Jak korzystać z eGPU na Macu, w tym starszych modeli

0
392
 • > Które eGPU działają z komputerami Mac
 • > Które komputery Mac mogą korzystać z eGPU?
 • > Jak korzystać z eGPU ze starszym komputerem Mac
 • > Jak korzystać z eGPU na Macu
 • > Zwiększenie wydajności, jakiego możesz się spodziewać
 • > Które aplikacje na Maca najbardziej korzystają z eGPU?

Apple nie wie o tym, aby ułatwić korzystanie z dodatkowego sprzętu na swoich komputerach. W rzeczywistości jest to trudne, często niemożliwe, aby zaktualizować komputer Mac. Wszystko to jednak zmieniło się, gdy firma Apple wprowadziła sposób korzystania z zewnętrznych procesorów graficznych lub eGPU w systemie MacOS High Sierra, teraz właściciele komputerów Mac mogą poprawić możliwości graficzne swoich komputerów Mac, dodając zewnętrzny procesor graficzny.

Jeszcze przed zmianą w High Sierra mała, ale aktywna społeczność użytkowników korzystała ze stosunkowo taniego sposobu na zwiększenie wydajności grafiki na komputerach Mac, ale przybycie High Sierra jeszcze bardziej ułatwiło to. Proces ten stał się jeszcze łatwiejszy, gdy Apple uruchomił Mojave w 2018 roku.

Które eGPU działają z komputerami Mac.

Apple współpracowało z firmą produkującą kino cyfrowe, Blackmagic Design, aby tworzyć własne jednostki eGPU, które są sprzedawane w Apple Store. Do wyboru są dwa:

 • Blackmagic eGPU, w tym Radeon Pro 580 (599 GBP / 699 USD, kup tutaj)
 • Blackmagic eGPU Pro, w tym Radeon RX Vega 56 (1,999 £ / 1,999 USD, kup tutaj)

Blackmagic eGPU to jednostka, którą omówimy poniżej, ponieważ otrzymaliśmy jeden z Blackmagic Design do wypróbowania.

Dostępne są jednak inne alternatywy, w zależności od budżetu, potrzeb i preferencji w zakresie rozbudowy, takie jak system Sonnet eGFX Thunderbolt 3 (258 funtów, należy go kupić tutaj), ale należy kupić oddzielnie zgodną kartę graficzną.

Zanim rzucisz się na zakup swojego eGPU, zwróć uwagę, że w tej chwili MacOS firmy Apple oficjalnie obsługuje procesory graficzne oparte na AMD. Możesz także pobrać eGPU oparty na Nvidii do pracy na komputerze Mac, ale spodziewaj się, że będzie wymagał dodatkowego majsterkowania.

Drugą rzeczą do rozważenia jest to, że oficjalna obsługa Apple dla eGPU jest dostępna tylko dla nowszych komputerów Mac z interfejsem Thunderbolt 3 / USB-C. Jednak nie wyklucza to całkowicie starszych komputerów, ponieważ dowiesz się, czy czytasz dalej.

Które komputery Mac mogą korzystać z eGPU ?.

Oficjalnie potrzebujesz Maca wyposażonego w Thunderbolt 3, z systemem macOS High Sierra 10.13.4 lub nowszym do korzystania z eGPU, chociaż poniżej pokażemy, że można używać eGPU ze starszym komputerem Mac.

Jeśli masz szczęście, że posiadasz jednego z najnowszych komputerów Mac z interfejsem USB-C, możesz jechać. Większość eGPU używa połączenia USB-C i zostanie automatycznie wykryta przez komputer Mac po podłączeniu ich i powinna działać od razu, o ile zainstalowano system MacOS High Sierra 10.13.4 lub nowszy.

Jeśli masz starszego Maca, zajmiemy się tym poniżej. W przeciwnym razie przejdź do poniższej sekcji, aby dowiedzieć się, jak korzystać z eGPU na Macu.

Jak korzystać z eGPU ze starszym komputerem Mac.

Jeśli masz port Thunderbolt na komputerze Mac, powinieneś móc korzystać z eGPU, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami. Jednak Apple oficjalnie nie obsługuje tego.

Udało nam się użyć eGPU BlackMagic z komputerem MacBook Pro z końca 2013 roku. Ten MacBook ma zintegrowany procesor graficzny Intel Iris. W 2013 r. Był powolny, a według dzisiejszych standardów jest bardzo powolny, więc jest idealnym kandydatem do aktualizacji grafiki.

