Jak chronić Twoją prywatność online na Macu

0
969

Niezależnie od tego, czy hakerzy próbują kraść prywatne dane, rząd chce zdradzić wszystko, co robimy online, czy też duże firmy śledzące nas w internecie, aby sprzedawać nam rzeczy, wydaje się, Bardziej niż kiedykolwiek, aby chronić naszą prywatność w trybie online.

Na szczęście macOS ma wiele narzędzi, które pomogą nam to zrobić, a także wiele czynności, które można wykonać, a aplikacje innych firm mogą Upewnij się, że prywatne dane pozostają prywatne. Jak zawsze, wiele rzeczy, które możesz zrobić, jest prosta i, o czym mówimy, zdrowy rozsądek, ale powtarzają się, ponieważ tak wielu ludzi nie podejmuje niezbędnych działań.

W tym artykule oferujemy Proste, ale wszechstronne porady dotyczące ochrony prywatności online podczas korzystania z komputera Mac. Czytaj dalej: Jak chronić swoją prywatność na iPhoneie

Użyj menedżera haseł lub co najmniej narzędzi haseł Safari

Przeglądarka Safari firmy Apple umożliwia zapisywanie haseł i automatyczne wypełnianie ich, gdy Wykryje, że dotarłeś do witryny, dla której ma hasło. Umożliwia także wyświetlanie zapisanych nazw użytkowników i haseł, przechodząc do Preferencji i klikając kartę Hasła, a Safari może również sugerować bezpieczne hasła dla Ciebie.

Innymi słowy, nie ma usprawiedliwienia w tworzeniu haseł, które można łatwo odgadnąć tylko dlatego, że nie chcesz ich zapominać. Podobnie, używając tego samego hasła dla wielu witryn i pisując hasła w notatkach Post-it.

Aby uzyskać jeszcze większe bezpieczeństwo, użyj menadżera haseł, np. 1Password lub LastPass. Oprócz sugestii, przechowywania i automatycznego wypełniania haseł, aplikacje te mogą przechowywać szczegóły karty kredytowej, kody licencji i inne potrzebne informacje. Są szyfrowane przy użyciu szyfrowania na poziomie wojskowym.

Użyj ustawień prywatności Safari

Safari umożliwia określenie, czy strony internetowe odwiedzają przechowywane pliki cookie i inne dane na komputerze Mac. Aby określić preferencje, przejdź do Safari> Preferencje i kliknij kartę Prywatność, a następnie wybierz jedną z czterech opcji.

Z tego miejsca można także określić, w jaki sposób strony internetowe uzyskują uprawnienia do korzystania z usług lokalizacyjnych lub całkowicie odmawiają uprawnień. Możesz poprosić strony internetowe, aby Cię nie śledziły (chociaż nie wszystkie witryny są zgodne z żądaniem) i określ, czy witryny mogą sprawdzić, czy masz skonfigurowany program Apple Pay.

Przeglądanie prywatne

Jeśli Używasz przeglądarki Safari, aby wyszukać coś szczególnie wrażliwego, takiego jak prezent dla bliskiej osoby lub nowej pracy, możesz otworzyć prywatne okno z menu Plik, korzystając z funkcji Przeglądania prywatnego.

! !! 5 !!!

Podczas pracy w tym oknie żadna z odwiedzonych witryn nie zostanie zapisana w Historii, a automatyczne wypełnienie nie będzie działać. Zakładki w oknie nie zostaną zapisane w programie iCloud, a pliki cookie zostaną usunięte po zamknięciu okna.

Chrome firmy Google ma podobny tryb o nazwie Incognito.

Mamy więcej Safari Wskazówki: jak korzystać z przeglądarki Safari na komputerze Mac. Spójrz na 5 przydatnych powodów, aby w przeglądarce włączyć prywatny tryb pracy

Wyłącz sugestie dotyczące tematu Spotlight

Funkcja Sugestie w Spotlight jest bardzo przydatna, ale w celu jej pracy wysyła Wyszukiwane hasło, a także sugestie wybrane przez użytkownika oraz „powiązane dane o użytkowaniu” z firmą Apple. Jeśli się martwisz, otwórz System Preferences i kliknij Spotlight (w górnym rzędzie). Teraz wybierz kartę „Wyniki wyszukiwania” i usuń propozycje Spotlight.

