Jak przyspieszyć działanie komputera Mac

0
34

Jeśli masz Maca od kilku lat, być może tęsknie patrzysz na witrynę Apple, żałując, że nie możesz uzasadnić zakupu nowego. Ale na szczęście nie musisz szukać komputera zastępczego, aby cieszyć się wzrostem prędkości: w tym artykule zebraliśmy kilka prostych wskazówek, jak zwiększyć wydajność obecnego urządzenia.

Lou Hattersley, Vic Lennard, Kenny Hemphill i Martyn Casserly również przyczynili się do powstania tego artykułu.

PromotionCleanMyMac X | Zajrzyj do swojego macOS

 • Kup w MacPaw

Znajdź ukryte śmieci, duże stare foldery, aplikacje działające w tle i duże ilości pamięci. Użyj CleanMyMac X, aby zwolnić miejsce na komputerze Mac i dostroić je do maksymalnej prędkości. Nowa wersja skutecznie blokuje oprogramowanie reklamowe, wyskakujące okienka przeglądarki i rozszerzenia wirusów.

Pobierz bezpłatną edycję 2021

Jak przyspieszyć zabawę na Macu

Poniżej omówimy różne kontrole, które należy wykonać, aby przyspieszyć działanie komputera Mac, jeśli działa wolno. Omówimy, dlaczego musisz mieć około 10% całkowitej przestrzeni dyskowej komputera Mac, aby działał dobrze, i jak możesz zwolnić to miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przyjrzymy się również, jak dowiedzieć się, czy dana aplikacja pochłania całą moc obliczeniową i jak ją wyłączyć. Przyjrzymy się innym zmianom, które możesz wprowadzić na komputerze Mac, aby działał szybciej, w tym dodanie pamięci RAM.

Oferujemy również następujące krótkie wskazówki dotyczące przyspieszenia działania komputera Mac:

 1. Uruchom ponownie komputer Mac. Jeśli nie uruchomiłeś go ponownie przez jakiś czas, twoja pamięć RAM może zostać wyczerpana.
 2. Usuń niepotrzebne pliki, aplikacje i inne elementy, które zajmują miejsce – zwłaszcza jeśli masz mniej niż 10% wolnego miejsca na komputerze Mac.
 3. Zaktualizuj oprogramowanie w przypadku, gdy występuje problem z oprogramowaniem, który jest przyczyną problemu.

Zamknij niepotrzebne aplikacje

"Zamknij

Może się to wydawać oczywiste, ale najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest zamknięcie wszystkich programów, które nie są używane w tle.

Jeśli nie wyłączyłeś ostatnio komputera Mac, może on poświęcać pamięć i miejsce na procesor programowi, z którego nie korzystałeś od zeszłego tygodnia, zamiast na aplikacje, które chcesz.

Szybkim sposobem sprawdzenia, które aplikacje są uruchomione, jest spojrzenie na Dock u dołu ekranu. Programy, które są uruchomione, będą miały pod sobą kropkę (jeśli nie widzisz tej kropki, otwórz Preferencje systemowe, kliknij Dock i upewnij się, że obok opcji „ Pokaż wskaźniki otwartych aplikacji ” znajduje się zaznaczenie).

Alternatywnie możesz nacisnąć klawisze Command + Tab, aby wyświetlić przełącznik aplikacji i przejść do karty, aby zobaczyć, które aplikacje są otwarte.

Aplikacje te można zamknąć na kilka sposobów. Kliknij prawym przyciskiem myszy (lub kliknij z wciśniętym klawiszem Ctrl) ich ikonę w Docku i wybierz Zakończ lub, jeśli używasz przełącznika aplikacji, wybierz program i naciśnij Command-Q, aby go zamknąć.

Jeśli po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ikony w Docku zobaczysz opcję Wymuś zamknięcie, prawdopodobnie zidentyfikowałeś winowajcę, ponieważ problem z tą aplikacją prawdopodobnie spowalnia cały system.

