Jak korzystać z Chromecasta na iPhonie i komputerze Mac

0
5549

Chociaż Apple AirPlay to świetny sposób na połączenie iPhone’a, iPada i Maca z telewizorem w celu bezprzewodowego odtwarzania, nie jest to jedyna dostępna opcja. Google oferuje Chromecast, niedrogą alternatywę dla AirPlay, która umożliwia także bezprzewodowe odtwarzanie na iOS i macOS, a także Windows i oczywiście Android.

Ale jak korzystać z Chromecasta na iPhonie lub komputerze Mac? Nie martw się, tutaj wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o podłączaniu urządzenia Chromecast do iOS lub macOS. Jeśli masz urządzenie Apple TV, możesz być bardziej zainteresowany sposobem korzystania z AirPlay.

Co to jest Chromecast?

Zanim przejdziemy do szczegółów podłączania urządzenia z systemem iOS lub macOS do Chromecasta, najpierw wyjaśnijmy, czym jest Chromecast i dlaczego nie musisz go kupować.

Chromecast został wprowadzony latem 2013 r. I umożliwił użytkownikom bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe treści do telewizora, podobnie jak AirPlay firmy Apple – ale między nimi jest kilka różnic.

Główną różnicą jest ograniczenie używania Chromecasta w systemie iOS w porównaniu z Androidem. Chociaż wiele telefonów z Androidem oferuje sposób na dublowanie wyświetlacza urządzenia do Chromecasta, obecnie nie jest to możliwe dla użytkowników iOS. Oczekujemy, że jest to częściowo spowodowane ograniczeniami określonymi w przepisach Apple App Store i, oczywiście, Apple chce, aby użytkownicy iOS korzystali z własnej wbudowanej opcji AirPlay.

Warto również zauważyć, że usługa Google do strumieniowania gier w chmurze, Stadia, będzie dostępna w nadchodzących miesiącach i będzie dostępna za pośrednictwem urządzenia Chromecast podłączonego do telewizora.

Jeśli jeszcze nie masz jednego, Chromecast trzeciej generacji można znaleźć w takich programach jak Currys PC World, Argos, John Lewis i oczywiście Google za jedyne 30 £. Dla tych, którzy chcą trochę więcej, Google oferuje również Chromecast Ultra z obsługą 4K HDR za 69 GBP.

Ale zanim wyjdziesz i kupisz coś, prawdopodobnie warto najpierw zapoznać się z instrukcją obsługi telewizora, ponieważ wiele najnowszych inteligentnych telewizorów oferuje wbudowany Chromecast bez dodatkowych kosztów. Jest również standardem w niektórych streamerach multimedialnych, takich jak Nvidia Shield z obsługą 4K.

Gdy masz już Chromecasta, konfiguracja jest tak łatwa, jak podłączenie go do telewizora i wykonanie instrukcji wyświetlanych na ekranie. Po zakończeniu konfiguracji sprawy stają się coraz bardziej interesujące.

Jak korzystać z Chromecasta na iPhonie

Masz już skonfigurowanego Chromecasta – co teraz? Chociaż AirPlay jest wbudowany w iOS, Google musi podejść do obsługi Chromecasta w inny sposób. Chociaż dostępna jest aplikacja Chromecast na iOS, oferuje ona jedynie możliwość edycji ustawień na samym Chromecastu – połączenie z inną siecią Wi-Fi itp. Zamiast tego odtwarzanie Chromecasta jest oferowane dla poszczególnych aplikacji, wraz z twórcą aplikacji konieczność specjalnego kodowania w obsłudze Chromecasta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Najlepsze oferty na iPhone'a 11, 11 Pro i 11 Pro Max z października

Które aplikacje do przesyłania strumieniowego na iOS obsługują Chromecast? Chociaż rośnie lista, oto kilka naszych ulubionych:

  • Filmy i telewizja Google Play
  • Spotify
  • Netflix
  • BBC iPlayer
  • Youtube
  • Teraz telewizja
  • BBC Sport
  • BT Sport

Użyjemy Netflix jako przykładu, aby wyjaśnić, jak podłączyć urządzenie z iOS do Chromecasta, ale zapewniamy, że proces jest prawie identyczny we wszystkich obsługiwanych aplikacjach.

Najpierw pobierz aplikację Netflix i zaloguj się na swoje konto. Po zalogowaniu powinieneś zauważyć ikonę Cast w prawym górnym rogu aplikacji – wygląda jak telewizor z falami w lewym dolnym rogu i trudno go przeoczyć. Jeśli nie widzisz tej ikony, upewnij się, że Chromecast jest włączony i jest podłączony do tej samej sieci Wi-Fi co iPhone.

Gdy pojawi się ikona, po prostu dotknij ją i wybierz odpowiedniego Chromecasta z listy urządzeń (jeśli masz tylko jednego Chromecasta, powinien on się automatycznie połączyć). Po ustanowieniu połączenia ikona Cast powinna zmienić kolor na niebieski.

