Home Jak? (FAQ) Security Jak? (FAQ) Jak sprawdzić, czy Twój iPhone jest zainfekowany oprogramowaniem szpiegującym Pegasus firmy NSO?

Jak sprawdzić, czy Twój iPhone jest zainfekowany oprogramowaniem szpiegującym Pegasus firmy NSO?

0
177

Martwisz się ostatnimi rewelacjami o szeroko zakrojonym szpiegostwie politycznym? Obawiasz się, że oprogramowanie szpiegujące Pegasus firmy NSO – które atakuje nawet najnowsze iPhone’y, jak wyjaśniliśmy na początku tego tygodnia – mogło zainfekować Twój smartfon? Można się tego dowiedzieć i chociaż metoda jest trochę techniczna, nie potrzebujesz zasobów szefa startu, aby przeprowadzić kontrolę.

Na szczęście Amnesty International wydała program testowy, który można uruchomić na komputerze Mac lub PC, aby sprawdzić, czy Twój iPhone (lub telefon z systemem Android) został zhakowany przez Pegasusa.

Oto jak dowiedzieć się, czy jesteś szpiegowany.

Sprawdź, czy nie ma Pegaza

Mobile Verification Toolkit to program w języku Python o otwartym kodzie źródłowym, uruchamiany za pomocą aplikacji Terminal. (Zalecana jest pewna znajomość Terminala lub proces ten może być trochę zbyt trudny. Przeczytaj artykuł Jak korzystać z Terminala na Macu, aby uzyskać porady i wskazówki.) Możesz pobrać MVT z GitHub, gdzie znajdziesz również instrukcje dotyczące instalacji i konfiguracji .

Musisz skonfigurować i uruchomić program na komputerze Mac (lub komputerze z systemem Linux), na którym utworzono kopię zapasową Twojego iPhone’a (lub telefonu z systemem Android). Przeszuka kopię zapasową w poszukiwaniu śladów Pegaza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak utworzyć tymczasowy adres e-mail

Musisz zainstalować libusb i Pythona 3 za pomocą Homebrew. Konfiguracja jest prawdopodobnie najtrudniejszą częścią procesu; po skonfigurowaniu, TechCrunch mówi, że sprawdzenie trwa tylko minutę lub dwie.

Działa różnie w zależności od tego, czy ma do czynienia z iPhonem czy Androidem, a programiści zauważają, że Pegasus pozostawia wyraźniejsze ślady na iOS ze względu na sposób, w jaki oprogramowanie szpiegujące instaluje się w tym środowisku. Dobra wiadomość dla nas.

Czy prawdopodobnie zostałem zhakowany?

To zależy od tego, kim jesteś i jaką rolę odgrywasz w świecie polityki i dziennikarstwa. Ale dla większości naszych czytelników odpowiedź będzie „rzeczywiście bardzo nieprawdopodobna”.

Pegasus to narzędzie służące do monitorowania głów państw, działaczy i dziennikarzy politycznych. Inwigilacja reszty z nas nie jest naprawdę warta kłopotów NSO, ale większym czynnikiem jest to, że NSO i różne kraje, które używają oprogramowania szpiegującego, chcą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby uniemożliwić Apple usłyszenie o lukach w zabezpieczeniach, które wykorzystują. Im więcej infekcji zrobią, tym większe prawdopodobieństwo, że Apple załata wady.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się na JakMac Sweden. Tłumaczenie i dodatkowe raporty David Price.

Strona korzysta z plików cookies. Więcej

Bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Zamknij