Jeśli nie masz żadnych opcji lub po prostu obracającej się piłki plażowej, możesz użyć menu Apple, aby wyłączyć niereagującą aplikację. Aby to zrobić, kliknij logo Apple w lewym górnym rogu, a następnie wybierz opcję Force Quit. Tutaj zobaczysz listę wszystkich otwartych aplikacji, po prostu zaznacz tę, o której myślisz, że gra i kliknij przycisk Force Quite.

Użyj Monitora aktywności, aby zidentyfikować świnie pamięci

"Użyj

Niektóre aplikacje są bardziej energochłonne niż inne, a czasami aplikacje mają problemy, które powodują, że pobierają więcej niż sprawiedliwy udział w zasobach systemowych.

Jeśli chcesz zobaczyć, które aplikacje wykorzystują zasoby systemowe, otwórz Monitor aktywności w folderze Narzędzia. (Lub naciśnij klawisz spacji Command i zacznij wpisywać „aktywność”, a następnie naciśnij klawisz Enter, aby otworzyć ją stamtąd).

Monitor aktywności pokazuje wszystkie procesy na komputerze Mac (z których niektórych nie można lub nie powinno się zamykać), więc przejdź do paska menu u góry ekranu i kliknij Widok> Procesy w oknach, zanim cokolwiek zrobisz.

Teraz w Monitorze aktywności kliknij przycisk Procesor i kolumnę „% CPU”, aby wyświetlić listę wszystkich programów według ilości używanego procesora. Możesz również użyć tego, aby zobaczyć, jakiej pamięci, dysku i sieci używają różne procesy.

Jeśli zauważysz, że jedna aplikacja pochłania dużo mocy procesora, możesz ją stąd zamknąć, wybierając aplikację myszą i klikając x na pasku menu u góry Monitora aktywności.

Zwróć uwagę na aplikacje, które zużywają najwięcej energii – mogą być spowodowane aktualizacją, która sprawi, że będą działać wydajniej.

Edytuj panele preferencji

"Edytuj

Następnie otwórz Preferencje systemowe i sprawdź wiersz na dole. Tutaj dodawane są elementy niestandardowe do Preferencji systemowych. Jeśli ich nie używasz, niepotrzebnie zajmują moc procesora.

Kliknij element prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Usuń z okienka preferencji.

Zatrzymaj otwieranie programów podczas uruchamiania

"Zatrzymaj

Otwórz Preferencje systemowe i kliknij Użytkownicy i grupy. Teraz kliknij kartę Elementy logowania, aby zobaczyć, które programy i usługi są uruchamiane po pierwszym uruchomieniu (lub zalogowaniu) na komputerze Mac.

Podświetl pozycję na liście, której nie chcesz, i kliknij przycisk Usuń z elementów logowania (-) u dołu listy.

Dowiedz się, ile miejsca jest wolne

"Dowiedz

Część wydajności komputera Mac zależy od pustego miejsca na dysku. Komputer Mac musi mieć możliwość zapisywania i odczytywania plików wymiany, a ciągłe wolne miejsce pomaga. Pojawia się drażliwy problem defragmentacji komputera Mac.

Defragmentowanie komputera Mac jest niepotrzebne, ponieważ macOS ma jednak własne wbudowane zabezpieczenia, które przede wszystkim zapobiegają fragmentacji plików. Prawdopodobnie jest to powód, dla którego w Narzędziu dyskowym nie ma opcji defragmentacji.

Ale aby te zabezpieczenia działały, co najmniej dziesięć procent dysku twardego jest puste. Wymiana dysku twardego na model o większej pojemności jest jedną z odpowiedzi, ale w końcu i tak się zapełni.

Dlatego jeśli chcesz, aby Twój Mac działał jak najlepiej i nie masz 10 procent dostępnego miejsca na dysku, musisz odciążyć niektóre z większych plików.

Na Twoim dysku twardym znajduje się wiele dużych plików i folderów. Obejmują one pliki e-mail i kopie zapasowe, stare wersje aplikacji, których już nie potrzebujesz, oraz zdjęcia. Jeśli często przesyłasz zdjęcia na komputer Mac i pobierasz muzykę, może się okazać, że szybko wykorzystujesz miejsce.

