Jak naprawić komputer Mac lub MacBook, który się nie włącza

0
45

Istnieje wiele powodów, dla których może się okazać, że komputer Mac nie włącza się lub MacBook nie uruchamia się, ale prawdopodobnie po prostu chcesz go ponownie uruchomić. Przeanalizujemy różne kontrole i zmiany, które należy wprowadzić, aby uruchomić komputer Mac i ponownie rozpocząć pracę.

Zapoznaj się z kilkoma prostymi wskazówkami, które powinny przywrócić działanie komputera Mac, od oczywistych rzeczy, takich jak sprawdzenie połączenia zasilania, wykonanie cyklu zasilania, uruchomienie w trybie odzyskiwania i sprawdzenie systemu plików. A jeśli Twój Mac naprawdę nie żyje, powiemy Ci również, gdzie się zwrócić.

Poprawki opisane w tym artykule dotyczą najnowszych wersji systemu macOS. Menu i interfejsy mogą wyglądać nieco inaczej w zależności od używanego systemu operacyjnego, ale ich funkcje są w zasadzie takie same. Podobnie, jeśli masz M1 Mac, wprowadzono pewne zmiany w sposobie wykonywania niektórych funkcji – takich jak uruchamianie komputera w trybie awaryjnym lub odzyskiwaniu, opiszemy je szczegółowo poniżej.

"Mac

1. Sprawdź, czy komputer Mac się włącza

Najpierw sprawdźmy, czy problem polega na tym, że Twój Mac nie uruchamia się lub nie włącza się – może to brzmieć tak samo, ale w rzeczywistości jest duża różnica.

Naciśnij przycisk zasilania na komputerze Mac. Jeśli nie słyszysz dźwięku uruchamiania, nie słychać żadnego dźwięku wentylatora ani napędu, a na wyświetlaczu nie ma żadnych obrazów, wideo ani elementów wizualnych, oznacza to, że komputer Mac w ogóle się nie włącza. Nie dochodzisz nawet do punktu, w którym odmawia uruchomienia.

Komputer Mac, który się nie włącza, wymaga innego podejścia niż ten, który się nie uruchamia. Jeśli komputer się nie włącza, wykonaj następujące czynności:

i) Sprawdź podłączenie zasilania

Nie bądź banalny: sprawdź, czy zasilanie jest włączone, a komputer Mac jest prawidłowo podłączony. Jeśli jest to laptop, upewnij się, że bateria nie jest rozładowana – a jeśli wymaga ładowania, daj mu chwilę na naładowanie, zanim stwierdzisz, że nie będzie działać. Jeśli Twój MacBook nie ładuje się, przeczytaj to.

ii) Wypróbuj inny kabel zasilający lub adapter

Możliwe, że usterka dotyczy kabla zasilającego. Jeśli masz znajomego z kablem zasilającym do komputera Mac, który pasuje do Twojego komputera, spróbuj go sprawdzić, czy to rozwiąże problem. Jeśli tak, może to być prosta poprawka polegająca na znalezieniu używanego kabla zasilającego w serwisie eBay (chociaż odradzamy kupowanie kabli zasilających innych firm, które nie są produkowane przez Apple, ponieważ są one znacznie bardziej wadliwe i prawdopodobnie niebezpieczne ).

Jeśli niedawno nastąpiła przerwa w zasilaniu, może to być odpowiedzialne: Twój zasilacz mógł zostać uszkodzony w wyniku przepięcia i może być potrzebny nowy.

Wreszcie możliwe, że kabel jest luźny, a wyciągnięcie go i ponowne podłączenie rozwiąże problem. Ale wątpimy, że to będzie takie proste.

Apple sprzedaje różne kable do ładowania komputerów Apple Mac i laptopów. Powinieneś znaleźć ten, którego potrzebujesz tutaj: zasilacze Apple. Przeczytaj także: Jakiej ładowarki do MacBooka potrzebuję?

iii) Odłącz wszystkie akcesoria

Odłącz wszystkie akcesoria (takie jak drukarki i koncentratory USB) podłączone do komputera Mac. Możliwe, że jedno z urządzeń peryferyjnych powoduje problemy z sekwencją startową.

