Jak pobierać stare wersje Mac OS X i macOS

0
749

Istnieje kilka powodów, dla których warto pobrać i zainstalować starsze wersje systemu Mac OS X lub macOS. Być może polegasz na oprogramowaniu, które odkryłeś, że nie działa poprawnie w najnowszej wersji. Być może używasz starożytnego oprogramowania, które wymaga Rosetta, rozwiązania Apple do tłumaczenia aplikacji PowerPC po przejściu Intela w 2006 roku, a może po prostu nie lubisz nowej wersji MacOS, którą zainstalowałeś.

Innym scenariuszem jest to, że jesteś programistą i musisz uruchomić wiele wersji systemu Mac OS X, aby mieć pewność, że oprogramowanie działa na nich poprawnie. Tak czy inaczej, masz pytania, a my mamy odpowiedzi.

W tym artykule omówimy, jak uzyskać starsze wersje systemu Mac OS X, w tym El Capitan, Sierra, Yosemite i inne – a raczej jak zdobyć instalator, aby można było zainstalować oprogramowanie na komputerze Mac. Mamy osobny artykuł na temat instalacji starych wersji Mac OS X..

Jeśli szukasz sposobu na przywrócenie poprzedniej wersji Mac OS X, mamy bardziej szczegółowy artykuł na temat przejścia z Cataliny na starszą wersję macOS. Mamy tutaj także ten przewodnik do obniżania wersji systemu macOS beta.

Możesz także chcieć uzyskać instalator dla wersji systemu macOS, aby utworzyć bootowalnego instalatora do instalowania systemu macOS na wielu komputerach Mac. Spójrzmy na ten scenariusz tutaj.

Gdzie mogę pobrać stary system macOS?

Przed zainstalowaniem starszej wersji systemu macOS lub Mac OS X należy pobrać instalator dla wersji systemu macOS, którą chcesz zainstalować. Niestety zdobycie tych plików może nie być tak łatwe, jak można się spodziewać.

W zależności od używanej wersji systemu macOS starsze wersje systemu Mac OS X (i macOS) powinny znajdować się w sklepie Mac App Store. Mogą one jednak nie być dostępne, jeśli używasz bardziej otwartej wersji systemu operacyjnego Mac.

Przed pojawieniem się macOS Mojave w 2018 r. Instalatory starszych wersji macOS można było znaleźć na karcie Kupione, zakładając, że je „kupiłeś” (nie że od lat ktoś musiał płacić za aktualizację Mac OS X).

Jednak po uruchomieniu Apple Mojave Mac App Store zmienił się, a tych instalatorów nie można już pobrać – chyba że używasz starej wersji macOS / macOS X..

Przedstawimy różne metody pobierania starych wersji Mac OS X z Mac App Store poniżej. Pokażemy Ci sposób uzyskania następujących instalatorów systemu Mac OS X:

 • macOS Catalina
 • macOS Mojave
 • macOS High Sierra
 • macOS Sierra
 • Pobieranie OS X El Capitan
 • Pobieranie OS X Yosemite
 • Pobieranie OS X Mavericks
 • Pobieranie OS X Mountain Lion
 • Pobieranie OS X Lion

W ten sposób nie będziesz mógł pobrać systemu Mac OS X Snow Leopard – ale przyjrzymy się temu później. W rzeczywistości mówimy ci, jak zdobyć kopie lamparta, lwa i lwa górskiego!

Mamy tutaj pełną listę Maców, które obsługują wersje Mac OS X i MacOS.

Jak pobrać instalator Mojave

Pomimo faktu, że aktualizacje Mojave pochodzą z aktualizacji oprogramowania, nadal możesz pobrać instalator ze sklepu Mac App Store, nawet jeśli korzystasz z Cataliny.

 1. Kliknij ten link – otworzy to Mac App Store na stronie Mojave.
 2. Kliknij Get.
 3. Aktualizacja oprogramowania otworzy się ze słowami „Finding Update”. W końcu pojawi się komunikat „Czy na pewno chcesz pobrać system macOS Mojave 10.14.6”. Może to wyglądać na aktualizację .6 lub nowszą, ale po pobraniu (nieco ponad 6 GB) zobaczysz, że jest to kompletny instalator dla Mojave.
 4. Po pobraniu instalatora nie klikaj Instaluj. Jeśli go zainstalujesz, instalator zostanie automatycznie usunięty.
 5. Powinieneś być w stanie znaleźć aplikację Zainstaluj macOS Mojave w folderze Aplikacje. Będziesz jej potrzebować w następnych krokach, które tutaj zarysujemy: Jak obniżyć MacOS, zainstalować starszą wersję na komputerze Mac.

