Jak ponownie zainstalować system macOS

0
87

Istnieje kilka powodów, dla których możesz chcieć ponownie zainstalować macOS (lub nawet Mac OS X). Być może komputer Mac działa nieprawidłowo i uważasz, że czysta instalacja systemu operacyjnego może rozwiązać problem.

Alternatywnie możesz planować sprzedaż swojego Maca lub przekazanie go członkowi rodziny (w takim przypadku musisz go najpierw wyczyścić i przywrócić Maca do ustawień fabrycznych).

Możliwe jest nawet ponowne zainstalowanie wersji systemu macOS, z którą został dostarczony komputer Mac – co może umożliwić powrót do starszej wersji systemu operacyjnego, jeśli najnowsza wersja Cię denerwuje.

Bez względu na powód ponownej instalacji systemu macOS, poniżej pokażemy jeden z najprostszych sposobów.

Nasza metoda polega na użyciu partycji odzyskiwania, za pomocą której można ponownie zainstalować najnowszą wersję systemu macOS zainstalowanego na komputerze Mac. Ponieważ macOS jest zwykle instalowany za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania (lub wcześniej Mac App Store), nie ma fizycznych dysków instalacyjnych, dlatego Apple umożliwił zainstalowanie systemu operacyjnego przez Internet przy użyciu Recovery HD.

Alternatywną opcją byłoby utworzenie rozruchowej instalacji macOS na dysku zewnętrznym. Jeśli Twój Mac nie uruchamia się w trybie odzyskiwania, przeczytaj to: Mac nie może uzyskać dostępu do trybu odzyskiwania.

Mamy również ten artykuł na temat czystej instalacji systemu macOS przy użyciu dysku rozruchowego.

Czego potrzebujesz, aby ponownie zainstalować macOS

Kopia zapasowa: jeśli planujesz wyczyścić komputer Mac w ramach tego procesu (ponieważ uważasz, że czysta tablica może rozwiązać problemy, które masz, lub ponieważ sprzedajesz komputer Mac), możesz chcesz najpierw wykonać kopię zapasową ważnych dokumentów. Sposób, w jaki to zrobisz, będzie zależeć od tego, czy chcesz odzyskać komputer Mac do tej samej wersji systemu operacyjnego Mac, czy też miałeś nadzieję na czystą instalację. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj: Tworzenie kopii zapasowej komputera Mac.

Uwaga, jeśli używasz iCloud Drive do synchronizowania wszystkich dokumentów i pulpitu w chmurze, może się okazać, że nie potrzebujesz kopii zapasowej, ale upewnij się, że wszystko jest w iCloud przed usunięciem!

Połączenie internetowe: musisz mieć połączenie z internetem.

WEP / WPA: jeśli korzystasz z odzyskiwania danych przez Internet, musisz korzystać z sieci z zabezpieczeniami WEP lub WPA. Nie powinno to stanowić problemu, jak większość domowych sieci Wi-Fi, ale jeśli korzystasz z sieci proxy lub PPPoE, będziesz mieć problemy.

Jak ponownie zainstalować system macOS za pomocą funkcji odzyskiwania

Wejście w tryb odzyskiwania zawsze polegało na naciśnięciu i przytrzymaniu przycisków Command i R podczas uruchamiania, aż usłyszysz dzwonek uruchamiania i zobaczysz obracającą się kulę ziemską lub logo Apple.

Jednak zmieniło się to w przypadku komputerów Mac korzystających z własnych procesorów Apple, takich jak komputery Mac M1 wprowadzone w listopadzie 2020 r.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak przełączyć się na 5 GHz na komputerze Mac

Jeśli chcesz przejść do trybu odzyskiwania na M1 Mac, musisz nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania podczas uruchamiania komputera Mac, a następnie naciskać i przytrzymywać przycisk, aż pojawi się okno opcji uruchamiania z ikoną Opcje. Wybierz Opcje i kliknij Kontynuuj.

Wykonaj poniższe czynności, aby ponownie zainstalować najnowszą wersję systemu macOS zainstalowaną na komputerze Mac:

