Jak sprzedać Maca lub MacBooka

0
370

Myślisz o sprzedaży starego Maca, aby móc kupić nowy lub dlatego, że kupiłeś nowy Mac. Istnieją różne sposoby, w jakie możesz go sprzedać, oraz różne usługi, które mogą Ci w tym pomóc przy minimalnym wysiłku. Jednak sprzedaż komputera Mac to coś więcej niż tylko wybór środków, za pomocą których go sprzedasz.

Omawiamy wszystko, co musisz zrobić przy sprzedaży komputera Mac, od oceny rynku i wyboru odpowiedniej ceny po upewnienie się, że nie zostaniesz oszukany i przygotowanie się na targowanie. Przeczytaj nasze porady dotyczące sprzedaży starego komputera Mac.

Po pierwsze – to prawdopodobnie najbardziej palące pytanie, jakie masz:

Ile jest wart mój komputer Mac?

Zastanawiasz się, ile możesz uzyskać za swojego Maca? Wybierając cenę, należy pamiętać o kilku rzeczach:

 1. Dowiedz się, za co sprzedają się inne komputery Mac z tej samej generacji, sprawdzając w serwisach eBay i Gumtree.
 2. Dowiedz się, ile kosztuje nowy komputer Mac o podobnej specyfikacji.
 3. Sprawdź, czy Apple nadal sprzedaje tego Maca? Czy jest w odnowionym sklepie Apple?
 4. Bądź szczery, czy Twój Mac jest w rozsądnym stanie i odrzuć funty, jeśli tak nie jest.
 5. Zobacz, jaka jest konkurencja.

Krok 1: Dowiedz się, który to Mac

Pierwszym krokiem, jeśli chodzi o sprzedaż starego komputera Mac, jest sprawdzenie, jaki masz model — nie tylko typ komputera Mac, ale także generację i inne specyfikacje. Przeczytaj: Który komputer Mac mam? o pomoc w tym.

Krok 2: Dowiedz się, za ile sprzedają się podobne komputery Mac

Kiedy już wiesz, jaki masz model, możesz zacząć pracować nad wyobrażeniem sobie, ile jest wart. W przeciwnym razie ryzyko polega na tym, że możesz nie zarobić tyle pieniędzy, ile możesz, lub możesz nie być w stanie sprzedać komputera Mac, ponieważ Twoja cena jest zbyt wysoka. Co gorsza, jeśli źle zrozumiesz specyfikację i twierdzisz, że jest nowszy lub potężniejszy niż osoba, która kupi komputer Mac, nie będzie zadowolona i być może będziesz musiał za nie zwrócić.

Sprawdziliśmy MacBooka Pro w serwisie eBay, aby dowiedzieć się, jaka jest konkurencja i ile sprzedają się różne laptopy Mac.

Na przykład w serwisie eBay UK znaleźliśmy odnowiony 15-calowy MacBook Pro z połowy 2015 r., Procesor i7 2,2 GHz, 16 GB pamięci RAM, wymieniony jako używany, ale „testowany w klasie B”. Został wyceniony na 430 funtów i ma kilka wgnieceń w podstawie i ślady na ekranie. W swoim czasie Mac kosztowałby 1599 funtów.

W serwisie eBay US znaleźliśmy podobnego 15-calowego MacBooka Pro również z 2015 roku, z tym samym czterordzeniowym procesorem i7 2,2 GHz, 16 GB pamięci RAM i 1 TB SSD. To było wycenione na 774 USD w stanie „używanym”, ale najwyraźniej jest objęte „trzyletnią gwarancją”. W USA pierwotnie kosztowało to 1999 USD.

Zobaczysz niektóre opcje, które są wymienione jako używane, podczas gdy inne są wymienione jako odnowione – to drugie ogólnie oznacza, że ​​​​sprawdził je inżynier z certyfikatem Apple i mogą nawet być objęte roczną gwarancją.

Ceny produktów po odnowieniu będą wyższe, ale zapewnią kupującemu większą pewność. To już duża konkurencja. Istnieje również wiele firm sprzedających w serwisie eBay, które mogą oferować większą ochronę kupującym, więc jeśli jesteś niezależnym sprzedawcą, konkurencja jest gorąca!