Jak pobrać instalator High Sierra

Kiedy ostatnio aktualizowaliśmy ten artykuł, można było uzyskać dostęp do instalatora High Sierra za pośrednictwem tego łącza do sklepu Mac App Store. Jednak odkąd przybyła Catalina, nie można już ładować instalatora, jeśli używasz Cataliny.

W takim przypadku musisz znaleźć komputer Mac ze starszą wersją systemu macOS, zalogować się do Mac App Store za pomocą hasła i pobrać instalator High Sierra. Możesz też poprosić znajomego o pobranie kopii instalatora z Mac App Store.

Jak wyżej, po pobraniu instalatora nie instaluj go! Jeśli to zrobisz, instalator zostanie usunięty. Instalator znajdziesz w folderze Aplikacje.

Uważaj na pobranie instalatora ze strony udostępniania plików, ponieważ nie możesz być pewien, że jest bezpieczny. Najbezpieczniej jest powiedzieć: po prostu tego nie rób.

Pobranie instalatora przez terminal może być możliwe, jednak nie udało nam się uruchomić tej metody.

Znajdziesz tu również aktualizacje starej wersji macOS na stronie Apple, jednak są to tylko aktualizacje punktowe, a nie pełna wersja, więc nie będzie wielkiej pomocy, jeśli próbujesz uzyskać pełne pobranie High Sierra, dla przykład.

Jak pobrać instalator Sierra

W 2017 r., Kiedy Apple wprowadziło MacOS High Sierra, firma usunęła Sierra z listy Zakupione, co utrudniło powrót do poprzedniej wersji, ale nadal można było pobrać instalator Sierra za pośrednictwem tego linku, który Apple podał.

Link nadal prowadzi do strony macOS Sierra, ale jeśli używasz Mojave, zobaczysz komunikat o błędzie „Nie znaleziono aktualizacji”, jeśli spróbujesz ją pobrać. Udało nam się jednak pobrać instalator na starsze wersje MacOS. Tak jak powyżej, znajdź przyjaciela, który nie prowadzi Mojave.

Jak pobrać Mavericks, El Capitan, Yosemite, Mountain Lion and Lion

Na komputerze z systemem OS X Yosemite można zobaczyć wersje Mac OS X w Mac App Store. Można tu zobaczyć Yosemite, Mavericks i Mountain Lion.

Jeśli możesz znaleźć komputer Mac z systemem High Sierra lub starszym, zaloguj się do Mac App Store i pobierz tam instalator, jak opisano poniżej.

Warto zauważyć, że zobaczysz tylko stare wersje Mac OS X, które pobrałeś w ramach Kupione – jeśli nigdy go nie pobrałeś (lub jeśli nigdy nie było w Mac App Store), ta wersja nie będzie w sekcji Zakupione . Innym powodem braku wersji Mac OS X jest to, że komputer został dostarczony z zainstalowaną wersją. Przyjrzymy się temu scenariuszowi później.

Oto jak uzyskać starszą wersję Mac OS X z Mac App Store (działa to tylko wtedy, gdy pobrałeś ją w przeszłości i nie będzie działać, jeśli masz już zainstalowaną Mojave lub Catalinę):

 1. Otwórz Mac App Store (wybierz Sklep> Zaloguj się, jeśli chcesz się zalogować).
 2. Kliknij Kupione.
 3. Przewiń w dół, aby znaleźć żądaną kopię systemu OS X lub macOS.
 4. Kliknij Zainstaluj

Kliknięcie przycisku Instaluj nie spowoduje zainstalowania oprogramowania, ale spowoduje pobranie aplikacji instalatora do folderu Aplikacje.

Nie będzie można po prostu zainstalować tej starszej wersji systemu operacyjnego bezpośrednio na komputerze Mac z nowszą wersją systemu OS X lub macOS. Wyjaśnimy tutaj, jak można go zainstalować na komputerze Mac – w tym na tym, na którym jest obecnie zainstalowany wcześniejszy system operacyjny: Jak zainstalować stare wersje Mac OS X.

Nie można znaleźć Mac OS X w Zakupione?

