Jak naprawić komputer Mac, który się nie włącza

0
56

Istnieje wiele powodów, dla których możesz stwierdzić, że komputer Mac nie włącza się lub MacBook nie chce się uruchomić, ale prawdopodobnie po prostu chcesz go ponownie uruchomić. Przeanalizujemy różne kontrole i zmiany, które sprawią, że komputer Mac uruchomi się i zacznie ponownie działać.

Zapoznaj się z kilkoma prostymi wskazówkami, które powinny sprawić, że komputer Mac znów zacznie działać, od oczywistych rzeczy, takich jak sprawdzenie połączenia zasilania, wykonanie cyklu zasilania, uruchomienie w trybie odzyskiwania i sprawdzenie systemu plików. A jeśli Twój Mac naprawdę nie żyje, powiemy Ci również, gdzie się zwrócić.

Poprawki w tym artykule dotyczą najnowszych wersji systemu macOS. Menu i interfejsy mogą wyglądać nieco inaczej w zależności od uruchomionego systemu operacyjnego, ale ich funkcje są w zasadzie takie same.

1. Sprawdź, czy komputer Mac włącza się

Najpierw dowiedzmy się, czy problem polega na tym, że komputer Mac nie chce się uruchomić, lub że to nie chce się włączyć – mogą to brzmieć tak samo, ale w rzeczywistości istnieje duża różnica.

Naciśnij przycisk zasilania na komputerze Mac. Jeśli nie słyszysz dzwonka przy uruchamianiu, nie słyszysz żadnych dźwięków wentylatora ani napędu, a na ekranie nie ma żadnych obrazów, filmów ani obrazów, komputer Mac w ogóle się nie włącza. Nie dochodzisz nawet do momentu, w którym odmawia uruchomienia.

Komputer Mac, który się nie włącza, wymaga innego podejścia niż takie, które się nie uruchamia. Jeśli komputer się nie włącza, wykonaj następujące czynności:

Sprawdź połączenie zasilania

Nie bądź banałem: sprawdź, czy zasilanie jest włączone i czy komputer Mac jest prawidłowo podłączony. Lub jeśli jest to laptop, upewnij się, że bateria nie jest rozładowana – a jeśli wymaga ładowania, poczekaj chwilę na naładowanie, zanim stwierdzisz, że nie będzie działać. Jeśli Twój MacBook nie chce się ładować, przeczytaj to.

Wypróbuj inny kabel zasilający lub adapter

Możliwe, że przyczyną usterki jest kabel zasilający. Jeśli masz przyjaciela z kablem zasilającym Mac, który pasuje do twojego komputera, spróbuj go sprawdzić, czy to rozwiąże problem. Jeśli tak, może to być prosta poprawka, która polega na znalezieniu używanego kabla zasilającego w serwisie eBay (chociaż odradzamy kupowanie kabli zasilających innych firm, które nie są produkowane przez Apple, ponieważ są one znacznie bardziej wadliwe i potencjalnie niebezpieczne ).

Jeśli niedawno miałeś awarię zasilania, może to być odpowiedzialne: twój zasilacz mógł zostać uszkodzony w wyniku gwałtownego wzrostu napięcia i być może potrzebujesz nowego.

Wreszcie możliwe jest, że kabel jest luźny, a wyciągnięcie go i ponowne podłączenie rozwiąże problem. Ale wątpimy, żeby to było takie łatwe.

Odłącz wszystkie akcesoria

Odłącz wszystkie akcesoria (takie jak drukarki i koncentratory USB) podłączone do komputera Mac. Możliwe, że jedno z urządzeń peryferyjnych powoduje problemy z sekwencją uruchamiania.

Jeśli niedawno zainstalowałeś nową pamięć RAM lub nowy dysk twardy, upewnij się, że są one poprawnie zainstalowane i kompatybilne. (Jeśli to możliwe, zainstaluj ponownie starą pamięć lub dysk twardy i sprawdź, czy to pomoże.)

Jeśli żaden z tych kroków nie zadziała, czas przejść do następnego etapu.

2. Wykonaj cykl zasilania

Jeśli nie słyszysz żadnych oznak życia, możesz wykonać cykl zasilania, który polega na zmuszeniu komputera Mac do ponownego uruchomienia po zabiciu zasilania.

Na MacBooku naciśnij i przytrzymaj klawisz zasilania przez dziesięć sekund. Zwykle słychać pisk, gdy moc komputera Mac zostaje siłą odcięta.

