Jak usunąć aplikacje na iPhonie i iPadzie

0
14

Chcesz usunąć aplikację, która zajmuje miejsce na dysku iPhone’a lub iPada, lub zaśmiecać ekran główny? Nie martw się: jest to prosty proces, nawet gdy pozbywasz się preinstalowanych aplikacji Apple, takich jak Mapy, Zapasy i przypomnienia (coś, co po raz pierwszy było możliwe dzięki uruchomieniu iOS 10 w 2016 r.).

W tym artykule wyjaśniamy, jak usuwać aplikacje innych firm na iPadzie iPhone oraz sposób usuwania własnych preinstalowanych aplikacji Apple. W celu uzyskania odpowiednich porad, mamy oddzielny artykuł pokazujący, jak usunąć aplikacje Apple Watch, i inny wyjaśniający, jak usunąć aplikacje na Apple TV.

Usuń aplikacje indywidualnie

Jeśli brakuje Ci miejsca na iPhonie lub iPadzie, jednym z najszybszych sposobów zwiększenia dostępnej pamięci jest usunięcie aplikacji. W większości przypadków jest to bardzo proste.

W tym celu usuń dowolną aplikację zakupioną w sklepie App Store – lub wszelkie skróty internetowe dodane do ekranu głównego – wykonaj następujące kroki:

 1. Znajdź ikonę aplikacji, którą chcesz usunąć.
 2. Dotknij i przytrzymaj ikonę, aż zacznie skakać (oznacza to, że jesteś w trybie edycji).
 3. Stuknij X, który pojawia się w lewym górnym rogu ikony niechcianej aplikacji.
 4. Potwierdź, dotykając Usuń.
 5. Możesz teraz usuwać kolejne aplikacje w ten sam sposób, przeciągać, aby przenosić je po ekranie, lub nacisnąć przycisk Home (lub dotknąć Gotowe w prawym górnym rogu), aby wyjść z trybu edycji.

iOS 13

Jeśli zaktualizowałeś swoje urządzenie do iOS 13 lub iPadOS, znajdziesz nowy (i całkiem wygodny) sposób usuwania aplikacji.

Otwórz App Store, stuknij ikonę konta w prawym górnym rogu, a następnie stuknij Oczekujące aktualizacje. (Zauważ, że stara karta Aktualizacje zniknęła, aby zrobić miejsce na Apple Arcade.) Możesz teraz przesuwać palcem w lewo po oczekującej lub ostatniej aktualizacji, aby uzyskać dostęp do opcji usuwania.

Usuń wiele aplikacji

Jeśli masz wiele aplikacji, które chcesz usunąć, a zwłaszcza jeśli są one rozłożone na stronach ekranów, możesz nie lubić zadania wybierania i usuwania każdego z osobna. Na szczęście istnieje szybszy sposób, a także pomaga zidentyfikować, które aplikacje zajmują najwięcej miejsca.

 1. Przejdź do Ustawienia> Ogólne> Pamięć iPhone (lub Pamięć iPada).
 2. Poniżej zaleceń Twoje aplikacje są wymienione w kolejności, w jakiej zajmują miejsce. Dotknij tego, który chcesz usunąć.
 3. Wybierz Usuń aplikację.
 4. Powtórz tę czynność dla kolejnych aplikacji, które chcesz usunąć.

Usuń zainstalowane fabrycznie aplikacje Apple

Apple preinstaluje wiele aplikacji na każdym iPhonie i iPadzie. Są tam już, gdy włączasz je po raz pierwszy, i do niedawna utknęli tam, czy ich chciałeś, czy nie.

Niektóre z nich są podstawowymi elementami, których nigdy nie chcesz mieć – jak Wiadomości, Zegar, Kalendarz i Kamera. Istnieją jednak również aplikacje, których ludzie są mniej zainteresowani, i może to być frustrujące, jeśli zajmują miejsce na ekranach głównych, co utrudnia znalezienie aplikacji, których używasz codziennie.

Możliwe jest usunięcie niektórych (choć nie wszystkich) aplikacji Apple. Procedura jest zasadniczo taka sama jak opisana powyżej:

 1. Znajdź ikonę aplikacji, którą chcesz usunąć.
 2. Stuknij i przytrzymaj ikonę, aż zacznie skakać.
 3. Stuknij X, który pojawia się w lewym górnym rogu.
 4. Stuknij Usuń lub Usuń – w zależności od tego, co się pojawi.