Jeśli niedawno zainstalowałeś nową pamięć RAM lub nowy dysk twardy, upewnij się, że są one poprawnie zainstalowane i zgodne. (Jeśli to możliwe, zainstaluj ponownie starą pamięć lub dysk twardy i sprawdź, czy to pomoże.)

Jeśli żaden z tych kroków nie zadziała, czas przejść do następnego etapu.

2. Wykonaj cykl zasilania (komputery Mac inne niż M1)

Jeśli nie słyszysz żadnych oznak życia, możesz wykonać cykl zasilania, który polega na zmuszeniu komputera Mac do ponownego uruchomienia po wyłączeniu zasilania.

 • Na MacBooku musisz przytrzymać klawisz zasilania przez dziesięć sekund. Zwykle usłyszysz pisk, gdy moc komputera Mac zostanie na siłę odcięta. Mam nadzieję, że po odczekaniu dziesięciu sekund i ponownym uruchomieniu wszystko będzie dobrze.
 • Jeśli Twój komputer Mac jest komputerem stacjonarnym, musisz go odłączyć i pozostawić odłączony na co najmniej dziesięć sekund, zanim podłączysz go z powrotem i spróbujesz ponownie uruchomić.
 • W przypadku M1 Mac, jeśli naciśniesz i przytrzymasz przycisk zasilania, w końcu zobaczysz Ładowanie opcji uruchamiania – zakładając, że Mac działa poprawnie. Jeśli naciśnięcie i przytrzymanie przycisku zasilania umożliwia dostęp do opcji uruchamiania, możesz skorzystać z poniższych opcji, aby uruchomić komputer Mac. Omówimy to poniżej. Omawiamy również, jak ożywić M1 Mac za pomocą drugiego komputera Mac i aplikacji Configurator poniżej.

Jeśli wykonanie cyklu zasilania na komputerze Mac nie pomaga, np. Jeśli naciśnięcie przycisku zasilania na M1 Mac nie otwiera opcji uruchamiania, przed przejściem do bardziej skomplikowanych kroków należy wypróbować kilka innych prostych rzeczy .

3. Sprawdź wyświetlacz

Jeśli używasz stacjonarnego komputera Mac, takiego jak Mac Pro lub Mac mini, może to dotyczyć Ciebie. Jeśli nie masz podłączonego oddzielnego wyświetlacza, możesz pominąć ten krok.

Możesz mieć problem z podłączonym wyświetlaczem, a nie z samym komputerem Mac. Posłuchaj swojego Maca, aby sprawdzić, czy podczas uruchamiania wydaje jakieś dźwięki.

"ekran

Możliwe, że komputer Mac włącza się, ale nie uruchamia się, ponieważ nie ma dostępu do wyświetlacza – w takim przypadku najprawdopodobniej masz problem ze sprzętem wyświetlającym (zamiast szerszego problemu z uruchamianiem).

Jeśli uważasz, że jest to problem z monitorem, zapoznaj się z tym dokumentem Wsparcia Apple, aby uzyskać porady dotyczące rozwiązywania problemów z ekranem. Jeśli wyświetlacz nie działa, radzimy:

 1. Sprawdź zasilanie komputera Mac (i zasilanie wyświetlacza, jeśli używasz oddzielnego urządzenia).
 2. Sprawdź, czy wszystkie kable są dobrze podłączone.
 3. Usuń wszystkie przedłużacze ekranu i przełączniki oraz wszelkie inne urządzenia między komputerem Mac a monitorem.
 4. Odłącz kabel wideo (jeśli używasz oddzielnego monitora) i podłącz go ponownie.
 5. Jeśli używasz więcej niż jednego monitora w „łańcuchu łańcuchowym”, odłącz wszystkie monitory i przetestuj, używając tylko jednego.
 6. Jeśli to możliwe, spróbuj użyć innego wyświetlacza lub innego adaptera (na przykład użyj DVI zamiast VGA).
 7. Apple radzi również dostosować rozdzielczość ekranu w Preferencjach systemowych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Co to jest klawisz Option na komputerze Mac?

