Jak naprawić utknięcie komputera Mac Instalowanie aktualizacji systemu macOS

0
145

Instalowanie nowych wersji systemu macOS na komputerze Mac powinno być dość prostym ćwiczeniem. Komputer Mac informuje, że dostępna jest aktualizacja za pośrednictwem wyskakującego okienka w Centrum powiadomień – w niektórych przypadkach (w zależności od ustawień) jest już nawet pobrana i wymaga instalacji. Czasami jednak po kliknięciu przycisku Przejdź podczas aktualizacji rzeczy stają się nieco gruszkowate. W tym samouczku omówimy, co zrobić, jeśli komputer Mac przestaje działać lub zawiesza się podczas aktualizacji oprogramowania systemu operacyjnego.

Jeśli zobaczysz ostrzeżenie: „Nie można ukończyć instalacji systemu macOS”, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

Wyjaśnimy również, co zrobić, jeśli zobaczysz komunikat: „MacOS nie mógł zostać zainstalowany na twoim komputerze” poniżej.

Istnieje kilka powodów, dla których proces instalacji systemu macOS może zostać przerwany. Być może nastąpiła przerwa w dostawie prądu; być może nie ma wystarczającej ilości miejsca na komputerze Mac (zawsze zalecamy, aby nie instalować mniej niż 10 GB wolnego miejsca lub komputer Mac może mieć problemy z instalacją); być może masz inne problemy z komputerem Mac – warto na wszelki wypadek uruchomić Narzędzie dyskowe (znajdziesz je w Aplikacje> Narzędzia).

Zawsze mądrze jest przeprowadzić standardową serię kontroli przed wykonaniem aktualizacji systemu operacyjnego na komputerze Mac. (Omówiliśmy kroki przygotowawcze w pierwszej części naszego przewodnika pokazującego, jak zaktualizować system macOS na komputerze Mac). Ale w tym artykule omawiamy możliwe rozwiązania, jeśli komputer Mac zawiesza się w trakcie aktualizacji.

Nie można pobrać aktualizacji systemu macOS

Jeśli nawet nie przeszedłeś etapu pobierania, jest kilka rzeczy do wypróbowania.

1. Sprawdź serwery Apple

Kiedy Apple wyda nową aktualizację systemu macOS, wiele osób spieszy się, aby ją pobrać, co może powodować problemy z serwerami Apple. Tak więc twoim pierwszym portem połączenia może być sprawdzenie strony Stan systemu i sprawdzenie aktualizacji oprogramowania macOS, aby sprawdzić, czy występują jakieś znane problemy.

2. Przełącz na połączenie przewodowe

Może się okazać, że wszystko jest szybsze, jeśli przejdziesz z Wi-Fi na połączenie przewodowe. Jeśli masz kabel Ethernet i niezbędny adapter, jeśli komputer Mac ma tylko port USB-C, podłącz się bezpośrednio do koncentratora.

Czytaj więcej: Jak rozwiązać problemy z Wi-Fi na komputerze Mac

3. Anuluj pobieranie, zatrzymaj aktualizację Maca

Możesz być w stanie anulować pobieranie, ale metoda zależy od zainstalowanej wersji systemu macOS.

W Mojave Apple zmienił trasę, którą użytkownicy wybierają do pobierania aktualizacji oprogramowania macOS. Są one teraz dostępne w Preferencjach systemowych> Aktualizacja oprogramowania, gdzie wcześniej zostały pobrane przez Mac App Store.

Jeśli chcesz zatrzymać pobieranie, możesz kliknąć x, które pojawia się obok paska pokazującego postęp pobierania, jak pokazano na zrzucie ekranu poniżej.

Pre-Mojave, możesz naprawić zablokowaną aktualizację, przechodząc do Mac App Store, znajdując pobierane oprogramowanie i naciskając Option / Alt. Gdy to zrobisz, powinieneś zobaczyć opcję Anuluj pobieranie.

