Jak edytować plik PDF na komputerze Mac

0
1

Często będziesz musiał wypełnić plik PDF. Może ubiegasz się o pożyczkę, zwracasz przedmiot do sklepu, składasz wniosek lub ubiegasz się o pracę. Cokolwiek to jest, prawdopodobnie dokument, który musisz wypełnić, to plik PDF. Dzieje się tak, ponieważ PDF jest uniwersalnym formatem dokumentów i działa w systemach Windows, macOS, Android lub iOS – i wygląda tak samo na dowolnej platformie, na której go otworzysz.

Wszystko w porządku, ale może być denerwujące, że trzeba go wydrukować, wypełnić długopisem (co wymaga faktycznego pisania!), A następnie zeskanować go, aby wysłać e-mailem, lub umieścić go w poście. Nikt nie chce marnować czasu na te shenanigany.

Co robisz, gdy masz do czynienia z formularzami PDF. Na szczęście łatwo jest wypełnić plik PDF na komputerze Mac i nie musisz kupować drogiego oprogramowania, aby to zrobić.

MacOS ma wbudowane funkcje, które ułatwiają wypełnianie, a nawet podpisywanie plików PDF. W zależności od używanej wersji systemu macOS narzędzia do edycji plików PDF są wbudowane w Quick Look (który wyświetla podgląd dokumentu po naciśnięciu spacji) lub można otworzyć plik PDF w aplikacji Preview i uzyskać dostęp narzędzia do dodawania tekstu do pliku PDF, a także podświetlania, podkreślania i przekreślania tekstu, obracania stron, dodawania i usuwania stron, dodawania strzałek i innych kształtów oraz dodawania komentarzy do plików PDF.

Bardzo łatwo jest również dodać swój podpis do pliku PDF, jak wyjaśnimy tutaj: Jak podpisać plik PDF na komputerze Mac.

Ale jeśli chcesz mieć nieco większą elastyczność, jeśli chodzi o edycję pliku PDF – w tym zmianę istniejącego tekstu – istnieje wiele dedykowanych aplikacji, które mogą przenieść edycję PDF na wyższy poziom. Patrzymy na niektóre z nich tutaj: Najlepsze edytory PDF dla komputerów Mac.

W tym artykule pokazujemy, jak bezpłatnie edytować pliki PDF na komputerze Mac.

Jak edytować plik PDF za pomocą QuickLook

Kiedy Apple zaktualizował system MacOS do Mojave w 2018 roku, dodano możliwość edycji plików PDF za pomocą Quick Look.

Quick Look to świetne narzędzie do otwierania podglądu czegokolwiek na komputerze Mac bez konieczności otwierania oprogramowania z nim związanego. Możesz wyświetlić podgląd dowolnego dokumentu, znajdując go w Finderze (lub jeśli jest on na pulpicie, możesz uzyskać do niego dostęp). Wystarczy kliknąć plik, aby go wybrać i nacisnąć spację.

Oto jak korzystać z narzędzi edycji w Quick Look, aby wypełnić plik PDF na komputerze Mac:

 1. Znajdź plik PDF, który chcesz edytować.
 2. Wybierz i naciśnij spację.
 3. Po naciśnięciu spacji na ekranie pojawi się podgląd pliku.
 4. W prawym górnym rogu podglądu znajdź ikonę, która wygląda jak ołówek. Kliknij na to.
 5. Teraz zobaczysz narzędzia do edycji (omówimy sposób korzystania z tych narzędzi bardziej szczegółowo poniżej). Narzędzia obejmują narzędzie do rysowania, kształty, a na trzecim miejscu narzędzie tekstowe – T w pudełku. Kliknij na to.
 6. Po kliknięciu narzędzia tekstowego pojawi się pole ze słowem Tekst w środku. Możesz przenieść to do pozycji na ekranie i wpisać cokolwiek, co chcesz dodać do pliku PDF. Będziesz mógł go przenosić, jeśli klikniesz w polu, aby ikona dłoni zamieniła się w pięść.
 7. Tekst może być domyślnie czerwony – aby zmienić wygląd, wybierz menu rozwijane obok litery A i wybierz kolor, czcionkę i rozmiar tekstu.
 8. Niektóre formularze są zaprojektowane w taki sposób, aby łatwiej je było wypełniać, i może się okazać, że pola tekstowe pojawią się automatycznie w miejscu, w którym należy wpisać. Może nawet być tak, że możesz dodać tik (lub zaznaczyć) po prostu klikając pole.
 9. Po zakończeniu kliknij przycisk Gotowe, aby zapisać zmiany.
 10. Teraz możesz udostępnić wypełniony plik PDF.

