Jak kupić akcje Apple: co musisz wiedzieć

0
26

W tym artykule przeprowadzimy Cię przez zalety i wady inwestowania w Apple, wyjaśnimy, jak kupować akcje Apple, oszacujemy, co wpływa na wartość AAPL, i zbadamy, kto jest właścicielem akcji Apple.

Jeśli zainwestujesz w Apple, skutecznie staniesz się współwłaścicielem firmy i wraz ze wszystkimi innymi akcjonariuszami będziesz mieć wpływ na decyzje podejmowane przez firmę.

W nagrodę Twoja inwestycja może wzrosnąć, ponieważ firma odnosi sukcesy. Będziesz także czerpać korzyści z udziału w zyskach spółki w formie wypłaty dywidendy co kwartał.

Jednak wartość Twojej inwestycji może również spaść. Powiązanie pieniędzy z sukcesem każdej firmy jest ryzykownym przedsięwzięciem. Jeśli podejmiesz ryzyko z Apple?

Aby dowiedzieć się, ile warte są obecnie akcje Apple, kliknij tutaj.

Jeśli kupisz akcje Apple?

To duże pytanie, na które tylko Ty możesz odpowiedzieć. Po pierwsze: cena akcji Apple jest niezwykle niestabilna. Nie inwestuj, jeśli chcesz szybko zarobić. I zdecydowanie nie inwestuj, jeśli nie możesz stracić pieniędzy.

Jest kilka rzeczy do rozważenia:

Czy to inwestycja krótkoterminowa czy długoterminowa?

W dłuższej perspektywie inwestorzy powinni mieć możliwość zarabiania pieniędzy na akcjach Apple.

Jeśli chcesz szybko zarobić przy krótkoterminowej inwestycji, zwykle nie zalecamy Apple. Ludzie, którzy osiągają krótkoterminowe zyski w Apple, to duże fundusze, które inwestują miliony w akcje, aby wyjąć je ponownie kilka miesięcy później (więcej o nich poniżej).

Czy stać Cię na inwestowanie w AAPL??

Akcje Apple nie są tanie, ale są o wiele tańsze niż przed podziałem 7: 1 w 2014 roku. We wrześniu 2013 r. Musiałbyś zapłacić 700 USD za akcję. Teraz możesz kupić Apple za dużo mniej (według stanu na 12 marca 2020 r. Było to 275,43 USD za akcję, ale już 327,85 USD).

Nawet jeśli ta cena wydaje Ci się odpowiednia, będziesz musiał uwzględnić inne koszty posiadania akcji:

  • Będziesz musiał uiścić opłaty na swojego brokera.
  • Przy zakupie może być konieczne uiszczenie opłaty skarbowej.
  • Kiedy sprzedajesz akcje, być może będziesz musiał zapłacić podatek od zysków kapitałowych.
  • Jeśli kupujesz akcje oparte na giełdzie w innym kraju, będziesz musiał zapłacić tam również podatek.

Drugim ważnym pytaniem do rozważenia jest: czy stać cię na utratę pieniędzy?

Inwestuj w Apple tylko wtedy, gdy nie masz nic przeciwko temu, że możesz stracić część swoich pieniędzy. Jak w przypadku każdej inwestycji na giełdzie, możesz zarówno stracić, jak i zyskać pieniądze.

Czy jest lepszy sposób na zarabianie pieniędzy??

Niskie stopy procentowe oznaczają, że stopy procentowe oferowane obecnie przez wiele prostych inwestycji są bardzo niskie. Na przykład najlepsze ISA oferują jedynie około 1,65% odsetek. Jeśli masz pieniądze na inwestycje, możesz pomyśleć, że obietnica znacznie większego procentowego wzrostu akcji Apple jest znacznie bardziej atrakcyjna. Z drugiej strony możesz także zaobserwować utratę wartości swojej inwestycji.

Istnieje wiele innych mniej niestabilnych akcji, które należy rozważyć, jeśli handel był czymś, w co chciałbyś się zaangażować. Jednak w obecnym klimacie (od marca 2020 r.) Wszelkie obawy mogą wywołać obawy związane z koronawirusem, więc, jak powiedzieliśmy powyżej, wszelkie dokonane inwestycje należy rozważyć w perspektywie długoterminowej, ponieważ nie wiemy, jak długo utrzyma się ten spadek gospodarczy.

Czy jesteś fanem Apple??