Jeśli powodem usunięcia aplikacji na iPhonie było zwiększenie ilości miejsca na iPhonie w przypadku zdjęć i innych rzeczy, możesz być rozczarowany sposobem, w jaki jest to obsługiwane.

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, preinstalowane aplikacje są generalnie „usuwane” – nakazujesz systemowi iOS usunięcie ikony ze strony głównej, a nie usunięcie całej aplikacji. Powinieneś jednak odzyskać trochę miejsca na dysku, ponieważ powiązane dane zostaną utracone.

Jakie preinstalowane aplikacje Apple można usunąć?

Te preinstalowane aplikacje można usunąć:

 • Czynność
 • Kalkulator
 • Kalendarz
 • Kompas
 • Łączność
 • FaceTime
 • Znajdź moich przyjaciół
 • Dom
 • iBooks
 • iCloud Drive
 • sklep itunes
 • Poczta
 • Mapy
 • Muzyka
 • Aktualności
 • Uwagi
 • Podcasty
 • Przypomnienia
 • Dyby
 • Wskazówki
 • Filmy
 • Notatki głosowe
 • Zegarek
 • Pogoda

Pamiętaj, że usunięcie niektórych z tych aplikacji spowoduje efekt domina w innym miejscu, o którym mógłbyś nie pomyśleć – musisz usunąć powiązanie z Apple Watch przed usunięciem aplikacji Watch, na przykład podczas usuwania Map lub Muzyki również usuniesz je CarPlay.

Pamiętaj, że aplikacja Telefon będzie nadal zawierać listę kontaktów, nawet jeśli usuniesz Kontakty jako oddzielną aplikację, i uruchomisz FaceTime, nawet jeśli sam usuniesz FaceTime.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Które aplikacje nie będą działać w systemie iOS 13?

Których wstępnie zainstalowanych aplikacji Apple nie można usunąć?

Niektóre aplikacje są tak fundamentalne dla działania systemu iOS, że Apple nie pozwala na ich „usunięcie”, nawet w ograniczony sposób dozwolony w systemie iOS 10 i nowszych. Obejmują one:

 • Sklep z aplikacjami
 • Aparat fotograficzny
 • Zegar
 • Znajdź mojego IPhone’a
 • Zdrowie
 • Wiadomości
 • Telefon
 • Zdjęcia
 • Safari
 • Ustawienia
 • Portfel

Ukryj aplikacje, których nie można usunąć

Na razie najlepszym sposobem na ukrycie aplikacji Apple, których nie można usunąć, jest przeniesienie ich do folderu, a następnie zablokowanie tego folderu na ekranie głównym zakopanym pod wszystkimi innymi ekranami głównymi. Możesz nawet przeciągnąć wszystkie ikony aplikacji z wyjątkiem jednej na drugi ekran w folderze.

Nie można jednak przenieść wszystkich ikon na drugi ekran, ponieważ spowoduje to przeniesienie ich wszystkich z powrotem na pierwszy ekran. Wciąż będziesz widział jedną ikonę aplikacji na widoku (choć niewielką), ale reszta zostanie ukryta.

Jeśli naprawdę masz obsesję na punkcie tych rzeczy (lub jeśli masz ikony, które naprawdę chcesz ukryć przed ciekawskimi oczami, być może aplikacją randkową lub czymś żenującym), istnieje rozwiązanie. Wystarczy zmienić tapetę iPhone’a na ten sam kolor, co folder, i utworzyć ikonę, która ma ten sam kolor.

Oto jak ukryć aplikacje Apple. Każdy z tych kroków jest nieco zawiły, więc wyjaśnimy to bardziej szczegółowo poniżej.

 1. Zmień tło na ten sam kolor co folder.
 2. Utwórz ikonę o tym samym odcieniu szarości.
 3. Usuń nazwę folderu.

1. Zmień tło na ten sam kolor co folder

Odkryliśmy, że najłatwiejszym sposobem na uzyskanie tła w tym samym kolorze, w jakim znajdował się folder, było przechwycenie folderu przez wybranie jednego, tak aby został powiększony na ekranie, pobranie ekranu, a następnie otwarcie obrazu w Zdjęcia i przycięcie go, aby żadne ikony nie były częścią obrazu.

