Home Jak? (FAQ) Mac "Jak" Jak usunąć system na komputerze Mac

Jak usunąć system na komputerze Mac

0
100

Jeśli na komputerze Mac jest mało miejsca, może to powodować problemy – na przykład może pojawić się komunikat, że dysk startowy jest prawie pełny, a jeśli zignorujesz, może się okazać, że nie możesz nawet uruchomić komputera Mac! Mała ilość miejsca może również spowolnić komputer Mac i spowodować inne problemy, uniemożliwiając jego najlepsze działanie.

Jeśli zmagasz się z niewystarczającą ilością miejsca na komputerze Mac, możesz się zastanawiać, co możesz usunąć. Apple oferuje sposoby na ułatwienie tego procesu (przeczytaj, jak uzyskać więcej miejsca na komputerze Mac). Jeśli klikniesz logo Apple> O tym Macu i wybierz Pamięć, zobaczysz diagram podobny do tego:

"System

Ten wykres pokazuje, ile miejsca na dane przypisuje się określonym typom plików na komputerze Mac. Jak widać na powyższym obrazku: System zużywa aż 19,63 GB na naszym Macu. Słyszeliśmy jednak, że Systemowi przypisywano znacznie więcej miejsca.

Bez względu na to, jak dużo miejsca zajmuje System, jeśli przestrzeń magazynowa jest ograniczona, będziesz szukać sposobów na jej zmniejszenie. Czym więc jest System, jakie typy plików się tam czają i jak odzyskać zajmowaną przez niego przestrzeń?

Co jest w systemie?

System to coś w rodzaju uniwersalnego tytułu dla różnych elementów, które są rozmieszczone na dysku komputera Mac. Zwykle obejmują one stare migawki Time Machine, kopie zapasowe iOS, pliki pamięci podręcznej, wszelkie pobrane obrazy dysków do aktualizacji aplikacji lub systemu macOS, a jeśli włączyłeś funkcję szyfrowania FileVault, jej pliki pojawią się również w systemie.

Ile miejsca zajmuje system?

Aby dowiedzieć się, jakie miejsce zajmują pliki systemowe, wykonaj następujące czynności:

 1. Kliknij logo Apple w lewym górnym rogu ekranu
 2. Wybierz opcję Informacje o tym komputerze Mac.
 3. W małym oknie, które się pojawi, kliknij kartę Pamięć

"Jak

Zobaczysz grafikę ilustrującą sposób przydzielania miejsca na dysku. System jest szary i jeśli najedziesz kursorem myszy na obszar, pokaże się rozmiar. Aby uzyskać bardziej szczegółowe zestawienie, kliknij przycisk Zarządzaj…, który otwiera nowe okno z wymienionymi różnymi elementami oraz zajmowaną przez nie przestrzenią dyskową.

"Jak

Znajdziesz System na dole, ale w przeciwieństwie do reszty listy, kliknięcie go nie ujawni, które pliki są przypisywane do Systemu. Oznacza to, że jesteś sam, jeśli chodzi o usuwanie go.

Jeśli zobaczysz inną sekcję o nazwie Inne zajmującą miejsce na dysku, musisz również sobie z tym poradzić. Przedstawiamy kroki, które musisz wykonać, aby usunąć inne miejsce na komputerze Mac.

Dlaczego system na moim Macu jest tak wysoko?

Wszystko zależy od tego, które pliki znajdują się na Twoim Macu. Jeśli masz dużo kopii zapasowych Time Machine lub iOS, często mogą one być przyczyną dużego nagromadzenia w Systemie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Gdzie jest klawisz Command?

Po uruchomieniu widoku Storage w About This Mac warto poczekać kilka minut, zanim stwierdzisz, że system zajmuje nieprzyzwoitą ilość pamięci. Najwyraźniej może się ponownie dostosować po kilku minutach, gdy niektóre rzeczy, które zostały przypisane Systemowi, zostaną przeniesione do iCloud lub gdzie indziej (chociaż w naszym przypadku tak się nie stało).

Czy mogę usunąć system na moim Macu?

W systemie macOS nie ma przycisku Wyczyść system ani Usuń system, więc będziesz musiał samodzielnie zarządzać pamięcią masową. W poniższych sekcjach wyjaśnimy, jak usunąć każdy typ pliku systemowego.

Alternatywnie możesz wybrać aplikację do czyszczenia systemu, taką jak CleanMyMac X firmy MacPaw lub MacCleaner Pro firmy Nektony. Możesz znaleźć recenzje tych narzędzi, a także kilka innych w naszym podsumowaniu najlepszego oprogramowania do czyszczenia komputerów Mac i narzędzi optymalizacyjnych.

Chociaż możliwe jest ręczne usunięcie różnych plików zawartych w kategorii System, zalecamy to zrobić tylko wtedy, gdy masz pewność, że wiesz, co robisz. Łatwo jest przypadkowo usunąć ważny plik, aby później odkryć, że powoduje problemy. Jeśli dojdzie do katastrofy, wypróbuj kilka wskazówek, jak odzyskać usunięte pliki na komputerze Mac.

