usunięty z biblioteki muzycznej iCloud.

Jeśli chcesz tylko zobaczyć utwory, które są faktycznie zapisane na komputerze Mac, przejdź do Widok> Tylko pobrana muzyka. Alternatywnie, gdy spojrzysz na widok Cała muzyka, zobaczysz ikonę chmury obok wszystkich utworów w chmurze.

Możesz także zachować ostrożność przy usuwaniu dwóch różnych ścieżek. Jak powiedzieliśmy powyżej, możesz mieć zarówno wersję akustyczną, jak i album, i chcesz zachować obie. W tym wypadku. Jeśli wykonasz poniższe kroki w celu identyfikacji duplikatów, powinieneś być w stanie tego uniknąć. Ponieważ jednak zdarzają się błędy, dobrze byłoby wykonać kopię zapasową biblioteki przed rozpoczęciem. Oto jak wykonać kopię zapasową komputera Mac.

Aby uzyskać bardziej ogólne porady dotyczące usuwania, zobacz Jak znaleźć i usunąć duplikaty plików na komputerze Mac oraz Jak zaoszczędzić miejsce na komputerze Mac.

Jak usunąć zduplikowaną muzykę na komputerze Mac

Dobrą wiadomością jest to, że bardzo łatwo jest usunąć zduplikowaną muzykę na komputerze Mac. Pokażemy Ci, jak zidentyfikować zduplikowane utwory w iTunes i aplikacji Muzyka, a także jak upewnić się, że naprawdę są takie same, abyś nie przypadkowo usunął coś, co chcesz zachować.

Jeśli masz świadomość, że określony utwór jest zduplikowany, możesz wykonać następujące czynności:

 1. Kliknij pole wyszukiwania i wpisz nazwę ścieżki.
 2. Kliknij swoją bibliotekę, aby wyświetlić wszystkie utwory pasujące do wyszukiwanego hasła i zapisane na komputerze Mac.

Problem z tą metodą polega jednak na tym, że nie widzisz wystarczającej ilości informacji o ścieżkach, aby wiedzieć, czy są one naprawdę takie same. Na szczęście istnieje sposób, aby komputer Mac zidentyfikował rzeczywiste duplikaty.

Używanie „Pokaż zduplikowane elementy” w Muzyce lub iTunes

Jeśli zaktualizowałeś komputer Mac do Catalina, aplikacja iTunes zostanie zastąpiona aplikacją Muzyka. Tak naprawdę nie ma dużej różnicy między tymi dwiema aplikacjami, ale możesz przeczytać o tym, jak korzystać z aplikacji Muzyka tutaj.

 1. Otwórz aplikację Muzyka lub iTunes na komputerze Mac.
 2. Kliknij dowolną opcję w obszarze Biblioteka w lewej kolumnie. na przykład Ostatnio dodane, Wykonawca piosenek.
 3. Kliknij Plik> Biblioteka.
 4. Kliknij opcję Pokaż zduplikowane elementy. To pokaże każdy przypadek nagrania piosenki tego samego artysty.
 5. Upewnij się, że sortujesz kolumny według nazwy, aby zobaczyć, które ścieżki są duplikowane. Jeśli jednak uważasz, że dwukrotnie zaimportowałeś album, możesz posortować według albumu, aby szybko znaleźć duplikat.

Zobaczysz wszystkie zduplikowane ścieżki, jednak jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

 • Nie pojawią się tutaj dwie piosenki o tej samej nazwie autorstwa różnych osób.
 • Ścieżki można zidentyfikować jako duplikaty, ale mogą nie być takie same: sprawdź długość ścieżki i nazwę albumu. Na przykład mamy dwie wersje Give It Away autorstwa Red Hot Chilli Peppers. Jeden pochodzi z największych przebojów, a drugi z Live at Hyde Park. Ten ostatni trwa ponad 13 minut.
 • Nie zaznaczaj partii i usuwaj wszystko – spowoduje to usunięcie każdego wystąpienia tego utworu. Musisz wybrać każdy utwór, który chcesz usunąć osobno (poniżej pokażemy Ci prosty sposób).
 • Uważaj też na usunięcie wersji utworu, którą mogłeś dodać do listy odtwarzania lub tej, której przypisałeś ocenę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Najlepszy sposób na organizowanie zdjęć na komputerze Mac

Dużym problemem związanym z tą metodą identyfikacji duplikatu jest to, że jeśli może pokazać duplikaty, które nie są prawdziwymi duplikatami. Na przykład mogą istnieć dwie wersje tego samego utworu, ale mogą to być zupełnie różne wersje z różnymi albumami. Na szczęście istnieje prosty sposób na uniknięcie tego, co wyjaśnimy poniżej.

Używanie „Pokaż dokładne duplikaty” w Muzyce lub iTunes

Co jeśli nie chcesz usuwać tras, które nie są tak naprawdę takie same. Istnieje prosty sposób, aby iTunes i Muzyka wyświetlały tylko identyczne utwory, ale trzeba nacisnąć dodatkowy klawisz.

