Jak przetestować szybkość i wydajność komputera Mac

0
5

Czy uważasz, że wydajność Twojego komputera Mac nie jest tak dobra, jak kiedyś? Zastanawiasz się, czy może być problem z jednym ze składników, a może myślisz o dodaniu większej ilości pamięci RAM lub aktualizacji całego komputera Mac. A może przeszkadza Ci połączenie internetowe, ale nie masz pewności, o co chodzi, czy połączenie szerokopasmowe jest naprawdę słabe, czy też coś innego dzieje się na komputerze Mac?

Dzielimy się wieloma poradami na temat aktualizowania komputera Mac i przyspieszania wolnego komputera Mac, ale skąd masz wiedzieć, czy naprawdę jest problem z komputerem Mac, a nie tylko cierpieć z tego powodu. Jednym ze sposobów, aby dowiedzieć się, jak dobrze działa komputer Mac, jest uruchomienie testów porównawczych komputerów Mac.

Istnieją aplikacje do testów porównawczych, które pomogą Ci dowiedzieć się, jak szybki jest Twój Mac, możesz przetestować procesor graficzny i procesor, a także prędkość Internetu Wi-Fi, a nawet prędkość Ethernet. W tym artykule przedstawimy najlepsze aplikacje do testowania wydajności komputerów Mac, w tym kilka bezpłatnych opcji dostępnych online.

Benchmarking twojego GPU może ci powiedzieć, ile możesz zwiększyć, gdybyś zaktualizował kartę graficzną, być może dodając eGPU do komputera Mac. Lub, jeśli myślisz o zakupie nowego komputera Mac, uruchomienie testów porównawczych na bieżącym komputerze, a następnie porównanie ich z naszymi testami porównawczymi nowszych modeli, które sprawdziliśmy, da ci wyobrażenie o rodzaju poprawy, której możesz się spodziewać. (Sprawdź naszą sekcję opinii, aby zapoznać się z najnowszymi testami dla komputerów Mac).

Po uruchomieniu tych testów przed i po każdej aktualizacji możesz dokonać oceny, czy aktualizacja przyniosła pożądany efekt.

W tym artykule zalecimy różnorodność (zazwyczaj darmowych) aplikacji, których używamy do oceny wydajności komputera Mac (a dokładniej wydajności poszczególnych jego składników) w różnych scenariuszach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przeprowadzić testy porównawcze procesora, karty graficznej i dysku twardego oraz innych elementów komputera stacjonarnego lub laptopa Mac.

PromotionCleanMyMac X

  • Kupować z MacPaw

CleanMyMac X | Zajrzyj do swojego macOS

Znajdź ukryte śmieci, duże stare foldery, aplikacje działające w tle i duże obciążenia pamięci. Użyj CleanMyMac X, aby zwolnić miejsce na komputerze Mac i dostroić go, aby uzyskać maksymalną prędkość. Nowa wersja skutecznie blokuje oprogramowanie reklamowe, wyskakujące okienka przeglądarki i rozszerzenia wirusów.

Pobierz bezpłatną edycję 2019

Test prędkości Mac

Chcesz dowiedzieć się, jak szybki jest Twój Mac (i potwierdzić swoje przekonanie, że spowalnia)? Możesz rzucić okiem na szybkość procesora, co dałoby wgląd w to, jak potężny jest Twój Mac. Zalecamy również sprawdzenie prędkości dysku twardego (a raczej dysku SSD, ponieważ obecnie niewiele komputerów Mac ma dysk twardy).

Przed uruchomieniem któregokolwiek z tych testów zalecamy zamknięcie wszelkich aplikacji na komputerze Mac, ponieważ mogą one wpłynąć na wydajność komputera. W rzeczywistości zalecane jest również ponowne uruchomienie w celu upewnienia się, że pamięć RAM jest zwolniona.

Test procesora Mac

Aby sprawdzić szybkość procesora, zalecamy Geekbench 4 od Primate Labs.

