Czy na komputerach M1 Mac można uruchomić starsze wersje systemu macOS?

0
23

Kiedy Apple zaprezentował swoje komputery Mac z M1 w listopadzie 2020 roku, firma oświadczyła, że ​​macOS Big Sur został przebudowany od podstaw, aby wykorzystać nową technologię przetwarzania.

Chociaż jest to świetna wiadomość dla tych, którzy chcą korzystać z najnowszych i najlepszych, dla tych, którzy muszą mieć możliwość uruchamiania starszych wersji systemu macOS – być może dlatego, że polegają na oprogramowaniu, które nie działa na Big Sur, lub dlatego, że muszą testuj strony i aplikacje na starszych systemach operacyjnych – będzie to wada.

To nasuwa pytanie, czy istnieje sposób na uruchomienie starszych wersji systemu macOS na nowych komputerach Mac M1?

Czy na komputerach M1 Mac można uruchomić system macOS Catalina lub starszy?

Niestety, odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Chociaż Big Sur może działać zarówno na układach Intel, jak i M1, żadna z poprzednich wersji macOS nie jest kompatybilna z nowymi procesorami Apple.

Przyczyny tego są dość proste: wszystkie wersje macOS poprzedzające Big Sur były tylko x86, co oznacza, że ​​zostały zbudowane specjalnie do pracy z procesorami Intela, które używają zestawu instrukcji x86. MacOS Big Sur jest wyjątkowy, ponieważ obsługuje format x86, a także jest oparty na procesorach M1 opartych na architekturze ARM, które wykorzystują architekturę RISC (Reduced Instruction Set Computing).

Praktycznym skutkiem tego jest to, że nowe urządzenia Apple z M1 uruchamiają się na macOS Big Sur i nie mogą wrócić do innych iteracji systemu operacyjnego.

Zobacz, która wersja systemu macOS może działać na moim komputerze Mac? więcej informacji na temat zgodności z systemem operacyjnym Apple na komputery stacjonarne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak naprawić komputer Mac lub MacBook, który się nie włącza

Czy mogę uruchomić starszą wersję systemu macOS na dysku zewnętrznym?

Niektórzy użytkownicy komputerów Mac używają dysku zewnętrznego do uruchamiania starszych wersji systemu macOS – mogą uruchamiać się z tego dysku zamiast z dysku znajdującego się na komputerze Mac i uruchamiać starszą wersję systemu operacyjnego.

Chociaż jest to nadal możliwe na komputerach Mac z procesorem Intel, nie jest to możliwe na komputerach M1 Mac. Mówiąc dokładniej, nadal możesz uruchomić macOS z dysku zewnętrznego, ale może to być tylko Big Sur.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz, jak zainstalować system macOS na dysku zewnętrznym.

Czy mogę używać Parallels lub VMware do uruchamiania starego systemu macOS na komputerach M1 Mac?

Innym powszechnym sposobem uruchamiania alternatywnych wersji systemów operacyjnych jest użycie maszyny wirtualnej. Te rozwiązania programowe umożliwiają użytkownikom uruchamianie systemu Windows 10 razem z systemem macOS na komputerze Mac bez konieczności ponownego uruchamiania w celu uruchomienia innego systemu operacyjnego.

Jest to szczególnie preferowana droga dla programistów tworzących wersje oprogramowania, które będą działały na kilku różnych platformach. Możesz sprawdzić nasze podsumowanie aktualnych upraw w najlepszym oprogramowaniu do maszyn wirtualnych dla komputerów Mac.

Dwa wiodące pakiety VM to Parallels i VMware Fusion, z których oba stwierdziły, że ich obecne iteracje nie obsługują urządzeń M1.

"Czy

Witryny Parallels donoszą: „Należy zauważyć, że obecnie dostępne wersje Parallels® Desktop dla komputerów Mac nie mogą uruchamiać maszyn wirtualnych na komputerach Mac z układem M1. Dobra wiadomość: nowa wersja programu Parallels Desktop dla komputerów Mac, która może działać na komputerach Mac z chip M1 jest już w fazie aktywnego rozwoju. ”

CZYTAJ RÓWNIEŻ:   Jak kliknąć prawym przyciskiem myszy komputer Mac

Blog VMware mówi, że: „Chociaż nie jesteśmy jeszcze gotowi do ogłaszania naszej osi czasu, z przyjemnością możemy powiedzieć, że jesteśmy zaangażowani w dostarczanie maszyn wirtualnych VMware na Apple Silicon!”.

Wygląda więc na to, że w przyszłości będziesz mógł korzystać z maszyn wirtualnych na komputerach M1 Mac, ale w tej chwili nic nie jest dostępne. Może się również zdarzyć, że jedyną alternatywą dla macOS Big Sur na maszynach wirtualnych będzie wersja ARM Window, a nie starsze wersje macOS.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat używania komputerów Mac do tworzenia oprogramowania, przeczytaj nasz przewodnik po najlepszym komputerze Mac do programowania.

Jak uruchomić starsze wersje macOS?

Co więc możesz zrobić, jeśli musisz uruchomić starą wersję systemu macOS na swoim M1 Mac?

Prosta prawda w tej chwili jest taka, że ​​jeśli chcesz uruchamiać starsze wersje systemu macOS, potrzebujesz starszego komputera Mac. Jedną z opcji jest użycie poprzedniego Maca jako dedykowanej platformy dla starszych wersji systemu operacyjnego, a następnie przejście na M1 Mac do wszystkich innych zadań. To oczywiście zakłada, że ​​masz starego Maca leżącego w pobliżu, którego możesz używać w ten sposób.

Jeśli masz zamiar mieć tylko jednego Maca i potrzebujesz go do uruchamiania poprzednich wersji macOS, nie wspominając o Windowsie, powinieneś w tej chwili unikać przechodzenia na urządzenia z M1. Przynajmniej do czasu, gdy aktualizacje oprogramowania maszyny wirtualnej wprowadzą tę funkcję na nowe maszyny krzemowe Apple.

W międzyczasie zapoznaj się z naszym najlepszym przewodnikiem po zakupach komputerów Mac, najlepszym komputerem Mac do edycji zdjęć, najlepszymi ofertami MacBooka Pro oraz czy powinienem poczekać na M1X Mac?