Jak dołączyć do programu beta Apple i wypróbować nowe oprogramowanie?

0
167

Jeśli kiedykolwiek chciałeś wcześniej przyjrzeć się nowym wersjom systemów operacyjnych Apple przed ich uruchomieniem i być może pomóc w ich ukształtowaniu, to program beta Apple jest czymś, co powinieneś rozważyć. Ta inicjatywa umożliwia programistom i publicznym testerom wersji beta uzyskanie dostępu do aktualizacji przed ich opublikowaniem, dzięki czemu mogą pomóc w testowaniu błędów i dokładnie przeanalizować wszelkie nowe funkcje, zanim zostaną one udostępnione opinii publicznej.

W tym artykule wyjaśniamy, jak zaangażować się w testowanie wersji beta, ale także wskazujemy niektóre powody, dla których możesz chcieć dać mu przepustkę i poczekać na przybycie ostatecznych wersji iOS 15, macOS Monterey i innych.

Co to jest program beta Apple?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to szansa dla ochotników na pobranie wersji beta nowego systemu operacyjnego na swoje urządzenie i przetestowanie go. Jest całkowicie darmowy i możesz zarejestrować się w następującym oprogramowaniu:

 • iOS
 • iPadOS
 • System operacyjny Mac
 • TVOS

Chodzi o to, aby zainstalować oprogramowanie w wersji wstępnej i używać go tak, jak normalnego systemu operacyjnego i wysyłać komentarze Apple za pośrednictwem wbudowanego Asystenta opinii w sprawie awarii lub innych anomalii behawioralnych, które napotykasz podczas testowania aplikacji lub podczas korzystania z oprogramowania tak jak zwykle.

Występuje w dwóch wersjach – publicznej i deweloperskiej – przy czym ta ostatnia zawiera kilka dodatkowych opcji, które opisujemy poniżej.

Kiedy wyjdzie beta macOS Monterey?

Pierwsza wersja beta dewelopera nowej wersji systemu macOS pojawi się po prezentacji 7 czerwca.

Deweloperskie wersje beta są, jak sama nazwa wskazuje, tylko dla programistów aplikacji. Publiczna wersja beta systemu macOS, którą każdy może wypróbować, prawdopodobnie pojawi się kilka tygodni po WWDC: spodziewamy się, że spadnie około połowy lipca 2020 r.

Kiedy wyjdzie beta iOS 15?

Podobnie jak w przypadku macOS, pierwsza wersja beta dewelopera iOS 15 pojawi się po przemówieniu WWDC 7 czerwca.

Pierwsza publiczna wersja beta iOS 15 prawdopodobnie pojawi się pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Kto może dołączyć do programu Apple beta?

W przypadku czterech systemów operacyjnych wymienionych na początku artykułu (watchOS jest nieco inny), Apple oferuje dwa rodzaje wersji beta. Wersja beta dla programistów jest dostępna dla każdego płatnego członka programu programistycznego Apple. Tutaj możesz zarejestrować się jako programista. Kosztuje 99 dolarów rocznie.

Istnieje również bezpłatny program publicznych testów beta, który jest bezpłatny i otwarty dla każdego, kto ma ważny identyfikator Apple ID (kwalifikują się konta iCloud), który przejdzie do strony programu Apple Beta Software i się zarejestruje.

Oczywiście musisz zgodzić się na warunki. Pamiętaj, aby najpierw je przeczytać, ponieważ udział w programie może otworzyć Twoje urządzenie na kod, który może spowodować problemy z jego funkcjonalnością.

W zależności od tego, czy dołączasz do Programu Bety dla Programistów, czy do Publicznej Bety, konieczne może być również przestrzeganie umowy NDA. Pamiętaj, że publikowanie szczegółów tego, co widzisz w wersji beta, może łamać zasady.

"Jak

Czy instalacja wersji beta Apple jest bezpieczna?

Jest kilka powodów, dla których zostanie beta testerem następnej wersji iOS lub macOS może wydawać się atrakcyjne.

Na początek możesz zdobyć prawa do przechwalania się, że jesteś jednym z pierwszych użytkowników nowego oprogramowania. Jednak Apple uważa program za poufny, więc nie będziesz mógł blogować ani publikować w mediach społecznościowych na temat funkcji lub problemów, dopóki sam Apple nie ujawni ich publicznie.