Geekbench 4 (9,99 GBP / 9,99 USD) z Mac App Store tutaj. Możesz go również pobrać ze strony internetowej Primate Labs tutaj.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak znaleźć skradzionego komputera Mac i chronić dane przed kradzieżą

Geekbench 4 to nasze narzędzie do testów porównawczych podczas przeglądania najnowszych komputerów Mac, iPhone’ów i iPadów tutaj w Macworld UK.

Jest to najpopularniejsze narzędzie do sprawdzania, jak potężne są najnowsze procesory, a ponieważ działa na komputerach Mac i PC, a także na iOS i Androidzie, możesz dowiedzieć się, jak twój procesor wypada w porównaniu z innym.

Może to być przydatne, jeśli uważasz, że coś jest nie tak z komputerem Mac – możesz porównać wynik z podobnymi komputerami Mac i procesorami. Tutaj możesz zobaczyć wyniki Geekbench dla różnych procesorów.

Główną zaletą Geekbench 4 jest to, że jest niezwykle łatwy w użyciu i wymaga niewielkiej wiedzy technicznej. Po prostu otwórz aplikację, zamknij wszystkie inne aplikacje, które mogą być uruchomione na komputerze Mac, i kliknij „Uruchom test porównawczy procesora”.

Następnie będzie mierzyć wydajność twojego procesora podczas wykonywania „codziennych zadań symulujących rzeczywiste aplikacje” i jego ukończenie może potrwać do 20 minut, w zależności od szybkości twojego procesora.

Po zakończeniu zostaną wyświetlone wyniki. Początkowo możesz być przytłoczony wszystkimi dostępnymi informacjami, od identyfikatora procesora po sprzęt płyty głównej, ale jedyne dwie liczby, na których musisz się skoncentrować, są na górze: wynik jednordzeniowy i wynik wielordzeniowy.

Jednordzeniowy wynik pomaga określić, jak szybko komputer Mac działa w określonych sytuacjach, gdy tylko jeden rdzeń procesora obsługuje wszystko. Z drugiej strony, wielordzeniowy pokazuje, jak dobrze komputer Mac może działać, gdy jest spychany do swoich absolutnych granic, ponieważ użyje wielu rdzeni jednocześnie, aby poradzić sobie z obciążeniem. Pomyśl o tym jak o najwyższej wydajności komputera Mac.

Możesz wziąć te wyniki i porównać je z innymi testami porównawczymi w przeglądarce Geekbench, pozwalając zobaczyć, jak Twój Mac porównuje się do najnowszej generacji komputerów Mac, a nawet konkurentów innych producentów. Powinno to dać ci wyobrażenie o tym, jak dobry jest twój komputer w tej chwili i czy rozważana aktualizacja jest tego warta pod względem surowej mocy obliczeniowej.

Test prędkości dysku Mac

Jednym ze sposobów, w jaki sprawdziliśmy, jak szybko wykorzystano pamięć wewnątrz naszego komputera Mac, było skopiowanie i wklejenie folderu 4 GB, a następnie określenie czasu potrzebnego do skopiowania. To już nie jest skuteczny środek, ponieważ ponieważ Apple wprowadziło APFS (Apple File System), folder nie jest już duplikowany, wszystko, co naprawdę robisz, to utworzenie aliasu do oryginalnego pliku.

Dlatego jedynym sposobem, aby naprawdę ocenić szybkość przechowywania w komputerze Mac, jest skorzystanie z narzędzia takiego jak BlackMagic Disk Speed ​​Test lub AJA System Test Lite (darmowy z Mac App Store tutaj) do pomiaru odczytu / prędkości zapisu na dysku twardym lub dysku SSD.

Test prędkości dysku BlackMagic

BlackMagic Disk Speed ​​Test został zaprojektowany dla edytorów wideo, aby pomóc ustalić, czy ich dyski twarde mogą obsługiwać duże pliki, ale jest niezwykle łatwy w użyciu.