Jeśli masz nowszego Maca, powinieneś również zajrzeć do sklepu Apple Refurbished. Jeśli okaże się, że Apple nadal sprzedaje Twój komputer Mac w odnowionym sklepie, co będzie dobrym wskaźnikiem maksymalnej wartości odsprzedaży Twojego komputera Mac – spodziewaj się, że Twój będzie o wiele niższy. Na przykład 16-calowy MacBook Pro z 2019 r. z 6-rdzeniowym procesorem i7 2,6 GHz kosztuje 1869 GBP w sklepie Apple w Wielkiej Brytanii Refurb (pierwotnie 2199 GBP). W sklepie Apple US Refurbished znaleźliśmy ten sam komputer Mac za 1949 USD (pierwotnie 2299 USD).

Pamiętaj o cenach odnowionych komputerów Mac, gdy ustalasz cenę sprzedawanego komputera Mac, ponieważ musisz zaakceptować fakt, że dana osoba prawdopodobnie nie kupi twojego używanego komputera Mac, jeśli może uzyskać zasadniczo nowy komputer za tę samą cenę (w tym roczna gwarancja od Apple).

Jeśli nie masz ochoty przeprowadzać tych wszystkich badań, możesz przyjrzeć się jednej z firm, które oferują sprzedaż Twojego Maca za Ciebie, z których wiele obliczy cenę (chociaż zwykle jest to cena, którą Ci za niego podają, zamiast tego, za co by to sprzedali). Jednym z przykładów jest Mac2Sell, gdzie możesz wybrać sprzedawany model i uzyskać wycenę na podstawie jego wartości: ten sam 15-calowy MacBook Pro z 2015 roku został oszacowany na 663 GBP.

Krok 3: Podejdź realistycznie do popytu

W tej chwili szczególnie ważna jest jedna kwestia: przejście z Intela na własne chipy Apple (M1, M1 Pro lub M1 Max). Ludzie albo będą się przewracać, próbując kupić komputery Mac z Intelem, ponieważ Apple już ich nie sprzedaje, albo w ogóle nie będą kupować komputerów Mac z procesorami Intela. Tak czy inaczej, wydaje się prawdopodobne, że efekt przejścia na chip M1, który okazał się bardzo udany dla Apple, obniży cenę odsprzedaży i popyt na starsze komputery Mac.

Warto również pamiętać, że istnieje limit czasu, przez jaki Apple obsługuje stare komputery Mac. Apple zwykle utrzymuje ostatnie trzy wersje systemu macOS z poprawkami błędów i ważnymi aktualizacjami zabezpieczeń, zapewniając, że będzie działać najnowsza wersja Safari, a usługi Apple, takie jak iCloud, są w pełni obsługiwane. Oznacza to, że komputery Mac, na których nie działa system macOS Catalina, nie są oficjalnie obsługiwane przez firmę Apple.

Jeśli Twojego Maca nie ma na tej liście, sprzedaż może być trudniejsza, ponieważ nie będzie działać z systemem macOS Catalina. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj: Jaką wersję systemu macOS można uruchomić na moim Macu?

 • MacBook (2015 lub nowszy)
 • MacBook Air (połowa 2012 r. lub nowszy)
 • MacBook Pro (połowa 2012 r. lub nowszy)
 • Mac mini (koniec 2012 r. lub nowszy)
 • iMac (koniec 2012 r. lub nowszy)
 • iMac Pro (wszystkie modele)
 • Modele Mac Pro (od 2013 r.)
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak podłączyć monitor zewnętrzny do komputera Mac

Zauważysz również, że wiele używanych komputerów Mac będzie sprzedawanych z dodatkami: być może w oryginalnym, zapieczętowanym pudełku, tj. nigdy nie używanym. Może dołączają do niego oprogramowanie (co nie jest całkowicie legalne – komputer Mac powinien zostać wyczyszczony przed sprzedażą). Oprzyj swoją decyzję cenową na komputerach Mac, które są jak najbardziej podobne do tego, który sprzedajesz, i zwróć uwagę, czy wiele osób obserwuje sprzedaż, aby ocenić zainteresowanie.

Z drugiej strony, jeśli Twój komputer Mac ma w swoim czasie bardzo wysoki model specyfikacji – szczególnie jeśli był to taki, który miał dodawane przy zakupie opcje kompilacji na zamówienie, możesz być w stanie uzyskać za niego więcej, ponieważ jest to rzadkie – i jest to rzadkie, ponieważ późniejsze dodanie komponentów do komputera Mac jest prawie niemożliwe.