Następnie poszliśmy do Ustawienia> Tapeta> Wybierz nową tapetę i wybraliśmy szare tło z naszych zdjęć i wybraliśmy Ustaw ekran główny.

2. Utwórz ikonę o tym samym odcieniu szarości, co folder

Kolejnym wyzwaniem jest uzyskanie ikony tego samego koloru co tło / folder.

Pobierz aplikację do projektowania ikon aplikacji ze sklepu App Store, takiego jak ikony aplikacji +, i utwórz aplikację za pomocą ekranu na szarym folderze.

Kiedy stworzyliśmy naszą ikonę w ikonach aplikacji + musieliśmy wybrać tło, a następnie stuknąć w ikonę aparatu, wybrać chwyt ekranu z naszych zdjęć i powiększyć go tak, aby nie ciągnął tekstu informującego nas, jak dodać go do naszego domu ekran do ikony również. Dowiesz się, co mamy na myśli, jeśli używasz tej aplikacji, aby to zrobić.

3. Usuń nazwę folderu

Na koniec musisz usunąć nazwę folderu, aby słowa nie zdradzały jego obecności. Najprostszym sposobem utworzenia bezimiennego folderu jest nadanie mu nazwy pustym tekstem. Możesz wkleić puste miejsce w tym tweecie:

Od dawna nie pisałem niczego na Twitterze … Ale tutaj jest trochę pustej przestrzeni bez prawdziwego powodu [].

– Karen Haslam (@KarenhMW) 3 kwietnia 2017 r

W przypadku tej sztuczki aplikacje są nadal na iPhonie lub iPadzie – są po prostu ukryte. Jeśli uruchomisz wyszukiwanie Spotlight (przesuń palcem w dół z dowolnego ekranu) dla nazwy aplikacji, będzie ona nadal wyświetlana i można ją normalnie uruchomić.

Fakt, że aplikacje są nadal na Twoim iPhonie lub iPadzie, oznacza, że ​​nadal zajmują miejsce w pamięci, więc nie jest to rozwiązanie, jeśli próbujesz zwiększyć dostępną pamięć. Ale przynajmniej porządkuje stronę główną i ukrywa aplikacje, których nie chcesz, aby inni widzieli.

Usuń zainstalowane fabrycznie aplikacje w systemie iOS 9 lub wcześniejszym

Jest to sztuczka, która działała w systemie iOS 9, więc spróbuj tego tylko wtedy, gdy nie zaktualizowałeś swojego urządzenia do iOS 10 lub nowszego.

 1. Stuknij i przytrzymaj ikonę aplikacji, którą chcesz ukryć, aż zacznie się trząść.
 2. Przenieś niechcianą aplikację do folderu (jeśli nie ma już skonfigurowanego folderu, możesz przeciągnąć go do innej aplikacji, którą chcesz również usunąć, a to automatycznie utworzy nowy folder).
 3. Przeciągnij wszystkie aplikacje, których nie chcesz na telefonie iPhone, do tego folderu.
 4. Znajdź folder zawierający wszystkie niechciane aplikacje.
 5. Stuknij w folder, aby zobaczyć jego zawartość.
 6. Teraz dotknij i przytrzymaj ikonę jednej z aplikacji, które chcesz usunąć. Gdy zacznie się poruszać, przeciągnij go do krawędzi ekranu, aż przejdzie na następną stronę folderu.
 7. Zwolnij palec, aby ikona osiadła na tej stronie.
 8. Teraz powtórz ten krok, przeciągając tę ​​ikonę ze strony drugiej tego folderu na krawędź folderu.
 9. Podczas przeciągania ikony na tę trzecią stronę naciśnij przycisk Początek i zamiast wpadać do trzeciej strony, ikona powinna odlecieć w lewo.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak wyciszyć rozmowę e-mail na iPhonie

Nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ następnym razem, gdy ponownie uruchomisz iPhone’a, „zniknięte” aplikacje powrócą do swojego pierwotnego miejsca, wyświetlanego dla wszystkich. (Wynika z tego, że jeśli chcesz, aby Twoje urządzenie iDevice pozostało w stanie nienaruszonym, nie uruchamiaj go ponownie.)