Wystarczy pobrać i otworzyć aplikację, wybrać dysk docelowy, jeśli komputer Mac ma więcej niż jeden dysk twardy (odbywa się to poprzez kliknięcie koła zębatego) i kliknij przycisk Start, aby rozpocząć test porównawczy. Aby zwiększyć dokładność i podobnie jak w przypadku wszystkich innych testów porównawczych, najlepiej upewnić się, że żadne inne aplikacje nie są uruchomione w tym samym czasie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak zaktualizować komputer Mac

Chociaż w „Will it work” znajduje się mnóstwo danych. i jak szybko? wykresy, głównie dla edytorów wideo. Liczby, na których chcesz się skupić, są wyświetlane na dużych wskaźnikach u góry. Prędkość zapisu znajduje się po lewej stronie, a prędkość odczytu po prawej stronie, co daje wyobrażenie o tym, jak szybko będą zapisywane rzeczy na dysku oraz jak szybko będą ładowane aplikacje i pliki.

Jak sprawdzić wydajność GPU na komputerze Mac

Na koniec pomówmy o wydajności graficznej. W tym celu zwykle wybieramy Maxon’s Cinebench, kolejny darmowy program, który oprócz testowania procesora komputera Mac (podobnie jak Geekbench bez możliwości porównania z innymi wynikami online), użyje testu OpenGL i metalu, aby przetestować twoją grafikę karta.

Kiedyś używaliśmy Cinebench R15, ale ostatnio został on zaktualizowany do R20 (co jest nieco frustrujące, ponieważ oznacza, że ​​nasze stare wyniki nie są teraz porównywalne).

Korzystamy również z doliny Unigene, pobierz ją tutaj. Unigene Valley to test silnika gry. Używamy ustawienia „Extreme HD” do szybkiego i łatwego testu. Kiedy się zacznie, kliknij Benchmark.

Cinebench R20

Oto jak korzystać z Cinebench R20.

Istnieje wiele testów, które można uruchomić w celu przetestowania wydajności karty graficznej. Renderuje się scenę 3D zawierającą 2000 obiektów ze światłami, odbiciami, cieniami i obiektami cieniującymi. Istnieją również testy dla OpenGL i Metalu (przyspieszany sprzętowo interfejs programowania grafiki 3D). W tych testach zobaczysz samochody 3D zbliżające się do słabo oświetlonych ulic miast, co przetestuje zdolność Twojej karty graficznej do radzenia sobie z prawie milionem wielokątów na raz.

Po zakończeniu testów zobaczysz wynik klatek na sekundę (fps) i wynik, im wyższy wynik, tym lepiej. Po teście zobaczysz jedne z najlepszych wyników, ale Maxon nie ma łatwej do przeszukiwania bazy danych dla różnych modeli, jak Geekbench.

Aby wykonać test, wystarczy otworzyć Cinebench i kliknąć Uruchom obok testu OpenGL w lewym górnym rogu aplikacji. Przeprowadzi cię przez test, a twój końcowy wynik zostanie wyświetlony obok przycisku Uruchom.

Jeśli ostatecznie szukasz nowego komputera Mac, zapoznaj się z naszym przewodnikiem zakupu komputerów Mac.

Jakie są dobre punkty odniesienia dla komputerów Mac

Mac Pro, gdy zostanie uruchomiony jesienią 2019 r., Prawdopodobnie będzie miał bardzo imponujące testy porównawcze. W międzyczasie te dwa komputery Mac o wysokich parametrach powinny dać dobre wyobrażenie o tym, czego można się spodziewać na najwyższym poziomie.

W kwietniu 2019 r. Przeprowadziliśmy testy porównawcze komputera iMac z 8-rdzeniowym procesorem 9-tej generacji 3,6 GHz, Core i9, 16 GB pamięci RAM, procesorem graficznym Radeon Pro Vega 48 i 512 GB SSD. Jego wzorce były następujące:

  • Geekbench muilti-core: 33.484
  • Cinebench R20: 4265
  • Dolina Unigine: 2287

W czerwcu 2019 r. Przeprowadziliśmy testy porównawcze 15-calowego MacBooka Pro z ośmiordzeniowym procesorem i9 2,9 GHz (9th Coffee Coffee Lake), 32 GB pamięci RAM, Radeon Pro Vega 20 4 GB VRAM, 4 TB SSD (BTO).

  • Geekbench muilti-core: 31 066
  • Cinebench R20: 3,222
  • Dolina Unigine: 3369