Po anulowaniu pobierania powinieneś być w stanie rozpocząć go ponownie, mam nadzieję, że tym razem bez żadnych problemów.

4. Pobierz oprogramowanie ze strony wsparcia Apple

Jeśli masz problemy z pobraniem aktualizacji przez Mac App Store, możesz zamiast tego skorzystać ze strony internetowej Apple. Na przykład możesz znaleźć najnowsze aktualizacje systemu macOS tutaj. Aby znaleźć aktualizację oprogramowania w witrynie, po prostu ją wyszukaj.

Jak stwierdzić, czy aktualizacja systemu macOS nie działa

Ogólnie, jeśli wystąpi problem z instalacją oprogramowania, utknie na ekranie aktualizacji, pokazując logo Apple z paskiem stanu pokazującym postęp w trakcie ładowania oprogramowania. Może być coś, co ludzie nazywają „wirującą piłką plażową”.

Alternatywnie możesz zobaczyć biały, szary lub czarny ekran. Na wielu komputerach Mac ekran może być tak ciemny, że możesz nawet nie stwierdzić, czy komputer Mac jest włączony.

Jednak chcesz mieć absolutną pewność, że instalacja nadal nie działa w tle, ponieważ wymuszone ponowne uruchomienie komputera Mac podczas instalacji spowoduje przerwanie procesu instalacji i może spowodować utratę danych. To jeden z powodów, dla których zaleca się wykonanie kopii zapasowej komputera Mac przed zainstalowaniem nowego oprogramowania.

Alternatywnie może się okazać, że komputer Mac utknął w instalatorze z komunikatem „nie można zainstalować systemu macOS na komputerze”. Kiedy kliknęliśmy Uruchom ponownie, to samo się stało, w końcu jedynym sposobem, aby to naprawić, było uruchomienie w trybie awaryjnym i ponowne pobranie instalatora. Dowiedz się dokładnie, co zrobiliśmy poniżej.

Jeśli wydaje się, że Twój komputer Mac zawiesił się podczas instalacji, warto słuchać komputera Mac pod kątem oznak życia – możesz usłyszeć dziwki – i postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami.

1. Sprawdź, czy komputer Mac naprawdę się zawiesił

Przed stwierdzeniem, że komputer Mac zawiesił się podczas instalacji, musisz pamiętać o następujących kwestiach.

Czasami aktualizacja oprogramowania na komputerze Mac może zająć bardzo. Długi. Czas. Możesz napotkać coś, co wygląda jak zamrożona aktualizacja, ale jeśli zostawisz ją na kilka godzin, może w końcu dobiec końca. Czasami warto zostawić komputer Mac na noc, aby dokończyć rozpoczętą pracę. Czasami aktualizacje mogą potrwać 16 godzin lub dłużej – szczególnie w dniach, w których Apple wypuszcza nową wersję systemu operacyjnego Mac.

Pamiętaj, że pasek postępu widoczny podczas instalacji to tylko najlepsze przypuszczenie, ile czasu to zajmie. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​jedna minuta mówi nam, że minie dwie godziny, potem 45 minut, a następnie godzina, zanim zeskoczysz do 20 minut. Czasami wszystko się spowalnia, ponieważ Mac zajmuje trochę czasu, aby zainstalować jeden plik za kulisami, a to wyrzuca cały czas prognozy aktualizacji przez okno.

Komputer Mac mógł utknąć na 20 minut pozostałych dwóch godzin, ale to niekoniecznie oznacza, że ​​nie jest zajęty próbą instalacji oprogramowania.

2. Przejrzyj dziennik, aby sprawdzić, czy komputer Mac nadal instaluje system macOS

Naciśnij klawisze Command + L. Wyświetli to dodatkowe informacje i więcej szczegółów na temat czasu pozostałego do instalacji. Może to dać lepsze wskazanie instalowanych plików i pozostałego czasu.