Kluczem do decyzji o inwestycji może być to, że jesteś fanem Apple z dobrą wiedzą w firmie, a zainteresowanie Apple oznacza, że ​​z zainteresowaniem podążasz za wzlotami i upadkami firmy. Nikt nie może przewidzieć przyszłości, ale przynajmniej masz dobrą wiedzę o tym, co wydarzyło się w przeszłości.

To dobry moment na zakup akcji Apple?

Następnym czynnikiem do rozważenia jest to, czy teraz jest dobry moment na zakup AAPL. Omówimy, czy jest to dobry moment, aby kupić Apple bardziej szczegółowo poniżej.

Pamiętaj, że nie jesteśmy ekspertami finansowymi, a sytuacja będzie się cały czas zmieniać. Z dnia na dzień mogą istnieć różne powody, dla których Apple byłby lub nie byłby dobrym zakupem. Przed zakupem akcji AAPL zalecamy przeprowadzenie znacznej ilości badań – ale staramy się dać ci poniżej wskazówki, co powinieneś dowiedzieć się.

Oto kilka rzeczy do rozważenia przed zakupem akcji AAPL:

Stosunek ceny do zarobku

Wskaźnik PE to wskaźnik wyceny bieżącej ceny akcji spółki w porównaniu do jej zysku na akcję (w ciągu ostatnich 12 miesięcy).

Tutaj możesz sprawdzić stosunek P / E Apple.

Historycznie średni wskaźnik P / E na S&P 500 wynosił od 13 do 15. Jeśli wskaźnik P / E jest wyższy, oznacza to, że inwestorzy oczekują dobrych zysków.

Należy pamiętać, że firmy technologiczne, takie jak Apple, mają zwykle wyższe wskaźniki P / E ze względu na oczekiwania dotyczące wzrostu w przyszłości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak korzystać z Apple Watch App Store

Jeśli jednak jest niższy, niekoniecznie jest to zły zakup, ponieważ wysoki wskaźnik P / E może po prostu oznaczać, że akcje są zawyżone.

Zalecenia analityka

Większość analityków wiosną 2020 r. Przyznała Apple silną rekomendację Kup, ale w niespokojnych czasach ta rekomendacja może się zmienić, dlatego zalecamy, abyś wiedział, co mówią analitycy w momencie, gdy rozważasz zakup.

Możesz zobaczyć rekomendację konsensusu dla AAPL tutaj. Ten link da ci również wskazówki, którzy analitycy zalecają AAPL, a także ich średnią cenę docelową dla firmy (i niską prognozę).

Zdrowie Apple

Jak ujawniono w raporcie finansowym na koniec grudnia 2019 r., Apple ma ponad 207,06 mld USD rezerw – jest to dobry bufor w trudnej sytuacji gospodarczej.

Nieżyjący już dyrektor generalny Apple i współzałożyciel Steve Jobs powiedział kiedyś, że w okresie spowolnienia w 2008 r. Apple zwiększyło wydatki na badania i rozwój, dzięki czemu Apple wyprzedzi konkurencję po zakończeniu spowolnienia. Możemy założyć, że Apple zrobi to samo podczas obecnego spowolnienia gospodarczego (2020 r.).

To jednak nie jest najwięcej pieniędzy, jakie Apple ma w swoich skrzyniach. W 2017 r. Firma miała w pewnym momencie 163 miliardy dolarów. Nie jest źle, że Apple wydaje część swoich ogromnych rezerw gotówkowych. Apple dokonało inwestycji w przejęcia lub firmy i technologie, a inwestorzy skorzystali z wykupu akcji (więcej na ten temat poniżej).

Plany Apple’a na przyszłość

Pojawiły się obawy, że Apple jest zbyt zależny od iPhone’a.

W ostatnich latach Apple łagodzi swoje poleganie na iPhonie, rozszerzając swoją ofertę usług, w tym sklepy z aplikacjami, Apple Music, Apple TV + i inne.

Następną rzeczą na horyzoncie jest 5G, co może pomóc w zwiększeniu sprzedaży iPhone’a w późniejszym roku, w którym firma ma wprowadzić iPhone’a 5G.

Uważa się również, że firma prowadzi szereg ściśle tajnych projektów dotyczących samochodów i rzeczywistości rozszerzonej. Chociaż Apple może nigdy więcej nie wywrzeć takiego wpływu, jaki wywarł na premierze iPhone’a, możesz być pewien, że inwestuje w następną wielką rzecz.

Jeśli masz pewność, że Apple będzie nadal wprowadzać innowacje w przyszłości, może to być dla Ciebie dobra inwestycja.