Istnieje kilka sposobów sprawdzenia, ile masz dostępnego miejsca. Jednym ze sposobów jest otwarcie menu Apple przez kliknięcie logo Apple w lewym górnym rogu ekranu, a następnie kliknięcie opcji About This Mac.

Wybierz Pamięć z kart, a obliczy, ile miejsca na dane jest używane, a także pokaże Ci, co z niej korzysta.

W nowszych wersjach systemu macOS możesz kliknąć Zarządzaj, aby uzyskać opcje optymalizacji miejsca do przechowywania lub przechowywania zdjęć i filmów w iCloud zamiast na komputerze Mac.

Możesz także użyć płatnego oprogramowania, takiego jak WhatSize lub OmniDiskSweeper, aby wyświetlić wykorzystanie dysku.

Mamy kilka artykułów, które zawierają więcej wskazówek dotyczących usuwania świń kosmicznych na komputerze Mac:

Oto, jak zwolnić miejsce na komputerze Mac, a ponadto przyjrzymy się bardziej szczegółowo Jak usunąć inne miejsce na komputerze Mac tutaj.

Uporządkuj swoje synchronizacje

"Uporządkuj

Jeśli używasz iCloud do synchronizowania plików na wielu pulpitach i synchronizowania zdjęć ze Zdjęciami iCloud, możesz odczuwać spowolnienia podczas synchronizacji systemu w tle.

Jeśli myślisz, że tak się dzieje, możesz spróbować kilku rzeczy.

Jeśli używasz iCloud Desktop, unikaj przechowywania dużych dokumentów na pulpicie – nie przeciągaj i nie upuszczaj ogromnego pliku wideo na pulpit, chyba że naprawdę potrzebujesz dostępu z innej lokalizacji. W rzeczywistości, jeśli przechowujesz tylko dokumenty, do których potrzebujesz dostępu, na pulpicie iCloud, możesz przyspieszyć działanie – i spędzić mniej czasu na czekaniu na pliki, które faktycznie musisz zsynchronizować.

Jeśli używasz Zdjęć iCloud na komputerze Mac i nie chcesz, aby było to zajęte synchronizowaniem obrazów, przede wszystkim unikaj otwierania aplikacji. Jeśli okaże się to problematyczne, wyłącz Zdjęcia iCloud na tym urządzeniu. W następnej wskazówce mamy więcej pomysłów na to, jak zatrzymać Zdjęcia przy użyciu wszystkich zasobów systemowych.

Przenieś swoje zdjęcia

"Przenieś

Możesz być zaskoczony tym, ile miejsca na komputerze Mac zajmują zdjęcia i domowe filmy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak naprawić komputer Mac lub MacBook, który się nie włącza

Możesz rozważyć zapłacenie za przechowywanie zdjęć iCloud, myśląc, że oznaczałoby to, że możesz usunąć zdjęcia z komputera Mac, ponieważ byłyby przechowywane w chmurze, ale niestety nie tak działają iCloud Photos. Usuń zdjęcia z komputera Mac, na którym są przechowywane, i usuń je ze wszystkich urządzeń.

Oczywiście, jeśli masz już Zdjęcia iCloud, może to oznaczać, że dużo miejsca na Twoim Macu zajmują zdjęcia, które są przechowywane w iCloud – na przykład zdjęcia zrobione na Twoim iPhonie. W takim przypadku lepiej wyłączyć synchronizację zdjęć iCloud na komputerze Mac.

Możesz skorzystać z innej usługi do tworzenia kopii zapasowych zdjęć w chmurze. Możesz na przykład wypróbować DropBox lub Dysk Google. Przeczytaj o tym, jak utworzyć kopię zapasową biblioteki zdjęć w chmurze tutaj: Jak wykonać kopię zapasową biblioteki zdjęć Apple.

Jeśli nie chcesz korzystać z usługi w chmurze, lepszym pomysłem byłoby skonfigurowanie oddzielnego urządzenia pamięci masowej i przeniesienie tam zdjęć aktualnie przechowywanych na komputerze Mac.

Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

Jak przenieść zdjęcia na zewnętrzny dysk twardy

 1. Zamknij zdjęcia.
 2. Skopiuj bibliotekę zdjęć, przeciągając ją z woluminu startowego na wolumin zewnętrzny.
 3. Po zakończeniu przytrzymaj klawisz Alt / Option i uruchom Zdjęcia.
 4. W aplikacji Zdjęcia wybierz Zdjęcia> Preferencje i na karcie Ogólne kliknij opcję Użyj jako systemowej biblioteki zdjęć.

Bardziej szczegółowo wyjaśniamy te kroki: Jak przenieść bibliotekę zdjęć na dysk zewnętrzny

Przenieś swoją muzykę

"Przenieś

Innym dużym folderem może być Twoja biblioteka muzyczna (iTunes w starszych wersjach systemu macOS), zwłaszcza jeśli masz filmy i programy telewizyjne oraz muzykę.

Podobnie jak w przypadku zdjęć, możesz zwolnić miejsce na dysku, przenosząc pliki muzyczne na dysk zewnętrzny. Oto jak przenieść bibliotekę iTunes na komputerze Mac do innej lokalizacji.

Twoja biblioteka muzyczna musi zostać ponownie połączona za pośrednictwem preferencji / zakładki zaawansowane.

Alternatywnie możesz subskrybować iTunes Match, który za 21,99 GBP rocznie przeniesie całą twoją muzykę do chmury, abyś mógł ją usunąć z komputera Mac i uzyskać do niej dostęp na dowolnym urządzeniu.

Gdy Twoja muzyka znajdzie się w iTunes Match, możesz po prostu pobrać utwory, których chcesz słuchać, kiedy chcesz ich posłuchać.

Przeczytaj wszystko o konfigurowaniu iTunes Match tutaj.

Opróżnij kosz i pobrane pliki

"Opróżnij

Oczywistym sposobem na zwolnienie miejsca na komputerze Mac jest opróżnienie kosza (kliknij prawym przyciskiem myszy Kosz w doku i wybierz opcję Opróżnij kosz).

Powinieneś także usunąć wszystkie elementy, których prawdopodobnie nie będziesz potrzebować z folderu Pobrane. Kliknij Pobrane po prawej stronie Docka i strzałkę u góry, aby otworzyć je w Finderze i zobaczyć wszystko, co tam jest.

Jeśli korzystasz z najnowszej wersji systemu macOS, możesz ustawić Kosz tak, aby regularnie usuwał elementy. Aby to zrobić, wykonaj następujące czynności:

 1. Kliknij logo Apple na pasku menu
 2. Wybierz opcję Informacje o tym komputerze Mac
 3. Kliknij Pamięć
 4. Kliknij Zarządzaj
 5. Włącz opróżnianie kosza automatycznie (spowoduje to usunięcie elementów z kosza po 30 dniach)

Usuń stare i duże pliki

"Usuń

Szybkim sposobem na szybkie odzyskanie dużej ilości miejsca jest otwarcie Findera i wybranie opcji Ostatnie (w starszych wersjach systemu Mac OS X można było wybrać opcję Wszystkie moje pliki), a następnie sortowanie według daty lub rozmiaru.

Wybierz rozmiar i możesz selektywnie usuwać największe pliki.

Wybierz datę, aby selektywnie usunąć starsze pliki.

Jeśli okno wyszukiwarki nie pokazuje rozmiarów, przejdź do Widok> Pokaż opcje widoku i wybierz Rozmiar.

Usuń niechciane aplikacje i programy

"Usuń

Często dobrym pomysłem jest rozpoczęcie usuwania aplikacji, których naprawdę nie używasz. Możesz po prostu przeciągnąć i upuścić aplikacje do Kosza, ale radzimy zainwestować w program taki jak CleanMyMac X (29,95 GBP za roczną subskrypcję), który może pokazać, ile miejsca zajmują aplikacje na dysku twardym i kiedy ostatnio były używane je i może usuwać aplikacje i wszystkie powiązane pliki.