Jeśli wiesz, że wcześniej pobrałeś wersję systemu macOS, której szukasz, ale nie widzisz jej w sekcji Kupione, jest kilka rzeczy do wypróbowania:

 1. Wyloguj się z App Store, a następnie zaloguj się ponownie.
 2. Jeśli istnieje możliwość, że pobrałeś go podczas logowania do innego identyfikatora Apple ID (być może związanego z pracą), zaloguj się przy użyciu tego identyfikatora.
 3. Możesz też znaleźć osobę, która pobrała tę wersję systemu operacyjnego Mac i poprosić ją o pobranie pliku instalacyjnego.

Jeśli nigdy nie pobrałeś wersji systemu Mac OS X, przejdź do kroku 3 i znajdź przyjazną osobę, która to zrobiła. Poproś ich o pobranie instalatora Mac OS X..

Na szczęście kopia OS X nie jest zablokowana na ich koncie, więc zostanie zainstalowana na dowolnym komputerze Mac.

Jedyną rzeczą, której naprawdę nie możesz zrobić, to przejść do strony z torrentami i pobrać kopię OS X, którą chcesz. Tylko dlatego, że Apple rozdaje swoje oprogramowanie za darmo, nie myśl, że po prostu możesz odebrać kopię. Pirackie kopie oprogramowania Apple mogły zostać dostosowane, aby umożliwić hakerom dostęp do oprogramowania i komputera Mac.

Jak zdobyć OS X Snow Leopard

Możliwe, że wersja Mac OS X, której szukasz, nigdy nie była dostępna w Mac App Store. Tak jest w przypadku Snow Leopard – pierwszej wersji Mac OS X, która jest dostarczana z Mac App Store.

Ten sposób pobierania aktualizacji systemu Mac OS X i nowych aplikacji został wprowadzony w systemie Snow Leopard i oznacza, że ​​każdy z komputerem Mac z systemem Mac OS X 10.5 Leopard lub starszym nie może faktycznie uzyskać dostępu do Mac App Store, aby pobrać cokolwiek.

Dobrą wiadomością jest to, że Apple wciąż sprzedaje tutaj pudełkową wersję systemu Mac OS X 10.6 Snow Leopard za 19,99 GBP (przy premierze w 2009 r. Kosztowało 25 GBP). W przypadku Snow Leopard otrzymasz fizyczne pudełko zawierające dysk optyczny – więc będziesz potrzebować napędu CD / DVD, aby go zainstalować (który prawdopodobnie będziesz mieć, jeśli komputer Mac jest tak stary).

Jak zdobyć OS X Lion, Mountain Lion

Nie tylko Snow Leopard można kupić na stronie Apple – możesz kupić kopie Lion i Mountain Lion od Apple.

Jeśli szukasz Mac OS X 10.7 Lion, jest dostępny w cenie 19,99 GBP tutaj w USA lub w Wielkiej Brytanii. Apple wyśle ​​ci kod do pobrania do użycia w Mac App Store, więc aby go zainstalować, musisz uruchomić Snow Leopard.

Jeśli potrzebujesz OS X 10.8 Mountain Lion, możesz go kupić za 19,99 £ tutaj USA lub tutaj Wielka Brytania Podobnie jak Lion, Apple wyśle ​​Ci kod do pobrania w Mac App Store, więc będziesz musiał uruchomić Snow Leopard zainstalować.

Jak uzyskać system OS X Leopard lub starszy

Jeśli starsza wersja systemu operacyjnego, której szukasz, jest wcześniejsza niż Snow Leopard i masz konto programisty, możesz go uzyskać ze strony developer.apple.com/downloads. Jeśli wyszukujesz w kategorii OS X, powinieneś zobaczyć pliki do pobrania dla wszystkich wersji OS X, przynajmniej od wersji 10.3 do 10.6.

Dostęp do sekcji Deweloper witryny może być możliwy, ale dostęp do niektórych pobrań oprogramowania można uzyskać tylko wtedy, gdy identyfikator Apple ID jest powiązany z płatnym programem Apple Developer.

Jeśli nie zarejestrowałeś się jako programista Apple, dowiedz się, co to oznacza. Dołączenie do programu Apple Developer Program kosztuje 79 GBP (99 USD) rocznie i musisz podpisać umowę o zachowaniu poufności.

Możesz także spojrzeć na Amazon lub eBay, aby sprawdzić, czy ktoś sprzedaje stare wersje systemu operacyjnego Mac. Na przykład tutaj dostępna jest pełna instalacja systemu OS X Lion za 8,50 GBP na Amazon.

Jeśli szukasz Tygrysa, będzie to kosztować nieco więcej. Kopia Tygrysa była dostępna na Amazon za 89,99 GBP, ale obecnie jest niedostępna.