Jak usunąć macOS beta z komputera Mac

0
324

Jeśli jesteś programistą lub po prostu ciekawi Cię, jaka będzie następna wersja systemu macOS, możesz zainstalować wersję beta nadchodzącej wersji na komputerze Mac. Ale co zrobić, gdy nie chcesz już uruchamiać wersji beta?

Jeśli beta powoduje spustoszenie w komputerze Mac, masz dość konieczności rezerwowania godzin każdego tygodnia podczas instalacji najnowszej aktualizacji lub chcesz zachować najnowszą stabilną wersję, zamiast zepsuć wszystko przy następnej aktualizacji czytanej dalej.

Poniżej szczegółowo omówimy proste kroki, aby powrócić z wersji beta systemu macOS Big Sur do najnowszej wersji systemu macOS Catalina, ale zasadniczo są one następujące:

 1. Opuść program Apple macOS beta
 2. Zainstaluj ponownie macOS Catalina, korzystając z jednej z metod opisanych poniżej

Jest to dość proste, ale istnieje kilka problemów, które możesz napotkać po drodze, więc czytaj dalej, aby uzyskać pełne wyjaśnienie kroków.

Jak wyjść z programu beta macOS

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest usunięcie się z programu beta macOS firmy Apple, ponieważ spowoduje to zatrzymanie aktualizacji beta przed pojawieniem się na komputerze Mac.

Oto, co powinieneś zrobić:

 1. Otwórz Preferencje systemowe na komputerze Mac.
 2. Kliknij Aktualizacja oprogramowania.
 3. Po lewej stronie, pod ikoną koła zębatego, zobaczysz komunikat: „Ten Mac jest zarejestrowany w programie Apple Beta Software”. Jeśli chcesz przestać otrzymywać aktualizacje beta na komputerze Mac, kliknij Szczegóły.

 4. Pojawi się wyskakujące okienko z prośbą o potwierdzenie, że chcesz przywrócić domyślne ustawienia aktualizacji. Będzie to oznaczać, że żadne bieżące aktualizacje nie zostaną usunięte, ale nie będziesz już otrzymywać aktualizacji beta. Aby to potwierdzić, kliknij Przywróć domyślne.

Jak wyjaśniono na ostatnim ekranie, nie spowoduje to usunięcia wersji beta z komputera Mac, oznacza to po prostu, że nie będziesz już otrzymywać dalszych aktualizacji wersji beta (chyba że zdecydujesz się ponownie zarejestrować się w wersji beta).

Jak usunąć macOS beta z komputera Mac

Teraz, gdy opuściłeś program beta, nie będziesz już otrzymywać aktualizacji – ale utkniesz z najnowszą wersją beta uruchomioną na komputerze Mac.

Istnieje kilka sposobów powrotu z wersji beta do najnowszej pełnej wersji systemu operacyjnego na komputerze Mac. Metoda będzie zależeć od wersji systemu macOS, do której chcesz wrócić, i od tego, czy wykonałeś kopię zapasową.

Na szczęście łatwiej jest przejść z wersji beta na macOS Catalina, niż z High Sierra lub Mojave na cokolwiek sprzed High Sierra. Dzieje się tak, ponieważ Apple zaczął używać zupełnie nowego systemu plików (APFS) od High Sierra (dyski SSD tylko w High Sierra, wszystkie pamięci w Mojave).

Jeśli chcesz usunąć wersję beta i powrócić do poprzedniej wersji systemu macOS, masz kilka możliwości: najprostszym sposobem jest zainstalowanie aktualnej wersji systemu macOS za pośrednictwem Aktualizacji oprogramowania. Istnieje jednak wiele różnych sposobów powrotu do wcześniejszej wersji systemu macOS, które omówimy poniżej.

Jak ponownie zainstalować macOS Catalina

Po usunięciu Maca z programu beta będziesz mógł zainstalować macOS Catalina na swoim Macu.

Wykonaj poniższe czynności, aby zainstalować aktualną wersję systemu macOS.

 • Otwórz Preferencje systemowe na komputerze Mac.
 • Kliknij Aktualizacja oprogramowania.
 • Twój Mac powinien wyszukać aktualizację. Gdy potwierdzi, że aktualizacja jest dostępna dla Twojego Maca, możesz kliknąć Więcej informacji, aby uzyskać informacje o tym, co przynosi aktualizacja. Kliknij Aktualizuj teraz, gdy będziesz gotowy do zaktualizowania komputera Mac.
 • Zobaczysz komunikat, że aby zaktualizować, musisz ponownie uruchomić komputer Mac. Możesz wybrać Nie teraz lub Uruchom ponownie, w zależności od tego, czy teraz jest dobry moment, aby Twój Mac nie był używany przez pół godziny lub dłużej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak korzystać z widżetów na komputerze Mac

Więcej porad dotyczących instalowania Cataliny na komputerze Mac można znaleźć tutaj.