Możesz także zwolnić trochę miejsca, usuwając widżety używane w Centrum powiadomień. Aby to zrobić, kliknij ikonę listy punktorów w prawym górnym rogu ekranu i wybierz widok Dzisiaj. Jeśli zobaczysz jakieś widżety, które nie są używane, na przykład Giełda, kliknij Edytuj u dołu ekranu i kliknij ikonę minusa obok tej aplikacji. Następnie kliknij Gotowe.

Upewnij się, że oprogramowanie jest aktualne

"Upewnij

Upewnij się, że regularnie aktualizujesz oprogramowanie dla systemu macOS i wszystkich aplikacji zainstalowanych na komputerze Mac.

Sposób aktualizacji oprogramowania zależy nieco od używanej wersji systemu macOS.

Jeśli używasz Mojave, Catalina, Big Sur lub nowszego, otwórz Preferencje systemowe, kliknij Aktualizacja oprogramowania i poczekaj, aż komputer Mac sprawdzi dostępność aktualizacji. Jeśli jest taki do zainstalowania, zrób to.

Jeśli używasz starszej wersji systemu macOS, kliknij ikonę Apple na pasku menu i wybierz opcję Aktualizacja oprogramowania, jeśli jest dostępna, lub App Store> Aktualizacje w inny sposób.

Zaletą sposobu, w jaki działała aktualizacja oprogramowania, jest to, że można zobaczyć wszystkie aplikacje, które wymagały aktualizacji, w tym samym czasie, co dowiedzieć się, czy była aktualizacja systemu macOS, którą trzeba było zainstalować.

Teraz, jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje aplikacje wymagają aktualizacji, przejdź do App Store i kliknij Aktualizacje.

Jeśli masz aplikacje zakupione poza App Store, należy je oddzielnie zaktualizować. Zwykle znajdziesz opcję Sprawdź aktualizacje oprogramowania, klikając nazwę programu na pasku menu.

Powinieneś także upewnić się, że macOS jest aktualny. Kliknij Preferencje systemowe> App Store i upewnij się, że zaznaczono opcję Automatycznie sprawdzaj dostępność aktualizacji. Możesz także zaznaczyć opcję Zainstaluj aktualizacje aplikacji, co automatycznie zapewni aktualizację aplikacji.

Opróżnij pamięci podręczne komputera Mac

"Opróżnij

Komputery Mac używają wielu pamięci podręcznych, małych plików przechowywanych na dysku twardym z zamiarem ponownego ich wykorzystania. W związku z tym mogą zwiększyć wydajność komputera Mac.

Niektóre są kontrolowane przez system, inne przez indywidualne aplikacje. Na przykład przeglądarka internetowa zapisuje strony internetowe w pamięci podręcznej, dzięki czemu przy ponownej wizycie na stronie można je odczytać z dysku twardego zamiast ponownie pobierać.

Problem w tym, że nie wszystkie aplikacje zachowują się dobrze w tym obszarze. Spójrz na swoje pamięci podręczne użytkowników, naciskając Command + Shift + G na pulpicie, aby wywołać Idź do folderu, a następnie wpisując ~ / Library / Caches /.

Nie zdziw się, jeśli znajduje się tutaj kilka gigabajtów. Największe z nich będą prawdopodobnie dotyczyć Twojej przeglądarki internetowej i takich jak iTunes i Spotify.

Ponieważ pamięci podręczne użytkowników są odbudowywane w razie potrzeby, możesz je bezpiecznie usunąć, zwłaszcza w przypadku aplikacji, które nie są już używane. Safari, Firefox i iTunes umożliwiają czyszczenie pamięci podręcznej bezpośrednio w aplikacjach.

Chociaż możesz przejrzeć wszystkie te pliki pamięci podręcznej, usuwając je, istnieje wiele przydatnych narzędzi, których możesz użyć, aby zrobić to za siebie.

Na przykład CleanMyMac X firmy MacPaw (29,95 GBP / 34,95 USD) może szybko wyczyścić pamięć podręczną. Otwórz aplikację, wybierz Śmieci systemowe, a następnie kliknij Skanuj, a następnie Wyczyść.