Krok 4: Zdecyduj, za co go sprzedać

Jeśli nie spieszysz się zbytnio ze sprzedażą swojego Maca, możesz z przyjemnością wycenić go wyżej, jeśli w pewnym momencie ktoś będzie gotów zapłacić za niego dodatkowo. Nie bądź jednak nierealistyczny, co to jest warte. Mogłeś zapłacić 1500 funtów za MacBooka Pro trzy lata temu, kiedy go kupiłeś, ale chociaż komputery Mac mogą całkiem nieźle utrzymać swoją wartość, musisz być realistą i patrzeć na to, co Apple sprzedaje teraz z podobną specyfikacją – może być tak, że potencjalny nabywca może kupić tę samą specyfikację w zupełnie nowym komputerze Mac za niewiele więcej, niż myślisz, że twój jest wart.

Ewentualnie, jeśli naprawdę chcesz to szybko zmienić, możesz pomyśleć, że wycena za szybką sprzedaż jest rozsądna. Należy tutaj pamiętać o kilku rzeczach. 1) Może się okazać, że kupujący założą, że Twój komputer Mac jest wadliwy, jeśli wycenisz go zbyt nisko. 2) Może się okazać, że nadal możesz uzyskać więcej pieniędzy na komputer Mac, jeśli sprzedasz go firmie zajmującej się sprzedażą komputerów Mac (podajemy kilka z nich poniżej).

Krok 5: Wybierz, czy chcesz sprzedawać prywatnie, czy za pośrednictwem firmy

Sprzedaż Maca za pomocą eBaya, Gumtree lub podobnej usługi może w rzeczywistości wymagać dużo pracy, Twoja decyzja o sprzedaży będzie zależeć od tego, czy wysiłek, który będziesz musiał włożyć w jego sprzedaż, zostanie pokryty zwrotem. Czy twój stary Mac zarobi wystarczająco dużo pieniędzy, aby uzasadnić wysiłek sprzedaży, czy może jest lepszy sposób na pozbycie się go?

Możesz zarobić trochę więcej pieniędzy, jeśli sprzedasz je prywatnie, lub możesz po prostu popaść w spór z kupującym. Łatwość, z jaką sprzedawcy mogą przenieść komputery Mac na firmę specjalizującą się w sprzedaży komputerów Mac, jest ważnym powodem, dla którego sprzedaje się tak wiele odnowionych komputerów Mac. Jeśli chcesz zarobić trochę pieniędzy na sprzedaży starego Maca, nie musisz sam wykonywać ciężkiej pracy. W poniższej sekcji mamy kilka rekomendacji miejsc, w których kupisz swojego starego Maca.

Inną opcją, która może mieć zastosowanie, jeśli myślisz o zakupie nowego komputera Mac w celu jego wymiany, jest częściowa wymiana komputera Mac. Apple pozwoli Ci to zrobić, podobnie jak inni certyfikowani sprzedawcy Apple. Poniżej przedstawiamy również ceny, które możesz za to uzyskać.

Alternatywnie, jeśli Twój komputer Mac ma bardzo małą wartość odsprzedaży, możesz go przekazać lub poddać recyklingowi. Więcej na ten temat poniżej.

Krok 6: Wybierz najlepszy czas na sprzedaż komputera Mac

Kolejną rzeczą do rozważenia jest to, czy jest to dobry czas na sprzedaż komputera Mac.

Zazwyczaj warto sprzedawać stary model, zanim Apple ogłosi nowy (zamiast po ogłoszeniu). Oczywiście, gdy zostanie zapowiedziany nowy model, starsze stracą znaczną wartość. Obserwuj więc nadchodzące wydarzenia i plotki Apple i staraj się je uprzedzać, jeśli to możliwe.

Przeczytaj nasze podsumowanie na temat produktów, których spodziewamy się, że Apple ogłosi w ciągu najbliższych kilku miesięcy i kiedy uważamy, że Apple zorganizuje kolejną premierę.

Oczekujemy aktualizacji Apple wiosną (zwykle w marcu), czerwcu (zbiega się z WWDC), wrześniu i październiku. Ale firma była znana z aktualizowania produktów poza tymi oknami.

Innym dobrym czasem na sprzedaż są miesiące letnie, przed powrotem studentów lub rozpoczęciem studiów. Chociaż uczniowie mogą uzyskać przyzwoitą zniżkę na produkty Mac (przeczytaj więcej o tym, jak uzyskać zniżkę edukacyjną na produkty Apple), wszyscy wiemy, jak biedni są uczniowie.