Co zrobić, jeśli Twój Mac nie pobiera Cataliny

Jeśli okaże się, że Catalina nie jest dostępna do pobrania za pośrednictwem Aktualizacji oprogramowania – być może dlatego, że Twój Mac błędnie uważa, że ​​już działa oprogramowanie – możesz nakłonić Maca do pobrania pełnej wersji oprogramowania i zainstalowania go za pomocą Mac App Store.

 1. Otwórz Mac App Store.
 2. Wpisz Catalina w polu wyszukiwania i kliknij je lub kliknij łącze do Cataliny w Mac App Store.
 3. Kliknij Pobierz, a Twój Mac zaoferuje pobranie instalatorów.
 4. Otworzy się okno aktualizacji oprogramowania z Preferencji systemowych. Potwierdź, że chcesz pobrać oprogramowanie, zobaczysz również ostrzeżenie, że pobierasz starszą wersję systemu operacyjnego, zignoruj ​​to.
 5. Poczekaj, aż system macOS pobierze się – może to chwilę potrwać, a jeśli połączenie internetowe zostanie przerwane, może być konieczne ponowne rozpoczęcie.
 6. Po pobraniu kliknij Otwórz i poczekaj, aż się zainstaluje. Spodziewaj się, że to trochę potrwa…

Może zostać wyświetlony komunikat, że oprogramowanie jest już zainstalowane. Po prostu potwierdź, że chcesz kontynuować pobieranie, a gdy będziesz mieć instalator, będziesz mógł zainstalować ostateczną wersję przez wersję beta.

Jak obniżyć wersję beta za pomocą Time Machine

To kolejna opcja, ale ważne jest, aby pamiętać, że kopia zapasowa nie będzie zawierać żadnych zmian wprowadzonych od czasu rozpoczęcia korzystania z wersji beta systemu macOS. Wszystkie dane na komputerze Mac zostaną usunięte podczas procesu przywracania i przywrócone zostaną tylko dane z ostatniej utworzonej kopii zapasowej, więc zrób osobną kopię wszystkiego, czego nie chcesz stracić (lub przynajmniej skopiuj do iCloud).

Po wyrejestrowaniu komputera Mac z programu beta, jak powyżej, wykonaj następujące kroki:

 1. Podłącz dysk twardy, na którym znajduje się kopia zapasowa Time Machine.
 2. Uruchom ponownie komputer Mac.
 3. Przytrzymaj Option / Alt, Command + R, aż pojawi się logo Apple.
 4. Teraz jesteś w trybie odzyskiwania systemu macOS, zobaczysz opcję Przywróć z kopii zapasowej Time Machine. Wybierz to i kliknij Kontynuuj.
 5. Wybierz źródło kopii zapasowej i ponownie kliknij Kontynuuj.
 6. Wybierz poprawną kopię zapasową – ostatnią, przed zainstalowaniem wersji beta. (Możesz to sprawdzić, patrząc na kolumnę wersji macOS).

Mamy tutaj przewodnik dotyczący przywracania z Time Machine.

Jak powrócić do Sierra lub wcześniejszej

Jak powiedzieliśmy powyżej, jest to trochę bardziej skomplikowane, jeśli powracasz z Catalina, Mojave lub High Sierra do wersji macOS, która jest starsza niż ich wersja, ponieważ Apple utrudnił uzyskanie starych instalatorów i (prawdopodobnie powiązane) Apple przeszedł na nowy system plików.

Kiedy Apple przestało próbować sprawić, by APFS działało na dyskach Fusion, kiedy testowano wersję beta High Sierra (wczesna wersja tej wersji beta, która obsługiwała ją na dyskach Fusion), firma wydała następujące instrukcje, aby obniżyć wersję APFS do wersji Wersja HFS +. Ponieważ Mojave przenosi APFS również na dyski twarde i dyski Fusion, jest prawdopodobne, że jeśli Twój Mac jest tak wyposażony, będziesz musiał o tym pamiętać podczas obniżania wersji.