4. Uruchom komputer Mac w trybie Bezpiecznego rozruchu

Bezpieczny rozruch ogranicza sprawdzanie i funkcje, na których skupia się komputer Mac podczas uruchamiania, i przeprowadza określoną diagnostykę. Jest to rzadkie, ale czasami możesz sprawić, aby twój nieszczęśliwy Mac mógł pomyślnie uruchomić się za pomocą Bezpiecznego rozruchu, a następnie normalnie go zrestartować, a wszystko wraca do kromki. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy na tym etapie, przeczytaj: Jak uruchomić komputer Mac w trybie awaryjnym.

 • Aby przejść do trybu awaryjnego na komputerze Mac z procesorem Intel: Uruchom komputer Mac, przytrzymując klawisz Shift. Uruchomienie Bezpiecznego rozruchu może chwilę potrwać (jeśli w ogóle działa).
 • Aby przejść do trybu awaryjnego na komputerze Mac z obsługą M1: Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aż na ekranie pojawią się opcje uruchamiania. Wybierz dysk startowy. Teraz naciśnij i przytrzymaj Shift, a następnie kliknij Kontynuuj w trybie awaryjnym. Następnie zwolnij klawisz Shift. Zobaczysz słowa Tryb awaryjny w menu w prawym górnym rogu ekranu.
 • Aby uzyskać więcej informacji zwrotnych na temat tego, co się dzieje, możesz uruchomić komputer Mac z procesorem Intel, przytrzymując klawisze Shift, Command i V: powoduje to przejście zarówno do trybu bezpiecznego rozruchu, oraz coś, co nazywa się trybem gadatliwym, który wypluwa kilka komunikatów o co w rzeczywistości próbuje zrobić Safe Boot.

Teraz jesteś w trybie awaryjnym, omówimy, jak używać trybu awaryjnego do rozwiązywania problemów z uruchamianiem komputera Mac.

W trybie awaryjnym interfejs będzie wyglądał nieco inaczej, z blokami koloru zamiast przezroczystości. Największą gratką jest Dock u dołu ekranu, jak na przykład na poniższym obrazku.

"Mac

Po przejściu do trybu awaryjnego możesz być w stanie przeprowadzić określone kontrole (przejrzymy je poniżej) i wprowadzić zmiany, które mogą naprawić komputer Mac. Na przykład możesz ponownie zainstalować macOS lub zaktualizować inne oprogramowanie.

Jeśli okaże się, że możesz uruchomić komputer w trybie awaryjnym, prawdopodobnie problem jest związany z jednym z elementów startowych, w takim przypadku należy przejść do: Preferencje systemowe> Użytkownicy i grupy i usuń wszystkie elementy (kliknij -). Możesz użyć prób i błędów, aby dowiedzieć się, który element startowy powoduje problem.

5. Zresetuj PRAM / NVRAM

W czasach PowerPC rozmawialiśmy o resetowaniu PRAM-u. Na komputerach Mac z procesorem Intel termin ten oznacza resetowanie pamięci NVRAM. Pamięć NVRAM w M1 Mac jest resetowana automatycznie, ale istnieje sposób na zresetowanie pamięci NVRAM na M1 Mac – omawiamy to tutaj: Jak zresetować NVRAM na M1 lub Intel Mac.

Nazwa odnosi się do specjalnych sekcji pamięci na komputerze Mac, które przechowują dane, które są przechowywane nawet wtedy, gdy komputer Mac jest wyłączony, takie jak ustawienia głośności i rozdzielczość ekranu.

Resetowanie tych danych nie jest szkodliwe, ale szczerze mówiąc, rzadko jest też naprawdę przydatne. Ale to nie może boleć.