Sprzedawanie przed Bożym Narodzeniem, kiedy ludzie szukają okazji, to również dobry czas – chociaż w tym czasie może istnieć pewna konkurencja ze strony ofert z okazji Czarnego Piątku.

Najlepsze miejsca do sprzedaży Maca

Jak wyjaśniliśmy powyżej, ile otrzymasz za używany komputer Mac, zależy od wielu rzeczy, od konkretnych specyfikacji posiadanego modelu, po konkurencję i od tego, co obecnie sprzedaje Apple. Inną rzeczą, która wpłynie na cenę, jaką za niego otrzymasz, jest miejsce, w którym go sprzedajesz.

Zazwyczaj otrzymasz więcej gotówki z prywatnej sprzedaży niż ze sklepu lub usług (ponieważ oczywiście będą musieli uwzględnić marżę, gdy sprzedają). Jeśli jednak sprzedasz swojego Maca takiej usłudze, możesz dostać pieniądze w swoje ręce o wiele szybciej i przy minimalnym wysiłku.

Jednym z najłatwiejszych sposobów na zdobycie pieniędzy na starego Maca jest wymiana go z Apple przy zakupie nowego Maca. Możesz nie dostać w ten sposób tak dużo pieniędzy, ale z pewnością jest to najłatwiejszy sposób na przekształcenie starego Maca w pieniądze z nowego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak podłączyć monitor zewnętrzny do komputera Mac

Poniżej przedstawiamy różne opcje sprzedaży komputera Mac w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Wymiana komputerów (Wielka Brytania)

Sprzedaż do sklepu, takiego jak CeX, może wydawać się szybkim i łatwym sposobem na zdobycie pieniędzy na starego Maca. Tutaj dowiesz się, za co będą ją kupować na ich stronie internetowej, a także za co ją sprzedają.

Na przykład CeX kupi tego 15-calowego MacBooka Pro z dyskiem SSD o pojemności 1 TB, którego szukaliśmy wcześniej, za 437 GBP w gotówce lub kupon o wartości 528 GBP. Następnie sprzedają go za 755 funtów.

Cash4Mac (Wielka Brytania)

Podobna usługa polega na zakupie komputera Mac, odnowieniu go, a następnie sprzedaży.

Tutaj ten sam MacBook Pro 2,2 GHz z 16 GB pamięci RAM i 1 TB SSD może dać nam 400 GBP lub 25 GBP więcej, gdybyśmy mieli oryginalną ładowarkę i pudełko. Odwiedź Cash4Mac.

Gotówka na Maca (USA)

Tutaj otrzymaliśmy wycenę 380,95 USD lub 420,95 USD za wymianę na 15-calowego MacBooka Pro 2,2 GHz z 2015 roku. Odwiedź CashForYourMac.

Decluttr (USA)

Decluttr zaoferował nam 300 dolarów za MacBooka Pro 2.7 2015 z 16 GB pamięci RAM (nie mogliśmy umieścić modelu 2,2 GHz w ich narzędziu). Odwiedź Decluttr.

MacBack (Wielka Brytania)

Ta usługa kupi od Ciebie komputer Mac, a następnie go odsprzeda. Wprowadziliśmy dane dla tego samego MacBooka Pro z 2015 roku i otrzymaliśmy zwrot w wysokości 145 funtów. Odwiedź MacBack.

MusicMagpie (Wielka Brytania)

MusicMagpie kupi również stare komputery Mac. Zaoferowali 225 funtów za wersję 256 GB 15-calowego MacBooka Pro z 2014 roku (niestety nie mogliśmy wyszukać modelu 2015). Odwiedź MusicMagpie.

Sprzedaj swój komputer Mac (Wielka Brytania i USA)

Szukaliśmy naszego MacBooka Pro 2015 i otrzymaliśmy wycenę 320 USD. Odwiedź SprzedajMaca.

Program odnawiania i recyklingu w Apple

Możesz faktycznie sprzedać swój komputer Mac firmie Apple. Apple ma program ponownego wykorzystania i recyklingu i kupi od Ciebie komputer Mac. Otrzymasz kartę podarunkową, której możesz użyć do zakupu kolejnego produktu Apple. Jednak nie wszystkie komputery Mac się kwalifikują – Apple wyjaśnia na swojej stronie tutaj, że obejmuje tylko komputery Mac z 2007 roku lub nowsze.

