Jak pobrać stare wersje macOS i Mac OS X

0
182

Istnieje kilka powodów, dla których warto pobrać i zainstalować starsze wersje systemu macOS lub Mac OS X. Być może polegasz na oprogramowaniu, które odkryłeś, że nie działa poprawnie w najnowszej wersji. A może po prostu nie podoba ci się nowa wersja systemu macOS, którą zainstalowałeś.

Innym scenariuszem jest to, że jesteś programistą i musisz mieć uruchomionych wiele wersji systemów macOS i Mac OS X, aby mieć pewność, że oprogramowanie działa na nich poprawnie. Tak czy inaczej, masz pytania, a my mamy odpowiedzi.

W tym artykule omówimy, jak zdobyć stare wersje macOS, w tym Catalina, Mojave, El Capitan, Sierra, Yosemite, a nawet starsze wersje Mac OS X. Wyjaśniamy, jak zdobyć odpowiednie pliki instalatora, aby można było zainstalować oprogramowanie na komputerze Mac.

Mamy osobny artykuł o tym, jak zainstalować stare wersje systemu Mac OS X, gdy dojdziesz do tego etapu procesu.

Jeśli szukasz sposobu na powrót do poprzedniej wersji systemu macOS, mamy bardziej szczegółowy artykuł na temat przejścia z Big Sur do Cataliny. Mamy również ten przewodnik dotyczący obniżania wersji z wersji beta systemu macOS.

Możesz także chcieć pobrać instalator dla wersji systemu macOS, aby utworzyć bootowalny instalator do instalacji systemu macOS na wielu komputerach Mac (osobno przyglądamy się temu scenariuszowi).

Skąd mogę pobrać stary system macOS?

Zanim będziesz mógł zainstalować starszą wersję systemu macOS lub Mac OS X, musisz zdobyć instalator wersji systemu macOS, którą chcesz zainstalować. Na szczęście można zdobyć te pliki – o ile wiesz, gdzie iść w Mac App Store.

Poniżej mamy niezbędne linki do Mac App Store. Pokażemy Ci, jak uzyskać następujące instalatory macOS:

 • macOS Catalina
 • macOS Mojave
 • macOS High Sierra
 • macOS Sierra
 • OS X El Capitan
 • OS X Yosemite
 • OS X Mavericks
 • OS X Mountain Lion
 • OS X Lion

* Zwróć uwagę, że odkryliśmy, że linki, które podajemy poniżej, będą działać tylko wtedy, gdy surfujesz w Safari, dlatego zalecamy przełączenie się na przeglądarkę Apple przed przejściem. *

W ten sposób nie będzie można pobrać systemu Mac OS X Snow Leopard – ale przyjrzymy się temu później. W rzeczywistości powiemy Ci, jak zdobyć kopie Leoparda, Lwa i Lwa Górskiego!

Mamy pełną listę komputerów Mac, na których są uruchomione wersje systemu macOS i Mac OS X.

Jak pobrać macOS Catalina

Pomimo faktu, że aktualizacje Catalina pojawiłyby się na twoim Macu za pośrednictwem Aktualizacji oprogramowania, możesz pobrać instalator z Mac App Store – o ile znasz magiczny link.

 • Kliknij to łącze, które otworzy sklep Mac App Store na stronie Catalina. (Użyj Safari)

Catalina Mac App Store

Wykonaj następujące kroki, aby pobrać Catalinę (lub dowolną inną wersję systemu macOS) z Mac App Store:

 1. Kliknij to łącze, aby otworzyć sklep Mac App Store na stronie Catalina.
 2. Kliknij Get.
 3. Aktualizacja oprogramowania otworzy się ze słowami „Finding Update”. Ostatecznie pojawi się komunikat „Czy na pewno chcesz pobrać macOS Catalina”. Może wyglądać jak aktualizacja, a nie pełna wersja, ale po rozmiarze pliku do pobrania (około 6 GB) zobaczysz, że jest to kompletny instalator Cataliny. Pobierz Catalinę
 4. Po pobraniu instalatora nie klikaj Instaluj. Jeśli go zainstalujesz, instalator zostanie automatycznie usunięty.
 5. Powinieneś być w stanie znaleźć aplikację Zainstaluj macOS Catalina w folderze Aplikacje, będziesz jej potrzebować do następnych kroków, które opisujemy tutaj: Jak obniżyć wersję macOS, zainstalować starszą wersję na komputerze Mac.

Jak pobrać macOS Mojave

Możliwe jest również uzyskanie dostępu do instalatora Mojave za pośrednictwem tego łącza do Mac App Store. Zwróć uwagę, że aby ten link działał, musisz mieć uruchomioną przeglądarkę Safari i najpierw zamknąć aplikację Mac App Store. Jeśli aplikacja Mac App Store jest otwarta, to przekierowanie nie będzie działać.

 • Kliknij to łącze, aby otworzyć sklep Mac App Store na stronie Mojave.

Aby go pobrać, wykonaj czynności opisane w sekcji powyżej.