Alternatywami są OnyX (bezpłatny) i Mojave Cache Cleaner (12,15 GBP / 14,99 USD). Wszystkie te aplikacje robią znacznie więcej niż tylko usuwanie pamięci podręcznych.

Opróżnij pamięć podręczną Safari

"Opróżnij

Mówiąc o pamięci podręcznej, Safari czasami zapycha się danymi. Usunięcie tego pomoże przyspieszyć działanie Safari w systemie MacOS.

W starszych wersjach możesz po prostu otworzyć Safari i wybrać Safari> Zresetuj Safari i zaznacz Usuń wszystkie dane witryny. (Pozostałe opcje pozostaw niezaznaczone.) Teraz kliknij Resetuj. Może to przyspieszyć powolne przeglądanie sieci.

W późniejszych wersjach trzeba będzie otworzyć okno dialogowe Preferencje, a następnie wybrać ikonę Prywatność i kliknąć przycisk „Zarządzaj danymi witryny…”. Następnie możesz usunąć wszystkie pliki cookie i pamięć podręczną, klikając przycisk Usuń wszystko.

Jeśli chcesz tylko usunąć pamięć podręczną, a nie pliki cookie lub historię przeglądarki, sprawa jest bardziej skomplikowana. Ale można to osiągnąć za pomocą ukrytego menu programisty Safari.

Menu programisty można aktywować, wybierając Safari> Preferencje, klikając Zaawansowane, a następnie zaznaczając opcję Pokaż menu rozwijania na pasku menu. (Ta opcja znajduje się na dole).

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Czy na komputerach M1 Mac można uruchomić starsze wersje systemu macOS?

Nowa opcja menu Develop pojawia się po lewej stronie opcji menu Window i Help. Zamknij wszystkie otwarte okna Safari i wybierz opcję Opróżnij pamięć podręczną w menu Programowanie. Następnie kliknij Plik> Nowe okno do uruchamiania Safari z czystą pamięcią podręczną.

Przeczytaj: Jak wyczyścić pamięć podręczną Safari i pliki cookie na komputerze Mac, aby uzyskać więcej porad dotyczących czyszczenia pamięci podręcznej Safari.

Napraw uprawnienia na komputerze Mac

"Napraw

W starszych wersjach macOS trzeba było od czasu do czasu naprawiać uprawnienia. Osiągnięto to, otwierając Narzędzie dyskowe i wybierając główny dysk twardy z paska bocznego (w większości komputerów Mac będzie tylko jeden).

Następnie kliknij Uprawnienia do pierwszej pomocy i naprawy. Zapewni to, że wszystkie pliki na komputerze Mac będą miały odpowiednie uprawnienia, co pomoże utrzymać tempo.

Od czasu pojawienia się systemu Mac OS X El Capitan w 2015 roku nie można już naprawiać uprawnień w Narzędziu dyskowym. Zniknęło, ponieważ nowa ochrona integralności systemu (SIP), która pojawiła się w El Capitan, uniemożliwia modyfikowanie uprawnień do plików, co przynajmniej według Apple oznacza, że ​​nie powinno być potrzeby naprawiania uprawnień.

Wyłącz efekty wizualne

"Wyłącz

Większość komputerów Mac może bez problemu uruchomić macOS. Możesz jednak wyłączyć niektóre funkcje, które mogą spowalniać działanie komputera Mac.

Na przykład niektórzy wolą, aby Dock był statyczny, aby zapobiec spowolnieniu.

Kliknij Preferencje systemowe> Dock & Menu Bar i odznacz następujące pola:

 • Animuj otwieranie aplikacji
 • Automatycznie ukryj i pokaż dok

Teraz obok „ Minimalizuj okna za pomocą ” i zmień efekt dżina na efekt skali.

Wyłącz także powiększenie, jeśli wybrano tę opcję.

