Czy powinienem wyłączać komputer Mac każdej nocy?

0
689

Podczas gdy użytkownicy systemu Windows 10 często zamykają swoje komputery pod koniec dnia, osoby z komputerami Mac mają tendencję do pozostawiania ich włączonych na czas nieokreślony. Ale czy to naprawdę dobry pomysł? Sprawdzamy, czy co noc należy wyłączać komputer Mac?

Czy powinienem wyłączać komputer Mac w nocy?

Firma Apple zaprojektowała systemy macOS i Mac, aby były bardzo wydajne pod względem zużycia energii i wydajności. Mając to na uwadze, istnieją trzy opcje dostępne dla każdego użytkownika po zakończeniu codziennego korzystania z komputera: zostaw go włączony, uśpij lub wyłącz.

Jeśli martwisz się o energię elektryczną, z której będzie korzystać iMac lub MacBook, nie martw się; to naprawdę jest minimalne, gdy ekran jest wyłączony, a Mac jest uśpiony. Oczywiście, jeśli obawiasz się, w jaki sposób wykorzystuje zasoby, to zdecydowanie wyłączaj go, gdy kładziesz się spać.

Aby to zrobić, kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz Zamknąć z menu.

Czy powinienem wyłączać komputer Mac każdej nocy: Zamknij

Niektórzy twierdzą, że chłodzenie i ponowne podgrzewanie komponentów, które występuje podczas włączania i wyłączania komputerów, może być szkodliwe, ale uważamy, że komputery Mac są zbudowane tak, aby były bardziej wytrzymałe.

Jeśli oddalasz się od komputera Mac tylko na krótki czas, zalecamy pozostawienie go włączonego, ale w ciągu nocy prawdopodobnie będziesz chciał zdecydować się na kompromis polegający na uśpieniu go lub całkowitym wyłączeniu.

Usypianie Maca jest lepsze niż wyłączanie go?

Po uśpieniu komputer Mac zużywa mniejszą ilość energii i można go „obudzić” o wiele szybciej niż czas potrzebny na włączenie wyłączonego komputera Mac. W rzeczywistości nowe komputery Mac z procesorem M1 firmy Apple budzą się praktycznie natychmiast ze względu na sposób skonfigurowania systemu, co czyni go jeszcze bardziej kuszącą opcją.

Dobrą zasadą jest to, że jeśli zamierzasz spędzać z dala od komputera Mac tylko godzinę lub dwie, a nawet noc, pozwolenie mu spać jest prawdopodobnie najlepszą metodą. Dłużej, a będziesz chciał go wyłączyć, z powodów przedstawionych w następnej sekcji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Co to jest klawisz Option na komputerze Mac?

Aby uśpić komputer Mac, kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz Spać z menu.

Czy powinienem wyłączać komputer Mac każdej nocy: Spać

Możesz także zaplanować uśpienie komputera Mac po określonym okresie bezczynności, co jest przydatne, jeśli kładziesz się spać i zapomnisz zrobić to ręcznie.

Aby ustawić automatyczne usypianie Maca, otwórz Preferencje systemu i kliknij Oszczędzacz energii. Zobaczysz dwie opcje u góry okna (Bateria i Zasilacz) Lub tylko Zasilacz na komputerach iMac i Mac mini, ponieważ nie mają baterii.

U góry zobaczysz suwak, który pozwala ustawić, jak długo komputer Mac musi być bezczynny, zanim wyświetlacz zostanie wyłączony. Wybierz rozsądną kwotę, ponieważ 2 minuty będą bardzo uciążliwe, jeśli myślisz o rzeczach podczas pisania dokumentu lub prezentacji.

Następnie upewnij się, że Zapobiegaj automatycznemu usypianiu komputera, gdy wyświetlacz jest wyłączony nie ma zaznaczonego pola wyboru.

Czy powinienem wyłączać komputer Mac co noc: automatyczne usypianie

Znajdziesz tam kilka innych opcji umożliwiających dostosowanie zachowania komputera Mac, takich jak uśpienie dysków twardych, i zalecamy włączenie ich wszystkich.

Czy źle jest nie wyłączać komputera Mac?

Z biegiem czasu procesy i aplikacje mogą zapchać pamięć RAM i spowodować nieznaczny spadek wydajności, szczególnie na starszych komputerach. Możesz to naprawić, zamykając i ponownie uruchamiając aplikacje, zamykając niektóre z tych obszernych kart przeglądarki, które masz otwarte, lub ponownie uruchamiając komputer Mac.

macOS dobrze radzi sobie z zarządzaniem zużyciem pamięci, ale czasami jedynym sposobem, aby naprawdę zapewnić urządzeniu czystą kartę, której potrzebuje, jest zamknięcie go i ponowne uruchomienie. Spowoduje to wyczyszczenie pamięci RAM i umożliwi ponowne uruchomienie niektórych procesów, które mogły utknąć.

Jest też punkt, że niektóre aktualizacje można zastosować tylko po ponownym uruchomieniu komputera Mac, więc robienie tego co jakiś czas zapewni, że wszystko działa tak, jak powinno.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak przełączyć się na 5 GHz na komputerze Mac

Jak zaplanować, kiedy komputer Mac przechodzi w stan uśpienia lub wyłącza się

Zamiast polegać na wspomnianej powyżej metodzie wyświetlania lub własnej pamięci, możesz także ustawić określone godziny, w których komputer Mac przejdzie w stan uśpienia lub wyłączy się i ponownie się obudzi. Może to być przydatny sposób na oznaczenie końca dnia roboczego, a następnie przygotowanie maszyny do pracy, gdy przyjdziesz na poranną zmianę.

Aby to zrobić, otwórz Preferencje systemowe> Oszczędzanie energii następnie kliknij Harmonogram w prawym dolnym rogu.

Czy powinienem wyłączać komputer Mac każdej nocy: Harmonogram

Możesz teraz kliknąć Uruchom lub obudź się pole wyboru, kiedy Mac będzie gotowy do działania (czy to w dni powszednie, w weekendy, codziennie lub w określone dni).

Czy powinienem wyłączać komputer Mac co noc: Obudź się

Poniżej zobaczysz kolejne pole wyboru z Spać obok tego. Wybierz to, a następnie kliknij Spać aby otworzyć inne opcje, którymi są Uruchom ponownie i Zamknąć. Teraz ustaw czas, kiedy chcesz ożywić komputer Mac i kiedy jesteś zadowolony z harmonogramu, kliknij dobrze aby wprowadzić to w życie.

Czy powinienem wyłączać komputer Mac każdej nocy: Zamknij

Jedną z rzeczy, o których musisz pamiętać, jest to, że otwarte aplikacje często uniemożliwiają zamknięcie systemu macOS, ponieważ system operacyjny nie chce przypadkowo spowodować utraty ważnej pracy, która może być niezapisana.

Aby upewnić się, że automatyczne wyłączanie działa, musisz zamknąć wszystko po zakończeniu korzystania z komputera Mac.

Jeśli głównym powodem wyłączenia komputera Mac jest poprawa wydajności, możesz również rozważyć oprogramowanie do czyszczenia komputerów Mac, które może automatycznie usuwać bałagan i powstrzymać aplikacje przed zachłannością zasobów. Mamy dobre doświadczenia z Nektony’s Mac Cleaner Pro i MacPaw’s CleanMyMac X, ale w naszym podsumowaniu najlepszego oprogramowania do czyszczenia komputerów Mac i narzędzi optymalizacyjnych znajdziesz kilka innych dobrych opcji.