Pobierz Mojave

Jak pobrać High Sierra

Możliwe jest również pobranie High Sierra przez ten link. (Użyj Safari)

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak korzystać z trybu odzyskiwania komputera Mac

Postępuj zgodnie z instrukcjami w powyższej sekcji, aby pobrać High Sierra.

Jak pobrać Sierra, El Capitan lub Yosemite

 • Możesz Sierra przez ten link.
 • El Capitan można pobrać z tego linku.
 • Yosemite jest dostępne tutaj.

To łącze do Mac App Store nie działa dla mnie!

Powiedzieliśmy powyżej, że z naszego doświadczenia wynika, że ​​powyższe linki zwykle nie działają, jeśli przeglądasz coś innego niż Safari lub masz już otwarty Mac App Store. Jeśli jednak nadal okaże się, że łącze nie działa, możesz wypróbować poniższe metody alternatywne.

Innym problemem jest to, że łącze prowadzi do właściwej strony w Mac App Store, ale podczas próby pobrania pojawia się komunikat o błędzie Nie znaleziono aktualizacji. Jest to problem, o którym wiemy, że napotkali inni, chociaż tego nie zrobiliśmy. W takim przypadku sugerujemy, abyś spróbował pobrać instalator za pośrednictwem tego łącza na starszym komputerze Mac.

Inne sposoby na uzyskanie starych wersji systemu macOS

Jeśli używasz starszej wersji systemu macOS – lub kogoś, kogo znasz – powinieneś być w stanie łatwo znaleźć starsze wersje systemu macOS, a nawet Mac OS X w Mac App Store. To, jak łatwo je znaleźć, zostanie określone przez wersję systemu macOS uruchomionego na tym komputerze Mac.

Przed pojawieniem się macOS Mojave w 2018 r. Instalatory starszych wersji macOS można było wyszukiwać lub znajdować na karcie Kupione (nie znaczy to, że nikt nie musiał płacić za aktualizację Mac OS X od lat).

Jednak gdy Apple wprowadziło Mojave, Mac App Store się zmienił i tych instalatorów nie można już wyszukiwać ani znaleźć w zakupionej sekcji sklepu. (Chociaż w powyższej sekcji mamy linki przekierowujące do każdej z odpowiednich stron w sklepie Mac App Store).

Jeśli zdarzy ci się mieć dostęp do komputera Mac ze starszą wersją systemu macOS, zaloguj się do Mac App Store za pomocą swojego hasła i pobierz instalator Mojave na ten komputer Mac. Możesz też poprosić znajomego o pobranie kopii instalatora z Mac App Store. Omówimy tę metodę w sekcji poniżej.

Jak wyżej, po pobraniu instalatora nie instaluj go! Jeśli to zrobisz, instalator zostanie usunięty. Instalator znajdziesz w folderze Aplikacje, z którego możesz skopiować na komputer Mac – lub utwórz instalator rozruchowy.

Słyszeliśmy, że pobranie instalatora przez Terminal może być możliwe, jednak nie udało nam się uruchomić tej metody.

Możesz również znaleźć aktualizacje starej wersji systemu macOS na stronie Apple tutaj, jednak są to tylko aktualizacje punktowe, a nie pełna wersja, więc nie będzie to zbyt pomocne, jeśli próbujesz pobrać pełne pobranie.

Jedyną rzeczą, której naprawdę nie wolno robić, jest przejście do witryny z torrentami i pobranie kopii żądanego systemu OS X. Tylko dlatego, że Apple udostępnia swoje oprogramowanie za darmo, nie myśl, że wystarczy odebrać kopię. Pirackie kopie oprogramowania Apple mogły zostać dostosowane, aby umożliwić hakerom dostęp do oprogramowania i komputera Mac.

Pobierz Mac OS X

Jeśli masz dostęp do komputera Mac z systemem OS X Yosemite lub starszym, możesz zobaczyć starsze wersje systemu Mac OS X w Mac App Store. Można tu zobaczyć Yosemite, Mavericks i Mountain Lion.

Warto zauważyć, że zobaczysz tylko stare wersje Mac OS X, które pobrałeś w sekcji Kupione – jeśli nigdy jej nie pobrałeś (lub jeśli nigdy nie było w Mac App Store), ta wersja nie będzie w sekcji Zakupione. Innym powodem, dla którego może brakować wersji systemu Mac OS X, jest fakt, że komputer został dostarczony z zainstalowaną wersją. Później przyjrzymy się temu scenariuszowi.

Oto jak uzyskać starszą wersję systemu Mac OS X z Mac App Store (działa to tylko wtedy, gdy pobrałeś ją w przeszłości i nie zadziała, jeśli masz już zainstalowaną Mojave lub nowszą):

 1. Otwórz Mac App Store (wybierz Sklep> Zaloguj się, jeśli musisz się zalogować).
 2. Kliknij Kupione.
 3. Przewiń w dół, aby znaleźć żądaną kopię systemu OS X lub macOS.
 4. Kliknij Zainstaluj.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak wyczyścić zainstaluj macOS Big Sur, Catalina lub starszy

Kliknięcie Instaluj nie spowoduje zainstalowania oprogramowania, ale spowoduje pobranie aplikacji instalatora do folderu Aplikacje.