Zainstaluj więcej pamięci RAM

"Zainstaluj

Historycznie rzecz biorąc, uaktualnienie pamięci RAM było rozwiązaniem umożliwiającym poprawę wydajności komputera Mac. Zanim jednak zdecydujesz się wydać pieniądze, warto spróbować dowiedzieć się, ile naprawdę to zmieni, jeśli w ogóle.

Najłatwiej to zrobić, uruchamiając Monitor aktywności (znajduje się on w Aplikacjach / Narzędziach), klikając kartę Pamięć i obserwując wskaźnik ciśnienia pamięci w dolnej części okna. Jeśli jest stale zielony, prawdopodobnie nie zauważysz dużej różnicy po uaktualnieniu. Jeśli regularnie zmienia kolor na czerwony, warto wydać.

Ilość dodanej pamięci RAM i sposób jej dodania zależy od komputera Mac. Ale ogólnie rzecz biorąc, wysiłek związany z przeprowadzeniem instalacji w porównaniu z krańcowym kosztem większych modułów pamięci RAM oznacza, że ​​warto za jednym razem maksymalnie wykorzystać pamięć RAM komputera Mac.

Często będzie to oznaczało usunięcie istniejących modułów i ich wymianę. Dobrym pomysłem, choć nie koniecznym, jest zakup całej pamięci RAM, którą zmieściłeś w tym samym czasie od tego samego producenta. Jeśli zdecydujesz się tylko wypełnić puste miejsca, to samo dotyczy. Jeśli to możliwe, należy sparować moduły RAM o tej samej pojemności.

Największą przeszkodą będzie to, czy możliwe jest uaktualnienie pamięci RAM w komputerze Mac, łatwo jest dodać więcej pamięci RAM do iMaca, ale wielu nowoczesnych komputerów Mac nie może w ogóle zostać zaktualizowanych przez użytkownika, dlatego zwykle radzimy kupować jak najwięcej pamięci RAM ponieważ możesz sobie pozwolić na opcję składania na zamówienie przy pierwszym zakupie komputera Mac.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat instalowania pamięci RAM na komputerze Mac, przeczytaj ten samouczek.

Pozbądź się bałaganu na pulpicie

"Pozbądź

Każdy plik na pulpicie to okno z obrazem – ikoną lub podglądem pliku. Każde z tych okien i ich zawartość jest przechowywane w pamięci RAM, więc po przełączeniu się na Pulpit lub skorzystaniu z programu QuickLook komputer Mac może pokazać, co jest w oknie.

Innymi słowy, im więcej plików masz na pulpicie, tym więcej danych jest przechowywanych w pamięci RAM. Może to spowodować wolniejsze działanie komputera Mac, zwłaszcza jeśli pamięć komputera Mac jest już pod presją.

Uporządkuj pliki w odpowiednim folderze użytkownika – Dokumenty, Obrazy, Filmy itp. – a możesz zauważyć poprawę szybkości działania komputera Mac.

To powiedziawszy, ponieważ macOS Sierra możesz udostępnić pulpit na wielu komputerach Mac, więc Twoje pliki na pulpicie będą przechowywane w iCloud – ale jak powiedzieliśmy wcześniej, synchronizacja może być dużym obciążeniem na komputerze Mac, więc możliwe jest, że tło synchronizacja spowalnia komputer Mac.

Restartuj regularnie

"Restartuj

Niewiele aspektów Maca powoduje więcej kłótni niż ten o tym, co robić na koniec dnia: wyłączyć lub spać? Zajmujemy się tym tutaj: czy powinienem wyłączać komputer Mac każdej nocy?

Stary argument dotyczący pozostawienia komputera włączonego tak często, jak to możliwe, opierał się na zużyciu związanym z ponownym uruchamianiem dysku twardego, ale argument dotyczący ponownego uruchomienia dotyczy czegoś więcej niż tylko tego.

Główną zaletą spania Maca jest możliwość szybkiego kontynuowania od miejsca, w którym zostało przerwane. W czasach powolnych dysków twardych ponowne uruchamianie komputera Mac mogło być czymś, co robiłeś podczas przygotowywania herbaty, ale nowoczesne komputery Mac są znacznie szybsze do uruchomienia.