Być może będziesz musiał wyhodować dodatkowy palec lub dwa na ten jeden lub poprosić znajomego o pomoc. Oto jak zresetować pamięć PRAM / NVRAM na komputerze Mac z procesorem Intel:

 1. Przytrzymaj wszystkie te klawisze: Command, Option (Alt), P i R i włącz komputer Mac (te same klawisze służą do resetowania pamięci PRAM).
 2. Trzymaj klawisze wciśnięte, aż ponownie usłyszysz ponowne uruchomienie komputera Mac.
 3. Poczekaj na ponowne uruchomienie, a następnie zwolnij klawisze.

W przypadku M1 Mac resetowanie pamięci NVRAM oznacza użycie terminala, metoda jest omówiona w artykule, do którego link znajduje się powyżej.

W niektórych przypadkach po wykonaniu tego kroku komputer Mac uruchomi się ponownie normalnie. W innych przypadkach możesz zamiast tego zobaczyć pasek postępu podczas uruchamiania. Jeśli pasek postępu zapełni się, a następnie Mac uruchomi się, prawdopodobnie jesteś w porządku. Jednak w niektórych przypadkach Mac wyłącza się mniej więcej w połowie paska postępu.

6. Zresetuj SMC

W niektórych sytuacjach może być konieczne zresetowanie SMC komputera Mac (kontroler zarządzania systemem). Jest to w dużej mierze ostatnia próba naprawienia bieżącej wersji systemu macOS przed próbą odzyskania danych i przejściem do ponownej instalacji systemu operacyjnego.

SMC jest nieobecny w M1 Mac, więc nie można go zresetować. Możesz jednak zmienić ustawienia, którymi opiekował się SMC. Omawiamy, jak to zrobić tutaj: Jak zresetować SMC komputera Mac.

Oto, co zrobić, jeśli chcesz zresetować SMC (Intel Mac):

Na laptopie Mac:

 1. Wyłącz MacBooka.
 2. Odłącz, a następnie podłącz ponownie kabel zasilający.
 3. Naciśnij klawisze Shift + Ctrl + Opcja / Alt i przycisk zasilania w tym samym czasie.
 4. Teraz zwolnij wszystkie te klawisze i przycisk zasilania w tym samym czasie.
 5. Możesz zauważyć migotanie światła na kablu zasilającym.
 6. Uruchom ponownie MacBooka.

Na pulpicie Mac:

 1. Zamknij komputer Mac.
 2. Odłącz to.
 3. Naciśnij przycisk zasilania na 5 sekund.
 4. Podłącz ponownie komputer Mac.
 5. Włącz komputer Mac.

"Jak

7. Uruchom Narzędzie dyskowe w trybie odzyskiwania

Jeśli komputer Mac się uruchamia, ale system operacyjny nie ładuje się, możesz mieć uszkodzony dysk. Na szczęście można to naprawić w trybie odzyskiwania. Mamy tutaj szczegółowy samouczek dotyczący korzystania z trybu odzyskiwania, ale omówimy poniżej szczegółowe podstawy.

Po raz kolejny dostęp do trybu odzyskiwania jest nieco inny na M1 Mac (przeczytaj o wszystkich nowych sposobach robienia rzeczy na M1 Mac).

Pierwszym krokiem jest uruchomienie Narzędzia dyskowego. Na komputerze Mac z systemem Mountain Lion lub nowszym, który będzie stanowił większość komputerów Mac, możesz uruchomić Narzędzie dyskowe, uruchamiając się w trybie odzyskiwania.

 • Na komputerze Mac z procesorem Intel musisz się upewnić, że komputer Mac jest wyłączony. Jeśli nie reaguje, ponieważ utknął na szarym, niebieskim lub białym ekranie, po prostu przytrzymaj przycisk zasilania komputera Mac przez kilka sekund, aż się podda i wyłączy. (Oto, co zrobić, aby naprawić niebieski ekran śmierci na komputerze Mac). Przytrzymaj klawisze Command i R i ponownie włącz komputer Mac. Naciskaj Cmd + R podczas uruchamiania komputera Mac, aż zobaczysz logo Apple.
 • Na M1 Mac naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aż komputer Mac uruchomi się i ostatecznie pokaże opcje uruchamiania. Wybierz Opcje> Kontynuuj wchodzenie do odzyskiwania.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Ile pamięci RAM jest w moim komputerze Mac i czy potrzebuję więcej?

