Dlaczego mój wentylator Mac jest taki głośny? Jak naprawić przegrzewający się komputer Mac

0
2399

Jeśli Twój komputer Mac zaczyna brzmieć tak, jakby w środku obracał się silnik odrzutowy, jest to nie tylko denerwujące, ale może również oznaczać, że coś jest nie tak. Może występować problem, który powoduje przegrzanie komputera Mac lub możesz mieć uszkodzony wentylator. Oto, co zrobić, jeśli ci fani wciąż warczą, nawet jeśli wydaje się, że nic nie jest w porządku.

Dlaczego nagle wentylator mojego Maca jest tak głośny?

Posiadanie wentylatorów na pełnych obrotach nie jest oznaką, że coś jest nie tak z komputerem Mac, ponieważ powodem ich zainstalowania jest przede wszystkim chłodzenie wnętrza komputera poprzez zwiększenie przepływu powietrza wokół komponentów.

Jeśli korzystasz z aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak edytory wideo HD lub zaawansowane gry, komputer Mac będzie pracował bardzo ciężko, co z kolei generuje ciepło. Czujnik wentylatora zauważy, że temperatura rośnie i natychmiast uruchomi wentylatory, aby zapobiec zagotowaniu się systemu. Jeśli więc zauważysz, że poziom hałasu nagle wzrasta, gdy kompresujesz film 4K o ostatnich wakacjach lub grasz w szczególnie szaloną grę League of Legends, to w rzeczywistości jest to dobra rzecz.

Oczywiście, jeśli nie wykonujesz żadnej z tych czynności, przed skontaktowaniem się z pomocą techniczną Apple należy rozważyć kilka innych czynników.

Krok 1: Sprawdź użycie procesora

Wentylatory w komputerach Mac zwykle włączają się jako środek zapobiegawczy, gdy procesor jest pod dużym obciążeniem, na przykład w przypadku zadań wymienionych powyżej. Ale jeśli nie masz pewności, co wyzwala fanów, najlepiej otwórz Monitor aktywności i zobacz aplikacje, które zajmują wszystkie zasoby procesora.

Aby to zrobić, przytrzymaj klawisz CMD i naciśnij spację, aby otworzyć Spotlight. Teraz wyszukaj Monitor aktywności i wybierz go z wyświetlonej listy.

Upewnij się, że wybrana jest karta Procesor, a następnie sprawdź, które aplikacje znajdują się u góry kolumny% CPU.

Jeśli nie jest to konieczne, możesz spróbować je zamknąć, aby sprawdzić, czy to zatrzyma wentylatory. Kliknij proces, a następnie kliknij X powyżej, aby go zatrzymać.

Krok 2: Sprawdź temperaturę w pomieszczeniu

Podczas diagnozowania problemu z wentylatorami należy wziąć pod uwagę czynniki środowiskowe. Jeśli jest upalny dzień i nie ma klimatyzacji w Twoim domu lub jeśli masz włączone ogrzewanie w swoim pokoju, temperatura otoczenia może mieć szkodliwy wpływ na wydajność komputera Mac.

Idealna temperatura pokojowa powinna wynosić od 10 do 35 stopni Celsjusza. Przenieś się do innego pokoju lub przestań używać komputera Mac, jeśli temperatura w miejscu, w którym się znajdujesz, przekracza 35 stopni.

Może to być jeszcze trudniejsze w przypadku korzystania z intensywnego oprogramowania, ponieważ wentylatorom znacznie trudniej jest schłodzić komputer, jeśli sama temperatura w pomieszczeniu jest wysoka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak ponownie zainstalować system macOS

Jeśli możesz otworzyć okno, ściszyć termostat lub użyć wentylatora w pomieszczeniu, aby poruszać powietrzem, Twój iMac, Mac mini lub inny Mac powinien sobie poradzić trochę lepiej.

Aby rozwiązać ten problem, możesz spróbować użyć wentylowanej tacy, takiej jak podkładka chłodząca TeckNet (21,99 GBP / 23,99 USD) pod MacBookiem.

Krok 3: Upewnij się, że powietrze może krążyć

Prawdopodobnie Twój MacBook jest umieszczony bezpośrednio na powierzchni, co oznacza, że ​​powietrze nie może wokół niego krążyć. Sugerujemy użycie dedykowanej podstawki na MacBooka, która przynajmniej umożliwi cyrkulację powietrza pod nią. Użycie podstawy spowoduje podniesienie komputera Mac z płaskiej powierzchni biurka lub kolan i zwiększenie przepływu powietrza wokół obudowy.

Krok 4: Sprawdź, czy otwory wentylacyjne nie są zatkane

Innym powodem, dla którego wentylatory mogą działać jak billy-o, jest zablokowanie samych otworów wentylacyjnych, ponieważ utrudni to wydostawanie się gorącego powietrza z wnętrza urządzenia. W MacBooku Pro otwory wentylacyjne znajdują się wzdłuż tylnej krawędzi (tam, gdzie znajdują się zawiasy wyświetlacza) i bocznych krawędzi tuż za portami USB-C, a otwory wentylacyjne w MacBooku Air znajdują się wzdłuż górnej krawędzi obudowy w pobliżu zawiasy.