Chiny

Nie tylko iPhone był krytykowany przez Apple za zbytnią niezawodność. Uważa się również, że Apple jest zbyt zależne od Chin, aby produkować iPhone’a i jego inny sprzęt. Biznes w Chinach stanowi również około 20% przychodów Apple.

Jeszcze zanim Coronavirus zamknął chińskie fabryki Apple w lutym 2020 r. Chiny już wpłynęły na cenę akcji Apple.

Jak widać z tego wykresu śledzenia AAPL w ciągu ostatnich dziesięciu lat, Apple wspięło się, ale nastąpiły spadki. Nastąpił spadek, który rozpoczął się pod koniec października 2018 r. (Częściowo ze względu na obawy dotyczące sprzedaży iPhone’a i decyzji Apple’a o zaprzestaniu zgłaszania liczb, ale także związane z napięciami handlowymi USA / Chin i spadającą sprzedażą iPhone’a).

Następnie cena zaczęła odzyskiwać w styczniu 2019 r. Przed kolejnym spadkiem w kwietniu 2019 r. (Tym razem z powodu decyzji Trumpa o zwiększeniu chińskich taryf). A potem spadek w lutym 2020 r. (Spowodowany wirusem koronawirusa i opóźnieniami w produkcji w Chinach).

Apple może być amerykańską firmą, ale jej sukces jest związany z Chinami i tym, co się tam dzieje, więc przed zakupem akcji AAPL miej oko na wiadomości związane z Chinami.

Nie wierz we wszystko, co czytasz

Jeśli poważnie podchodzisz do swojej inwestycji, musisz wziąć pod uwagę wszelkie doniesienia o tym, że masz wgląd w to, co Apple ma w zanadrzu, lub twierdzi, że cena akcji Apple osiągnie 1000 USD szczyptą soli.

Nikt nie ma kryształowej kuli, więc nie wierz w raporty, które twierdzą, że są w stanie przewidzieć, co stanie się z czasem. Fajnie, że ludzie mają wiarę w akcje (czasami), ale mogą mieć ukryte motywy w zachęcaniu cię do inwestowania pieniędzy. Jak powiedział Horace Dediu w 2013 r. Asymco: „Opinia wysoko opłacanych osób powinna być traktowana podejrzliwie”. Uważajcie na analityków pracujących dla usług finansowych, zauważył Dediu, ich wypłaty „nie są powiązane z dokładnością prognozowania”.

Niestety raporty oparte na słowach tych analityków i innych tak zwanych ekspertów, wraz z rzekomymi „wyciekami” z Dalekiego Wschodu, mogą powodować zmiany wartości akcji. Wiadomo, że akcje Apple szybują lub spadają po całkowicie bezpodstawnych plotkach i spekulacjach.

Inne korzyści z zakupu akcji Apple

Oprócz obietnicy zarobienia pieniędzy na podstawie Twojej inwestycji, istnieje kilka innych korzyści z posiadania akcji Apple.

Kupno akcji i dywidendy

Apple wypłaca inwestorom kwartalną dywidendę. Decyzja o wypłacie dywidendy była odpowiedzią na to, że inwestorzy wzywają Apple do wypłaty części zapasów, ale wątpliwe jest, aby była to prawdziwa premia dla inwestorów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak wyczyścić ekran iPhone'a, iPada, Maca lub Apple Watch (bezpiecznie)

Zanim staniesz się zbyt podekscytowany, dywidenda nie będzie się sumować, jeśli posiadasz tylko kilka akcji Apple, ale może się sumować, jeśli masz kilka akcji.

Innym problemem związanym z dywidendami jest opodatkowanie pieniędzy.

Jak kupić akcje Apple??

Jeśli rozważasz wszystkie powyższe kwestie, chcesz kupić akcje Apple, oto co musisz wiedzieć.

Akcje można kupować i sprzedawać pocztą, telefonicznie lub online. Niezwykle łatwo jest kupować i sprzedawać akcje przez Internet, a często jest to najtańsza opcja.

Należy pamiętać, że transakcje udostępniania Internetu to tylko wykonanie. Oznacza to, że pośrednik wykonuje instrukcje dotyczące zakupu i sprzedaży bez udzielania jakichkolwiek porad.

Jest również prawdopodobne, że twoje akcje będą przechowywane na rachunku powierniczym – w zasadzie makler papierów wartościowych trzyma je w twoim imieniu. Oznacza to, że Twoje imię i nazwisko może nie pojawić się w rejestrze firmy, w wyniku czego możesz nie otrzymać sprawozdania finansowego firmy i prawdopodobnie nie będziesz mógł głosować. Dywidendy będą jednak nadal wypłacane na twoje konto.