Czego potrzebujesz

Zanim zaczniesz, upewnij się, że kupujesz odpowiedni sprzęt i masz kompatybilnego Maca. Zalecamy przeczytanie tego i tego.

Jeśli lubisz nas, chcesz korzystać z eGPU ze starszym MacBookiem, z interfejsem Thunderbolt 2 lub nawet z wersją 1, pierwszą rzeczą, której będziesz potrzebować, jest adapter USB-C na Thunderbolt.

Istnieją adaptery firm trzecich, ale zalecamy, aby trzymać się własnego Apple’a, o którym wiemy, że działa – i powinny działać po każdej aktualizacji oprogramowania (49 £ / 49 USD, kup tutaj). Będziesz także potrzebować osobnego kabla Thunderbolt 2 do 2, ale prawdopodobnie masz go już wcześniej, jeśli wcześniej coś podłączono do portu Thunderbolt.

Musisz również uruchomić najnowszy system MacOS, który w chwili pisania tego tekstu to MacOS Mojave 10.14.2. Możesz również użyć High Sierra, ale najnowszy system operacyjny oferuje prostszy sposób wyboru aplikacji, które używają zewnętrznego sprzętu eGPU, gdy jest podłączony. Dzięki systemowi Mojave nie musisz już mieć podłączonego zewnętrznego wyświetlacza, aby działał. Chyba że chcesz oczywiście. W naszym teście nie używaliśmy zewnętrznego wyświetlacza, ponieważ bardziej interesuje nas wydajność aplikacji do edycji filmów i fotografii.

Oto jak używać eGPU BlackMagic ze starszym komputerem Mac:

Zanim zaczniesz, zalecamy utworzenie kopii zapasowej komputera Mac. Jak zobaczymy od następnego kroku, jeśli wszystko pójdzie nie tak, być może trzeba będzie przeinstalować MacOS, tracąc przy tym wszystkie dane. Więc nie przechodź do następnego kroku przed utworzeniem kopii zapasowej.

Kiedy po raz pierwszy skonfigurowaliśmy naszego Maca do pracy z eGPU, konieczne było pobranie łatki i zainstalowanie jej w systemie. Instalacja łaty wymaga uprawnień administratora, ale jest dość prosta i nie wymaga zbyt wiele wiedzy technicznej. Powiedzieliśmy, że konieczne jest wyłączenie ochrony integralności systemu i uruchomienie skryptu w celu zmiany macOS. Pamiętaj, że istnieje możliwość, że możesz uszkodzić komputer Mac, co wymaga ponownego zainstalowania MacOS od zera, tracąc wszystkie pliki w procesie – więc upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową ważnych danych na urządzeniu, zanim przejdziesz dalej. powiedzieliśmy powyżej.

Jednak nie musisz już iść do tych długości. Zamiast instalować poprawkę, uruchamiać skrypt i zmieniać system operacyjny, można teraz po prostu pobrać plik zip EFI automate-eGPU, skopiować go do pamięci USB i uruchomić z niego.

 1. Przed rozpoczęciem upewnij się, że eGPU jest odłączony.
 2. Pobierz pakiet automate-eGPU EFI v1.0.5 tutaj.
 3. Skopiuj folder EFI na pamięć USB sformatowaną w systemie plików FAT32. Najpierw musisz sformatować pamięć USB. Użyj MS-DOS FAT, Master Boot Record. Mamy tutorial na temat formatowania dysków tutaj.
 4. Uruchom z zewnętrznego napędu USB (przytrzymaj klawisz Option / Alt podczas uruchamiania komputera Mac i wybierz opcję EFI Boot).
 5. Po zalogowaniu się podłącz eGPU.
 6. Teraz wykonaj następujące polecenia w Terminalu: sudo pmset – gpuswitch 2sudo pmset -a gpuswitch 0
 7. Shift + Cmd + Q i naciśnij enter, aby się wylogować
 8. Zaloguj się jeszcze raz

Zalecamy zapoznanie się z tą witryną w celu uzyskania dalszych porad, ponieważ metoda ta może się zmieniać wraz z kolejnymi aktualizacjami systemu MacOS.

Jak korzystać z eGPU na Macu.