Właściciele komputerów Mac mini powinni sprawdzić spód urządzenia, ponieważ jest to miejsce, w którym chłodniejsze powietrze jest zasysane do obudowy, a ponadto należy upewnić się, że otwory wentylacyjne z tyłu są czyste, aby można było bezpiecznie rozproszyć ogrzane powietrze.

W komputerach iMac i iMac Pro otwory wentylacyjne znajdują się z tyłu i na dole, podczas gdy Mac Pro ma otwory wentylacyjne z przodu iz tyłu.

Upewnij się, że te obszary nie są zablokowane przez przedmioty na biurku lub poduszkę, jeśli pracujesz na sofie. Możesz spróbować użyć odkurzacza, aby usunąć wszelkie nagromadzone kłaczki lub kurz, ale pamiętaj, aby trzymać dyszę w niewielkiej odległości od obudowy urządzenia, aby uniknąć uszkodzeń.

Krok 5: Upewnij się, że używasz oficjalnego adaptera

Powinieneś także używać adaptera Apple, a Apple zaleca podłączenie adaptera do MacBooka przed podłączeniem go do sieci.

Krok 6: Zresetuj SMC

Jeśli zrobiłeś to wszystko i nadal masz problemy z przegrzewającym się komputerem Mac, rozważ zresetowanie SMC (Kontroler zarządzania systemem). Jest to ogólnie postrzegane jako ostatnia deska ratunku do naprawienia większości problemów z komputerem Mac przed udaniem się do Apple Store. Oto jak zresetować SMC.

Jak mogę wyczyścić wentylatory mojego Maca?

Z biegiem czasu możliwe jest, że wentylatory komputera Mac zostaną zatkane kurzem i innymi drobiazgami, co może zwiększyć hałas wytwarzany podczas obracania się. Jeśli jesteś poręczny ze śrubokrętem (potrzebujesz pentalobe) i masz pod ręką puszkę sprężonego powietrza, możesz zdjąć MacBooka Pro, MacBooka Air lub Maca mini i zrobić kilka szybkich uderzeń powietrza, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które zamieszkały wewnątrz obudowy i wentylatorów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak usunąć inną pamięć na komputerze Mac

Należy bardzo uważać, aby nie przyciąć żadnych przewodów ani nie dotknąć żadnego obwodu, ponieważ nie chcesz, aby ładunek elektrostatyczny zdmuchnął którykolwiek z procesorów lub innych ważnych elementów. Warto również szybko zadzwonić do Apple, aby sprawdzić, czy nie spowoduje to utraty gwarancji.

Jak mogę powstrzymać fanów mojego Maca?

Jeśli Twoi fani oszaleli, zalecamy pobranie bezpłatnego oprogramowania Macs Fan Control (bezpłatne), które umożliwia ręczne sterowanie i monitorowanie systemu chłodzenia.

Za pomocą tego oprogramowania możesz zmienić wartość RPM i prędkość wentylatora w odniesieniu do czujnika temperatury, aby wentylatory nie włączały się, dopóki komputer Mac nie będzie NAPRAWDĘ gorący – ale pamiętaj, że może to uszkodzić komputer Mac.

Jak sprawdzić temperaturę mojego komputera Mac

Jeśli myślisz, że Twój Mac się przegrzewa, możesz sprawdzić temperaturę. Jednym ze sposobów jest zainstalowanie aplikacji o nazwie Temperatuyre Gauge Pro (aka TGPro) od TunabellySoftware, za 20 USD. Najlepiej jest pobrać program bezpośrednio ze strony internetowej dewelopera, a nie ze sklepu z aplikacjami, ponieważ oferuje on również sterowanie wentylatorem.

Jeśli nie chcesz płacić za Temperature Gauge Pro, zdobądź kopię iStat Pro. Jest to bezpłatna aplikacja, która oferuje bardziej podstawową regulację temperatury i raportowanie.

Temperature Control Pro umożliwia monitorowanie temperatury wewnątrz MacBooka. Chociaż liczby brzmią szczególnie wysoko, temperatura procesora Maca nawet przy 90 stopniach Celsjusza nie jest powodem do zmartwień.

Musisz się martwić, jeśli fizyczna temperatura twojego MacBooka jest niewygodnie wysoka i jeśli wentylatory wydają się kręcić bez wyraźnego powodu. Może to być przyczyną wielu różnych problemów.

Czy mój Mac ma problem z przegrzewaniem?

Jeśli wykonałeś wszystkie powyższe kroki i nadal nie możesz stłumić dźwięku obracania się, może wystąpić problem sprzętowy z komputerem Mac.

Komputer Mac jest również wyposażony we wbudowane oprogramowanie monitorujące, które może sprawdzić sprzęt pod kątem wszelkich usterek. Aby uzyskać instrukcje, jak z tego korzystać, zapoznaj się z oficjalnym przewodnikiem po narzędziach Apple Diagnostics.

Jeśli odkryjesz, że wystąpił problem, skontaktuj się ze wsparciem Apple i umów się na spotkanie w barze Genius.

W tym miejscu możesz ulec pokusie wymiany starego modelu na nowy, więc przeczytaj nasz przewodnik zakupu komputera Mac, aby uzyskać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.