Jak obniżyć wersję macOS Big Sur do wersji Catalina lub starszej

0
2224

Gdy macOS Big Sur pojawia się na komputerach Mac, z pewnością zainstalowałeś aktualizację tylko po to, aby później tego żałować. Być może odkryłeś, że aplikacja, na której polegasz, już nie działa lub zawiera błędy, może po prostu nienawidzisz jednej z nowych funkcji, a może występuje problem z Big Sur, który sprawia, że ​​żałujesz, że nie zainstalowałeś jej od razu.

Na szczęście można obniżyć wersję, ale niestety Apple nie ułatwia tego tak łatwo, jak mogłoby.

Ten artykuł pomoże Ci przejść na starszą wersję systemu operacyjnego Mac z dowolnej wersji – więc jeśli chcesz przejść na starszą wersję Big Sur, Catalina, Mojave, High Sierra, Sierra, El Capitan lub nawet jedną z wersji Big Cat Mac OS X, a następnie czytaj dalej!

Alternatywnie możesz zabezpieczyć się przed obciążeniem systemem operacyjnym, który nie działa tak, jak chcesz (lub nie uruchamia aplikacji, których potrzebujesz), instalując go na oddzielnym woluminie (znanym również jako podwójne uruchamianie) lub uruchamiając go na osobnym dysku, więc może po powrocie do starszego systemu macOS możesz spróbować tego zamiast tego.

Obniżenie wersji Cataliny

Dlaczego warto obniżyć wersję macOS Big Sur

Big Sur to świetna aktualizacja systemu operacyjnego Mac (przeczytaj naszą recenzję Big Sur), z kilkoma przydatnymi funkcjami i kilkoma zmianami inspirowanymi iOS. Jednak, podobnie jak w przypadku Cataliny, Mojave i High Sierra wcześniej, jest prawdopodobne, że pojawienie się niektórych nowych funkcji zajmie trochę czasu, a w międzyczasie użytkownicy mogą napotkać problemy i luki w nowym oprogramowaniu.

Mogą istnieć inne powody, dla których musisz powrócić do starszej wersji systemu operacyjnego Mac. Być może dopiero niedawno ugryzłeś kulę i zaktualizowałeś system do nowszej wersji systemu macOS, tylko po to, aby odkryć, że aplikacja, na której polegasz, nie działa. Być może odkryłeś na przykład, że wersja programu Photoshop, którą posiadasz, już nie działa. Sprawdzamy tutaj aplikacje, które nie działały w Catalinie.

A może musisz uruchomić starszą wersję systemu macOS na komputerze Mac, którego używasz do testowania aplikacji w ramach swojej pracy. W takim przypadku możesz chcieć uruchomić wiele systemów operacyjnych na tym samym komputerze. Mamy ten bardziej szczegółowy artykuł, który omawia różne sposoby instalowania starych wersji systemu macOS tutaj.

Niestety przejście na starszą wersję macOS (lub Mac OS X, jak było wcześniej znane) nie jest tak proste, jak znalezienie starszej wersji systemu operacyjnego Mac i ponowna instalacja. Gdy na komputerze Mac jest uruchomiona nowsza wersja, nie można jej w ten sposób obniżyć. Ale nadal można obniżyć wersję swojego Maca.

W tym artykule wykonamy kroki, aby obniżyć wersję komputera Mac. Jeśli chcesz przejść na downgrade z wersji beta systemu macOS, mamy osobny artykuł dotyczący obniżenia wersji macOS z wersji beta tutaj.

Najpierw wykonaj kopię zapasową komputera Mac!

Zanim rozpoczniesz proces obniżania wersji komputera Mac, wykonaj kopię zapasową komputera Mac. Powodem tworzenia kopii zapasowej jest to, że podczas procesu obniżania wersji całkowicie wyczyścisz dysk twardy – więc jeśli jest coś, czego nie chcesz stracić, upewnij się, że masz to kopię.

Nie powinieneś jednak używać Time Machine firmy Apple do tworzenia tej konkretnej kopii zapasowej, ponieważ jeśli odzyskasz z kopii zapasowej Time Machine utworzonej w macOS Big Sur, odzyskasz również Big Sur. Zamiast tego wykonaj kopię zapasową wszelkich ostatnich zmian i dokumentów za pomocą innego narzędzia do tworzenia kopii zapasowych. Mamy tutaj kilka sugestii: Najlepsze oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych dla komputerów Mac.