Zostanie beta testerem daje również szansę na kształtowanie rozwoju oprogramowania – Twoja opinia może być nieoceniona w zatrzymaniu błędu lub po prostu ogólnej poprawie jakości oprogramowania na komputerze Mac lub iPhone. Będziesz świadczyć usługi innym, zapewniając, że wszystkie błędy zostaną usunięte przed ostatecznym wydaniem.

Jednak oprogramowanie w wersji beta ze swej natury jest niestabilne i warto zauważyć, że udział w programie Apple macOS Beta Seed Program nie jest łatwym przedsięwzięciem. Przed pobraniem i zainstalowaniem wersji wstępnej oprogramowania, które może zawierać błędy i problemy, które mogą spowodować poważne problemy z komputerem Mac, zastanów się, czy jest to naprawdę odpowiednie dla Ciebie.

Nie pomoże w tym fakt, że Apple nie ma obowiązku zapewniania żadnego wsparcia dla przedpremierowego oprogramowania.

Jeśli masz tylko jednego Maca i zamierzasz uruchomić na nim wersję wstępną oprogramowania, warto rozważyć to ponownie. Apple sugeruje, aby oprogramowanie w wersji wstępnej było uruchamiane na dedykowanym komputerze Mac, a nie na komputerze Mac używanym do celów biznesowych lub produkcyjnych.

Oznacza to, że zdecydowanie odradzamy umieszczanie go na urządzeniu, na którym jesteś uzależniony. Błędy w kodzie mogą spowodować, że urządzenie przestanie działać w dowolnym momencie lub, w najgorszym przypadku, może faktycznie zablokować komputer, pozostawiając go bardzo drogim przyciskiem do papieru.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Wszystkie sposoby, w jakie możesz uzyskać Apple TV+ za darmo, w tym ofertę PS5

Jeśli nie masz pod ręką zapasowego komputera Mac, rozważ przynajmniej zainstalowanie wersji beta systemu macOS na osobnym woluminie. Możesz też uruchomić wersję beta na dysku zewnętrznym.

Podobnie, jeśli nie chcesz utknąć bez działającego iPhone’a, nie instaluj wersji beta iOS na swoim. Jeśli masz pod ręką starego iPhone’a, może to być lepsza opcja do uruchomienia nowego iOS (jeśli jest obsługiwany).

Na szczęście udział w programie beta nie unieważnia gwarancji, więc jeśli coś pójdzie nie tak, wycieczka do Apple Store, miejmy nadzieję, doprowadzi do naprawienia tego problemu.

Zagrożenie błędami i innymi problemami ze stabilnością to dobry powód, aby dokładnie przemyśleć, czy chcesz podjąć ryzyko korzystania z wersji beta. Jeśli zdecydujesz się zainstalować oprogramowanie w wersji beta, upewnij się, że wcześniej utworzyłeś pełną kopię zapasową. Przeczytaj Najlepsze oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych dla komputerów Mac i Jak wykonać kopię zapasową iPhone’a lub iPada, aby uzyskać kilka pomysłów, jak to zrobić bezpiecznie.

Pamiętaj też, że instalowanie oprogramowania może zająć kilka dobrych minut – jeśli nie masz czasu czekać przez 20 minut co kilka tygodni, podczas gdy Twój Mac instaluje najnowszą wersję (zwłaszcza, jeśli to tylko zepsuje wszystko dla Ciebie), może się okazać, że frustracja przewyższa wartość nowości związaną z najnowszymi aktualizacjami.

Jest też ważna kwestia prywatności. Wyrażając zgodę na testowanie oprogramowania macOS w wersji beta, zasadniczo udzielasz firmie Apple pozwolenia na zbieranie od Ciebie danych diagnostycznych, technicznych i dotyczących użytkowania, chyba że przejdziesz przez proces rezygnacji.

Na przykład pierwsza wersja beta systemu Mac OS X 10.10 Yosemite zawierała kilka znanych problemów, w tym problemy z Safari podczas próby dostępu do treści Netflix, iPhoto, Photo Stream i problemy z udostępnianiem zdjęć iCloud, problemy z dyskiem iCloud i problemy z AirDrop, więc uważaj.

Wczesne wersje beta systemu macOS High Sierra próbowały używać AFPS (nowy system plików Apple) na dyskach Fusion Drive. Ta funkcja została później usunięta, ale osoby, które już zainstalowały wersję beta, musiały wykonać skomplikowany proces dezinstalacji i przywrócić swoje dyski Fusion do poprzedniego systemu plików. Biorąc pod uwagę, że Apple potwierdził teraz, że AFPS będzie dostępny dla dysków Fusion i dysków twardych w ramach aktualizacji Mojave (wreszcie – ponad rok po pierwszym ogłoszeniu), warto pomyśleć dwa razy o posiadaniu wczesnych wersji tego na swoim Mac, jeśli masz w urządzeniu dysk Fusion Drive lub dysk twardy.

