Jak mierzyć tlen we krwi za pomocą Apple Watch

0
910

Apple Watch Series 6 ma wbudowany nowy czujnik, który może mierzyć poziom tlenu we krwi. Jest to prawdopodobnie największa innowacja i może przynieść realne korzyści w ocenie stanu zdrowia i reagowaniu na pierwsze oznaki schorzeń, takich jak niewydolność serca, astma i koronawirus.

Jak Apple Watch mierzy poziom tlenu

Aby umożliwić pomiary tlenu, Apple zmienił układ czujników w dolnej części zegarka Apple Watch z Serią 6. Teraz oprócz zielonych i podczerwonych diod LED są dodatkowe czerwone diody LED i kilka dodatkowych fotodiod.

Zasada pomiaru tlenu jest taka sama lub podobna do zasady pomiaru tętna: cztery skupiska diod LED oświetlają skórę i leżące pod nimi naczynia, fotodiody rejestrują światło odbite z powrotem i mogą wykorzystywać algorytmy do obliczania, ile tlenu aktualnie transportują czerwone krwinki w ciele. Te obliczenia są oparte na wiedzy, że im więcej tlenu wiąże się z krwinkami czerwonymi, tym bardziej czerwona jest krew. Białko odpowiedzialne za wiązanie tlenu, hemoglobina, zawiera kompleksy zawierające żelazo, które mogą wiązać się z cząsteczkami tlenu. Po związaniu kolor zmienia się z ciemnoczerwonego na jasnoczerwony, zmianę tę mogą wykryć fotodiody zegarka Apple Watch.

Do pomiaru wymagana jest dodatkowa aplikacja na Apple Watch. Ta aplikacja prowadzi użytkownika przez proces pomiaru i wyświetla zmierzone dane. Te informacje są również dodawane do aplikacji zdrowia w nowej zakładce Tlen we krwi.

Co mogą Ci powiedzieć dane

Według Apple normalne nasycenie krwi tlenem powinno wynosić od 95 do 99 procent, ale u niektórych osób ta granica jest nieco niższa. Nawet podczas snu nasycenie może spaść poniżej granicy 95 procent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak kupić akcje Apple i co musisz wiedzieć przed zakupem AAPL

Możliwość określenia ilości tlenu we krwi ma ważne konsekwencje medyczne, ponieważ może pomóc w rozpoznaniu niewydolności serca – kiedy serce nie jest w stanie dostatecznie tłoczyć krwi w organizmie, na przykład w kardiomiopatii okołoporodowej (PPCM). Może również ostrzegać przed atakiem astmy i może stwierdzić, czy masz problemy z oddychaniem związane z COVID.

Czego potrzebujesz

Apple Watch Series 6 to jedyny zegarek Apple Watch zdolny do pomiaru tlenu we krwi.

Będzie musiał mieć system watchOS 7, a sparowany iPhone będzie musiał mieć system iOS 14.

Firma Apple poinformowała, że ​​pomiar tlenu będzie dostępna tylko w niektórych krajach, ale nie potwierdziła jeszcze, w których krajach będzie dostępna aplikacja umożliwiająca pomiar tlenu we krwi. Kiedy Apple wypuściło Apple Watch Series 4 z możliwością wykonywania EKG, funkcja ta nie była początkowo dostępna w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania musiała poczekać do Marcy 2019 na tę funkcję, ponieważ Apple musiało uzyskać zezwolenie na korzystanie z aplikacji w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Miejmy nadzieję, że nie będzie tak w przypadku monitorowania tlenu we krwi.

Podobnie jak aplikacja EKG, aplikacja tlenowa jest aktywowana tylko dla użytkowników w wieku 18 lat i starszych. Użytkownik musi też mieć ukończone 18 lat, aby udostępniać dane Apple Watch iPhone’owi członka rodziny.

Jak mierzyć poziom tlenu we krwi za pomocą Apple Watch

Zanim będziesz mógł wykonać pierwszy pomiar, musisz skonfigurować aplikację.

  1. Otwórz aplikację Zdrowie na iPhonie.
  2. Kliknij kartę Odkryj.
  3. Wybierz Airways.
  4. Wybierz nasycenie tlenem i aktywuj je.

Aby aplikacja działała niezawodnie, firma Apple zaleca wykonywanie pomiarów w pozycji siedzącej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Nowe paski do Apple Watch: jak znaleźć idealny rozmiar

Ręką nie wolno poruszać, zegarek powinien mocno spoczywać na nadgarstku i nie ślizgać się.

Pomiar trwa piętnaście sekund, po czym pokaże procentową zawartość tlenu we krwi.

Jak wykonywać pomiary w tle

Zegarek może mierzyć poziom tlenu we krwi w tle nawet bez otwartej aplikacji.

Dzieje się tak zwykle, gdy użytkownik się nie porusza.

Aby zegarek Apple Watch mógł dokonywać pomiarów podczas snu, użytkownik musi aktywować plan snu w aplikacji Zdrowie.

Wyniki pomiarów w tle można zobaczyć w aplikacji Zdrowie w obszarze Układ oddechowy. Ponieważ czerwone światło może być uciążliwe w ciemności, aplikacja na zegarku pozwala użytkownikowi wyłączyć pomiar w tle. Możesz to zrobić na przykład w trybie teatralnym.

Dlaczego Apple Watch może nie uzyskać dokładnych pomiarów

Jeśli bicie serca jest szybkie (150 uderzeń na minutę lub więcej), zegarek nie może dokładnie zmierzyć zawartości tlenu.

Tatuaż na nadgarstku w miejscu mocowania czujników może również uniemożliwić dokładne pomiary. Niektóre rodzaje i kolory tatuaży mogą całkowicie blokować światło z czujników, przez co pomiar nie jest możliwy.

Szczególnie ważne przy pomiarach tła: firma Apple odkryła, że ​​trzymanie rąk przy ciele lub zaciśnięcie dłoni w pięści może zafałszować wyniki.

Jeśli jest szczególnie zimno, zmieniają się właściwości przepływu krwi w skórze, co może również prowadzić do sfałszowanych wyników.

Przeczytaj, jak używać zegarka Apple Watch do pomiaru tętna. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o Apple Watch Series 6.

Jeśli chcesz kupić Apple Watch Series 6, możesz go zamówić w Apple tutaj.