Teraz jesteś w trybie odzyskiwania, oto co należy zrobić:

 1. Po uruchomieniu komputera Mac w trybie odzyskiwania uzyskasz dostęp do narzędzi. Kliknij opcję Narzędzie dyskowe. "Narzędzia
 2. Zlokalizuj dysk komputera Mac – prawdopodobnie Macintosh HD, wybierz go.
 3. Kliknij opcję Pierwsza pomoc. "Pierwsza
 4. Jeśli na dysku występują błędy, Narzędzie dyskowe powinno je znaleźć i albo naprawi je automatycznie, albo zapyta, czy chcesz je naprawić. W takim przypadku kliknij Napraw dysk.

W trybie odzyskiwania możesz również wykonać następujące czynności:

 • Przywróć z kopii zapasowej Time Machine.
 • Uzyskaj pomoc online.
 • Zainstaluj lub ponownie zainstaluj macOS (omówimy to poniżej).

8. Ożywić M1 Mac

Jeśli masz M1 Mac i nadal nie możesz go ożywić, następną opcją do wypróbowania jest użycie drugiego komputera Mac z programem Apple Configurator 2 w celu zaktualizowania oprogramowania układowego.

Będziesz potrzebował drugiego komputera Mac, kabla USB do USB, połączenia internetowego i oprogramowania Apple Configurator 2.

 1. Połącz dwa komputery Mac za pomocą kabla USB-C do USB-C lub USB-C do USB-A.
 2. Otwórz oprogramowanie Configurator 2 na działającym komputerze Mac.
 3. Teraz na niedziałającym komputerze Mac naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, jednocześnie naciskając następującą kombinację klawiszy: prawy shift, lewa opcja / Alt, lewy Control. Będziesz potrzebował kogoś do pomocy, chyba że masz gigantyczne ręce, ponieważ musisz jednocześnie nacisnąć przycisk zasilania.
 4. Po około 10 sekundach puść klawisze, ale naciskaj przycisk zasilania. Miejmy nadzieję, że M1 Mac pojawi się w aplikacji Configurator na twoim drugim Macu do tego momentu (jednak M1 Mac nadal nie będzie pokazywał żadnej aktywności na ekranie).

Proces ten wygląda trochę inaczej w przypadku M1 Mac mini.

 1. W takim przypadku musisz go odłączyć i odczekać około 10 sekund.
 2. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania.
 3. Podłącz go ponownie, wciąż trzymając przycisk zasilania.
 4. Zwolnij przycisk zasilania.

Jak używać oprogramowania Configurator do ożywienia M1 Mac.

 1. M1 Mac powinien być wyświetlany w oprogramowaniu Configurator na drugim komputerze Mac. Wybierz M1 Mac, który chcesz ożywić.
 2. Kliknij Działania> Zaawansowane.
 3. Wybierz Revive Device.
 4. Spowoduje to ożywienie oprogramowania układowego w M1 Mac.

9. Sprawdź system plików

Ten krok jest właściwie zabawny – przynajmniej wtedy, gdy na Twoim Macu nie ma pogody. To zabawne, ponieważ wydaje się takie geekowe.

Zanim jednak będziesz zbyt podekscytowany, nie jest to opcja dla komputerów Mac M1.

 1. Wyłącz komputer Mac i uruchom go ponownie, przytrzymując Cmd + S, aby uruchomić w trybie pojedynczego użytkownika. Możesz zwolnić klawisze, gdy pojawi się onieśmielający czarny ekran z komunikatami w białym tekście.
 2. Poczekaj, aż pojawi się wiersz polecenia, po zakończeniu przewijania całego tekstu. Następnie wpisz fsck -fy i naciśnij Return. I czekaj. Prawdopodobnie przez kilka długich minut.
 3. Ostatecznie po pięciu różnych sprawdzeniach, które zajmują różną ilość czasu, powinien pojawić się jeden z dwóch komunikatów: „Wolumin [nazwa komputera Mac] wygląda na OK” lub „SYSTEM PLIKÓW ZOSTAŁ ZMODYFIKOWANY”.
 4. Jeśli napotkasz pierwszą wiadomość, wpisz reboot i naciśnij Return.
 5. Jeśli zobaczysz ten drugi komunikat, musisz ponownie uruchomić fsck -fy. Możesz ponownie wpisać polecenie i nacisnąć klawisz Return lub nacisnąć raz strzałkę w górę, a następnie nacisnąć klawisz Return.