Jak dodać podpis za pomocą Quick Look

Możesz również dodać swój podpis w tym podglądzie Szybki podgląd. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Kliknij ikonę Podpis w menu.
 2. Wybierz Utwórz podpis z opcji.
 3. Użyj gładzika, aby dodać podpis, lub podpisz swoje imię na kartce papieru i przytrzymaj do aparatu. Lepszy wynik uzyskasz, używając grubego czarnego długopisu.
 4. Teraz wystarczy kliknąć podpis i zostanie on dodany do dokumentu.
 5. Przeciągnij na miejsce.

Jak edytować plik PDF za pomocą podglądu

Jeśli nie zaktualizowałeś wersji Mojave lub Catalina, nadal możesz edytować pliki PDF na komputerze Mac za darmo za pomocą aplikacji Preview dołączonej do systemu operacyjnego Mac. (W Preview znajduje się wiele wspaniałych funkcji, w tym ukryta aplikacja do malowania).

 1. Jeśli klikniesz plik PDF, powinien on automatycznie otworzyć się w podglądzie – chyba że masz zainstalowaną inną przeglądarkę plików PDF. W takim przypadku, aby upewnić się, że plik PDF otwiera się w podglądzie, kliknij go prawym przyciskiem myszy, wybierz polecenie Otwórz za pomocą> Podgląd.

 2. Kliknij ikonę, która wygląda jak ołówek w kółku, otworzą się narzędzia znaczników, które obejmują: narzędzie do zaznaczania tekstu, narzędzie do zaznaczania prostokątnego, narzędzia do szkicowania i rysowania, kształty, tekst i znak, notatkę, styl kształtu i obramowanie, kolor wypełnienia i styl tekstu.
 3. Za pomocą różnych narzędzi w Podglądzie możesz dodawać tekst, podkreślać, wyróżniać, rysować i nie tylko w pliku PDF. Poniżej omówimy, jak korzystać z tych narzędzi, ale w przypadku dodawania tekstu do pliku PDF metoda jest taka sama, jak opisana powyżej dla Szybki przegląd.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak pobrać stare wersje Mac OS X i macOS

Jak dodać tekst do pliku PDF na komputerze Mac

Po otwarciu dokumentu PDF w podglądzie (lub Quick Look) spróbuj kliknąć miejsce, w którym PDF wskazuje, że należy wprowadzić dane. Możliwe, że będziesz mógł tam wpisać – czasem pliki PDF zostały skonfigurowane w taki sposób, że podgląd pozwala określić, gdzie należy wprowadzić tekst. W takim przypadku dodanie tekstu jest prostym przypadkiem kliknięcia w odpowiednim obszarze i pisania.

Jeśli pola tekstowe nie są poprawnie skonfigurowane, musisz samodzielnie utworzyć pole tekstowe, oto jak:

 1. Kliknij ikonę, która wygląda jak litera „T” z ramką wokół niej, lub wybierz Narzędzia> Adnotuj> Tekst z menu Podgląd.
 2. Na środku strony pojawi się małe pole ze słowem Tekst w środku. Można to przenieść, przeciągając i upuszczając go w dowolnym miejscu na stronie. Możesz także zmienić jego rozmiar, aby pasował do układu pliku PDF. Gdy będziesz zadowolony z miejsca docelowego, po prostu zacznij pisać.
 3. Jeśli chcesz zmienić czcionkę, rozmiar lub kolor tekstu, kliknij ukośną ikonę A po prawej stronie opcji na pasku narzędzi. Spowoduje to otwarcie standardowej opcji formatowania, dzięki czemu możesz zmienić tekst i uzasadnienie, jeśli jest wyśrodkowane i wolisz, aby na przykład było to uzasadnione.
 4. Jeśli chcesz przenosić pola tekstowe, kliknij je i przeciągnij.