Przed usunięciem czegokolwiek sugerujemy wykonanie pełnej kopii zapasowej pamięci komputera Mac, aby można było przywrócić ją do poprzedniego stanu, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy. Przeczytaj, jak wykonać kopię zapasową komputera Mac i najlepszego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych Mac, aby uzyskać więcej informacji.

Jak usunąć migawki Time Machine na Macu

Jednym z głównych winowajców zajmowania miejsca w Systemie są lokalne migawki, które Time Machine tworzy każdego dnia. Możesz pomyśleć, że kopie zapasowe Time Machine są zapisywane tylko na dysku zewnętrznym, ale Apple tworzy również lokalne migawki na woluminie startowym. Firma twierdzi, że te migawki zostaną zapisane tylko wtedy, gdy będzie dużo wolnego miejsca, a stare migawki zostaną automatycznie usunięte po utworzeniu nowych.

Jest to świetne, jeśli przypadkowo zapiszesz poprawne zmiany w dokumencie lub usuniesz coś, czego nie chciałeś, ale może to zająć miejsce na komputerze Mac, do którego wolałbyś mieć dostęp.

Na szczęście istnieją proste metody usuwania lokalnych migawek z dysku twardego. Możesz po prostu wyłączyć samą funkcję Time Machine, co spowoduje usunięcie wszystkich lokalnych migawek przechowywanych na komputerze Mac. Istnieje również nieco bardziej skomplikowana metoda korzystania z terminala. Oba wyjaśniamy w naszym przewodniku krok po kroku dotyczącym usuwania artefaktów kradnących przestrzeń, więc przeczytaj, jak usunąć kopie zapasowe Time Machine na komputerze Mac, aby znaleźć łatwy sposób na ich usunięcie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak usunąć inną pamięć na komputerze Mac

Jak usunąć stare kopie zapasowe iOS na Macu

Kolejnym hogerem przestrzeni systemowej są stare kopie zapasowe twojego iPhone’a lub iPada. Mogą one zajmować niepotrzebne miejsce na komputerze Mac, więc warto je od czasu do czasu wyczyścić. W zależności od używanej wersji systemu macOS, oto jak szybko z nich zrezygnować.

macOS Catalina lub nowszy

 1. Otwórz Finder
 2. Kliknij swój iPhone w menu po lewej stronie
 3. Wybierz Zarządzaj kopiami zapasowymi… "Jak
 4. Podkreśl te, których już nie potrzebujesz
 5. Kliknij Usuń kopię zapasową, a następnie potwierdź swój wybór

macOS Mojave lub starszy

 1. Otwórz iTunes
 2. Wybierz iTunes (w lewym górnym rogu), a następnie Preferencje
 3. Wybierz kartę Urządzenia w wyświetlonym oknie
 4. Podświetl kopie zapasowe, których już nie potrzebujesz
 5. Kliknij Usuń kopię zapasową

Jak znaleźć folder System na Macu

Zadbano o dwóch największych użytkowników pamięci masowej systemu na komputerze Mac, a co z wszystkim innym?

macOS lubi ukrywać folder System i Library, prawdopodobnie po to, aby zapobiec przypadkowemu przenoszeniu lub usuwaniu ważnych plików przez użytkowników. Ale jeśli chcesz uzyskać dostęp do tej części pamięci, możesz to zrobić za pomocą opcji menu w Finderze.

Aby przyznać sobie tymczasowy dostęp, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz nowe okno Findera
 2. Przejdź do folderu domowego (naciśnij Command + Shift + H)
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu opcję Pokaż opcje widoku "jak
 4. Włącz opcję Pokaż folder biblioteki "jak

Teraz będziesz mógł otworzyć folder i poszukać plików, co do których podejrzewasz, że zajmują miejsce na dysku. W rzeczywistości istnieje wiele sposobów, aby ukryty folder biblioteki był widoczny, przeczytaj: jak wyświetlić ukryte pliki na komputerze Mac, aby uzyskać więcej informacji na temat znajdowania ukrytych plików.

Ważne jest, aby zachować ostrożność i usuwać tylko te rzeczy, o których wiesz, że są zbędne.

Naszym zdaniem najlepszą opcją jest użycie dedykowanego narzędzia do optymalizacji, więc zapoznaj się z naszym przewodnikiem po najlepszym oprogramowaniu do czyszczenia komputerów Mac i narzędziach optymalizacyjnych, ponieważ zapewnia najłatwiejszą metodę utrzymania komputera Mac w doskonałym stanie. Możesz także zmniejszyć ilość marnowanego miejsca na urządzeniu, postępując zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi zwalniania miejsca na komputerze Mac.

Kiedy chcieliśmy odzyskać przestrzeń dyskową, gdy próbowaliśmy zainstalować macOS Big Sur, polegaliśmy na CleanMyMac X, który ma narzędzie do usuwania śmieci systemowych. CleanMyMac X kosztuje teraz 29,95 £ / 29,95 $, jeśli kupisz plan na jeden komputer Mac. Istnieje również bezpłatna wersja próbna. Pobierz od programisty MacPaw tutaj.

Strona korzysta z plików cookies. Więcej

Bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Zamknij