Jeśli to nie zadziała, a komputer Mac nadal się nie uruchamia, przejdź do następnego kroku.

10. Użyj trybu dysku docelowego, aby skopiować pliki

Ten krok należy wykonać przed ponowną instalacją systemu macOS i zależy to od stanu kopii zapasowej. Robisz regularne kopie zapasowe lub przynajmniej synchronizujesz ważne dokumenty, muzykę i zdjęcia z chmurą, prawda?

Jeśli w tej chwili się nie pocisz i jesteś pewien swojego Time Machine lub innego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych, przejdź do kroku 11 poniżej. Ale jeśli chcesz, abyś utworzył kopię zapasową komputera Mac, nadszedł czas, aby zobaczyć, co możesz uratować z maszyny.

Do tego potrzebny będzie drugi komputer Mac. Jeśli go nie masz, poproś znajomego. Wykonaj następujące kroki, aby użyć trybu dysku docelowego:

 1. Połącz oba komputery Mac za pomocą kabla Apple Thunderbolt (39 GBP od Apple). Jeśli masz starszego Maca, ten sam proces działa z kablami FireWire.
 2. Wyłącz komputer Mac.
 3. Uruchom komputer Mac, przytrzymując przycisk T na klawiaturze.
 4. Trzymaj wciśnięty przycisk T, gdy usłyszysz dźwięk uruchamiania, i przytrzymaj go, aż ikona Thunderbolt pojawi się na ekranie.

Spowoduje to umieszczenie komputera Mac w trybie dysku docelowego. W trybie dysku docelowego komputer Mac działa jak dysk zewnętrzny. Miejmy nadzieję, że powinieneś teraz zobaczyć dysk twardy wadliwego komputera Mac w Finderze drugiego komputera Mac.

Powinieneś być w stanie pobrać potrzebne pliki z niereagującego komputera Mac, a nawet sklonować cały dysk twardy na inny dysk zewnętrzny.

"Podłącz

11. Ponownie zainstaluj macOS

Jest to dość drastyczne, ale jeśli wypróbowałeś wszystko inne, ponowna instalacja systemu operacyjnego może usunąć problem, który uniemożliwia prawidłowe uruchomienie komputera Mac.

Pamiętasz odzyskiwanie systemu macOS z powyższego kroku? Możesz go również użyć do ponownej instalacji systemu macOS.

 1. Uruchom w trybie odzyskiwania, jak powyżej (przytrzymaj klawisze Command i R podczas uruchamiania lub naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, jeśli korzystasz z M1 Mac).
 2. Po przejściu do odzyskiwania kliknij, aby zainstalować najnowszy system operacyjny i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Nasz artykuł na temat resetowania komputera Mac do ustawień fabrycznych zawiera więcej informacji na temat czyszczenia komputera Mac i ponownej instalacji systemu macOS.

12. Umów się na wizytę w Genius Bar

Jeśli dotarłeś tak daleko, a Twój Mac nadal nie działa, musisz zabrać go do paska Apple Genius Bar, aby sprawdzić, czy mogą pomóc Ci to naprawić (lub zorganizować naprawę w ramach gwarancji). Mamy nadzieję, że masz wystarczająco dużo danych z komputera Mac, aby móc wykonać kopię zapasową lub kontynuować pracę na nowym komputerze Mac.

Zastanawiasz się, ile lat Twój Mac powinien wytrzymać? Przeczytaj: Jak długo działają komputery Mac?