Użyj DuckDuckGo

DuckDuckGo to wyszukiwarka, która w przeciwieństwie do Google nie obciąża Cię. Oznacza to, że gdy używasz DuckDuckGo do wyszukiwania pomysłów na prezent dla bliskiej osoby, nie będziesz bombardowany reklamami tych prezentów, gdy odwiedzisz witrynę, w której znajdują się reklamy Google lub Bing.

!! ! 9 !!!

Aby program DuckDuckGo był domyślną wyszukiwarką Safari, przejdź do Safari> Preferencje i kliknij kartę Szukaj. Kliknij menu Search Engine i wybierz DuckDuckGo.

Czytaj więcej: Najlepsze Macintosze, sztuczki i timesavery

Uaktualnij MacOS

Apple dokłada wszelkich starań, aby dalej Najnowszych zagrożeń i exploitów internetowych oraz wydawania łat dla nich tak szybko, jak to możliwe. Aby poprawki były skuteczne, musisz je zainstalować!

Poprawki zabezpieczeń są wydawane w formie aktualizacji do systemu MacOS. Więc gdy pojawi się monit o zainstalowanie aktualizacji, zrób to.

Jeśli nie masz pewności, czy komputer z systemem Mac jest najbardziej aktualną wersją swojego systemu operacyjnego, przejdź do menu Apple w Finder, kliknij About This Mac, a następnie kliknij opcję Software Update. Jeśli dostępna jest aktualizacja, zostanie pobrana do sekcji Aktualizacje dla komputerów Macintosh App Store, aby ją pobrać i zainstalować.

Więcej informacji: Jak aktualizować komputer Mac za pomocą najnowszego oprogramowania macOS

Przejrzyj ustawienia prywatności

Przejdź do sekcji Preferencje systemowe> Bezpieczeństwo i prywatność, a następnie kliknij kartę Prywatność.Zaczynając od usług lokalizacyjnych przejrzyj aplikacje mające dostęp do danych na komputerze Mac.

Na przykład kliknięcie opcji Usługi lokalizacyjne pokaże wszystkie aplikacje mające dostęp do Twojej lokalizacji, podczas gdy Kontakty wyświetlają aplikacje, które mogą przeglądać i używać danych kontaktowych. Jeśli istnieją jakieś aplikacje, na które nie chcesz uzyskiwać dostępu do danych, usuń zaznaczenie pola znajdującego się obok nich.

Mamy więcej wskazówek na temat korzystania z Preferencji systemowych tutaj: Jak korzystać z Preferencji systemowych w MacOS (i Macintoshie OS X)

Upewnij się, że zapora jest włączona

Również w ustawieniach zabezpieczeń i prywatności kliknij kartę Zapora i upewnij się, że zapora jest włączona. Jeśli nie, kliknij klucz na dole okna dialogowego, wpisz hasło i kliknij opcję Włącz zaporę. Zapobiega to nieautoryzowanemu aplikacjom i usługom akceptowania połączeń przychodzących.

Kliknij opcję Firewall Options, aby sprawdzić, które aplikacje i usługi mogą akceptować połączenia przychodzące. Na tym ekranie można także włączyć tryb Stealth Mode, który zatrzymuje aplikacje w komputerze, aby sprawdzić, czy jest tam komputer Mac.

Więcej informacji: 22 najlepsze porady i porady związane z bezpieczeństwem Mac

Odinstaluj Flash Player

Program Flash Player staje się mniej trafny z każdym rokiem. Ale nadal jest ulubionym dla hakerów. Jeśli nie potrzebujesz i przygotuj się na aktualizację za każdym razem, gdy dostępna jest nowa wersja, zdejmij ją.

Więcej informacji: Jak odinstalować program Flash Player

/ H2>

Większość z nas ustawia nasze preferencje prywatności Facebooka, a potem zapomnij o nich. Ale polityki firmy Facebook zmieniają się tak często, że warto sprawdzać regularnie, aby zobaczyć, kto może uzyskać dostęp do Twojego profilu, zdjęć, postów i innych rzeczy, które są widoczne na Facebooku.

Media społecznościowe są wykorzystywane przez wszystkich z organów ścigania A potencjalnych pracodawców dla tych, którzy są po prostu nosicieli, i to zależy od ciebie, aby upewnić się, jak kontrolować, ile mogą się dowiedzieć o tobie. Na komputerze Macintosh przejdź na stronę facebook.com/settings i kliknij prawym przyciskiem Privacy na pasku bocznym. Sprawdź swoje bieżące ustawienia i zmień je w razie potrzeby.