Teraz używamy systemu iOS 10, ten trick już nie działa.

Czy coś pójdzie nie tak, jeśli usunę preinstalowane aplikacje?

Jeśli usuniesz preinstalowane aplikacje przy użyciu standardowej metody w systemie iOS 10 i nowszych, wszystko będzie w porządku. Jest to funkcja, którą Apple w pełni zatwierdza i omawia w programie przewodnim iOS 10. (Opisane powyżej obejście iOS 9 nie jest oficjalnie zalecane, ale ponieważ aplikacje pojawiają się ponownie przy następnym uruchomieniu, nie należy tworzyć trwałych problemów).

Należy jednak pamiętać, że usunięcie jednej aplikacji może mieć nieprzewidziane konsekwencje w innych miejscach. Wiele aplikacji jest powiązanych z innymi aplikacjami na różne sposoby.

Apple wskazuje kilka takich problemów. Niektóre aplikacje, takie jak Muzyka i Podcasty, jeśli zostaną usunięte z iPhone’a lub iPada, również zostaną usunięte z CarPlay – to może wydawać się oczywiste, ale jest to coś do rozważenia. Podobnie aplikacje znikną z Apple Watch, jeśli usuniesz je ze sparowanego iPhone’a. (Jeśli usuniesz samą aplikację Watch – i możesz – zostaniesz poproszony o usunięcie powiązania iPhone’a z Apple Watch).

Niektóre aplikacje przekazują informacje do Centrum powiadomień / widoku Dzisiaj, a ta dostawa zostanie odcięta, jeśli usuniesz aplikację: Najbardziej oczywistym przykładem są akcje i pogoda. (Ich dane mogą być również wciągane w komplikacje Apple Watch na wybranej tarczy zegarka). Inne, takie jak Kalkulator, pojawiają się w Control Center; to zniknie.

Większość z tych problemów można naprawić, jeśli okażą się one zbyt irytujące, po prostu pobierając ponownie lub przywracając aplikację. Wyjątkiem są utracone dane użytkownika – to nie wraca.

Jeden potencjalny problem, który możesz się martwić, nie powinien być problemem: jeśli usuniesz Kontakty, informacje o kontaktach nie zostaną usunięte wraz z nim. Jest nadal przechowywany i można uzyskać do niego dostęp w aplikacji Telefon (której nie można usunąć).

Zainstaluj ponownie usunięte aplikacje

Aby ponownie zainstalować usuniętą aplikację, otwórz App Store i wyszukaj go. Nie musisz płacić ponownie (pod warunkiem, że jesteś zalogowany na to samo konto, co ostatnio kupiłeś aplikację); wystarczy dotknąć ikony pobierania, aby ją odzyskać.

Lista zakupiona

Jeśli dana aplikacja to ta, którą kupiłeś bardzo niedawno lub jeśli nie kupiłeś wielu aplikacji, możesz łatwiej przeglądać listę Zakupione.

Ponownie otwórz aplikację App Store. W telefonie iPhone stuknij Aktualizacje u dołu ekranu, a następnie Kupione; na iPadzie lista Zakupione ma swój własny link na dole ekranu. Stąd możesz łatwo stuknąć, aby pobrać wszystkie zakupione aplikacje, które nie są na tym urządzeniu.

Zainstalowane aplikacje

A co z tymi preinstalowanymi aplikacjami, takimi jak Tips and Home? Pamiętaj, że tak naprawdę nie zostały usunięte; proces „usuwania” jedynie odcina łącze do aplikacji z innych części systemu (takich jak Siri) i ukrywa ikonę. Teoretycznie wszystko, co musisz zrobić, to powiedzieć iOS, że chcesz ponownie korzystać z aplikacji, a to przywróci ikonę i ponownie zintegruje ją z systemem.

Apple mogło to zrobić za pomocą przełącznika, ale ze względu na spójność interfejsu i aby uniknąć nieporozumień, firma zdecydowała się zachować ten sam proces jak w przypadku aplikacji innych firm. Tak więc, jak się wydaje niedorzeczne, musisz znaleźć aplikację w App Store – na przykład Wskazówki są tutaj – a następnie „ponownie pobrać” w zwykły sposób. Apple żartował, że to pobieranie będzie bardzo szybkie.