Mamy nadzieję, że masz starszą kopię zapasową Time Machine sprzed aktualizacji, ponieważ znacznie ułatwi to proces obniżania. Idealnie byłoby, gdybyś miał podłączony dysk kopii zapasowej do wykonywania regularnych kopii zapasowych komputera Mac, lub przynajmniej wykonałeś kopię zapasową przed aktualizacją do Big Sur (co zawsze zalecamy podczas aktualizacji systemu operacyjnego). Mając w ręku kopię zapasową przed Big Sur Time Machine, możesz odzyskać swój komputer sprzed aktualizacji, a następnie skopiować wszystkie pliki utworzone po zainstalowaniu Big Sur.

Możliwe, że możesz obejść się bez żadnej kopii zapasowej, jeśli wszystkie twoje pliki są przechowywane w iCloud, ale Time Machine tworzy również kopię zapasową ustawień, co może być wygodne w odzyskaniu. Poza tym z pewnością okaże się, że aplikacja, o której zapomniałeś, nagle traci wszystkie dane (mówiąc z doświadczenia!)

Zmień wersję macOS na starszą

Jak przejść z Big Sur na Catalinę

Prawdopodobnie dotarłeś do tego artykułu, ponieważ zaktualizowałeś do Big Sur i żałujesz tego. Na szczęście w tej chwili stosunkowo łatwo jest wrócić do wersji Catalina.

Istnieje kilka metod, których możesz użyć, aby zmienić wersję z Big Sur na Catalinę:

 • Możesz odzyskać swój komputer Mac tak, jak wtedy, gdy korzystałeś z Mojave z kopii zapasowej Time Machine
 • Możesz ponownie zainstalować macOS Catalina za pomocą rozruchowego instalatora
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak korzystać z trybu odzyskiwania komputera Mac

Przyjrzymy się różnym opcjom i sposobom obniżenia wersji z Big Sur poniżej.

Jak przejść z Cataliny na Mojave

Może to Catalina, którą chcesz obniżyć. Opcje są podobne do powyższych, więc poniższe kroki powinny również umożliwić przywrócenie Mojave – lub nawet High Sierra na komputerze Mac, jeśli chcesz.

Jak obniżyć wersję macOS za pomocą Time Machine

Najprostszym sposobem na cofnięcie aktualizacji systemu operacyjnego jest przywrócenie z wcześniejszej kopii zapasowej Time Machine – takiej, którą wykonałeś przed aktualizacją do Big Sur (lub Catalina, jeśli chcesz wrócić dalej). Jeśli wolisz skorzystać z alternatywy dla Time Machine, takiej jak darmowy Carbon Copy Cloner, nadal powinieneś mieć możliwość powrotu do starszej wersji systemu operacyjnego, korzystając z naszego przewodnika.

Musi to być pełna kopia zapasowa systemu sprzed aktualizacji. Ta kopia zapasowa może znajdować się na bezpośrednio podłączonym dysku zewnętrznym, podłączonym przez USB, FireWire lub Thunderbolt. Lub może znajdować się na dysku sieciowym zgodnym z Time Machine.

Zanim zaczniemy, ważne jest, aby pamiętać, że podczas przywracania z kopii zapasowej wyczyścisz wszystko na dysku startowym. Oznacza to, że każda praca, którą wykonałeś od czasu aktualizacji do Big Sur (lub dowolnej wersji systemu macOS, na którym używasz), zostanie utracona. Może to obejmować zaimportowane utwory lub dodane zdjęcia.

Więc… wykonaj kopię zapasową na zapasowym dysku zewnętrznym lub przynajmniej wykonaj kopię wszystkich plików, które utworzyłeś lub zmodyfikowałeś od czasu aktualizacji. Jeśli masz zdjęcia w aplikacji Zdjęcia i nie używasz biblioteki iCloud, wyeksportuj je ręcznie na dysk zewnętrzny, aby móc je później ponownie zaimportować.

Jeśli intensywnie korzystasz z iCloud, może się okazać, że wszystko, co dodałeś od czasu aktualizacji, jest dostępne przez iCloud, ale sprawdź!

Oto jak odzyskać wcześniejszą wersję systemu Mac OS za pomocą Time Machine:

 1. Podłącz dysk Time Machine do komputera Mac.
 2. Uruchom ponownie komputer Mac.
 3. Przytrzymaj Command + R, aż pojawi się logo Apple.
 4. Kiedy opcje pojawią się na ekranie, wybierz „Przywróć z kopii zapasowej Time Machine” i kliknij Kontynuuj.
 5. Następny ekran pokaże słowa Przywróć z Time Machine, ponownie kliknij Kontynuuj.
 6. Następnie wybierz źródło przywracania – powinno to być dysk kopii zapasowej.
 7. Następny ekran pokazuje wszystkie kopie zapasowe w czasie, wybierz ostatnią utworzoną przed aktualizacją do nowszej wersji systemu operacyjnego Mac. (Możesz zobaczyć, w której wersji systemu macOS utworzono kopię zapasową).