Twoje internetowe serwisy obrotu akcjami mogą kupować i sprzedawać akcje w czasie rzeczywistym, dzięki czemu dokładnie znasz cenę, jaką płacisz za wybrane akcje, ale możliwe jest również, że akcje są kupowane o określonych porach dnia, więc możesz nie kupować w cena, o której myślałeś, że jesteś.

Należy również zauważyć, że jeśli nie posiadasz certyfikatów akcji, będziesz musiał sprzedać akcje za pośrednictwem brokera, od którego je kupiłeś. Prawdopodobnie zostaniesz obciążony opłatą za zamianę innej firmy.

Możesz także inwestować za pośrednictwem maklera papierów wartościowych. Być może będziesz musiał zapłacić im prowizję, ale nadal możesz zdecydować się na maklera papierów wartościowych z natychmiastowym dostępem, który nie udzieli ci porady i po prostu przetworzy żądane transakcje.

Możesz także dokonywać transakcji na akcjach za pośrednictwem ISA inwestycyjnego (w Wielkiej Brytanii). W ten sposób możesz zaoszczędzić do określonej kwoty każdego roku, bez podatku.

Kupowanie akcji AAPL w Wielkiej Brytanii

Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, przed zakupem akcji Apple konieczne są dodatkowe kroki. Jeśli nigdy wcześniej nie handlowałeś akcjami w USA, musisz wypełnić formularz W-8BEN i musisz go przesyłać co kilka lat. Potwierdza to twój status zagraniczny do celów podatkowych.

Jeśli myślisz o zakupie akcji Apple, wypełnij ten formularz teraz, abyś mógł kupować akcje w wybranym przez siebie dniu, a nie kilka dni później, ponieważ nie byłeś przygotowany.

Ile kosztuje zakup akcji?

W Wielkiej Brytanii przy zakupie akcji płacisz 0,5% opłaty skarbowej oprócz kosztów transakcyjnych.

Wszelkie dochody z dywidend podlegają również opodatkowaniu. Od 2019/2020 r. Zwykła stawka dywidendy w wysokości 20% ma zastosowanie do podatników stawki podstawowej, którzy zarabiają do 37.500 £, stawki 40%, jeśli zarabiasz do 150.000 £ i 45%, jeśli zarabiasz więcej.

Po otrzymaniu wypłaty dywidendy procent podatku został już zapłacony, a pojawi się on na voucherze dywidendowym jako ulga podatkowa i może oznaczać, że jako podatnik stawki podstawowej nie musisz już płacić podatku. Z drugiej strony, jeśli jesteś podatnikiem o wyższej stawce, będziesz mieć zaległe zobowiązania podatkowe do zapłaty podczas składania zeznania podatkowego. Tutaj jest wiele informacji na ten temat.

Należy również wziąć pod uwagę podatek od zysków kapitałowych. Jeśli sprzedasz swój udział Apple za więcej pieniędzy niż to, za co go kupiłeś, osiągniesz zysk kapitałowy i będzie podlegał opodatkowaniu według stawki 10% lub 20% w przypadku podatników o wyższej stawce. Zanim jednak będzie należny podatek, masz roczną ulgę podatkową od podatku od zysków kapitałowych, która w roku podatkowym 2019/20 wynosi 12 000 GBP. Przeczytaj więcej tutaj.

Wyjątkiem od tych przepisów podatkowych są dywidendy od ISA, które są zwolnione z podatku.

W przypadku większych inwestorów obowiązkowy jest również 1 GBP na panel przejęcia (PTM) dla wszystkich transakcji o wartości przekraczającej 10 000 GBP.

Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest obsługa elektronicznych certyfikatów akcji. Są o wiele tańsze niż transakcje papierowymi certyfikatami akcji.

Nie jesteśmy doradcami inwestycyjnymi, więc nie zalecamy żadnych konkretnych brokerów. Ten artykuł na temat inwestowania w witrynie MoneySavingExpert może być przydatny. Lub spójrz tutaj na to porównanie brytyjskich kont obrotu akcjami.

Na następnej stronie znajdziesz więcej informacji, ale pamiętaj, że nie zaktualizowaliśmy ich od czasu, gdy napisaliśmy je w 2014 roku. Zostawiamy to jako studium przypadku wskazujące rodzaje rzeczy, które mogą się wydarzyć za kulisami z udziałem Apple.