Mam nadzieję, że po odczekaniu dziesięciu sekund i ponownym uruchomieniu wszystko będzie dobrze.

Jeśli komputer Mac jest komputerem stacjonarnym, musisz go odłączyć i pozostawić odłączony przez co najmniej dziesięć sekund przed ponownym podłączeniem go i ponownym uruchomieniem.

3. Sprawdź swój wyświetlacz

Jeśli używasz stacjonarnego komputera Mac, takiego jak Mac Pro lub Mac mini, może to dotyczyć Ciebie. Jeśli nie masz podłączonego osobnego wyświetlacza, możesz pominąć ten krok.

Możesz mieć problem z podłączonym ekranem, a nie z samym komputerem Mac. Wysłuchaj swojego komputera Mac, aby sprawdzić, czy wydaje jakieś dźwięki podczas uruchamiania.

Możliwe, że komputer Mac włącza się, ale nie uruchamia się, ponieważ nie ma dostępu do wyświetlacza – w takim przypadku najprawdopodobniej masz problemy ze sprzętem wyświetlającym (zamiast szerszego problemu z uruchamianiem).

Jeśli uważasz, że to problem z monitorem, zapoznaj się z dokumentem pomocy technicznej Apple, aby uzyskać porady dotyczące rozwiązywania problemów z wyświetlaczem. Jeśli monitor nie działa, radzi się:

 1. Sprawdź zasilanie komputera Mac (i zasilanie wyświetlacza, jeśli używasz osobnego urządzenia).
 2. Sprawdź, czy wszystkie kable są prawidłowo podłączone.
 3. Usuń wszystkie przedłużacze ekranu i przełączniki oraz wszelkie inne urządzenia między komputerem Mac a monitorem.
 4. Odłącz kabel wideo (jeśli używasz osobnego monitora) i podłącz go ponownie.
 5. Jeśli używasz więcej niż jednego monitora w „łańcuchowym”, odłącz wszystkie monitory i przetestuj za pomocą tylko jednego.
 6. Jeśli to możliwe, spróbuj użyć innego wyświetlacza lub innego adaptera (na przykład użyj DVI zamiast VGA).
 7. Apple zaleca także dostosowanie rozdzielczości ekranu w Preferencjach systemowych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak zgrać dysk DVD lub Blu-ray na komputer Mac

4. Uruchom komputer Mac w trybie bezpiecznego rozruchu

Bezpieczny rozruch ogranicza kontrolę i funkcjonalność komputera Mac podczas uruchamiania i przeprowadza określone testy diagnostyczne. Jest to rzadkie, ale czasami możesz sprawić, że nieszczęśliwy komputer Mac zacznie z powodzeniem uruchamiać się przy użyciu Bezpiecznego rozruchu, a następnie uruchom go ponownie normalnie, a wszystko wróci do przystojności.

Aby przejść do trybu awaryjnego: Zamknij komputer Mac i uruchom go, przytrzymując klawisz Shift. Uruchomienie Bezpiecznego rozruchu może chwilę potrwać (jeśli w ogóle działa).

Aby uzyskać informacje zwrotne na temat tego, co się dzieje, możesz zdecydować się na uruchomienie, przytrzymując klawisze Shift, Command i V: wchodzi w tryb bezpiecznego rozruchu i coś o nazwie Tryb pełny, który wyrzuca niektóre wiadomości o tym, co Bezpieczny rozruch faktycznie próbuje zrobić w miarę upływu czasu.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w tym kroku, przeczytaj: Jak uruchomić komputer Mac w trybie awaryjnym.

W trybie awaryjnym interfejs będzie wyglądał nieco inaczej, z blokami kolorów niż z przezroczystością. Największą nagrodą jest Dock na dole ekranu, na przykład na poniższym obrazku.

Po przejściu do trybu awaryjnego możesz uruchomić pewne kontrole (opisane poniżej) i wprowadzić zmiany, które mogą naprawić komputer Mac.

5. Sprawdź system plików

Ten krok jest właściwie zabawą – przynajmniej wtedy, gdy nie na twoim Macu panuje pogoda. To zabawne, ponieważ jest tak dziwaczne.