 1. Wejdź do odzyskiwania (naciskając Command + R na Intel Mac lub naciskając i przytrzymując przycisk zasilania na M1 Mac)
 2. Otworzy się okno MacOS Utilities, w którym zobaczysz opcje Przywróć z kopii zapasowej Time Machine, Zainstaluj ponownie macOS [wersja], Safari (lub Uzyskaj pomoc online w starszych wersjach) i Narzędzie dyskowe. Następny krok zależy od tego, czy chcesz wyczyścić komputer Mac przed ponowną instalacją systemu operacyjnego. Jeśli chcesz wyczyścić dysk, kliknij Narzędzie dyskowe (w przeciwnym razie możesz przejść do kroku 8).
 3. Po wybraniu Narzędzia dyskowego kliknij Kontynuuj.
 4. Teraz wybierz wolumin, który chcesz wymazać. Konieczne może być kliknięcie opcji Widok> Pokaż wszystkie dyski, zanim zobaczysz wolumin. Zwróć uwagę, że proces tutaj jest nieco inny, jeśli używasz systemu macOS Catalina lub Big Sur. Jeśli nie używasz Cataliny, wystarczy usunąć wolumin Macintosh HD. Jeśli używasz Cataliny lub nowszej, będą dwa woluminy prawdopodobnie nazwane Macintosh HD i Macintosh HD-Data (lub prawdopodobnie Dom i Dom – Dane). Najpierw musisz usunąć wolumin danych, a następnie Macintosh HD. Omówimy, jak to zrobić tutaj: Jak wyczyścić i sformatować komputer Mac. Pamiętaj, że spowoduje to usunięcie wszystkich danych, więc upewnij się, że masz kopię zapasową ważnych danych lub przechowujesz je w chmurze lub na dysku zewnętrznym.
 5. Następny krok zależy również od używanej wersji systemu macOS. W Catalinie, Mojave Big Sur i potencjalnie High Sierra (w zależności od komputera Mac) będzie to APFS. Ale na starszych komputerach Mac ze starszymi wersjami macOS należy ustawić format na Mac OS Extended (Journaled). Konieczne będzie również wybranie tabeli partycji GUID jako schematu. (Nie zobaczysz opcji Schemat, jeśli masz wybrany tylko wolumin).
 6. Kliknij Wymaż i czekaj. (W opcjach bezpieczeństwa dostępne są opcje, które umożliwiają bezpieczne wymazanie dysku).
 7. Teraz wybierz Narzędzie dyskowe> Zamknij Narzędzie dyskowe. Lub po prostu Command + Q.
 8. Jeśli ponownie formatujesz dysk, na tym etapie ponownie pojawi się ekran Narzędzia. Ewentualnie mogłeś wskoczyć tutaj z góry, ponieważ nie kasujesz najpierw dysku twardego. Tak czy inaczej, musisz teraz wybrać opcję Zainstaluj ponownie macOS z opcji. Jeśli na tym etapie okaże się, że tryb odzyskiwania nie jest dostępny, być może dlatego, że wolumin startowy został usunięty, mamy tutaj wskazówki: Jak przywrócić komputer Mac, jeśli odzyskiwanie nie działa. ""
 9. Po kliknięciu Zainstaluj ponownie macOS, kliknij Kontynuuj.
 10. W razie potrzeby wprowadź swój Apple ID i poczekaj, aż system macOS zostanie ponownie zainstalowany. Spodziewaj się, że to trochę potrwa.
 11. Po uruchomieniu kreatora konfiguracji zakończ, jeśli zamierzasz sprzedać lub przekazać komputer Mac, aby następny właściciel mógł wprowadzić własne dane. W przeciwnym razie kontynuuj konfigurowanie komputera Mac.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak naprawić komputer Mac lub MacBook, który się nie włącza

Jak zainstalować starszą wersję systemu macOS w trybie odzyskiwania

Oprócz kombinacji klawiszy Command + R, o której wspomnieliśmy powyżej, istnieje kilka innych kombinacji klawiszy, których można użyć do ponownej instalacji systemu macOS w trybie odzyskiwania. Umożliwiają one wybór, czy zainstalować najnowszą wersję systemu macOS zgodną z komputerem Mac, czy wersję systemu macOS dostarczoną z komputerem Mac.

Pamiętaj, że nie będziesz mógł korzystać z żadnej z tych opcji na M1 Mac.

Do wyboru masz:

 • Command + R Zainstaluje najnowszą wersję zainstalowaną na Twoim Macu – nie zaktualizuje Cię do najnowszej wersji.
 • Option / Alt + Command + R Zaktualizuje Cię do najnowszego systemu macOS zgodnego z Twoim komputerem Mac. Uwaga: jeśli nie korzystasz z Sierra 10.12.4 lub nowszego, spowoduje to zainstalowanie wersji dostarczonej z komputerem Mac; jeśli Twój Mac ma układ T2, Option / Alt + Command + R zainstaluje najnowszy system macOS na komputerze Mac.
 • Shift + Option / Alt + Command R (jeśli używasz Sierra 10.12.4 lub nowszego) zainstaluje wersję systemu macOS dostarczoną z komputerem Mac lub najbliższą mu wersję, która jest nadal dostępna.

Wykonaj czynności opisane w powyższej sekcji, aby ponownie zainstalować system macOS przez odzyskiwanie. Uruchomienie Big Sur jest możliwe tylko na M1 Mac – może się to zmienić w przyszłości, jeśli Parallels lub WMware wymyślą rozwiązanie do uruchamiania starszego systemu macOS na maszynie wirtualnej, ale to jeszcze nie istnieje.

Jeśli chcesz powrócić do starszej wersji systemu macOS – a Twój komputer Mac został dostarczony z tą wersją – będziesz mógł go ponownie zainstalować, korzystając z dwóch ostatnich opcji. Alternatywnie przeczytaj: Jak obniżyć wersję macOS do starszej wersji.

Jak połączyć się z Internetem w trybie odzyskiwania systemu macOS

Aby ponownie zainstalować system macOS w trybie odzyskiwania, musisz połączyć się z Internetem. Wykonaj poniższe czynności, aby połączyć się z Internetem w trybie odzyskiwania, jeśli komputer Mac nie połączył się automatycznie:

 1. Kliknij menu Wi-Fi w prawym górnym rogu ekranu.
 2. Wybierz sieć Wi-Fi.
 3. Wprowadź hasło Wi-Fi (jeśli jest wymagane).

Tryb odzyskiwania powinien być teraz połączony z Internetem i mieć możliwość pobrania oprogramowania instalacyjnego macOS.