Jak zaznaczyć (zaznaczyć) pole w pliku PDF

Pliki PDF często zawierają pola, do których należy dodać tyknięcie lub krzyżyk.

Łatwo jest dodać krzyżyk – wystarczy użyć klawisza X, ale co, jeśli chcesz dodać tik?

Czasami plik PDF jest skonfigurowany w taki sposób, że znak zaznaczenia pojawia się automatycznie (czasami trzeba kliknąć dwukrotnie), ale jeśli nie, oto jak umieścić znacznik w polu:

 1. Kliknij pole tekstowe (T w kwadracie).
 2. Przenieś pole tekstowe na miejsce, w którym chcesz dodać tik.
 3. Wpisz Option / Alt + V. Oto jak wpisać znacznik na klawiaturze komputera Mac.
 4. Jeśli nie podoba ci się wygląd tego ptaszka (znacznik wyboru), spróbuj zmienić czcionkę, aż znajdziesz taką, która ci się spodoba.
 5. Kiedy jesteś zadowolony ze swojego kleszcza, skopiuj go i wklej w każdym miejscu, w którym chcesz go użyć w dokumencie.

Alternatywnie możesz wyciąć i wkleić to: √

Kopiowanie tekstu z pliku PDF

Są chwile, kiedy będziesz chciał skopiować tekst z jednego dokumentu do drugiego, ale może to być niewygodne w plikach PDF.

Preview ma jednak proste rozwiązanie. Pierwsza ikona na pasku narzędzi, która ma małą i wielką literę A, włącza opcję zaznaczania tekstu.

 1. Kliknij to, a następnie znajdź słowa, które chcesz zapisać.
 2. Zaznacz je, a następnie Command + C lub kliknij prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić opcję Kopiuj.
 3. Teraz możesz wkleić tekst do dowolnego dokumentu lub dowolnego innego miejsca w pliku PDF (o ile utworzysz pole tekstowe).

Dodawanie notatek i komentarzy do pliku PDF

Inną przydatną funkcją znajdującą się na pasku narzędzi Podglądu są Notatki. Pozwala to wybrać obszar w dokumencie – powiedzmy tekst zawierający błędy – i podświetlić go, aby ostrzec kolegów lub zostawić przypomnienie dla siebie.

 1. Aby uzyskać dostęp do programu Notes, kliknij kwadratową ikonę z trzema liniami w środku. Spowoduje to utworzenie żółtego pola w zaznaczonym obszarze.

 2. Teraz wpisz wszystkie swoje myśli, kliknij inną część dokumentu, a pole zamieni się w żółty kwadrat.

 3. Jeśli chcesz zobaczyć, co jest w notatce, po prostu kliknij na nią, a ona się rozwinie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak skonfigurować kontrolę rodzicielską na komputerze Mac

Tworzenie kształtów w podglądzie

Podgląd obejmuje również możliwość tworzenia kształtów, w których można wyróżnić niektóre obszary, które chcesz się wyróżnić.

 1. Kliknij ikonę z kwadratem i okręgiem, a następnie wybierz kształt z menu.
 2. Kształty obejmują między innymi kwadrat, dymek, gwiazdę i sześciokąt. Jest też strzała i linia.
 3. Kształt pojawi się na dokumencie i można go przesuwać i zmieniać jego rozmiar według własnego uznania, przeciągając jeden z niebieskich kół wzdłuż boków lub na końcach, w zależności od kształtu.
 4. Jeśli chcesz zmienić kolor kształtu, wybierz kształt i kliknij pole z grubymi liniami wokół niego w menu, pojawi się paleta kolorów.
 5. Możesz także zmienić grubość linii, klikając trzy linie – istnieje również opcja dodania cienia, aby kształt naprawdę się wyróżniał.
 6. Jeśli chcesz wyróżnić coś w szczególności, możesz wybrać opcję powiększenia na dole palety kształtów. Możesz powiększyć to koło, przeciągając niebieską kropkę, i powiększyć tekst wewnątrz, przeciągając zieloną kropkę.