Po przywróceniu starszej wersji systemu macOS możesz odzyskać utworzone pliki z oddzielnej kopii zapasowej.

Ale co, jeśli nie masz kopii zapasowej Time Machine.

Jak ponownie zainstalować Catalinę na komputerze Mac

Jeśli nie masz kopii zapasowej, wszystko nie zostanie utracone. Możesz zainstalować Catalinę lub starszą wersję systemu macOS na komputerze Mac, ale najpierw musisz ją wyczyścić, co może oznaczać, że utracisz dane, jeśli nie wykonasz ich kopii zapasowej. Pamiętaj, że tworzenie kopii zapasowej za pomocą Time Machine nie będzie tutaj przydatne, ponieważ możesz odzyskać Big Sur wraz z danymi.

Pierwszym etapem tej metody jest pobranie instalatora dla wymaganej wersji systemu macOS. W tym przypadku Catalina. Mamy też link do Mojave. Jeśli potrzebujesz innej wersji systemu macOS, zobacz ten artykuł: Jak pobrać stare wersje systemu macOS.

Obecnie możesz pobrać instalator Catalina z Mac App Store, oto jak:

 1. Kliknij to łącze, które otworzy sklep Mac App Store na stronie Catalina. Catalina w Mac App Store
 2. Kliknij Pobierz.
 3. Otworzy się okno aktualizacji oprogramowania z Preferencji systemowych, pokazujące najnowszą wersję Cataliny. Potwierdź, że chcesz pobrać oprogramowanie, zobaczysz również ostrzeżenie, że pobierasz starszą wersję systemu operacyjnego, zignoruj ​​go. Poczekaj, aż macOS pobierze się – może to chwilę potrwać.Pobierz instalator Mojave
 4. Po pobraniu NIE klikaj przycisku Otwórz – nie chcesz go jeszcze instalować.

Obecnie możesz pobrać instalator Mojave z Mac App Store za pomocą tego linku, który otworzy Mac App Store na stronie Mojave. Instalator Mojave

Nie tylko będziesz mógł zainstalować Catalinę na Big Sur, ale przeprowadzimy Cię przez kroki, które musisz wykonać poniżej.

 1. Utwórz bootowalny instalator na karcie pamięci – postępuj zgodnie z tymi instrukcjami: jak utworzyć bootowalny instalator systemu macOS
 2. Podłącz bootowalny instalator do komputera Mac.
 3. Otwórz Preferencje systemowe i kliknij Dysk startowy.
 4. Wybierz dysk zewnętrzny z instalatorem jako dysk startowy i kliknij Uruchom ponownie.
 5. Twój Mac wyłączy się i uruchomi ponownie w trybie odzyskiwania.
 6. Będziesz musiał połączyć się z Wi-Fi, ponieważ podczas tego procesu komputer Mac będzie musiał połączyć się z Internetem. Uzyskaj dostęp do ustawień Wi-Fi z menu Wi-Fi.
 7. Wybierz opcję Zainstaluj ponownie macOS z Narzędzia.
 8. Kliknij Kontynuuj.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak uruchomić komputer Mac w trybie awaryjnym

Teraz Twój Mac powinien zainstalować starszą wersję systemu operacyjnego.

Jak obniżyć wersję z APFS do HFS+

Może to być trochę bardziej skomplikowane, jeśli powracasz z Big Sur, Catalina, Mojave lub High Sierra do wersji macOS, która jest starsza od nich, ponieważ Apple przełączył się na nowy system plików (przynajmniej na Macach wyposażonych w SSD) w High Sierra. Dyski Fusion i dyski twarde otrzymały podobną zmianę w systemie plików w systemie macOS Mojave.

Można jednak przełączyć się z powrotem. Kiedy Apple przestało próbować sprawić, by APFS działało na dyskach Fusion Drives z powrotem, gdy testowano wersję beta High Sierra (wczesna wersja beta obsługiwała ją na dyskach Fusion), firma wydała następujące instrukcje, aby obniżyć wersję APFS do wersji HFS +.

Możliwe, że będziesz musiał postępować zgodnie z tymi instrukcjami podczas obniżania wersji, jeśli zainstalowałeś Mojave na dysku Fusion lub dysku twardym i chcesz powrócić do High Sierra lub wcześniej. Podobnie, jeśli zainstalowałeś High Sierra na komputerze Mac z dyskiem SSD i chciałbyś powrócić do Sierra.

