Home Jak? (FAQ) Mac "Jak" Jak usunąć inną pamięć na komputerze Mac

Jak usunąć inną pamięć na komputerze Mac

0
7186

Przestrzeń dyskowa na komputerze Mac jest cenna, zwłaszcza jeśli masz dysk SSD o pojemności 128 GB, a nawet 256 GB. Komputer Mac może zacząć zwalniać i nie działać tak dobrze, gdy pamięć jest prawie pełna, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co zużywa miejsce na dysku i usunąć zbędne pliki, które gromadzą się z czasem.

Większość rzeczy można łatwo zidentyfikować – zdjęcia, filmy, muzykę, dokumenty itp. – ale znajdziesz także alokację czegoś, co nazywa się Inna pamięć masowa, która bez wątpienia będzie odpowiadać za wiele gigabajtów na dysku. Więc co to jest Inny, czy możesz go usunąć i czy powinieneś usunąć Inny?

Czym są inne pliki Maca?

Możesz uzyskać podstawowe informacje o tym, co zajmuje miejsce na komputerze Mac, przechodząc do sekcji Informacje o tym komputerze Mac.

  1. Kliknij logo Apple.
  2. Idź do About This Mac.
  3. Wybierz Pamięć. Poczekaj, aż obliczy.

W końcu zobaczysz wykres słupkowy pokazujący, jakie typy plików zajmują miejsce na komputerze Mac, podobnie jak na tym obrazku:

W naszym przypadku żółty to Zdjęcia, czerwony to Aplikacje, jasnoniebieski to Wiadomości, fioletowy to Muzyka, ciemnoniebieski dla Mail, jasnoniebieski dla iCloud Drive, a szary to System.

Ponieważ Other jest największym konsumentem pamięci masowej – w naszym przypadku 38,55 GB – możesz się zastanawiać, czym dokładnie jest Other.

Podczas gdy większość głównych kategorii typów plików jest prosta, odmiana Inne może być dość tajemnicza. Jeśli to nie jest muzyka, dokumenty, filmy, zdjęcia lub aplikacje, co to może być?

Etykieta „Inne” jest stosowana przez system do plików, które nie pasują bezpośrednio do tych typów, takich jak pakiety instalatora, pliki pamięci podręcznej, stare kopie zapasowe, rozszerzenia aplikacji, pliki tymczasowe i tym podobne. Większość to te, których już nie potrzebujesz, ale muszą być gdzieś przechowywane, więc zostają wyrzucone w kategorii Inne.

Jak sprawdzić, co zajmuje inne miejsce

Możesz użyć narzędzi dostępnych za pośrednictwem Informacje o tym Macu> Pamięć masowa, aby zarządzać tym, co zajmuje wszystkie typy pamięci na komputerze Mac – w tym celu kliknij Zarządzaj, a zobaczysz ekran podobny do poniższego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak wymusić zakończenie na komputerze Mac

Jednakże, chociaż możesz tworzyć różne tweeksy w swoim systemie, wybierając na przykład przechowywanie plików w iCloud lub przeglądając pliki w celu zmniejszenia bałaganu, nie możesz tutaj w ogóle uzyskać dostępu do Inne – zwróć uwagę, jak jest wyszarzony w lewej kolumnie.

Jak więc możesz dowiedzieć się, co jest w Innym?

Aby zobaczyć, co zużywa całą tę „ inną ” przestrzeń, zechcesz udać się do folderu Biblioteka, ponieważ zwykle jest tam przechowywana większość innej zawartości.

W zależności od konfiguracji systemu możesz nie być w stanie zobaczyć folderu Library w normalnym oknie Findera, więc najłatwiejszym sposobem bezpośredniego przejścia do niego jest wykonanie następujących czynności:

  1. Otwórz Finder.
  2. Kliknij na Udać się opcja na pasku menu.
  3. Wybierz Przejdź do folderu.
  4. Następnie wpisz ~ / biblioteka i naciśnij enter.

Zostanie wyświetlona długa lista folderów, z których większość będzie zawierać pliki uznane za inne. Niektóre dobre na początek to pamięci podręczne i obsługa aplikacji, ale musisz przeszukać, aby zobaczyć, które podfoldery w nich można bezpiecznie usunąć.

Zanim zaczniesz to robić, przeczytaj jednak dalej – ponieważ usunięcie niektórych z tych plików może wpłynąć na sposób działania komputera Mac!

Czy mogę usunąć inne pliki?

Tak, ale musisz uważać. Oczywiste rzeczy, takie jak pliki .dmg pozostałe po instalacjach, są w porządku, ale kiedy zaczniesz wchodzić do plików pamięci podręcznej i innych bardziej tępych typów, możesz szybko napotkać problemy. Na przykład usunięcie pamięci podręcznej ze starej aplikacji, której już nie masz, nie spowoduje żadnych problemów. Ale jeśli usuniesz jeden z aplikacji, z której korzystasz, natychmiast zapomni o wszystkich twoich preferencjach i innych szczegółach.

Zasadniczo, jeśli nie jesteś pewien, co to jest lub co robi, zostaw to w spokoju. Oczywiście, jak zawsze, zdecydowanie zalecamy wykonanie pełnej kopii zapasowej systemu przed rozpoczęciem usuwania czegokolwiek, aby uniknąć katastrofy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak zresetować SMC na M1 lub Intel Mac

Po prostu postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku, jak wykonać kopię zapasową komputera Mac i możesz rozpocząć czyszczenie systemu, wiedząc, że masz kopię, na której możesz się cofnąć, gdyby coś poszło nie tak.

Jak usunąć inne pliki

Gdy jesteś w folderze Biblioteki, inne pliki są usuwane w taki sam sposób, jak każdy normalny plik. Ponownie ostrzegamy, abyś był ostrożny!

Możesz usunąć pliki, klikając je prawym przyciskiem myszy i wybierając Usuń do kosza (lub Kosz, jeśli jesteś w USA).

Następnie musisz opróżnić Kosz / Kosz, w przeciwnym razie plik będzie nadal znajdować się na komputerze Mac.

Jednak usunięcie niektórych plików w ten sposób może pozostawić pewne pozostałości na komputerze Mac, więc naszą preferowaną metodą radzenia sobie z tego rodzaju procesem jest użycie jednego z dedykowanych pakietów oprogramowania do czyszczenia komputerów Mac, które pomogą Ci uniknąć kosztownych błędów.

Niektóre z naszych obecnych ulubionych to CleanMyMac X, MacCleaner 2 Pro i Daisy Disk, ale w naszym podsumowaniu najlepszych programów do czyszczenia komputerów Mac i narzędzi optymalizacyjnych znajdziesz wybór innych doskonałych opcji.

Często mają one funkcje analizy systemu, które mogą podświetlić zbędne pliki, jednocześnie wstrzymując te, które są nadal regularnie używane. Jeśli chcesz je usunąć, wystarczy nacisnąć jeden przycisk, a nie przeszukiwać setki podfolderów i mieć nadzieję, że nie usuniesz niczego istotnego.

Będziesz musiał za nie zapłacić, ponieważ testy zwykle oferują jedynie możliwość diagnozowania problemów, a nie ich naprawiania, ale większość z nich jest warta swojej ceny, biorąc pod uwagę czas i frustrację, które mogą zaoszczędzić.

Przed zakupem dodatkowego oprogramowania lub zagłębieniem się w folder Biblioteki zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi zwalniania miejsca na komputerze Mac, ponieważ może istnieć kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby odzyskać tę cenną przestrzeń dyskową.

Strona korzysta z plików cookies. Więcej

Bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Zamknij