 1. Jak wyżej kliknij Plik> Biblioteka.
 2. Wybierz Pokaż wszystkie elementy (musisz to zrobić najpierw, jeśli już wybrałeś Pokaż duplikaty przedmiotów).
 3. Teraz, kiedy klikniesz Plik> Biblioteka, naciśnij klawisz Alt / Option, a zobaczysz nową opcję: Pokaż dokładne duplikaty.
 4. Naciśnij i przytrzymaj klawisz Alt / Option i kliknij opcję Pokaż dokładne duplikaty, a zobaczysz tylko dokładne duplikaty.

To nadal pokaże dwie wersje utworu na dwóch różnych albumach, ale powinno to uniknąć problemu, w którym dwa bardzo różne utwory są nieprawidłowo zidentyfikowane jako takie same (takie jak wspomniana powyżej wersja koncertowa utworu Red Hot Chilli Peppers).

Pokaż dokładne duplikaty zwróciło 87 przedmiotów na dokładnych duplikatach i Pokaż duplikaty zwróciło dla nas 685 przedmiotów, więc prawdopodobnie rozsądnie jest zacząć tutaj, jeśli masz na to czas.

Jak zdecydować, co usunąć

Nie usuwaj tylko wszystkiego, co widzisz. Apple nie pokazuje duplikatów, które można bezpiecznie usunąć. Pokazuje duplikaty i pozwala wybrać, których się pozbyć.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, co usunąć:

 • Sprawdź, ile odtworzeń skojarzyłeś ze ścieżką – jeśli nie masz kolumny odtworzeń, kliknij nagłówek kolumny prawym przyciskiem myszy i wybierz Odtwarza. W ten sposób możesz usunąć wersję, w którą grałeś mniej, co najprawdopodobniej nie jest powiązane z listą odtwarzania lub przypisano do niej inne informacje.
 • Sprawdź, czy utwór się podobał lub ocenił (tak jak powyżej, kliknij nagłówek kolumny prawym przyciskiem myszy i wybierz odpowiedni widok).
 • Zastanawiasz się, czy utwór znajduje się na liście odtwarzania? Kliknij utwór prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Pokaż na liście odtwarzania. Zobaczysz, czy znajduje się na którejś z twoich ulubionych list odtwarzania.
 • Zajrzyj do kolumny Czas, aby sprawdzić, czy jedna wersja jest dłuższa od drugiej. Jeśli różnica jest większa niż kilka sekund, prawdopodobnie dwie ścieżki są nieco inne i możesz zachować obie. Mamy dwa utwory z The Hitchhikers Guide To the Galaxy, które zbliżają się tak samo, ale jeden to 3 minuty, a drugi 1,41 minuty. Nie są takie same, mimo że oba są wyświetlane jako odtworzone dwukrotnie.
 • Innym dobrym pomysłem jest sortowanie według szybkości transmisji, co może pomóc uniknąć przypadkowego usunięcia wersji o wyższej jakości. Dodaj kolumnę częstości bitów, klikając nagłówek kolumny prawym przyciskiem myszy.

Jak usunąć muzykę

Więc teraz zidentyfikowałeś swoje dokładne duplikaty, w jaki sposób możesz je usunąć ze swojej biblioteki?

Jak wspomniano powyżej, ścieżki te nie zajmują miejsca na komputerze Mac (lub iPhonie lub iPadzie), jeśli obok nich znajduje się ikona iCloud, więc jeśli Twoim celem jest zaoszczędzenie miejsca, nie będziesz zbytnio pomagać sobie usuwając je.

Pamiętaj również, co powiedzieliśmy o tym, aby uważać na to, które utwory usuwasz – możesz również usuwać je z list odtwarzania lub mieć ocenę lub inne informacje związane ze ścieżką.

Usuwanie jest jednak proste: Możesz usunąć jeden utwór na raz, klikając utwór, a następnie naciskając klawisz Delete na klawiaturze.

Jeśli utwór jest przechowywany w bibliotece muzycznej w chmurze, zobaczysz ostrzeżenie „Czy na pewno chcesz usunąć tę piosenkę z biblioteki muzycznej w chmurze?”, Co oznacza, że ​​nie będziesz już mieć do niej dostępu na żadnym z twoich urządzenia.

Jeśli utwór jest zapisany na komputerze Mac, zobaczysz podobne ostrzeżenie: „Czy na pewno chcesz usunąć ten utwór ze swojej biblioteki muzycznej?”

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak skonfigurować i korzystać z Houseparty na Macu

Może to być dość czasochłonne, jeśli musisz usunąć każdy utwór z osobna. Na szczęście istnieje prosty sposób na usunięcie więcej niż jednego utworu na raz:

 1. Na komputerze Mac przytrzymaj klawisz Command i kliknij każdą piosenkę, której chcesz się pozbyć. (W systemie Windows można przytrzymać klawisz Shift, aby uzyskać ten sam efekt).
 2. Po wybraniu wielu elementów naciśnij klawisz Delete.
 3. Kliknij Usuń utwory lub Przenieś do kosza / kosza, jeśli ten ostatni jest dla Ciebie opcją. Możesz także mieć opcję Zachowaj plik, która pozwoli ci usunąć utwór z iTunes, ale zachowaj oryginalny plik na komputerze Mac.
 4. Po zakończeniu kliknij przycisk Gotowe (w prawym dolnym rogu lub w prawym górnym rogu), aby powrócić do normalnego trybu przeglądania iTunes. Teraz zobaczysz całą bibliotekę iTunes (mam nadzieję) wolną od zduplikowanych ścieżek.