Po podłączeniu wystarczy przejrzeć szeroki wybór programów telewizyjnych i filmów, które Netflix ma do zaoferowania – nie martw się, w przeciwieństwie do funkcji przeglądania offline Netflix, odtwarzanie Chromecasta jest dostępne w całej bibliotece Netflix. Po znalezieniu programu telewizyjnego lub filmu, który chcesz odtworzyć na telewizorze, dotknij go tak, jakbyś miał oglądać na telefonie.

Powinien on następnie przesłać na telewizor, oferując sterowanie odtwarzaniem za pomocą urządzenia z systemem iOS – chociaż nie za pomocą ekranu blokady, jak to możliwe przy odtwarzaniu lokalnych multimediów na iOS.

Jak wspomniano powyżej, proces jest podobny we wszystkich aplikacjach obsługujących Chromecast – wystarczy dotknąć ikony Chromecast, aby połączyć się z urządzeniem, a następnie wybrać multimedia, które chcesz odtwarzać na telewizorze.

Jak korzystać z Chromecasta na Macu

Chociaż obsługa Chromecasta na iOS jest dość prosta, wody są nieco mętniejsze, jeśli chodzi o obsługę Maca. Nie martw się, wszystko wyjaśnimy, ale zanim przejdziemy dalej, prawdopodobnie warto o tym wspomnieć musi używaj Google Chrome do przesyłania za pośrednictwem Maca, więc pobierz go, jeśli jeszcze go nie masz. Nie ma innej alternatywy, przepraszam użytkowników Safari!

Niektóre witryny oferują natywną obsługę Chromecasta, w tym takie jak Netflix, YouTube, Filmy Google Play i Muzyka Google Play. Te, które oferują natywną obsługę Chromecasta, oferują ikonę Cast w samej witrynie, w przeciwieństwie do ikony na pasku narzędzi Chrome. Jeśli spróbujesz użyć przycisku Cast na pasku narzędzi, gdy witryna ma natywną obsługę, poleci Ci użycie przycisku Cast na stronie zamiast.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak korzystać z iPhone'a 12, 11, XR i innych iPhone'ów bez przycisku Home

Na razie będziemy używać BBC iPlayer, ale jak wspomniano powyżej, proces ten jest dość uniwersalny we wszystkich obsługiwanych witrynach. Po znalezieniu programu telewizyjnego lub filmu w serwisie Netflix, który chcesz oglądać na telewizorze, zacznij go odtwarzać lokalnie na komputerze Mac. Powinieneś zauważyć przycisk Cast po prawej stronie elementów sterujących multimediami, obok przycisku, aby wideo było pełnoekranowe. Kliknij go i wybierz Chromecasta, na który chcesz przesyłać.

Komputer Mac powinien następnie połączyć się z Chromecastem, a wybrany program telewizyjny lub film powinien rozpocząć odtwarzanie wkrótce potem. Podobnie jak w przypadku urządzeń z systemem iOS, komputer Mac oferuje sterowanie odtwarzaniem multimediów za pośrednictwem strony internetowej Netflix. Ciekawostka: nadal możesz przeglądać internet na innych kartach Chrome, sprawdzać wiadomości e-mail, a nawet uśpić komputer Mac.

Chociaż jest to najlepszy sposób na przesyłanie multimediów do telewizora z komputera Mac, dostępna jest opcja dla witryn, które oficjalnie nie obsługują Chromecasta – chociaż nie jest to idealne.

Po prostu kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do menu Ustawienia, a następnie wybierz „Prześlij…” i odpowiedni Chromecast, aby wykonać kopię lustrzaną witryny na telewizorze. Ikona Cast powinna pojawić się na pasku narzędzi i powinna zmienić kolor na niebieski, aby wskazać, że jest połączona z Chromecastem. Informacje: możesz kliknąć ikonę prawym przyciskiem myszy i wybrać „Zawsze pokazuj ikonę”, aby w razie potrzeby zachować ją na pasku narzędzi.

Ta metoda działa najlepiej w przypadku witryn tekstowych (takich jak nasza), ponieważ pojawiają się problemy podczas próby odtwarzania nieobsługiwanych filmów przez Chromecast. Podczas próby przesyłania stron internetowych z nieobsługiwanymi filmami występują różne problemy: chociaż możesz przesyłać osadzone filmy, ścieżka dźwiękowa nie zostanie wysłana do telewizora i będzie odtwarzana przez głośniki komputera Mac. Jeśli spróbujesz włączyć tryb pełnoekranowy, wideo całkowicie zatrzyma się na telewizorze i zamiast tego wyświetli stronę bez wideo, podczas gdy wideo będzie odtwarzane na pełnym ekranie lokalnie na komputerze Mac.

Warto zauważyć, że nie zależy to wyłącznie od Google – twórcy witryn mają prawo nie tylko poprawić funkcjonalność Cast, ale także całkowicie zablokować jej użycie.

Teraz wiesz już więcej o Chromecastu, zapoznaj się z naszym porównaniem Apple TV z Google Chromecast Ultra, aby zobaczyć, który jest dla Ciebie najlepszy.