Wady odczekania minuty (prawdopodobnie krócej) podczas uruchamiania komputera Mac bez wątpienia zostaną przeważone przez poprawę szybkości, jeśli masz marginalną pamięć RAM.

macOS używa plików wymiany, spacji na dysku twardym, które pozwalają Twojemu Macowi udawać, że ma więcej pamięci RAM niż w rzeczywistości, dla pamięci wirtualnej. Gdy liczba plików wymiany przekroczy pięć lub więcej, komputer Mac zacznie zwalniać. Następnie czas na ponowne uruchomienie.

Jeśli w nocy uruchamiasz konserwację lub tworzenie kopii zapasowych skryptów, komputer Mac można zawsze wyłączyć po ich wykonaniu.

Jeśli zostawisz komputer Mac działający w nocy, pamiętaj, że pamięci podręczne nie są opróżniane, a aplikacje, które zajmują pamięć RAM, nie pozwalają na to. Ponowne uruchomienie komputera Mac powoduje wyczyszczenie pamięci podręcznych i zamknięcie aplikacji. Rezultatem jest odświeżony komputer Mac, który powinien działać lepiej.

Zarządzaj Spotlight

"Zarządzaj

Spotlight, szczególnie w najnowszych wersjach macOS, to wspaniałe narzędzie. Ale jeśli używasz wielu dysków, szczególnie na starszych komputerach Mac, może zająć Spotlight trochę czasu, aby zindeksować i ponownie zindeksować system plików. To z kolei spowolni działanie komputera Mac.

Odpowiedzią jest ograniczenie plików indeksów Spotlight. Odbywa się to w panelu Spotlight w Preferencjach systemowych. Po otwarciu okienka kliknij kartę Prywatność. Możesz teraz przeciągnąć do okna dowolne foldery lub woluminy, których nie musisz przeszukiwać.

Spowoduje to zatrzymanie indeksowania folderu lub woluminu przez Spotlight, a tym samym zmniejszenie liczby plików potrzebnych do indeksowania, co oznacza, że ​​spędza mniej czasu na indeksowaniu i powinno poprawić wydajność na komputerze Mac.

Wyłącz szyfrowanie File Vault

"Wyłącz

File Vault umożliwia zaszyfrowanie każdego pliku przechowywanego na komputerze Mac, aby chronić go przed wzrokiem ciekawskich. Jednak używa również wielu cykli procesora do szyfrowania i deszyfrowania tych plików.

Jeśli go używasz, wyłącz go i zobacz, czy zauważysz różnicę w wydajności.

Kliknij kartę Bezpieczeństwo i prywatność w Preferencjach systemowych, a następnie kartę Sejf plików. Kliknij kłódkę, wpisz hasło administratora i kliknij opcję Wyłącz Sejf plików.

Opcja jądrowa

"Opcja

Jeśli wszystko inne zawiedzie i wypróbowałeś wszystko, co sugerowaliśmy, aby przyspieszyć działanie komputera Mac bez powodzenia, jest jeszcze jedna opcja: czysta ponowna instalacja systemu operacyjnego.

Nie jest to lekka praca – musisz usunąć cały dysk rozruchowy. Ale usunie wszystkie pliki, które gromadziły się w bibliotece systemowej i bibliotekach użytkownika przez lata i które mogą powodować powolne działanie komputera Mac.

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem wykonać co najmniej jedną, najlepiej dwie, pełne kopie zapasowe dysku bitowego, aby móc kopiować dokumenty, obrazy, muzykę i wszystko, czego potrzebujesz, po zainstalowaniu nowego systemu operacyjnego.

Jeśli nadal masz problemy z wolnym komputerem Mac, przeczytaj nasz przewodnik dotyczący wyboru nowego komputera Mac, aby znaleźć najlepszy zamiennik dla siebie. Przeczytaj: Który Mac jest najlepszy lub który MacBook kupić.

Mamy teraz również podsumowanie najlepszych ofert na komputery Mac:

 • Oferty iMac
 • Oferty na Maca mini
 • Oferty MacBooka Pro
 • Oferty MacBook Air