Jeśli muzyka jest przechowywana na komputerze Mac, a nie w iCloud, nadal będziesz w stanie odzyskać ją z Kosza / Bin, ale jeśli twoja muzyka jest przechowywana w chmurze, zostanie usunięta – więc uważaj.

Jeśli masz muzykę zapisaną na komputerze Mac, a także bibliotekę muzyczną iCloud, możesz usunąć pobieranie z komputera Mac, aby zwolnić miejsce. Wystarczy kliknąć pobrany plik prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Usuń pobieranie. Ścieżka pozostanie, ale obok niej zobaczysz ikonę pobierania.

Jeśli przypadkowo usuniesz coś, co kupiłeś w Apple iTunes Store lub pobrałeś z Apple Music, możesz łatwo pobrać go ponownie, nic nie płacąc.

Jak usunąć zduplikowaną muzykę na iPhonie i iPadzie

Nie ma odpowiednika Pokaż dokładne duplikaty lub Pokaż duplikaty elementów na iPhonie lub iPadzie, ale nadal możesz wyczyścić bibliotekę na swoim urządzeniu. Zalecamy jednak, aby zakładając, że zsynchronizujesz bibliotekę między wszystkimi urządzeniami, usuniesz elementy za pomocą komputera Mac lub PC, ponieważ będzie to prostsze.

Po usunięciu utworów na komputerze Mac lub PC biblioteka muzyczna albo automatycznie zsynchronizuje się z urządzeniami z systemem iOS (jeśli masz włączoną bibliotekę muzyczną iCloud), albo możesz zsynchronizować z iPhonem lub iPadem przez Wi-Fi lub kabel USB.

Jeśli jednak chcesz usunąć muzykę z urządzenia, być może, aby zrobić miejsce, są dwa sposoby:

 1. Otwórz aplikację Muzyka
 2. Stuknij w Biblioteka.
 3. Stuknij Utwory. Wszelkie utwory przechowywane w chmurze, a nie pobrane na urządzenie, będą miały obok nich ikonę pobierania.
 4. Jeśli chcesz usunąć ślad znajdujący się na iPhonie lub iPadzie, dotknij go tak, aby pojawił się na dole ekranu.
 5. Stuknij nazwę utworu, aby otworzył się wraz z tekstem.
 6. Stuknij w…, aby otworzyć więcej opcji.
 7. Teraz dotknij Usuń.
 8. Na koniec Usuń Pobierz, aby po prostu usunąć go z urządzenia, a nie z biblioteki.

Innym sposobem na usunięcie muzyki z biblioteki na iPhonie lub iPadzie jest ustawienie:

 1. Otwórz ustawienia
 2. Przewiń i dotknij Muzyka.
 3. W obszarze Pobrane stuknij pozycję Pobrana muzyka.
 4. Możesz szybko usunąć dowolnego wykonawcę, przesuwając palcem w lewo, lub stuknąć wykonawcę, aby sprawdzić, czy jest więcej niż jeden utwór. W takim przypadku możesz przesunąć palcem w lewo na każdym utworze, aby go usunąć.

Najlepsze opcje firm trzecich do usuwania duplikatów

Podczas gdy iTunes i Muzyka oferują prosty sposób na zlokalizowanie duplikatów, nadal musisz je usunąć ręcznie. Czy istnieją rozwiązania, które mogą wykonać dla Ciebie ciężką pracę?

Na szczęście są i wymieniliśmy kilka opcji poniżej.

Gemini 2: Wyszukiwarka duplikatówTo narzędzie z MacPaw zrobi więcej niż usuwanie duplikatów ścieżek. Zlokalizuje wszelkie podobne lub zduplikowane pliki na komputerze Mac i usunie je bezpiecznie. To narzędzie kosztuje 18,49 GBP rocznie subskrypcji (lub 19,99 GBP jako jednorazowe).

TuneUpTuneUp z GMGP to aplikacja za 19,99 £, która robi znacznie więcej niż usuwanie duplikatów utworów. Naprawia brakujące etykiety, dodaje brakujące okładki i wiele więcej. Najnowsza wersja ma już kilka lat, więc może nie działać z nowymi wersjami iTunes i Music. Jest dostępny tutaj.

Tune Sweeper Ta aplikacja za 15,99 £ stwierdza, że ​​„wyczyści twoją bibliotekę muzyczną”. Robi więcej niż tylko lokalizowanie duplikatów. Brakuje również grafiki i szczegółów śledzenia i nie tylko. Istnieje wersja dla komputerów Mac i Windows. Jest dostępny tutaj.

SprzątaćAplikacja Tidy Up firmy Hyperbolic Software zlokalizuje wszelkie duplikaty w całym systemie, w tym muzykę, obrazy, pliki PDF i inne. Kosztuje 33,99 £ z Mac App Store tutaj.