3. Poczekaj

Jeśli okaże się, że instalacja nie utknęła w martwym punkcie, bądź cierpliwy i poczekaj jeszcze kilka godzin.

Jedną kluczową rzeczą do zapamiętania: Apple wskazuje, ile czasu pozostało na instalację … Nie zwracaj na to uwagi, ponieważ NIGDY NIE JEST PRAWIDŁOWE!

Co zrobić, jeśli komputer Mac zawiesza się podczas instalacji oprogramowania

Jeśli masz pewność, że komputer Mac nadal nie pracuje nad aktualizacją oprogramowania, wykonaj następujące czynności:

1. Zamknij, poczekaj kilka sekund, a następnie uruchom ponownie komputer Mac

Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aby wyłączyć i ponownie uruchomić komputer Mac.

2. Przejdź do Preferencji systemowych> Aktualizacja oprogramowania

Lub, jeśli korzystasz ze starszej wersji systemu macOS, przejdź do Mac App Store i otwórz Aktualizacje.

Powinieneś stwierdzić, że proces aktualizacji / instalacji jest kontynuowany od miejsca, w którym został przerwany.

3. Sprawdź ekran Dziennik, aby sprawdzić, czy pliki są instalowane

Gdy pojawi się pasek postępu, naciśnij ponownie Command + L, aby sprawdzić ekran dziennika i upewnić się, że pliki są instalowane. Jeśli ekran dziennika pokazuje, że nic się nie dzieje, przejdź do następnego kroku.

4. Spróbuj zainstalować aktualizację Combo

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Apple hostuje oprogramowanie na swojej stronie internetowej, więc możesz pobrać je stamtąd, jeśli masz problemy ze zwykłą metodą.

Jeśli masz problemy, warto pobrać oprogramowanie ze strony Apple: wersja oprogramowania dostępna w witrynie Software Update lub Mac App Store będzie zawierać tylko pliki niezbędne do aktualizacji komputera Mac.

Jeśli przejdziesz na stronę pomocy technicznej Apple, możesz znaleźć aktualizator Combo, który zawiera wszystkie pliki wymagane do aktualizacji macOS. Ta wersja aktualizacji zastąpi wszystkie pliki systemowe i tym samym zapewni zakończenie aktualizacji.

5. Zainstaluj w trybie awaryjnym

Naciśnij przycisk zasilania i przytrzymaj klawisz Shift, aby uruchomić komputer Mac w trybie awaryjnym. Otwórz App Store i zaktualizuj swoje aplikacje w trybie awaryjnym. Restart.

Oto jak korzystać z trybu awaryjnego na komputerze Mac.

6. Zrób trochę miejsca

Jeśli przyczyną niepowodzenia była aktualizacja, brakowało miejsca do przeprowadzenia instalacji, więc możesz usunąć niektóre pliki, jeśli przejdziesz do komputera Mac w trybie awaryjnym.

Tutaj znajduje się samouczek dotyczący korzystania z trybu awaryjnego. Aby uzyskać dostęp do trybu awaryjnego, naciśnij i przytrzymaj klawisz Shift podczas uruchamiania komputera Mac. Poczekaj, aż pojawi się logo Apple, a następnie, gdy pojawi się okno logowania, zwolnij klawisz Shift.

Po wejściu usuń wszystko, co możesz zaoszczędzić, i zwolnij miejsce na aktualizację.

7. Zresetuj NVRAM

Jeśli Tryb awaryjny nie działa, uruchom ponownie komputer Mac i przytrzymaj klawisze Command, Option / Alt, P i R. Spowoduje to zresetowanie pamięci NVRAM. Poczekaj, aż komputer uruchomi się ponownie i poczekaj, czy zacznie się aktualizacja.

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tutaj Jak zresetować PRAM / NVRAM.