 1. Wyłącz komputer Mac i uruchom go ponownie, przytrzymując Cmd + S, aby uruchomić go w trybie pojedynczego użytkownika. Możesz zwolnić klawisze, gdy pojawi się przerażający czarny ekran z wiadomościami w białym tekście.
 2. Poczekaj, aż pojawi się wiersz wiersza polecenia, gdy cały tekst zostanie przewinięty w przeszłość. Następnie wpisz fsck -fy i naciśnij Return. I czekaj. Prawdopodobnie przez kilka długich minut.
 3. W końcu po pięciu różnych kontrolach, które zajmują różną ilość czasu, powinieneś dostać się do jednego z dwóch komunikatów: „Wolumin [nazwa twojego Maca] wydaje się być OK” lub „SYSTEM PLIKÓW ZMODYFIKOWANO”.
 4. Jeśli napotkasz pierwszą wiadomość, wpisz restart i naciśnij klawisz Return.
 5. Jeśli zobaczysz ten ostatni komunikat, musisz ponownie uruchomić fsck -fy. Możesz ponownie wpisać polecenie i nacisnąć Return lub naciśnij raz strzałkę w górę, a następnie naciśnij Return.

Jeśli to nie zadziała, a komputer Mac nadal się nie uruchamia, przejdź do następnego kroku.

6. Zresetuj PRAM / NVRAM

W dniach PowerPC rozmawialiśmy o zresetowaniu PRAM. Na współczesnych komputerach Mac prawdziwym terminem jest resetowanie pamięci NVRAM. Nazwa odnosi się do specjalnych sekcji pamięci na komputerze Mac, które przechowują dane, które są przechowywane nawet po wyłączeniu komputera Mac, takie jak ustawienia głośności i rozdzielczość ekranu.

Resetowanie tych danych nie jest szkodliwe, ale szczerze mówiąc, rzadko jest też naprawdę przydatne. Ale to nie może zranić.

Może być konieczne wyhodowanie dodatkowego palca lub dwóch lub skorzystanie z pomocy przyjaciela. Oto jak zresetować PRAM / NVRAM na komputerze Mac:

 1. Przytrzymaj wszystkie te klawisze: Command, Option (Alt), P i R i włącz komputer Mac (te same klawisze służą do resetowania pamięci PRAM).
 2. Przytrzymaj klawisze, dopóki nie usłyszysz ponownego uruchomienia komputera Mac.
 3. Odczekaj drugi restart, a następnie zwolnij klawisze.

W niektórych przypadkach po wykonaniu tego kroku komputer Mac uruchomi się ponownie normalnie. W innych przypadkach możesz zamiast tego zobaczyć pasek postępu podczas uruchamiania. Jeśli pasek postępu zapełni się, a następnie uruchomi się komputer Mac, prawdopodobnie dobrze jest iść. W niektórych przypadkach widzieliśmy jednak, że Mac wyłącza się mniej więcej w połowie drogi na pasku postępu.

7. Zresetuj SMC

W niektórych sytuacjach może być konieczne zresetowanie SMC komputera Mac (System Management Controller). Jest to w dużej mierze ostatnia próba naprawienia bieżącej wersji systemu macOS przed próbą odzyskania danych i przejścia do ponownej instalacji systemu operacyjnego.

Oto, co zrobić, jeśli chcesz zresetować SMC:

Na laptopie Mac:

 1. Zamknij MacBooka.
 2. Odłącz, a następnie ponownie podłącz kabel zasilający.
 3. Naciśnij jednocześnie klawisze Shift + Ctrl + Option / Alt i przycisk zasilania.
 4. Teraz zwolnij wszystkie klucze i przycisk zasilania jednocześnie.
 5. Lampka na kablu zasilania może migać.
 6. Uruchom ponownie MacBooka.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak wyłączyć podświetlenie klawiatury komputera MacBook

Na komputerze Mac:

 1. Zamknij komputer Mac.
 2. Odłącz to.
 3. Naciśnij przycisk zasilania przez 5 sekund.
 4. Podłącz ponownie komputer Mac.
 5. Włącz komputer Mac.

8. Uruchom Narzędzie dyskowe w trybie odzyskiwania

Jeśli komputer Mac uruchamia się, ale system operacyjny się nie ładuje, być może uszkodzony jest dysk. Na szczęście można to naprawić w trybie odzyskiwania. Mamy tutaj szczegółowy samouczek na temat korzystania z trybu odzyskiwania, ale omówimy poniżej podstawowe informacje.