 1. Utwórz bootowalny instalator jak powyżej.
 2. Naciśnij Option / Alt podczas uruchamiania komputera Mac.
 3. Wybierz instalator rozruchowy jako dysk startowy.
 4. Wybierz Narzędzie dyskowe.
 5. Wybierz Pokaż wszystkie urządzenia.
 6. Wybierz dysk i kliknij Wymaż.
 7. Zmień format na MacOS Extended (Journaled).
 8. Zmień nazwę swojego dysku na inną.
 9. Zamknij Narzędzie dyskowe.
 10. Wybierz opcję Zainstaluj ponownie macOS i wybierz nową nazwę dysku jako cel.
 11. Po przejściu do Asystenta ustawień wybierz migrację danych z kopii zapasowej Time Machine (Time Machine nie używa jeszcze APFS, więc to powinno na razie działać).

Rozwiązywanie problemów podczas obniżania wersji macOS

Dodatkowe raporty Kenny’ego Hemphilla

Odwrócenie aktualizacji niesie ze sobą wiele zmarszczek i pułapek.

Większość z nich wynika ze zmian formatów plików i ustawień między wersjami systemu operacyjnego. Na przykład, jeśli utworzysz dokument lub pracujesz nad plikiem w nowej wersji systemu macOS, niezależnie od tego, czy jest to wersja beta, czy pełna, a następnie spróbujesz otworzyć go w starszej wersji, może to nie działać.

Aby temu zaradzić, rozsądnie jest wyeksportować wszystkie dokumenty, które utworzyłeś lub nad którymi pracowałeś w nowszym systemie operacyjnym w standardowym formacie pliku. Na przykład, jeśli używasz Scrivener lub Ulysses, wyeksportuj dokumenty jako pliki RTF. W ten sposób, jeśli natywne pliki nie przetrwają odwrotnej aktualizacji, będziesz mógł ponownie zaimportować pliki RTF.

Zrób zrzuty ekranu preferencji i ustawień

Za każdym razem, gdy wykonujesz czystą instalację systemu macOS, co właśnie tutaj robisz, dobrym pomysłem jest zrobienie zrzutów ekranu wszelkich ustawień niestandardowych utworzonych w aplikacjach lub w Preferencjach systemowych. Ułatwia to późniejsze ich odtworzenie.

Powinieneś także zanotować szczegóły konta użytkownika i hasła do wszystkiego, co skonfigurowałeś podczas uruchamiania nowej wersji systemu operacyjnego. Jeśli nie używasz iCloud lub Chrome do synchronizowania zakładek, dobrze jest je wyeksportować i wykonać kopię.

Jeśli nie korzystasz z opcji migracji danych opisanej powyżej, będziesz potrzebować również instalatorów i kodów licencyjnych dla używanych aplikacji. Jeśli są to pliki do pobrania z Mac App Store, możesz je po prostu ponownie pobrać z sekcji Kupione w App Store. Jeśli nie, upewnij się, że możesz je pobrać z witryny internetowej dostawcy. Jeśli nie używasz menedżera haseł do przechowywania kodów licencji, upewnij się, że masz ich kopię, zanim zaczniesz.

Synchronizować

Jeśli korzystasz z Dropbox, OneDrive, Dysku Google lub innej formy przechowywania w chmurze, upewnij się, że Twoje dane są zsynchronizowane, zanim zaczniesz proces cofania aktualizacji. Łatwo zapomnieć, że pliki, które znajdują się w Twoim folderze Dropbox lub na przykład, są plikami lokalnymi i chociaż synchronizacja jest częsta, utrata połączenia internetowego uniemożliwi to i możesz mieć pliki w folderze lokalnym, których jeszcze nie ma został skopiowany do chmury.

Kliknięcie logo usługi w chmurze na pasku menu powinno poinformować Cię, czy synchronizacja zakończyła się pomyślnie, a pliki są aktualne.

Jeśli korzystasz z Gmaila, poczty iCloud lub innego serwera IMAP do obsługi poczty e-mail, upewnij się, że jest on aktualny, a wszystkie ostatnio utworzone wersje robocze zostały zsynchronizowane. Jeśli używasz konta POP3, musisz ręcznie wykonać kopię zapasową bazy danych poczty i przywrócić ją po cofnięciu aktualizacji. Lub, jeśli masz tylko kilka wiadomości, które chcesz zachować, prześlij je na konto Gmail – możesz je skonfigurować specjalnie do tego celu.