Jeśli zainstalujesz wersję beta, a następnie pomyślisz, że popełniłeś błąd, oto jak przywrócić starszą wersję systemu macOS. Mamy również przewodnik dotyczący usuwania wersji beta iOS.

Czy program beta Apple jest bezpłatny?

Dołączenie do publicznej wersji beta jest bezpłatne. Programiści otrzymują wersję beta dla programistów za darmo – ale muszą zarejestrować się w programie Apple Developer Program (tutaj), który kosztuje 99 USD rocznie.

Czy otrzymujesz zapłatę za bycie beta testerem Apple?

Nie. To jest ściśle dobrowolne zajęcie.

Jaka jest różnica między wersją publiczną a wersją beta dla programistów?

Wersja beta dewelopera jest zwykle o kilka kroków przed publiczną wersją beta, co zasadniczo oznacza, że ​​publiczna beta będzie nieco bardziej stabilna.

Developer Beta zwykle wychodzi po prezentacji WWDC. Zazwyczaj czeka się trochę dłużej na publiczną wersję beta.

Jednak gdy programy są już w toku, między wydaniem wersji beta dewelopera a nadejściem wersji publicznej jest zwykle tylko kilka dni.

Podczas gdy wersja publiczna jest przeznaczona dla użytkowników, ci, którzy tworzą aplikacje dla produktów Apple, mogą skorzystać z programu Apple Developer Program, aby uzyskać wczesny dostęp do oprogramowania w wersji beta i wprowadzić niezbędne zmiany w swoim kodzie, aby aplikacje były gotowe do pracy po wydaniu pełnej wersji systemu operacyjnego.

"Jak

Dostępna jest również platforma TestFlight, która umożliwia programistom zaproszenie do 10 000 użytkowników do wypróbowania ich opracowywanych aplikacji. Ponadto Apple zapewnia szereg narzędzi programowych, takich jak Xcode, CloudKit Dashboard i wiele innych.

Na czym polega bycie beta testerem Apple?

Celem programu beta jest przekazanie Apple opinii na temat nadchodzącego systemu operacyjnego. Jeśli napotkasz błędy lub inne problemy, zgłoś je firmie Apple za pomocą aplikacji Feedback Assistant. I nie tylko mów, że coś się zepsuło, wyjaśnij dokładnie, co robiłeś, kiedy awaria się zdarzyła, i spróbuj odtworzyć awarię, aby zobaczyć, czy możesz zidentyfikować, jakie kroki do niej prowadzą.

Nie mów po prostu Apple, że nie podoba ci się „płaski” wygląd interfejsu użytkownika. Twoim celem jako beta testera jest przekazywanie opinii o błędach, a nie próba przejęcia roli projektanta oprogramowania firmy Apple.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak naprawić odłączanie AirPods od iPhone'a?

To powiedziawszy, nie zawsze będą to błędy, o których musisz przekazywać opinie. Być może nie możesz wymyślić, jak coś zrobić, a wymagane jest dostosowanie interfejsu użytkownika.

Możesz również przesłać opinię, jeśli aplikacje innych firm nie działają tak, jak powinny — w rzeczywistości istnieje kategoria zgodności aplikacji innych firm, w której można przesłać opinię.

Spodziewaj się błędów i problemów w wersji beta – wersje systemu macOS dostępne w ramach programu beta oprogramowania nie są gotowymi produktami, instalując go, zgadzasz się zostać testerem i pomagać Apple w rozwiązaniu tych problemów.

Jak zarejestrować się w programie macOS Beta Seed — programista

Zarejestrowani programiści Apple mogą również pobrać przedpremierowe wersje większości oprogramowania Apple, ale rejestracja jako programista kosztuje 99 USD (około 74 GBP) rocznie.

Aby zarejestrować się jako programista, przejdź do strony rejestracji programu Apple Developer Program i kliknij Zarejestruj. Zarejestrowanie się jako programista Apple zapewni dostęp do materiałów pomocniczych i umożliwi rejestrację komputerów Mac i urządzeń iOS w Apple, aby móc z nich korzystać do uruchamiania oprogramowania.

Możesz zalogować się przy użyciu własnego identyfikatora Apple ID (zalecane, jeśli jesteś pojedynczym programistą) lub możesz utworzyć identyfikator Apple ID tylko dla konta programisty (zalecane, jeśli programujesz dla firmy).