 1. Utwórz kopię zapasową Time Machine.
 2. Pobierz instalator Mojave ze sklepu Mac App Store.
 3. Utwórz bootowalny instalator jak powyżej.
 4. Naciśnij Option / Alt podczas uruchamiania komputera Mac.
 5. Wybierz instalator macOS Mojave jako dysk startowy.
 6. Wybierz Narzędzie dyskowe.
 7. Wybierz Pokaż wszystkie urządzenia.
 8. Wybierz dysk i kliknij Wymaż.
 9. Zmień format na MacOS Extended (Journaled).
 10. Zmień nazwę swojego dysku na inną.
 11. Zamknij Narzędzie dyskowe.
 12. Wybierz opcję Zainstaluj ponownie macOS i wybierz nową nazwę dysku jako cel.
 13. Po wejściu do Asystenta ustawień wybierz migrację danych z kopii zapasowej Time Machine (Time Machine nie używa jeszcze APFS, więc to powinno na razie działać).
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak stworzyć bootowalny instalator masOS na USB

Jak ponownie zainstalować system macOS przy użyciu dysku rozruchowego

Obecnie łatwo jest pobrać najnowszą wersję Cataliny z Mac App Store – ale jeśli chcesz zainstalować starszą wersję macOS, jest to o wiele bardziej skomplikowane, ponieważ Apple utrudniało pobieranie starych wersji macOS w Catalinie. Nie jest to łatwe, ale na szczęście mamy tutaj instrukcje, jak uzyskać starszą wersję systemu operacyjnego Mac.

Po uzyskaniu żądanej wersji systemu macOS należy postępować zgodnie z następującymi instrukcjami: Jak utworzyć dysk rozruchowy dla systemu macOS.

Po przygotowaniu dysku rozruchowego postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby ponownie zainstalować starszą wersję systemu macOS.

 1. Upewnij się, że masz połączenie z Internetem
 2. Kliknij logo Apple> Uruchom ponownie.
 3. Naciśnij klawisze Command + R, aż komputer uruchomi się ponownie.
 4. Po przejściu do trybu odzyskiwania kliknij Narzędzie dyskowe> Kontynuuj.
 5. Wybierz dysk startowy.
 6. Kliknij Wymaż (tak, musisz wymazać dysk, zanim będziesz mógł kontynuować).
 7. Jeśli Twój Mac używa APFS – prawdopodobnie jeśli korzystasz z High Sierra na dysku SSD lub Mojave na dysku SSD, dysku twardym lub dysku Fusion, wybierz APFS z listy formatów. W niektórych rzadkich sytuacjach Twój Mac może używać HFS ​​+, jeśli na przykład masz Fusion Drive, w takim przypadku musisz wybrać Mac OS Extended (Journaled) z listy formatów.
 8. Jeśli Schemat jest dostępny, wybierz opcję Mapa partycji GUID i kliknij opcję Wymaż.
 9. Zaczekaj na zakończenie procesu wymazywania, zanim zamkniesz Narzędzie dyskowe.
 10. Teraz, aby ponownie zainstalować macOS… Upewnij się, że dysk rozruchowy jest podłączony do komputera Mac.
 11. Kliknij logo Apple> Uruchom ponownie.
 12. Przytrzymaj Option / Alt podczas ponownego uruchamiania komputera Mac.
 13. Zobaczysz listę opcji dysku startowego, wybierz dysk startowy zawierający wersję systemu macOS, którą chcesz uruchomić.
 14. Kliknij Kontynuuj i poczekaj, aż się zainstaluje

Teraz możesz odzyskać ustawienia i dane z ostatniej kopii zapasowej wykonanej przed zainstalowaniem wersji beta.

Jak powrócić z wersji beta systemu macOS przy użyciu trybu odzyskiwania

Możliwe jest również pobranie i zainstalowanie starszego systemu operacyjnego przy użyciu wbudowanego trybu odzyskiwania (może to być najszybsza metoda – jeśli połączenie internetowe jest dobre), ale zależy to od wersji, którą przywracasz dwie. Opisujemy, jak to zrobić tutaj: Jak ponownie zainstalować system macOS przy użyciu trybu odzyskiwania.

Powtórzymy to jeszcze raz: zanim zainstalujesz starszą wersję systemu operacyjnego Mac, upewnij się, że wykonałeś kopię wszystkich ważnych plików. Pamiętaj, że nie będziesz w stanie odzyskać plików, których kopia zapasowa została utworzona przez Time Machine od czasu uruchomienia wersji beta – ponieważ spowoduje to również odzyskanie tej wersji systemu macOS – więc wykonaj oddzielną kopię zapasową tych plików.