Apple z pewnością też nie płaci najwyższych stawek, a jak powiedzieliśmy, zamiast gotówki dostaniesz kartę podarunkową. Apple zaoferuje Ci kupony, jeśli poddasz im również swój komputer do recyklingu.

Aby skorzystać z programu Reuse and Recycle, należy dodać numer seryjny komputera Mac, który można znaleźć w menu Apple > O tym Macu. Możesz być zszokowany, gdy dowiesz się, jak niewiele Apple zapłaci ci za komputer Mac.

Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp do programu ponownego wykorzystania i recyklingu firmy Apple

Wymień go z lokalnym sprzedawcą komputerów Mac

To kolejna opcja, jeśli nie masz lokalnego sklepu Apple Store. Niektórzy sprzedawcy Apple mogą korzystać z programu Apple Reuse and Recycle, aby zdjąć z rąk Twój stary komputer Mac. Jest prawdopodobne, że mogą zaoferować odrzucenie pieniędzy na zakup nowego komputera Mac w zamian za zabranie starego komputera Mac.

Ale nie ma dużej elastyczności, jeśli chodzi o to, ile rabatu mogą ci dać, ponieważ Apple kontroluje ceny, po których sprzedaje produkty.

Przeczytaj o tym, jak handlować na Macu.

Sprzedawaj na Ebay, Amazon, Craigslist, Gumtree…

Powyżej pisaliśmy szczegółowo o serwisie eBay. Może się zdarzyć, że prywatna sprzedaż za pośrednictwem jednej z tych usług przyniesie Ci więcej pieniędzy, ale z naszego doświadczenia wynika, że ​​sprzedaż w ten sposób jest znaczna.

Lepiej byłoby sprzedawać lokalnie na Gumtree, gdzie ktoś pojedzie do Twojego domu, aby obejrzeć komputer Mac i ewentualnie go od Ciebie kupić – ale bądź przygotowany na to, że będzie on targował się o cenę.

Sprzedawaj za pośrednictwem lokalnej grupy na Facebooku

Facebook Marketplace to kolejna opcja. Szybkie spojrzenie i może się okazać, że wiele osób w Twojej okolicy sprzedaje stare komputery Mac. Ponieważ są lokalni, prawdopodobnie z przyjemnością przyjdą do twojego domu – ale znowu spodziewaj się, że będą się targować.

Sprzedaj to w staromodny sposób

Możesz oczywiście sprzedawać za pomocą reklamy w lokalnej gazecie lub plakatu w lokalnym supermarkecie, kuchni roboczej lub akademiku, jeśli chcesz przejść do starej szkoły. W dzisiejszych czasach towary prawdopodobnie sprzedają się znacznie szybciej, jeśli masz aukcję online.

„Sprzedaj” na Freecycle

Jeśli chcesz się go po prostu pozbyć i nie zależy Ci na zdobywaniu pieniędzy, możesz sprzedać go za pośrednictwem Freecycle lub przekazać go lokalnej organizacji charytatywnej. Tak czy inaczej, Mac pójdzie tam, gdzie jest potrzebny i będziesz się dobrze czuł ze sobą.

Co zrobić przed sprzedażą starego Maca

Sprzedaż na komputerze Mac z drugiej ręki jest całkowicie bezpieczna, pod warunkiem podjęcia podstawowych środków ostrożności. (Cóż, jeśli przechowujesz tam tajemnice państwowe lub miliardy funtów dane o krytycznym znaczeniu dla biznesu, możesz chcieć uzyskać pomoc specjalisty. Poniższe wskazówki są dla reszty z nas!)

Zanim sprzedasz swojego Maca z drugiej ręki, wyczyść go zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oto rzeczy, które powinieneś zrobić przed sprzedażą komputera Mac.

 1. Wyczyść to
 2. Utwórz kopię zapasową
 3. Wyloguj się z iTunes, iCloud, iMessage
 4. Sformatuj dysk twardy
 5. Wymaż i zainstaluj ponownie macOS

Przeczytaj więcej o przygotowaniu komputera Mac do sprzedaży tutaj: Jak wyczyścić i zresetować komputer Mac

Sprawdź również, czy masz oryginalne pudełko lub opakowanie. Im lepiej Mac prezentuje się na swoich zdjęciach i im bardziej oryginalne opakowanie, tym więcej przyniesie na rynku wtórnym.

Jeśli chcesz sprzedać starego iPhone’a, przeczytaj: Jak sprzedać starego iPhone’a (i uzyskać najlepszą cenę).