Nie musisz płacić Apple, aby zarejestrować się jako programista. Możesz zarejestrować się i uzyskać dostęp do wszystkich narzędzi programistycznych bez płacenia ani grosza. Podstawowa rejestracja jest w porządku do tworzenia i testowania aplikacji, chociaż będziesz musiał zarejestrować się w Apple, aby uzyskać członkostwo, jeśli chcesz pobrać podglądy dla programistów.

Jak zarejestrować się w programie macOS Beta Seed — publicznie

Jeśli jesteś członkiem społeczeństwa, możesz również uruchomić wersję beta – ale każda wersja beta jest nieco późniejsza niż wersja programistyczna. Apple stara się upewnić, że najgorsze problemy zostaną rozwiązane, zanim trafi do szerszego wydania. Dlatego często mija kilka tygodni między pierwszą wersją beta dla deweloperów a pierwszą publiczną wersją beta. Możesz również spodziewać się opóźnienia między pojawieniem się każdej wersji beta programisty a odpowiednią publiczną wersją beta.

Aby się zarejestrować, musisz przejść do witryny programu macOS Beta Seed Program. Stamtąd możesz dowiedzieć się więcej o programie, klikając Dowiedz się więcej lub Często zadawane pytania.

Musisz mieć co najmniej 18 lat z ważnym identyfikatorem Apple ID, a także zaakceptować Umowę o zachowaniu poufności, co oznacza, że ​​zgadzasz się nie udostępniać informacji ani zrzutów ekranu aktualizacji.

Kliknięcie przycisku „Rozpocznij” w witrynie programu macOS Beta Seed Program spowoduje przejście do strony „Zaloguj się”. Jeśli nie masz jeszcze identyfikatora Apple ID, możesz go utworzyć, klikając „Utwórz teraz” w szarym polu po lewej stronie. Jeśli jednak go masz, możesz zalogować się przy użyciu hasła, którego zwykle używasz w iTunes i innych usługach Apple.

Następnie zostaniesz przeniesiony do umowy macOS Beta Seed and Confidentiality Agreement. Musisz przeczytać umowę (jeśli wolisz, możesz wyświetlić ją jako plik PDF, klikając łącze pod łączem przewijania), a następnie kliknij przycisk Zaakceptuj. O ile oczywiście nie zgadzasz się z warunkami, w takim przypadku będziesz chciał przerwać proces rejestracji teraz.

Po zarejestrowaniu się w programie Apple Beta Software będziesz musiał zarejestrować tutaj swój komputer Mac, aby móc pobierać aktualizacje ze sklepu Mac App Store. Będziesz musiał ponownie zarejestrować komputer Mac, jeśli wcześniej byłeś testerem.

Na tej stronie znajdziesz link do pobrania i kod realizacji. Kliknij link i wprowadź swój kod, aby pobrać najnowszą wersję beta.

Ale poczekaj, jest kilka rzeczy, które powinieneś zrobić najpierw, nie tylko upewnij się, że chcesz uruchomić wersję beta…

Oto kroki, które należy wykonać, aby zarejestrować się w publicznej wersji beta:

 1. Przejdź do strony programu Apple beta i kliknij opcję Zarejestruj się.

  "Jak

 2. Następnie zostaniesz poproszony o podanie swojego Apple ID, po czym przejdziesz do strony z tytułowym Przewodnikiem po publicznej wersji beta, z różnymi zakładkami dla różnych systemów operacyjnych, które możesz przetestować – iOS, iPadOS, macOS i tvOS.

  "Jak

 3. Wybierz urządzenie, które odpowiada urządzeniu, którego zamierzasz używać, a następnie przewiń w dół sekcję Rozpocznij i kliknij opcję Zarejestruj swoje urządzenie.

  "Jak

 4. Następnym krokiem jest pobranie profilu i przygotowanie się do instalacji. Przygotowaliśmy kilka przewodników, jak zainstalować oprogramowanie beta, gdy urządzenie jest gotowe, więc jeśli jesteś zainteresowany, spójrz na Jak uzyskać wersję beta systemu macOS, Jak zainstalować wersję beta systemu iOS i Jak uzyskać wersję beta tvOS.

  "Jak

 5. Jeśli w dowolnym momencie zdecydujesz, że chcesz zakończyć swój udział w programie beta oprogramowania, po prostu odwiedź stronę Wyrejestruj się w witrynie Apple i postępuj zgodnie z instrukcjami.