8. Użyj trybu odzyskiwania, aby ponownie zainstalować system macOS

Jako ostatnią opcję możesz ponownie uruchomić komputer Mac w trybie odzyskiwania (przytrzymaj klawisze Command + R podczas uruchamiania). Istnieje wiele opcji do wyboru – możesz odzyskać komputer Mac z ostatniej kopii zapasowej Time Machine lub wykonać naprawę dysku – ale zalecamy wybranie opcji „Zainstaluj nowy system operacyjny”. Mamy osobny samouczek dotyczący ponownej instalacji systemu MacOS w trybie odzyskiwania.

Po ponownym zainstalowaniu systemu macOS komputer Mac zastąpi wszystkie pliki systemowe Apple, zastępując wszelkie problematyczne pliki, które mogą przyczyniać się do tego błędu – miejmy nadzieję. Ta aktualizacja nie obejmuje najnowszej wersji oprogramowania, dlatego po jej wykonaniu sprawdź Aktualizacja oprogramowania i zastosuj najnowszą aktualizację systemu macOS.

9. Zainstaluj system operacyjny z zewnętrznego dysku

Jeśli nadal masz problemy z instalacją, możesz spróbować zainstalować system operacyjny z dysku zewnętrznego. Przeczytaj ten samouczek, aby dowiedzieć się, jak utworzyć instalator rozruchowy i zainstalować system macOS z dysku zewnętrznego.

10. Uruchom narzędzie dyskowe po aktualizacji

Kiedy w końcu uruchomisz oprogramowanie, zalecamy uruchomienie Narzędzia dyskowego, aby rozwiązać wszelkie problemy, które mogły być przyczyną problemu.

Co zrobić, jeśli nie można zainstalować systemu macOS na komputerze

Kiedy uruchomiliśmy nasz komputer Mac i zobaczyliśmy komunikat, że macOS nie może zostać zainstalowany na twoim komputerze, początkowo byliśmy trochę zdezorientowani – jeśli chodzi o nas, nie próbowaliśmy instalować macOS. Ale niezależnie od tego utknęliśmy w pętli. Po kliknięciu Uruchom ponownie komputer Mac uruchomił się ponownie, ale nadal utknął w instalatorze.

Próbowaliśmy wyjść z instalatora – kliknęliśmy na okno instalatora, a następnie z menu powyżej wybierz polecenie Zamknij instalator MacOS (alternatywnie Command + Q). Niestety dla nas, kiedy ponownie uruchomiliśmy komputer Mac, mieliśmy ten sam problem z otwarciem instalatora.

Następnie sprawdziliśmy następujące opcje i odnieśliśmy większy sukces:

  1. Rozpocznij w trybie awaryjnym: przytrzymaliśmy klawisz Shift podczas uruchamiania komputera Mac. W ten sposób mogliśmy uruchomić komputer w trybie awaryjnym. W trybie awaryjnym okaże się, że komputer Mac jest nieco zakłócony, ale powinieneś być w stanie zrobić to, co musisz zrobić, aby rozwiązać problem.
  2. W trybie awaryjnym otworzyliśmy Mac App Store i szukaliśmy mojejvei. W późniejszych wersjach systemu macOS aktualizacja powinna być dostępna w Preferencjach systemowych Aktualizacja oprogramowania.
  3. Kliknęliśmy przycisk pobierania i czekaliśmy, aż instalator Mojave pobierze w tle.
  4. Po pobraniu instalatora i przygotowaniu do instalacji kontynuowaliśmy instalację.

Możliwe jest również, że nie można zainstalować systemu macOS na komputerze Mac, ponieważ komputer Mac jest za stary: tutaj możesz sprawdzić, które komputery Mac mogą uruchamiać Mojave. W tym miejscu wymieniono komputery Mac z obsługą Cataliny.

Czytaj dalej: Jak naprawić zamrożony komputer Mac. Mamy również kompletny przewodnik dotyczący rozwiązywania najczęstszych problemów z komputerem Mac.