Jak kliknąć prawym przyciskiem myszy komputer Mac

0
15

Zastanawiasz się, jak kliknąć prawym przyciskiem myszy komputer Mac? Nie jesteś sam. Wiele lat temu Apple uparcie twierdził, że najlepszym rozwiązaniem jest mysz jednoprzyciskowa, a nie dwuprzyciskowa mysz preferowana przez użytkowników systemu Windows. Spuścizna tej decyzji spowodowała wiele nieporozumień dotyczących tego, jak kliknąć prawym przyciskiem myszy na komputerze Mac.

Nawet przy wielu myszach dwuprzyciskowych dostępnych do użytku z komputerami Mac, pytanie trwa. Nawet jeśli wiesz, jak kliknąć prawym przyciskiem myszy na komputerze Mac, jest wiele osób, które nie są pewne, być może dlatego, że przeniosły się z komputera PC na komputer Mac i nie mają jasności co do kombinacji klawiszy, takich jak wycinanie i wklejanie na Prochowiec.

Istnieje również fakt, że najpopularniejszymi komputerami Mac w dzisiejszych czasach są laptopy Mac z wielodotykowym gładzikiem bez oczywistego sposobu wskazania kliknięcia lewym lub prawym przyciskiem. Gładzik Force Touch w nowszych laptopach Mac jeszcze bardziej rozszerza obsługę wielodotyku, ale niektórzy użytkownicy komputerów Mac nadal nie będą pewni, jak kliknąć prawym przyciskiem myszy jeden z tych laptopów.

W rzeczywistości istnieje kilka sposobów kliknięcia prawym przyciskiem myszy na komputerze Mac, omówimy każdy z nich poniżej, ale podsumowując, są one następujące:

  1. Naciśnij klawisz Ctrl, klikając myszą
  2. Naciśnij klawisz Ctrl, klikając panel dotykowy
  3. Naciśnij gładzik dwoma palcami
  4. Przypisz róg gładzika

Naciśnij klawisz Control, aby kliknąć prawym przyciskiem myszy

Jednym ze sposobów kliknięcia prawym przyciskiem myszy na komputerze Mac jest naciśnięcie klawisza Ctrl (lub Control) po dotknięciu przycisku myszy lub gładzika.

Nie myl klawisza Ctrl z klawiszem Alt (lub Option). Klawisz Ctrl na komputerze Mac nie znajduje się obok spacji, znajduje się na drugim końcu klawiatury, po prawej lub lewej stronie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Czy na komputerach M1 Mac można uruchomić starsze wersje systemu macOS?

""

Przeczytaj: Jak wpisać Æ, €, #, @, © i inne znaki specjalne na komputerze Mac

Użyj dwóch palców na gładziku

Jeśli masz gładzik i chcesz kliknąć prawym przyciskiem myszy, możesz kliknąć dwoma palcami.

""

Jeśli to nie zadziała, może być konieczne skonfigurowanie go w Preferencjach systemowych. Oto jak:

  1. Otwórz Preferencje systemowe, klikając ikonę koła zębatego, jeśli znajduje się w Docku, lub klikając ikonę Apple w lewym górnym rogu ekranu, a następnie Preferencje systemowe.
  2. Następnie kliknij gładzik iw preferencjach gładzika wybierz: „Kliknij dwoma palcami” obok opcji Dodatkowe kliknięcie.

Jest o wiele więcej gestów, które możesz ustawić tutaj: Jak używać gestów gładzika MacBooka.

Stuknij w róg gładzika

Być może stukanie dwoma palcami nie jest najbardziej intuicyjnym sposobem kliknięcia prawym przyciskiem myszy. W takim przypadku możesz kliknąć róg gładzika, gdy chcesz kliknąć prawym przyciskiem myszy.

Aby ustawić tę preferencję, ponownie potrzebujesz Preferencji systemowych.

Tym razem zamiast wybierać opcję „Kliknij lub dotknij dwoma palcami”, wybierz opcję „Kliknij w prawym dolnym rogu” lub „Kliknij w lewym dolnym rogu”.

"Kliknij

Kliknięcie prawym przyciskiem myszy MacBooka z gładzikiem Force Touch

Gładzik Force Touch wykorzystuje dotykowe sprzężenie zwrotne, aby oszukać Cię, że możesz użyć różnych poziomów nacisku, aby uzyskać kliknięcia.

Oprócz standardowej funkcji kliknięcia prawym przyciskiem myszy dostępne jest głębsze kliknięcie, które otwiera menu kontekstowe z dodatkowymi opcjami.

Jeśli chcesz kliknąć prawym przyciskiem myszy, możesz stuknąć dwoma palcami lub ustawić stukanie w prawym lub dolnym rogu, jak powyżej, lub możesz nacisnąć i przytrzymać gładzik, aby uzyskać odpowiednik kliknięcia prawym przyciskiem myszy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Co to jest klawisz Option na komputerze Mac?

""

Jak kliknąć prawym przyciskiem myszy myszą Apple

Jeśli masz mysz Apple (nazywaną Magic Mouse firmy Apple), możesz się zastanawiać, jak kliknąć prawym przyciskiem myszy – mysz nie ma żadnych przycisków!

Mysz Apple również wykorzystuje wiele takich samych gestów wielodotykowych, co gładzik, ale zasadniczo miejsce kliknięcia myszą Apple Magic Mouse określa rodzaj wykonywanego kliknięcia.

Kliknięcie prawym przyciskiem myszy Apple Magic Mouse jest w rzeczywistości dość intuicyjne – możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy.

Jeśli to nie zadziała, może być konieczne skonfigurowanie go w Preferencjach systemowych.

Przeczytaj więcej o gestach myszy Apple tutaj. Możesz kupić mysz Apple Magic Mouse tutaj.

""

Przeczytaj: Jak naprawić mysz Apple Mac

Jak kliknąć prawym przyciskiem myszy dowolną myszką

Jeśli kupisz mysz z dwoma przyciskami do użytku z komputerem Mac, powinieneś móc korzystać z prawego przycisku myszy zgodnie z oczekiwaniami.

Mamy zestawienie najlepszych myszy Mac, które zawiera kilka świetnych opcji.

Po co klikać komputer Mac prawym przyciskiem myszy?

Kliknięcia prawym przyciskiem otwierają nowy poziom interakcji z dodatkowymi menu kontekstowymi, które nie są dostępne dla osób korzystających z jednego kliknięcia.

Na przykład możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy dokument programu Word lub Pages i wyświetlić opcje wycinania, wklejania, zmiany czcionki, a nawet sprawdzania definicji słowa lub znajdowania synonimów.

Możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę otwartej aplikacji w Docku i zamknąć ją.

W zależności od złożoności programu, z którego korzystasz, opcje prawego przycisku myszy prawdopodobnie dodadzą dodatkową warstwę szczegółów, bez których stracisz życie.

Przeczytaj także Najlepsza mysz Mac