Nie będzie można po prostu zainstalować tej starszej wersji systemu operacyjnego bezpośrednio na komputerze Mac z nowszą wersją systemu OS X lub macOS. Wyjaśnimy, jak można go zainstalować na komputerze Mac – w tym na obecnie używanym wcześniejszym systemie operacyjnym tutaj: Jak zainstalować stare wersje Mac OS X.

Nie można znaleźć systemu Mac OS X w Kupione?

Jeśli wiesz, że wcześniej pobrałeś wersję macOS, której szukasz, ale nie widzisz jej w sekcji Kupione, możesz spróbować kilku rzeczy:

 1. Wyloguj się z App Store, a następnie zaloguj ponownie.
 2. Jeśli istnieje możliwość, że pobrałeś go będąc zalogowanym do innego Apple ID (być może związanego z pracą), zaloguj się przy użyciu tego identyfikatora.
 3. Ewentualnie znajdź kogoś, kto pobrał tę wersję systemu operacyjnego Mac i poproś o pobranie pliku instalacyjnego.

Jeśli nigdy nie pobrałeś wersji Mac OS X, przejdź do kroku 3 i znajdź przyjazną osobę, która to zrobiła. Poproś ich, aby pobrali instalator Mac OS X.

Na szczęście kopia OS X nie jest zablokowana na ich koncie, więc zostanie zainstalowana na dowolnym komputerze Mac.

Jak zdobyć system OS X Snow Leopard

Możliwe, że wersja Mac OS X, której szukasz, nigdy nie była dostępna w Mac App Store. Tak jest w przypadku Snow Leopard – pierwszej wersji systemu Mac OS X, która pojawi się w sklepie Mac App Store.

Ten sposób pobierania aktualizacji i nowych aplikacji dla systemu Mac OS X został wprowadzony w systemie Snow Leopard i oznacza, że ​​każdy, kto ma komputer Mac z systemem Mac OS X 10.5 Leopard lub starszym, nie może uzyskać dostępu do sklepu Mac App Store w celu pobrania czegokolwiek.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​Apple nadal sprzedaje tutaj pudełkową wersję systemu Mac OS X 10.6 Snow Leopard za 19,99 GBP (w momencie premiery w 2009 roku kosztowała 25 GBP). W przypadku Snow Leopard otrzymasz fizyczne pudełko zawierające dysk optyczny – więc do jego zainstalowania będziesz potrzebować napędu CD / DVD (który prawdopodobnie będziesz mieć, jeśli Mac jest tak stary).

Zdobądź Snow Leoparda

Jak zdobyć OS X Lion, Mountain Lion

Nie tylko Snow Leopard można kupić w witrynie Apple – możesz kupić kopie Lion i Mountain Lion od Apple.

Jeśli szukasz systemu Mac OS X 10.7 Lion, jest dostępny za 19,99 GBP tutaj w USA lub tutaj w Wielkiej Brytanii. Apple wyśle ​​Ci kod do pobrania do użycia w Mac App Store, więc aby go zainstalować, musisz mieć uruchomiony Snow Leopard.

Jeśli potrzebujesz systemu OS X 10.8 Mountain Lion, możesz go kupić za 19,99 GBP tutaj USA lub tutaj Wielka Brytania Podobnie jak w przypadku Lion, Apple wyśle ​​Ci kod do pobrania do użycia w Mac App Store, więc będziesz musiał uruchomić Snow Leopard aby go zainstalować.

Jak zdobyć OS X Leopard lub wcześniejszy

Jeśli stara wersja systemu operacyjnego jest starsza niż Snow Leopard i masz konto programisty, możesz je pobrać ze strony developer.apple.com/downloads. Jeśli szukasz w kategorii OS X, powinieneś zobaczyć pliki do pobrania dla wszystkich wersji OS X, przynajmniej od wersji 10.3 do 10.6.

Możesz mieć dostęp do sekcji Developer w witrynie, ale będziesz mieć dostęp do niektórych pobrań oprogramowania tylko wtedy, gdy Twój Apple ID jest powiązany z płatnym programem Apple Developer.

Jeśli nie zarejestrowałeś się jako programista Apple, dowiedz się, co to oznacza tutaj. Dołączenie do programu Apple Developer Program kosztuje 79 GBP (99 USD) rocznie i musisz podpisać umowę o zachowaniu poufności.

Możesz także spróbować poszukać w serwisie Amazon lub eBay, aby sprawdzić, czy ktoś sprzedaje stare wersje systemu operacyjnego Mac. Na przykład dostępna jest pełna instalacja systemu OS X Lion za 8,50 GBP na Amazon tutaj.

Jeśli szukasz Tygrysa, będzie to kosztować trochę więcej. Na Amazon była kopia Tigera za 89,99 GBP, ale obecnie jest niedostępna.

Jak pobrać oprogramowanie Mac OS X Mountain Lion, Snow Leopard i starsze oprogramowanie Mac