Po przejściu przez kroki umożliwiające obsługę eGPU w razie potrzeby można podłączyć jednostkę eGPU do jednego z portów Thunderbolt 1, 2 lub 3.

 1. Podłącz eGPU. Apple zaleca używanie portu Thunderbolt po lewej stronie MacBooka Pro, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
 2. Po podłączeniu eGPU powinien zostać automatycznie rozpoznany przez Mojave, a ikona pojawi się na pasku menu, tak jak na poniższym zrzucie ekranu. Jeśli widzisz ikonę, oznacza to, że eGPU został rozpoznany i jest gotowy do pracy. (Jest to również ikona, na którą należy kliknąć, aby bezpiecznie odłączyć jednostkę eGPU, gdy będziesz gotowy do odłączenia jej.)
 3. Przed użyciem eGPU do swoich aplikacji jest jeszcze tylko jeden krok. Najprostsza metoda wymaga korzystania z najnowszej wersji MacOS Mojave. Jeśli korzystasz z Mojave, przejdź do folderu Aplikacje.
 4. Znajdź aplikację, której chcesz używać z jednostką eGPU, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu polecenie Pobierz informacje.
 5. W połowie okna informacji o aplikacji w zakładce Ogólne powinno pojawić się pole wyboru z preferowanym opcją Zewnętrzny GPU. Zaznacz to.

Teraz, gdy otworzysz tę aplikację, powinna korzystać z jednostki eGPU zamiast zintegrowanego GPU na Macu.

Zwiększenie wydajności, jakiego możesz się spodziewać.

Korzystaliśmy ze starego 13-calowego MacBooka Pro (model z końca 2013 roku), który wykorzystuje interfejs Thunderbolt 2. Jeśli, tak jak my, korzystasz ze starszego Maca, prawdopodobnie będziesz czerpać znaczne korzyści z tej aktualizacji, ponieważ stare wewnętrzne układy GPU były bardzo wolne. Jeśli masz Mac Thunderbolt 3 (USB-C), zauważysz jeszcze lepszą poprawę.

Przetestowaliśmy nasz stary 2013 MBP 13 „oraz 2018 13-calowy MacBook Pro z prostym testem renderingu Final Cut Pro X w następujący sposób:

Test Final Cut Pro: 6-minutowe renderowanie wideo 1080p do H264

Mac z eGPU

 • 2018 13in MacBook Pro, 2.7GHz Core i7 16GB, Intel Iris Plus Graphics 655 = 2: 47,33
 • 2018 13in MacBook Pro, 2.7GHz Core i7 16GB, z BM eGPU = 1: 03.82
 • 2013 13in MacBook Pro, 2,4 GHz Core i5, 8 GB, Intel Iris 5100 Grafika = 5: 39,74
 • 2013 13in MacBook Pro, 2.4GHz Core i5, 8 GB, z BM eGPU = 1: 48,26

Jak widzisz, nasze wyniki są bardzo pozytywne, eGPU znacznie ulepszyło w porównaniu do zintegrowanego procesora graficznego. Nie tylko przyspieszyło to czas renderowania, ale także pozwoliło nam edytować wideo 4K w czasie rzeczywistym z wieloma efektami zastosowanymi na osi czasu, bez pomijania ramek. Jest to również tryb odtwarzania wysokiej jakości.

Które aplikacje na Maca najbardziej korzystają z eGPU ?.

Niestety, nie wszystkie aplikacje skorzystają z aktualizacji procesu graficznego, ponieważ niektóre zadania polegają wyłącznie na procesorze CPU, aby uruchomić zadanie eksportowe.

Widzieliśmy świetne wyniki w Final Cut Pro X, a także DaVinci Resolve. Premiere CC nie miało wsparcia eGPU, kiedy po raz pierwszy przeprowadziliśmy te testy. Dobra wiadomość jest taka, że ​​najnowsza aktualizacja CC wydaje się działać. Nie mieliśmy jednak okazji ponownie przeprowadzić testów.

Adobe Photoshop i Lightroom Classic wykorzystały wydajność eGPU, ale tylko wtedy, gdy edytowaliśmy, kompozycjonowaliśmy i korygowaliśmy kolory. Nie korzystał jednak z eGPU podczas eksportowania i kompresowania naszych obrazów. Zalecamy sprawdzenie, czy aplikacja, z której chcesz skorzystać, skorzysta z przyspieszenia eGPU.