Pierwszym krokiem jest uruchomienie Narzędzia dyskowego. Na komputerze Mac z systemem Mountain Lion lub nowszym, który będzie stanowił większość komputerów Mac, możesz uruchomić Narzędzie dyskowe, uruchamiając się w trybie odzyskiwania, oto jak to zrobić:

 1. Upewnij się, że komputer Mac jest wyłączony. Jeśli nie reaguje, ponieważ utknął na szarym, niebieskim lub białym ekranie, wystarczy przytrzymać przycisk zasilania komputera Mac przez kilka sekund, aż się podda i wyłączy. (Oto, co zrobić, aby naprawić niebieski ekran śmierci na komputerze Mac).
 2. Przytrzymaj klawisze Command i R i ponownie włącz komputer Mac. Naciskaj Cmd + R podczas uruchamiania komputera Mac, aż zobaczysz logo Apple.
 3. Po uruchomieniu komputera Mac w trybie odzyskiwania uzyskasz dostęp do narzędzi. Kliknij opcję Narzędzie dyskowe.
 4. Zlokalizuj dysk komputera Mac – prawdopodobnie Macintosh HD, wybierz go.
 5. Kliknij opcję Pierwsza pomoc.
 6. Jeśli na dysku występują błędy, Narzędzie dyskowe powinno je znaleźć i albo naprawi je automatycznie, albo zapyta, czy chcesz je naprawić. W takim przypadku kliknij Napraw dysk.

W trybie odzyskiwania możesz także wykonać następujące czynności:

 • Przywróć z kopii zapasowej Time Machine.
 • Uzyskaj pomoc online.
 • Zainstaluj lub ponownie zainstaluj macOS (omówimy to poniżej).

9. Użyj trybu dysku docelowego, aby skopiować pliki

Ten krok należy wykonać przed ponowną instalacją systemu macOS i zależy to od kopii zapasowej. Regularnie tworzysz kopie zapasowe lub przynajmniej synchronizujesz ważne dokumenty, muzykę i zdjęcia w chmurze?

Jeśli w tej chwili nie pocisz się i jesteś pewny swojego Time Machine lub innego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych, przejdź do kroku 10 poniżej. Ale jeśli chcesz utworzyć kopię zapasową komputera Mac, nadszedł czas, aby zobaczyć, co możesz odzyskać z komputera.

Do tego potrzebujesz drugiego komputera Mac. Jeśli go nie masz, zapytaj przyjaciela. Wykonaj następujące kroki, aby użyć trybu dysku docelowego:

 1. Połącz oba komputery Mac razem za pomocą kabla Apple Thunderbolt (39 £ od Apple). Jeśli masz starszy komputer Mac, ten sam proces działa z kablami FireWire.
 2. Wyłącz komputer Mac.
 3. Uruchom komputer Mac, przytrzymując przycisk T na klawiaturze.
 4. Przytrzymaj przycisk T, gdy słyszysz dzwonek uruchamiania, i trzymaj go wciśnięty, aż na ekranie pojawi się ikona pioruna.

Spowoduje to przełączenie komputera Mac w tryb dysku docelowego. W trybie dysku docelowego komputer Mac działa jak dysk zewnętrzny. Mam nadzieję, że teraz powinieneś zobaczyć dysk twardy dla wadliwego komputera Mac w Finderze drugiego komputera Mac.

Powinieneś być w stanie pobrać potrzebne pliki z dysku twardego, a nawet sklonować cały dysk twardy na inny dysk zewnętrzny.

10. Ponownie zainstaluj macOS

Jest to dość drastyczne, ale jeśli wypróbowałeś wszystko inne, przeinstalowanie systemu operacyjnego może usunąć problem, który uniemożliwia prawidłowe uruchomienie komputera Mac.

Pamiętasz odzyskiwanie systemu macOS z powyższego kroku? Możesz go również użyć do ponownej instalacji systemu macOS.

 1. Uruchom w trybie odzyskiwania, jak wyżej (przytrzymaj klawisze Command i R podczas uruchamiania).
 2. Po przywróceniu kliknij, aby zainstalować najnowszy system operacyjny i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Nasz artykuł na temat resetowania komputera Mac do ustawień fabrycznych zawiera więcej informacji na temat czyszczenia komputera Mac i ponownej instalacji systemu macOS.

Mamy ten samouczek dotyczący defragmentacji komputera Mac (i dlaczego nie jest to konieczne).

11. Umów się na spotkanie z Genius Bar

Jeśli dotarłeś już tak daleko, a komputer Mac nadal nie działa, musisz zabrać go do paska Apple Genius Bar, aby sprawdzić, czy mogą pomóc Ci to naprawić (lub umówić się na naprawę w ramach gwarancji). Mamy nadzieję, że masz wystarczającą ilość danych z komputera Mac, aby móc wykonać kopię zapasową lub kontynuować pracę na nowym komputerze Mac.

Dodatkowe zgłoszenie Lucy Hattersley.