Jak zmienić kolejność i dodać strony do pliku PDF

Jeśli edytowany plik PDF ma wiele stron – lub jeśli chcesz dodać do niego więcej stron – można to łatwo zrobić w Podglądzie, oto jak:

 1. Zacznij od kliknięcia przycisku menu Widok w menu (nad narzędziem Aa).
 2. Wybierz miniatury. To daje przegląd wszystkich stron w dokumencie.
 3. Aby dodać nowy plik PDF, wystarczy przeciągnąć go z Findera na ten pasek boczny.
 4. Aby usunąć stronę z pliku PDF, kliknij miniaturę strony, aby ją wybrać, a następnie naciśnij klawisz usuwania.
 5. Aby zmienić układ stron w pliku PDF, wystarczy kliknąć miniaturę strony i przeciągnąć ją, aby przesunąć w górę lub w dół na pasku bocznym.

Jak zmniejszyć rozmiar pliku PDF

Jeśli próbujesz przesłać komuś plik PDF, a rozmiar pliku jest nieco duży, możesz zmniejszyć jego rozmiar. To dobry pomysł, jeśli myślisz o wysłaniu SMS-a do kogoś.

 1. Aby zmniejszyć rozmiar pliku PDF, kliknij Plik> Zapisz (lub Command + S).
 2. Kliknij menu rozwijane obok Filtr kwarcowy i wybierz Zmniejsz rozmiar pliku.
 3. Kliknij Zapisz.
 4. Powstały dokument będzie miał znacznie mniejszy rozmiar.

Dodaj podpis do pliku PDF

Możesz chcieć podpisać dokument, a także to można zrobić w wersji zapoznawczej. Mamy tutaj bardziej szczegółowy samouczek na temat dodawania podpisu do pliku PDF, ale kroki są następujące:

 1. Przejdź do ikony na pasku narzędzi, która wygląda jak bazgroły, i wybierz opcję Utwórz podpis.
 2. Pojawi się okno, w którym możesz używać gładzika jako wirtualnego notatnika. Za pomocą palca lub rysika wystarczy narysować podpis i po zakończeniu nacisnąć dowolny klawisz.
 3. Jeśli nie uda Ci się tego zrobić za pierwszym razem, po prostu kliknij przycisk Wyczyść i spróbuj ponownie. Gdy będziesz zadowolony, kliknij przycisk Gotowe, a Twój podpis zostanie zapisany w podglądzie, gotowy do użycia, kiedy tylko chcesz podpisać dokument w przyszłości.
 4. Aby faktycznie wstawić podpis, kliknij ponownie ikonę kulas, a następnie kliknij utworzony podpis, który pojawi się na dokumencie w polu tekstowym.
 5. Teraz przeciągnij podpis do odpowiedniego obszaru, w razie potrzeby zmień jego rozmiar, a następnie kliknij gdziekolwiek w dokumencie, a pole zniknie, pozostawiając autograf.

Aplikacje innych firm

Podgląd jest doskonałym rozwiązaniem do szybkiego wprowadzania zmian w plikach PDF, ale jeśli chcesz podnieść poziom do profesjonalnego poziomu, możesz rozważyć dedykowany pakiet. Sprawdziliśmy tutaj kilka narzędzi do edycji plików PDF.

Na przykład PDFelement dla komputerów Mac został stworzony specjalnie do tworzenia, edytowania i adnotowania plików PDF. Może automatycznie przepełniać tekst i używać OCR do przekształcania dokumentów papierowych lub skanów cyfrowych w edytowalne pliki PDF; a ponadto istnieje możliwość tworzenia interaktywnych formularzy z dokumentów Microsoft Word oraz cały szereg innych funkcji.

Jeśli często używasz lub tworzysz pliki PDF, na pewno warto to sprawdzić. Dostępna jest bezpłatna wersja próbna oprogramowania, w której możesz zbadać jego możliwości, a jeśli spełnia twoje wymagania, ceny zaczynają się od 64,99 GBP / 69,99 USD za roczną standardową licencję dla jednego użytkownika z Mac App Store tutaj, możesz pobierz bezpłatną wersję próbną tutaj.